Εργασια νεων μηχανικων

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Εργασια νεων μηχανικων

Post by Onoffon »

Ως νεος αποφοιτος-μηχανικος αρχισα να στελνω βιογραφικα σχεδον σε 50 εταιρειες ακομη και αν δεν απτονται αμεσα της επιστημης μας.χθες με καλεσαν δυο απο αυτες (καποιες κοπελες απο το hr που δεν γνωριζαν και πολλα απλα κλειναν ραντεβου).το λοιπον πηγα στα interviews σημερα και το αποτελεσμα ποιο??κυριε εχετε πολυ καλα εφοδια ως μηχανικος ( βαθμο πτυχιου γλωσσες λογισμικα κλπ) αλλα δεν εχετε εμπειρια.και στον εναν μιας και ηταν πιο οικειος αναρωτηθηκα πως να εχω εμπειρια αφου τον ιουλιο τελειωσα και αν δεν προσλαβανετε νεους μηχανικους πως θα αποκτησουμε εμπειρια?μονο που δεν με εβρισε...

το περιστατικο σας το αφηγηθηκα γιατι αναρωτιεμαι. Μας δουλευουν??

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Εργασια νεων μηχανικων

Post by Adramelch »

Υπάρχουν και κάποιες δουλειές που δεν ζητάνε προϋπηρεσία. Βέβαια σου λένε 12ωρο με 500 ευρουλάκια και πρέπει να είσαι και ικανοποιημένος. Δεν είναι τυχαίοι αυτοί οι αριθμοί, συνέβη σε φίλο. Μηχανικός παραγωγής από τα Χανιά με σχετικό Master στην Αγγλία.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Εργασια νεων μηχανικων

Post by Zoubulbasaur »

Εγώ αυτό που βλέπω σε μεγάλο βαθμό γιατί μπαίνω φέτος 5ο έτος και έχω αρχίσει να ψάχνομαι για το μετά είναι ότι όντως και για junior θέσεις εργασίας, βοηθούς κτλ ζητάνε προϋπηρεσίες, 1-2 και 3 ακόμα χρόνια (τουλάχιστον στην αγγελία) και νιώθεις ότι μπαίνεις στην πρώτη δημοτικού και τη μέρα του αγιασμού σε εξετάζουν στην αλφάβητο και τον πολλαπλασιασμό...
all. koukoulofloros wrote: δεν ξέρω καν αν τον υπνωτίσανε για να συμφωνήσει .
Μήπως το έκανε ώστε απλά να μπορεί μετά από λίγο καιρό να πάει σε κάποια άλλη συνέντευξη και να μη σκύψει το κεφάλι όταν τον ρωτούσαν για την προϋπηρεσία του; Ή έδειχνε να είναι απόλυτα ικανοποιημένος με την κατάσταση στην οποία βρισκόταν;
Onoffon wrote:μονο που δεν με εβρισε...


Από περιέργεια, τι σου είπε;;
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Εργασια νεων μηχανικων

Post by Onoffon »

@all
Συνειδητοποιησε οτι συμφωνεις μαζι μου απο τα γραφομενα σου.το μελλον δεν το βλεπω απαισιοδοξο,δυστυχως για πολλους λογους(τους ξερουμε) ειναι απαισιοδοξο.επισης να το βρασω αν εχω αμισθη εργασια ,δεν σπουδασα για να γινω εθελοντης.ο φιλος σου δεν ειναι ο κανονας αλλα η εξαιρεση (ενδεχομενως να μην εχει οικονομικο προβλημα το παιδι και μπραβο του)

@zoubulbasaur
Κοκκινησε γιατι του μειωσα το πρεστιζ του μπουρτζου με την ερωτηση και μου ειπε "συμβουλευτικα" να μην ειμαι αναιδης στις συνεντευξεις μου.αν εχεις το θεο σου! Επειδη τολμησα και ρωτησα το αυτονοητο..

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εργασια νεων μηχανικων

Post by scooby »

μπαινω κ εγω στο 6 ετος (δυστυχως)κ γνωριζοντας απο την αδελφη μου που εχει τελειωσει μηχανολογος μηχανικος παραγωγης απο το πολυτεχνειο της ξανθης κ μιλωντας κ με λιγους συμφοιτητες της σε μια προσπαθεια να με συμβουλεψουν μου ειπαν οτι μετα το πτυχιο απλα βγαινεις στην αγορα εργασιας κρατωντας απλα ενα πτυχιο στα χερια σου και οτι αυτο που θα πρεπει να κανεις στην πραγματικοτητα δν εχει απολυτως καμια σχεση με αυτο που σου μαθαινουν στην σχολη!

τα συγκεκριμενα παιδια ηθελαν να ασχοληθουν πανω στης μηχανολογικες μελετες σε κτιρια κ εγκαταστασεις(θερμανση κτλ) αλλα κ καποιοι στο τομεα της ενεργειας.
μου ειπαν κυριως για τις μελετες που θα ηθελα να ασχοληθω κ εγω οτι απλα ξανα αρχιζεις απο το 0 καθως η σχολη δν σου μαθαινει κανενα προγραμμα κ γενικα κατι πανω σε αυτο κ θα πρεπει μονος σου να βρεις την ακρη!
κ δυστυχως σε οσους μηχανολογους πηγαν για βοηθεια δν τους την εδωσε κανεις για ευνοητους λογους!

δν ξερω σε ποιο τομεα θα ηθελες να δουλεψεις εσυ απλα θα σου ελεγα να μην τα παρατησεις γιατι οπως λενε καθε αρχη κ δυσκολη!κ ιδιως στους καιρους μας!!
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”