Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Adamaklas »

HarisSukhoi wrote:Mόλις μου πέρασε μια σκέψη κι είπα να τη γράψω.


Μήπως μπορεί να τροποποιηθεί το καταστατικό του συλλόγου ώστε η κατοχύρωση του πλαισίου να γίνεται με απλή αναλογική (>51% των παρόντων)?
Κοιτα σε καποιες σχολες ετσι ειναι! π.χ νομικο Κομοτηνής. αλλα για μικρες διαφορες της ταξης 20~ ψηφους. Τωρα δεν ξερω , 51% ? και αν δν εβγαζαν πλειοψηφία ? και αλλη συνελευση μετα, με τους 2-3 υψηλοτερους? ? χμμμμ!! Πως αλλαζει το καταστατικο? :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by EiRiNaKi »

Άρθρο 18 στο Καταστατικό
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by LabrakisJ »

Για ακόμη μια φορά ζήσαμε τον παραλογισμό και είδαμε την δημοκρατία των παρατάξεων. Με μεθόδους που και ο Γκέμπελς θα ήταν υπερήφανος έκαναν φύλλο και φτερό τον Βασίλη πριν ακόμα μιλήσει. Με ''ερωτήσεις'' που έφταναν το ένα τέταρτο, με φωνές, κραυγές, λαϊκισμούς, ανυπόστατα ιδεολογήματα και ανακρίβιες (για να μην πω 'ψέματα'-ανάθεμα αν έχουν καν διαβάσει τον νόμο) και στο τέλος εκβιασμούς από την ΔΑΠ με τα αποτελέσματα από τους Ναυπηγούς.

Απίστευτο: τους διάβαζες τον νόμο και την διάταξη που λέει ότι οι κύκλοι σπουδών είναι δικαιοδοσία του Ιδρύματος και έλεγαν για δίδακτρα, Bachelor, Master. Το επιχείρημα του Βασίλη ήταν ότι σε επίπεδο Ιδρύματος είναι πολύ πιο εύκολο να διεκδικήσεις πράγματα (Ενιαίο και Αδιαίρετο Πτυχίο) και φυσικά μετά κορόιδευαν με θράσος.

Απίστευτο Νο2: Το παιδί που καθόταν στο κέντρο της έδρας το πείραξε που ο Χάρης πήρε το μικρόφωνο να υπερασπιστεί το πλαίσιο και να απαντήσει στην ερώτηση ενός παιδιού με τη δικαιολογία ότι δεν γίνεται να υπάρχουν δύο απαντήσεις σε μία ερώτηση (!), ενώ δεν τον πείραξε ο εκπρόσωπος ΔΑΠ με την 'ολιγόλεπτη' ερώτησή του ή τα παιδιά των ΕΑΑΚ με τις ακόμα πιο ολιγόλεπτες, μεστές και καίριες ερωτήσεις τους.

Συγνώμη για την ανοργανωσιά αλλά δεν μας παραχωρούν χώρους για να κάνουμε group therapy (συνέλευση με συγκεκριμένες και αδιάσπαστες γραμμές) ούτε να κρατάμε τις σημειώσεις μας.

Άρχοντες του λαϊκισμού, και της παραπληροφόρησης είμαι πολύ μικρός για να συγκριθώ μαζί σας, ραντεβού στην επόμενη Γ.Σ. όπου θα παρακολουθήσω μια ακόμη μεγαλειώδη παράσταση-μάθημα. Δε χρειάζεστε τα διδακτορικά, τα έχετε, απλά όχι στην Μηχανολογία.
Έμενα πιο απίστευτο θα μου φαινόταν αν δεν γινόντουσαν αυτά που λες.Και τη νοοτροπία αυτη την έχουν παιδιά Πολυτεχνείου.Δεν είναι δύσκολο να αναλογιστείς τι γίνεται αλλού.
lllllllllllllllike a glove
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by anticapitalist »

Kuchiki_Byakuya wrote:Δε χρειάζεστε τα διδακτορικά, τα έχετε, απλά όχι στην Μηχανολογία.
Γιατί, ποιός έχει διδακτορικό στη μηχανολογία; :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
Lucy
Private
Private
Posts: 1
Joined: Thu Mar 03, 2011 8:26 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Lucy »

Λοιπόν παιδιά παραδεκτειτε την ήττα σας, ακόμα και μαζί με την ΔΑΠ δεν την παίρνατε την συνέλευση! Αρχικά, δεν ήταν ξεκάθαρη η θέση σας για το νομοσχέδιο, δηλαδή είμαστε κατά ή οχι και με ποιές διατάξεις του? Γιατί από ότι φάνηκε δεν είχατε καν συννενοηθεί μεταξύ σας (τζαμπα η συνάντηση στις 11.30 το πρωι :P ). Ακόμα προς τον φίλτατο συνάδελφο ομιλητή, σε 12 περίπου ερωτησεις είχε την ίδια απάντηση..Μηπως δεν είχε διαβάσει όλο το νομοσχέδιο? οκ 140 σελίδες είναι αλλά....όταν θες να το παίξεις προστάτης των φοιτητών πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και όχι να θέτεις θέμα για ερωτήσεις από παραταξιακούς ή μη, άλλωστε όλοι συνάδελφοι μηχανολόγοι δεν είμαστε? Και όσον αφορά την κινδυνολογία που επικρατει στο φόρουμ, επειδή έχω ζήσει και τις καταλήψεις του 06-07( από Νοέμβριο μέχρι και το Πάσχα), ποτέ δεν τέθηκε θέμα απώλειας εξαμήνου ή εξεταστικής...Κλείνοντας, το δικό μου συμφέρον θα ήταν να είναι η σχολή ανοιχτή για να τελειώνω και με την διπλωματική που μου έχει απομείνει..αλλά δεν μου πάει η καρδιά να μείνω άπραγη και να εξαφανισθεί αυτό που μέχρι σήμερα καλούμε δημόσιο πανεπιστήμιο. Δεν θα στήριζα ποτέ ένα απολίτικο πλαίσιο που μόνο ουσιαστικό του αίτημα είναι να γίνει μια εξεταστική και να στερήσω τώρα από τα μικρότερα αδέρφια μου και μετέπειτα από τα παιδιά μου το δικαίωμα για μόρφωση. Δεν ανήκω σε καμία παράταξη, αλλά θέλω να πιστεύω ότι η επομενη μέρα θα είναι καλύτερη και όχι χειρότερη...
Nad
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 65
Joined: Wed Nov 24, 2010 5:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Nad »

Ξερετε κατι;;;;;;;;Μπορει να μην σας αρεσει αυτο που γινεται με τις παραταξεις.Προσωπικα ουτε εμενα μου αρεσει και δεν μου αρεσε και οτροπος που αντιμετωπισαν και τον ομιλητη του ανεξαρτητου πλαισιου .Μπορει να κανουν οτι τα ξερουν ολα καλυτερα και οτι ξερουν ποιο ειναι "το καλο σου",ΑΛΛΑ και εσεις δεν ειστε καλυτεροι οταν εχει ψηφιστει ενας νομος που καταργει αυτονομια πανεπιστημιων,μειωνει την δημοκρατικοτητα,παυει να ειναι δωρεαν υποβαθμιζει πτυχια κ.α. και ολο κι ολο ασχολειστε με μια εξεταστικη που δεν θα δωθει.Γιατι δεν προκειται για "καταστροφολογια" των παραταξεων.Υπαρχει αληθεια.

Επισης,
ολοι λετε οτι δεν ειναι τροπος αντιδρασης η καταληψη.Να ξεκαθαρισουμε τοτε οτι η καταληψη γινεται ακριβως για να σπασει αυτη η ροη της "καθημερινοτητας" και οι φοιτητες να βρισκονται στην σχολη για να συζητουν,να βρισκουν και να αποφασισουν τροπους αντιδρασης αποτελεσματικους .Δεν ειναι κατι "κακο" ουτε γινεται να εγειρεται θεμα "παρανομιας".
Μία από τις χειρότερες αιτίες εχθρότητας είναι η λύσσα και η ποταπή επιθυμία να δεις να υποκύπτει αυτός που τολμάει να αντιστέκεται σε αυτό που σε συνθλίβει. Albert Camus.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by dpunis »

Nad wrote:παυει να ειναι δωρεαν υποβαθμιζει πτυχια
Δε θα σχολιάσω τίποτα άλλο από αυτά που είπες. Μόνο αυτά τα δύο, γιατί έχω βαρεθεί αυτή τη καραμέλα.
ΠΩΣ παυει να είναι δωρεάν η παιδεία?
Και ΠΩΣ υποβαθμίζει τα πτυχία, όταν ίσα ίσα σου αναγνωρίζει πως με 5ετείς σπουδές έχεις 300 μονάδες, και δεν είσαι ίσος με τους 3ετους ή 4ετούς κύκλου που έχουν 180 και 240 μονάδες αντίστοιχα. Σήμερα είναι υποβαθμισμένο το πτυχίο μας. Για αύριο επέτρεψε μου να αμφιβάλω. Εκτός κι αν είμαστε 3ετών σπουδών, οπότε φοβόμαστε πως με λιγότερο κόπο δεν θα έχουμε δικαιώματα 5ετών.
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by electron »

Lucy wrote:Λοιπόν παιδιά παραδεκτειτε την ήττα σας, ακόμα και μαζί με την ΔΑΠ δεν την παίρνατε την συνέλευση! Αρχικά, δεν ήταν ξεκάθαρη η θέση σας για το νομοσχέδιο, δηλαδή είμαστε κατά ή οχι και με ποιές διατάξεις του? Γιατί από ότι φάνηκε δεν είχατε καν συννενοηθεί μεταξύ σας (τζαμπα η συνάντηση στις 11.30 το πρωι :P ). Ακόμα προς τον φίλτατο συνάδελφο ομιλητή, σε 12 περίπου ερωτησεις είχε την ίδια απάντηση..Μηπως δεν είχε διαβάσει όλο το νομοσχέδιο? οκ 140 σελίδες είναι αλλά....όταν θες να το παίξεις προστάτης των φοιτητών πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και όχι να θέτεις θέμα για ερωτήσεις από παραταξιακούς ή μη, άλλωστε όλοι συνάδελφοι μηχανολόγοι δεν είμαστε? Και όσον αφορά την κινδυνολογία που επικρατει στο φόρουμ, επειδή έχω ζήσει και τις καταλήψεις του 06-07( από Νοέμβριο μέχρι και το Πάσχα), ποτέ δεν τέθηκε θέμα απώλειας εξαμήνου ή εξεταστικής...Κλείνοντας, το δικό μου συμφέρον θα ήταν να είναι η σχολή ανοιχτή για να τελειώνω και με την διπλωματική που μου έχει απομείνει..αλλά δεν μου πάει η καρδιά να μείνω άπραγη και να εξαφανισθεί αυτό που μέχρι σήμερα καλούμε δημόσιο πανεπιστήμιο. Δεν θα στήριζα ποτέ ένα απολίτικο πλαίσιο που μόνο ουσιαστικό του αίτημα είναι να γίνει μια εξεταστική και να στερήσω τώρα από τα μικρότερα αδέρφια μου και μετέπειτα από τα παιδιά μου το δικαίωμα για μόρφωση. Δεν ανήκω σε καμία παράταξη, αλλά θέλω να πιστεύω ότι η επομενη μέρα θα είναι καλύτερη και όχι χειρότερη...
Ω, ναι χασαμε. Αβασταχτος πονος. Δεν εχω μουτρα να βγω στην κοινωνια πλεον, επειδη ζητησα με αλλους 103 το αυτονοητο. Να κανω εξεταστικη. Να γινει το εξαμηνο. Να μην παλεψω ενα νομοσχεδιο που εχει ορισμενες αδυναμιες/ασαφειες με το χειροτερο μεσο παλης, χειροτερο οχι επειδη ετσι ξεκινησε αλλα επειδη ετσι το καταντησαμε, την καταληψη. Το αν εχουμε διαβασει εμεις ή οχι το νομοσχεδιο, θα παρακαλεσω να το ξανασκεφτεις, γιατι οταν ακουγονται απιστευτα λαικιστικες αποψεις απο παραταξεις στη συνελευση, εγω καταλαβαινω ειτε οτι δεν εχουν διαβασει προσεκτικα το νομοσχεδιο, ειτε θελουν να παραπλανησουν, ειτε ειναι χαζοι. Δεν θελω να πιστεψω ουτε το δευτερο ουτε το τριτο. Για ποιες ανακριβειες μιλαω, αν εχεις ορεξη μπορεις να ανατρεξεις στο τοπικ με τιτλο "Συζητηση για το νομο", τα εχουν παραθεσει εκει συναδελφοι.
Τεσπα, αυτο που δεν καταλαβαινουν οσοι εχουν την ιδια σταση με σενα και το αποδιδουν ηθελημενα ή σκοπιμα σε αδυναμια μας να συνεννοηθουμε ειναι οτι ΟΣΟΙ θελουν ανοιχτη σχολη, δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη για ολα τα αρθρα. Δεν ειναι ολοι συμφωνοι με το καθε αρθρο. Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και το εχουμε κουβεντιασει (και δεν περιμεναμε να το κουβεντιασουμε σε μιση ωρα εξω απο τον Παπασωτηριου, οσο κι αν θες να τονισεις την υποτιθεμενη ανοργανωσια μας). Το κοινο μας σημειο ειναι οτι οι φοιτητες πρεπει να διαφυλασσουν τη σχολη τους ανοιχτη για να εξελισσεται η οποια εκπαιδευτικη διαδικασια. Υπαρχουν τροποι να διακδικησουμε αυτα που πρεπει. Τα πολιτισμενα οντα κανουν συζητηση, οργανωνουν ημεριδες ενημερωσης, βγαινουν στο δρομο, αφυπνιζουν συνειδησεις, δεν βαζουν λουκετα. Αυτο ειναι το κοινο σημειο. Αυτο διαφοροποιει και τη σταση του ανεξαρτητου απο την καθε ΔΑΠ (δε μου φταιει η ΔΑΠ, αλλα αφενος προτεινει ανοιχτη σχολη, αφετερου ισχυριζεται οτι της κλεψαμε το μότο).
missMYRTALH
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1
Joined: Tue Oct 12, 2010 9:57 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by missMYRTALH »

Lucy wrote:Λοιπόν παιδιά παραδεκτειτε την ήττα σας, ακόμα και μαζί με την ΔΑΠ δεν την παίρνατε την συνέλευση! Αρχικά, δεν ήταν ξεκάθαρη η θέση σας για το νομοσχέδιο, δηλαδή είμαστε κατά ή οχι και με ποιές διατάξεις του? Γιατί από ότι φάνηκε δεν είχατε καν συννενοηθεί μεταξύ σας (τζαμπα η συνάντηση στις 11.30 το πρωι :P ). Ακόμα προς τον φίλτατο συνάδελφο ομιλητή, σε 12 περίπου ερωτησεις είχε την ίδια απάντηση..Μηπως δεν είχε διαβάσει όλο το νομοσχέδιο? οκ 140 σελίδες είναι αλλά....όταν θες να το παίξεις προστάτης των φοιτητών πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και όχι να θέτεις θέμα για ερωτήσεις από παραταξιακούς ή μη, άλλωστε όλοι συνάδελφοι μηχανολόγοι δεν είμαστε? Και όσον αφορά την κινδυνολογία που επικρατει στο φόρουμ, επειδή έχω ζήσει και τις καταλήψεις του 06-07( από Νοέμβριο μέχρι και το Πάσχα), ποτέ δεν τέθηκε θέμα απώλειας εξαμήνου ή εξεταστικής...Κλείνοντας, το δικό μου συμφέρον θα ήταν να είναι η σχολή ανοιχτή για να τελειώνω και με την διπλωματική που μου έχει απομείνει..αλλά δεν μου πάει η καρδιά να μείνω άπραγη και να εξαφανισθεί αυτό που μέχρι σήμερα καλούμε δημόσιο πανεπιστήμιο. Δεν θα στήριζα ποτέ ένα απολίτικο πλαίσιο που μόνο ουσιαστικό του αίτημα είναι να γίνει μια εξεταστική και να στερήσω τώρα από τα μικρότερα αδέρφια μου και μετέπειτα από τα παιδιά μου το δικαίωμα για μόρφωση. Δεν ανήκω σε καμία παράταξη, αλλά θέλω να πιστεύω ότι η επομενη μέρα θα είναι καλύτερη και όχι χειρότερη...
Επειδή αυτό το statement είναι από τα λίγα τέτοια πράγματα που έχω δει τα τελευταία χρόνια στους μηχανολόγους και τουλάχιστον δίνει ένα τόνο αισιοδοξίας...: ότι δηλαδή υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι που δεν κοιτάνε την παρτάρα τους μόνο και αν θα είναι καλά η μάνα τους, ο πατέρας τους και ο μικρόκοσμος τους αλλά αντιλαμβάνονται ότι είναι μέρος ενός συνόλου με το οποίο αλληλεπιδρούν!

Θα ήθελα να πω στους μελλοντικούς συναδέρφους ότι είναι πολύ ωραίο που συνασπίζονται με αυτόν τον τρόπο αλλά είναι πολύ λυπηρό το ότι τους νοιάζει βασικά ΜΙΑ εξεταστική και τίποτα άλλο, ότι δεν υπάρχει κανένα όραμα,τίποτα. Εξάλλου είναι γνωστό ότι οι εξεταστικές δεν χάνονται στους μηχ.μηχ., τουλάχιστον δεν έχει χαθεί από το 2004, απλά μετακινούνται, οπότε είναι ευκαιρία να διαβάσουν λίγο παραπάνω και να διαπρέψουν όταν θα πραγματοποιηθούν.

Επίσης, για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν πως ακριβώς συμβαίνει η υποβάθμιση του πτυχίου, μπορούν να τσεκάρουν προγράμματα σπουδών στην Αγγλία. Άλλο να μαθαίνεις πολλά και μετά να εξειδικεύεσαι και άλλο να μαθαίνεις λίγα εξ'αρχής.

Τέλος, ας καταλάβουμε όλοι τουλάχιστον ότι η ΔΑΠ προφανώς και δεν θέλει να ανοίξει η σχολή γιαυτό και στην 1η συνέλευση ήταν 23 ή 29, αφού θίγεται άμεσα. Αλλά καλό θα ήταν ως ανεξάρτητοι να ξεκαθαρίσετε αν για να ανοίξει η σχολή θα ''θυσιάζατε'' την ανεξαρτησία σας για να επιτύχετε τον στόχο σας.

και για όποιον δεν διαβάζει μόνο έδρανα κυλίσεως: http://panospirin.blogspot.com/2011/09/ ... l?spref=tw
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by herculas »

Nad wrote:Δεν ειναι κατι "κακο" ουτε γινεται να εγειρεται θεμα "παρανομιας".
Είναι καραπαρανομία του κερατά .
Αλλά με τα Playmobil που είναι στην Πρυτανεία ο νόμος δεν εφαρμόζεται .
Πείτε ρε αντρίκια "ξέρουμε οτι παρανομούμε αλλά επειδή το κόμμα έτσι προστάζει ,γράφουμε και εσάς και το νόμο στα παπάρια μας .
Τα υπόλοιπα περί εξαφάνισης του Δημόσιου Πανεπιστημίου , υποβάθμισης πτυχίου κλπ είναι μαλακίες ρηγανάτες .

@Lucy

Συντρόφισσα , άσε μας έσωσαν άλλοι .
Η επίκληση ειδικά των αγέννητων παιδιών πάντα όμως με συγκινεί !
Last edited by herculas on Wed Sep 14, 2011 1:39 am, edited 1 time in total.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”