Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Kitharistas »

Κλασικά 12.30 στο 030

Ανοίγω το τόπικ ώστε να συζητηθεί η επερχόμενη συνέλευση και για όσους θέλουν να συζητήσουν για ανεξάρτητο πλαίσιο.. Είναι κρίμα να "χαθεί" στο τόπικ της παλιάς Γ.Σ.
Rock on buddies...
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by electron »

Απαντω στην κουβεντα που ανοιξε στο προηγουμενο τοπικ συνελευσης.
Το φορουμ εχει σκοπο τη συζητηση και την ανταλλαγη αποψεων. Οπως ακριβως γινεται κουβεντα για ταινιες, τεχνολογικα νεα, επαγγελματικα, παραξενα του κοσμου κλπ με την ιδια λογικη πιστευω οτι μπορει να γινει κουβεντα και για ενα νομοσχεδιο, οπως επισης και για ενα ανεξαρτητο πλαισιο που εχει ως στοχο ανοιχτη σχολη. Σε οποιον δεν αρεσει, μπορει απλα να μη συμμετεχει στην κουβεντα, αλλα κακως κρινει τους υπολοιπους που συμμετεχουν γιατι καταλυει την εννοια του φορουμ. Κατα τη γνωμη μου, παντα.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συγχεουμε την εννοια του φοιτητικου συλλογου με τις παραταξεις. Νομιζω οτι πρεπει ολοι να παλεψουμε για να εχει ισχυ ο φοιτητικος συλλογος μηχανολογων μηχανικων και οχι η δαπ η πασπ τα εαακ και η πκς. Δεν αντιλαμβανομαι γιατι καποιος μπορει να διαφωνει με αυτο. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να μπαινουν ταμπελακια. Ας απαντησει καποιος σοβαρα σ' αυτο.

Τελος, αν κατεβει ανεξαρτητο πλαισιο εγω θελω να το στηριξω μονο υπο τον ορο οτι δεν θα λαβει θεση απεναντι στο νομοσχεδιο. Δεν εχει νοημα να μπω σε διαλογικη συζητηση πανω σ' αυτο στη συνελευση. Οχι επειδη δεν εχω απαντησεις, απλα επειδη οπως εμενα δε με πειθει καμια παραταξη, ετσι κι εγω δε μπορω να πεισω καμια παραταξη για τιποτα διαφορετικο περα απο τη "γραμμη" που της εχει επιβληθει να ακολουθει. Το αν συμφωνω ή οχι με το νεο νομο το κραταω για τον εαυτο μου και για τις κουβεντες που εχω δικαιωμα να κανω στο φορουμ ή με τους φιλους μου ή με τους γονεις μου. Αν θελετε να αιτιολογησω γιατι θελω να μεινει η σχολη ανοιχτη, μπορω να το κανω. Ακομη, οσο κι αν θελετε να δωσετε κομματικο χαρακτηρα σε κατι ανεξαρτητο, δε μπορειτε να το κανετε, ειδικα απο τη στιγμη που υπαρχουν ηδη παραταξεις που προτεινουν ανοιχτη σχολη κι οπως βλεπετε επιμενω να κατεβει ανεξαρτητο. Σεβομαι οσους θελουν ανοιχτη σχολη αλλα δε θελουν να ψηφισουν συγκεκριμενους κομματικους χωρους.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Kuchiki_Byakuya »

Ανεξάρτητο πλαίσιο για ανοιχτή Σχολή, ρε!
Κλωτσιά στα παπάρια των παραταξιακών (δε λέω κομματικών για να μην νομίσουν τα ΕΑΑΚ ότι τους αφήνω απ' έξω, γιατί ως γνωστόν είναι σχήμα και όχι κόμμα).
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by eΝy »

Συζήτηση των "Ανεξάρτητων" εδώ:

http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=38&t=3315


Στο παρόν τοπικ θα συζητηθούν μόνο τα διαδικαστικά και οι αποφάσεις της ΓΣ.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Vallian »

Electron, δύο βασικές ενστάσεις:
Πρώτον, δυστυχώς σοβαρές συζητήσεις δεν μπορούν να γίνουν μέσω του φόρουμ. Και ιδιαίτερα πολιτικές. Είναι μία ευτελισμένη μορφή επικοινωνίας, όπως οποιαδήποτε μορφή ηλεκτρονικής επικοινωνίας . Δεν γίνεται ουσιαστικός διάλογος ,απλά μια κατάθεση απόψεων, η κουβέντα προχωράει με ΠΟΛΥ αργούς ρυθμούς, εκλείπουν οι χειρονομίες, οι εκφράσεις του προσώπου, η διακύμανση του τόνου της φωνής και κυρίως η ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ, στοιχεία απαραίτητα για την άρτια επικοινωνία των ανθρώπων. Αρκεί να αναρωτηθείς τι θα γινόταν αν καταργούσαμε την βουλή και γίνονταν οι διαδικασίες ηλεκτρονικά, όπως ψήφιση νομοσχεδίων, διάλογος σε θέματα παιδείας, υγείας κοκ.
Στην τελική, αν διαφωνείς τόσο με τον θεσμό της συνέλευσης οργάνωσε ένα meeting στο σπίτι σου, στο προαύλιο της σχολής ή σε κάποια καφετέρια να μαζευτείτε να συζητήσετε αυτά που θέλετε. Είμαι παράλογος ;
Δεύτερον, το αν συμφωνείς με το νέο νόμο, κακώς - κατά την γνώμη μου - το κρατάς για τον εαυτό σου( και για το φόρουμ). Διότι αυτό είναι εσωστρεφές. Βρισκόμαστε μπροστά σε ένα μείζων ζήτημα που θα επηρεάσει άρδην την μορφή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και των πανεπιστημίων και αφορά όλους μας, όχι μόνο την πανεπιστημιακή κοινότητα αλλά την κοινωνία γενικότερα (παιδεία,κοινωνία = αλληλένδετες, δεν είχαμε βαρεθεί να το ακούμε 6 χρόνια σε γυμνάσιο-λύκειο ; :) ) . Είναι απαραίτητη η γνώμη τόσο εσένα, όσο και όλων των φοιτητών απέναντι στο νομοσχέδιο. Και καλώς η κακώς οι φοιτητές εκφράζονται μέσω των γενικών συνελεύσεων. Αν δεν αντιλαμβάνεσαι
την ανάγκη, και κατά κάποιο τρόπο την (ηθική) υποχρέωση να πάρεις θέση απέναντι στον νόμο μέσα στην συνέλευση είσαι για μένα αφελής(αποδίδεις μικρότερη της χρήζουσας σοβαρότητα στο ζήτημα) ή ιδιοτελής (θέλεις να περάσεις τα μαθήματά σου και οι υπόλοιποι ας κόψουν το λαιμό τους, εν ολίγοις παρτάκιας ;) ) .
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
dreamwisperer
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 515
Joined: Thu Jul 01, 2010 2:02 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by dreamwisperer »

Θέλω να ρωτήσω,

το ανεξάρτητο πλαίσιο πώς κατεβαίνει; Δηλαδή ποιές είναι οι νόμιμες κινήσεις για να το κατεβάσεις στην συνέλευση;
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by electron »

Vallian wrote:Electron, δύο βασικές ενστάσεις:
Πρώτον, δυστυχώς σοβαρές συζητήσεις δεν μπορούν να γίνουν μέσω του φόρουμ. Και ιδιαίτερα πολιτικές. Είναι μία ευτελισμένη μορφή επικοινωνίας, όπως οποιαδήποτε μορφή ηλεκτρονικής επικοινωνίας . Δεν γίνεται ουσιαστικός διάλογος ,απλά μια κατάθεση απόψεων, η κουβέντα προχωράει με ΠΟΛΥ αργούς ρυθμούς, εκλείπουν οι χειρονομίες, οι εκφράσεις του προσώπου, η διακύμανση του τόνου της φωνής και κυρίως η ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ, στοιχεία απαραίτητα για την άρτια επικοινωνία των ανθρώπων. Αρκεί να αναρωτηθείς τι θα γινόταν αν καταργούσαμε την βουλή και γίνονταν οι διαδικασίες ηλεκτρονικά, όπως ψήφιση νομοσχεδίων, διάλογος σε θέματα παιδείας, υγείας κοκ.
Στην τελική, αν διαφωνείς τόσο με τον θεσμό της συνέλευσης οργάνωσε ένα meeting στο σπίτι σου, στο προαύλιο της σχολής ή σε κάποια καφετέρια να μαζευτείτε να συζητήσετε αυτά που θέλετε. Είμαι παράλογος ;
Δεύτερον, το αν συμφωνείς με το νέο νόμο, κακώς - κατά την γνώμη μου - το κρατάς για τον εαυτό σου( και για το φόρουμ). Διότι αυτό είναι εσωστρεφές. Βρισκόμαστε μπροστά σε ένα μείζων ζήτημα που θα επηρεάσει άρδην την μορφή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και των πανεπιστημίων και αφορά όλους μας, όχι μόνο την πανεπιστημιακή κοινότητα αλλά την κοινωνία γενικότερα (παιδεία,κοινωνία = αλληλένδετες, δεν είχαμε βαρεθεί να το ακούμε 6 χρόνια σε γυμνάσιο-λύκειο ; :) ) . Είναι απαραίτητη η γνώμη τόσο εσένα, όσο και όλων των φοιτητών απέναντι στο νομοσχέδιο. Και καλώς η κακώς οι φοιτητές εκφράζονται μέσω των γενικών συνελεύσεων. Αν δεν αντιλαμβάνεσαι
την ανάγκη, και κατά κάποιο τρόπο την (ηθική) υποχρέωση να πάρεις θέση απέναντι στον νόμο μέσα στην συνέλευση είσαι για μένα αφελής(αποδίδεις μικρότερη της χρήζουσας σοβαρότητα στο ζήτημα) ή ιδιοτελής (θέλεις να περάσεις τα μαθήματά σου και οι υπόλοιποι ας κόψουν το λαιμό τους, εν ολίγοις παρτάκιας ;) ) .
Mε παρεξηγησες. Προφανως και προτιμω να μιλαω face to face με καποιον παρα απ' οτι πισω απο μια οθονη (φαινεται και απο το πληθος των ποστ μου). Το ενα ομως δεν αναιρει το αλλο. Δεν μπορεις να προτρεπεις τον καθενα να ξεφυγει απο το πισι του προκειμενου να ανταλλαξει αποψεις μιλωντας με ανθρωπους κι οχι με ατομα "πισω" απο ψευδωνυμα, διοτι πολυ απλα δε σημαινει οτι οποιος εχει ζωη στο φορουμ δεν εχει ζωη εξω απο αυτο. Το θεωρω ευτυχημα να μπορεις να ανταλλαξεις αποψεις ΚΑΙ ηλεκτρονικα. Παντως σκεψου ποσες τηλεδιασκεψεις πλεον γινονται και μαλιστα για σημαντικοτερα ζητηματα απο το αν θα ανοιξει η σχολη των μηχανολογων ανα τον κοσμο. Δε σου λεω οτι κατι τετοιο μπορει να αντικαταστησει τη συνελευση, πολυ απλα και γιατι η χαβρα της συνελευσης θα μετατραπει σε ηλεκτρονικο θορυβο γιατι και παλι 100 ατομα θα μιλανε μαζι εκ των οποιων οι 6-7 θα φωναζουν ταυτοχρονα--αλλα μη δαιμονοποιεις την κουβεντα σε ενα φορουμ και μη βιαζεσαι να πεις "σηκωθειτε και παρτε τη ζωη στα χερια σας" υπονοωντας οτι η συμμετοχη στη συνελευση σημαινει δραση, ενεργητικοτητα και πως ολοι οσοι εκφραζονται εδω ειναι παθητικα οντα. Μπορει να ισχυει μπορει και οχι.
Οσον αφορα το δευτερο σκελος δε με επεισες. Το να θελω να λειτουργει η σχολη μπορει για σενα να δειχνει ιδιοτελεια, για μενα αποτελει δικαιωμα. Καταλαβαινω οτι μπορει να θελουν καποιοι να διαμαρτυρηθουν και το σεβομαι και τους προτρεπω σε διαδηλωση και πορεια. Οσοιι θελουν κλειστη σχολη, αντιθετα, δε σεβονται εμενα. Το να διεξαχθουν οι εξετασεις και το εξαμηνο ειναι κατι καλο για πανω απο 1000 ατομα. Το να κλεινει η σχολη δε με εχει πεισει 5 χρονια τωρα οτι κανει καλο σε κανεναν.
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by filippos »

Vallian wrote:
Δεύτερον, το αν συμφωνείς με το νέο νόμο, κακώς - κατά την γνώμη μου - το κρατάς για τον εαυτό σου( και για το φόρουμ). Διότι αυτό είναι εσωστρεφές. Βρισκόμαστε μπροστά σε ένα μείζων ζήτημα που θα επηρεάσει άρδην την μορφή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και των πανεπιστημίων και αφορά όλους μας, όχι μόνο την πανεπιστημιακή κοινότητα αλλά την κοινωνία γενικότερα (παιδεία,κοινωνία = αλληλένδετες, δεν είχαμε βαρεθεί να το ακούμε 6 χρόνια σε γυμνάσιο-λύκειο ; :) ) . Είναι απαραίτητη η γνώμη τόσο εσένα, όσο και όλων των φοιτητών απέναντι στο νομοσχέδιο. Και καλώς η κακώς οι φοιτητές εκφράζονται μέσω των γενικών συνελεύσεων. Αν δεν αντιλαμβάνεσαι
την ανάγκη, και κατά κάποιο τρόπο την (ηθική) υποχρέωση να πάρεις θέση απέναντι στον νόμο μέσα στην συνέλευση είσαι για μένα αφελής(αποδίδεις μικρότερη της χρήζουσας σοβαρότητα στο ζήτημα) ή ιδιοτελής (θέλεις να περάσεις τα μαθήματά σου και οι υπόλοιποι ας κόψουν το λαιμό τους, εν ολίγοις παρτάκιας ;) ) .
Εσύ είσαι αφελής αν πιστεύεις ότι με συνελεύσεις και καταλήψεις σώζεις την κοινωνία. Κάνεις μπουρδέλο το πανεπιστήμιο και μόνο! Ποιος νοιάζεται ρε φίλε αν οι μηχανολόγοι είναι υπό κατάληψη, πλην των φοιτητών του τμήματος; Πάρτο χαμπάρι τέτοιες ενέργειες δε θίγουν τον βουλευτή! Αφού καταφέρνεις να ξεγελάς τον εαυτό σου ότι είσαι αγωνιστής, για πέντε λεπτά ονειρέψου για αλλαγή ότι βρίσκεσαι σε μια θέση ισχύος και οι φοιτητές έχουν κλείσει τις σχολές. Πόση πίεση θα νιώθεις...
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Vallian »

Φίλε μου Φίλιππε αλλού είναι η ένστασή μου. Δέχομαι να μου πεις: "Είμαι κατά του νέου νόμου και αντιλαμβάνομαι την σοβαρότητα της κατάστασης, αλλά δεν θεωρώ αποτελεσματικό μέσο την κατάληψη, ας εξετάσουμε και άλλες εναλλακτικές" . Όμως κανείς σας δυστυχώς δεν με έχει πείσει ότι σκέφτεται σοβαρά τις συνέπειες του νέου νόμου(διαφωνώντας απλά με την κατάληψη σαν μέσο αντίδρασης) και δεν θέλει απλά ανοικτή σχολή για να περάσει τα μαθήματά του.
Δυστυχώς η κουβέντα για την κατάληψη έχει δημιουργήσει δύο πόλους, τους "υπέρ" και "κατά" της κατάληψης, ενώ κατά την γνώμη μου η διαφωνία μας έπρεπε να έγκειται στα μέσα με τα οποία θα πετύχουμε τον στόχο μας, που είναι η μη εφαρμογή του νόμου( τουλάχιστον για όσους διαφωνούμε με αυτόν)
Λόγω ακριβώς αυτής της πόλωσης (υπέρ και κατά της κατάληψης) , όλοι όσοι διαφωνούμε με τον νόμο μπαίνουμε στο ίδιο τσουβάλι με ταμπέλα "κομματόσκυλα, αγωνιστές του κώλου,ρέμπελοι, που κάνουν μπουρδέλο το πανεπιστήμιο γιατί δεν έχουν διαβάσει για την εξεταστική" , ενώ τα πράγματα δεν είναι έτσι. Και ένας από τους λόγους που γίνεται αυτή η επισφαλής γενίκευση (απευθυνόμενος και σε σένα electron) είναι το ότι δεν έχουμε ζωντανή επικοινωνία για να μας ακούσετε και να σας ακούσουμε.
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by filippos »

Vallian wrote: Δυστυχώς η κουβέντα για την κατάληψη έχει δημιουργήσει δύο πόλους, τους "υπέρ" και "κατά" της κατάληψης, ενώ κατά την γνώμη μου η διαφωνία μας έπρεπε να έγκειται στα μέσα με τα οποία θα πετύχουμε τον στόχο μας, που είναι η μη εφαρμογή του νόμου( τουλάχιστον για όσους διαφωνούμε με αυτόν)
Vallian, απλά με κάνεις να απορώ. Την κατάληψη δεν προτείνεις ως μέσο αντίδρασης; Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και θα δεις και μόνος σου ότι δεν βγάζει νόημα έκτος αν δεν προτείνεις την κατάληψη, οπότε η παρανόηση είναι δική μου.
Όπως και να χει, δεν με ενδιαφέρει ειλικρινά αν είσαι υπέρ ή κατά του νομοσχεδίου, ούτε αν είσαι κομματόσκυλο ή ρέμπελος ή αδιάβαστος. Όποιος και αν είναι ο λόγος που προτάσεις για να κλείσεις τη σχολή, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Μόνο οι φοιτητές την πληρώνουν και σε όλους τους άλλους δεν καίγεται καρφί. Αν δεν θέλεις να εφαρμοστεί το νομοσχέδιο δεν θα το καταφέρεις κλείνοντας τη σχολή! Μας βλάπτεις όλους χωρίς λόγο. Δεν είναι ότι θα θυσιάσω κάτι για να σωθεί η παιδεία. Το θέμα είναι ότι με αυτή την τακτική μας γαμάς επί ματαίω.
Δεν μου αρέσει να λέω τα ίδια και τα ίδια οπότε ,αν μου απαντήσεις ή αναφερθείς στο post μου, μην αλλάξεις θέμα. Αν δεν εξηγήσεις σε όλους εμάς με ποια λογική η κατάληψη της σχολής είναι μέσο πίεσης, δεν θα μπω στον κόπο να σου απαντήσω.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”