Ευδοξος και Ευδοξος+

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by castiel »

cornerstone wrote:
logikosS wrote:
cgkr wrote:ΥΓ1: Σοφία προτείνω να κάνεις το ίδιο. Αν σε έπεισα, να πάρεις και τα δικά μου βιβλία από τον εύδοξο+, όχι κανενός άλλου! Nα πάρω κ εγώ πιστωτικές μονάδες να πάρω κάτι άλλα βιβλία που θέλω! :P
Ξαφνικά, όλα τα βιβλία της ιστορίας τρώνε σουτ από τις βιβλιοθήκες των μηχανικών... :P
Ω ναι, αφού είναι άχρηστα, λένε.Γιατί να τυπώνουν και άλλα;
Και αφού σε επιβραβεύουν με πιστωτικές μονάδες, κρίμα είναι να μην το εκμεταλλευθείς...
να το λες και στους άλλους πρωτοετείς από την πρώτη μέρα!!!! :p
cornerstone wrote:Τελικά τι παίζει με αυτό το εύδοξο+??
Στο 1ο εξάμηνο αίτηση μόνο για μεταχειρισμένη ιστορία μπορείς να κάνεις, αφού έτσι και αλλιώς μόνο αυτή θα βρεθεί κάποιος να στη δώσει;;;
δηλώνεις ότι θες, και αν βρεθεί κάποιος να στο δώσει το παίρνεις ;)
Kitharistas wrote:
cgkr wrote:Του Μαρουλά έχω Χρήστο, απαράδεκτο βιβλίο. Τα υπόλοιπα παλιά (Ιστορίες κλπ) τα δέχτηκε ο εύδοξος+, την άλγεβρα όχι. Μάλλον τώρα που πήρε σύνταξη ο Μαρουλάς, σταμάτησε να υπάρχει και το βιβλίο...
παιδιά αν τα βιβλία έχουν σημειώσεις τα παίρνουν? επίσης για τα συγγράματα προ ευδόξου υπάρχει λίστα? γιατί εμένα δεν μου έβγαλε ούτε ένα βιβλίο :P
κοίτα, τα βιβλία τα πας εσύ στον ενδιαφερόμενο. όχι σε καποιο κεντρικο σημειο... το βλέπει και αν του κανει το κραταει ;)
(φαντάζομαι δηλαδή, πάντως η ανταλλαγή γίνεται χέρι με χέρι, αυτό είναι σίγουρο)
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by Kitharistas »

και πως γίνεται το deal? :P
Rock on buddies...
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cornerstone »

cgkr wrote:
cornerstone wrote:Τελικά τι παίζει με αυτό το εύδοξο+??
Στο 1ο εξάμηνο αίτηση μόνο για μεταχειρισμένη ιστορία μπορείς να κάνεις, αφού έτσι και αλλιώς μόνο αυτή θα βρεθεί κάποιος να στη δώσει;;;
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, μπορείτε να πάρετε κανονικά βιβλίο από τον εύδοξο (καινούργιο). Απλά απ' ότι καταλαβαίνω μπορείτε να το πάρετε από τον εύδοξο+ (μεταχειρισμένο) και να κερδίσετε κάποιες πιστωτικές μονάδες (credits) με τις οποίες γενικά θα μπορείτε να παίρνετε βιβλία που δεν δικαιούστε. Μιλάω θεωρητικά βέβαια επειδή και εγώ το ψάχνω από το απόγευμα και δεν έχω βγάλει ακριβώς άκρη...
Αν ισχύει αυτό με τις πιστωτικές μονάδες, ειναί καλή φάση, μπας και πάρεις κανά βιβλίο παραπάνω που να αξίζει...
Και εγώ το ψάχνω αλλά δε βρίσκω άκρη...Σνιφ
Αλλά πραγματικά τι περίμενες;Σκατά σελίδα...
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cgkr »

Kitharistas wrote:και πως γίνεται το deal? :P
με την παρακάτω στιχομυθια φαντάζομαι:
-you got the textbook(stuff)?
-you got the credits(money)?

και κατά προτίμηση στην υπόγεια στροφή πίσω από τον παπασωσηρίου που θυμίζει λίγο ghetto
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cornerstone »

castiel wrote:
κοίτα, τα βιβλία τα πας εσύ στον ενδιαφερόμενο. όχι σε καποιο κεντρικο σημειο... το βλέπει και αν του κανει το κραταει ;)
(φαντάζομαι δηλαδή, πάντως η ανταλλαγή γίνεται χέρι με χέρι, αυτό είναι σίγουρο)
Αλήθεια χέρι με χέρι; Τώρα αυτό είναι εφαρμόσιμο;
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
logikosS
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 173
Joined: Thu May 06, 2010 6:58 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by logikosS »

castiel wrote:κοίτα, τα βιβλία τα πας εσύ στον ενδιαφερόμενο. όχι σε καποιο κεντρικο σημειο... το βλέπει και αν του κανει το κραταει ;)
(φαντάζομαι δηλαδή, πάντως η ανταλλαγή γίνεται χέρι με χέρι, αυτό είναι σίγουρο)
Και πως καταλαβαίνει το σύστημα ότι έγινε η ανταλλαγή? Δηλαδή μπορούμε να δηλώσουμε ψεύτικα ότι δώσαμε ένα σύγγραμμα (ή αντοίστιχα πήραμε) και να πάρουμε τα credits? :P
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by Kitharistas »

μέσα τότε :D μεταφορά θερμότητας τώρα στο τρίτο έτος δεν έχετε οι ναυπηγοί? highlighted μόνο οι ασκήσεις που έγιναν φέτος, κατά τα άλλα αχρησιμοποίητο.. μπορεί ακόμη να "μυρίζει" σαν καινούριο :P

(βέβαια το έχω δανείσει σε κάποιον να το βγάλει φωτοτυπία για κατακτήριες αλλά όταν το φέρει είναι άμεσα διαθέσιμο μαζί με τον ασκήσεων σε ειδική προσφορά) ;)
Rock on buddies...
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by cgkr »

logikosS wrote:
castiel wrote:κοίτα, τα βιβλία τα πας εσύ στον ενδιαφερόμενο. όχι σε καποιο κεντρικο σημειο... το βλέπει και αν του κανει το κραταει ;)
(φαντάζομαι δηλαδή, πάντως η ανταλλαγή γίνεται χέρι με χέρι, αυτό είναι σίγουρο)
Και πως καταλαβαίνει το σύστημα ότι έγινε η ανταλλαγή? Δηλαδή μπορούμε να δηλώσουμε ψεύτικα ότι δώσαμε ένα σύγγραμμα (ή αντοίστιχα πήραμε) και να πάρουμε τα credits? :P
Εσύ θα πάρεις credits, ο άλλος θα χάσει credits, για το σύστημα δεν αλλάζει κάτι. Την ίδια συναλλαγή που θα κάνεις εσύ με τα καινούργια credits θα έκανε και ο άλλος αν δεν τα είχε χάσει... Σκέψου οτι δεν δημιουργούνται κάπου credits από το μηδέν, μόνο μεταφέρονται.

Γιάννη αν είναι σημειωμένες και οι ασκήσεις, κράτα το, το θέλω :P
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by castiel »

Kitharistas wrote:και πως γίνεται το deal? :P
το δηλώνεις εσύ για να το δώσεις και κάποιος άλλος για να το πάρει.
στέλνουν e-mail ή μήνυμα στους δύο ενδιαφερόμενους για τα στοιχεία επικοινωνίας(φαντάζομαι) και μέσα σε 5 μέρες πρέπει να έχει γίνει το deal. αυτός που παραλαμβάνει το βιβλίο δίνει έναν αριθμό στον άλλον και ο αλλος το δηλωνει στον ευδοξο οτι εγινε η ανταλλαγη και παιρνει τις μοναδες.

όταν παιρνεις μεταχειρισμένο νομιζω οτι δεν χανεις credits, αλλα παίρνεις.
τα credits χρησιμοποιουνται μου φαινεται για καινουρια βιβλια.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συμβουλές για επιλογή Συγγραμάτων

Post by Kitharistas »

για καινούρια βιβλία επιπλέον του ενός που δικαιούμαστε δωρεάν έτσι?

ps για castiel
Spoiler: show
έχω δει το χθεσινό σου pm, δεν σε ξέχασα, θα το δω από αύριο που τελειώνω με τα μαθήματα
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”