Prepaid Κάρτες

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
sot16
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 76
Joined: Sat May 08, 2010 10:43 am

Re: Prepaid Κάρτες

Post by sot16 »

Επίσης καλή είναι κ της Κύπρου που μπορείς να κάνεις κ αναλήψεις αν θες από ΑΤΜ. Από ότι θυμάμαι ούτε αυτή ήθελε πολλά χαρτιά.(edit: ήδη την έχουν αναφέρει παραπάνω)
Επιτόπου βγαίνει η κάρτα αν δεν έχει όνομα πάνω της,αν θες να βάλεις και το όνομά σου θα πάρει κάποιες μερούλες. Με όνομα μπορείς να την χρησιμοποιείς κάλλιστα και στο εξωτερικό σαν πιστωτική χωρίς να έχεις κάποιο θέμα,αυτό μου το είχε προτείνει η υπάλληλος. 8-)
Μετά εννοείται το paypal!Σχεδόν όλοι στο eBay θέλουν paypal.
Jimmy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 65
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Prepaid Κάρτες

Post by Jimmy »

Εγώ αρχικά είχα βγάλει την προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου, η οποία όμως, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, σε χρεώνει 1ευρώ κάθε φορά που θες να κάνεις κατάθεση ή ανάληψη στην κάρτα οπότε δεν συμφέρει καθόλου! Μετά από λίγο καιρό το έψαξα παραπάνω, πέταξα την συγκεκριμένη καρτούλα στην ανακύκλωση, και έβγαλα "Χρεωστική Κάρτα" στην τράπεζα Κύπρου (Προσοχή, όχι πιστωτική, ... χρεωστική). Είχα πάει λοιπόν στην τράπεζα Κύπρου και τους λέω θέλω να βγάλω μια χρεωστική, τους πήγα τα απαραίτητα έγγραφα, μου άνοιξαν λογαριασμό, μου έδωσαν το βιβλιάριο και την κάρτα, και πήγα στην ευχή του Θεού και της Παναγίας.
Τα πλεονεκτήματα της συγκεκριμένης κάρτας είναι:
1) Για αγορές στο Ιντερνετ, αναλήψεις, καταθέσεις από μηχάνημα της τράπεζας Κύπρου ΔΕΝ σε χρεώνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΠΟΤΕ!!! (Εκτός αν θες να αγοράσεις και την Συσκευή Digipass που είναι για συναλλαγές μέσω internet-banking, προσωπικά δεν την έχω αγοράσει..)
2) Είναι VISA, συμβατή με paypal και 100% συμβατή με οποιαδήποτε αγορά έχω κάνει τα τελευταία 4 χρόνια, και παραγγέλνω πολύ συχνά από ebay, skroutz.gr κτλπ
3) Σε ορισμένα ΑΤΜ της τράπεζας Κύπρου γίνεται να κάνεις καταθέσεις χωρίς φάκελο, που σημαίνει πως τα χρήματα που καταθέτεις είναι άμεσα διαθέσιμα για αγορές. Αλλιώς αν κάνεις κατάθεση σε άλλα ΑΤΜ θα πρέπει να περιμένεις μία εργάσιμη ημέρα τουλάχιστον για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.
4) Γίνεται να δεις πληροφορίες και το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας σου μέσω του site της τράπεζας Κύπρου.
Αυτά!!
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Prepaid Κάρτες

Post by SlasherG »

Καλά, ε, Jimmy, είσαι θεός.. Το είχα σκεφτεί αυτό με τη χρεωστική, αλλά το θέμα μου εμένα είναι ότι δεν έχω ούτε προηγούμενο λογαριασμό ούτε τίποτα.. Φαντάζομαι όμως ότι σε τέτοια περίοδο καμία τράπεζα δε θα αρνηθεί να της δώσω τα λεφτά μου..
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
Jimmy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 65
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Prepaid Κάρτες

Post by Jimmy »

SlasherG wrote:Καλά, ε, Jimmy, είσαι θεός.. Το είχα σκεφτεί αυτό με τη χρεωστική, αλλά το θέμα μου εμένα είναι ότι δεν έχω ούτε προηγούμενο λογαριασμό ούτε τίποτα.. Φαντάζομαι όμως ότι σε τέτοια περίοδο καμία τράπεζα δε θα αρνηθεί να της δώσω τα λεφτά μου..
Ναι λογικά οποιοδήποτε έγγραφο που να επαληθεύει την διεύθυνση σου θα το δεχτούν..
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”