Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
elitis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 234
Joined: Sun Feb 21, 2010 5:49 pm

Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by elitis »

Σκεφτόμουν να ρωτήσω στην γραμματεία αλλά φαντάζομαι όλο και κάποιος θα ξέρει από εσάς :
Έχω δηλώσει από πέρυσι για μάθημα επιλογής 7ου εξ. Βάσεις Δεδομένων.Θέλω να το κρατήσω αλλά σε περίπτωση που κοπώ θέλω να έχω
και μια καβάντζα..Μπορώ να δηλώσω ακόμα ένα μάθημα επιλογής 7ου εξαμήνου ώστε να δώσω και τα 2 και όποιο περάσω?Ή δεν γίνεται,δλδ υποχρεωτικά μπορώ να δηλώσω αυτό το εξάμηνο μόνο ένα μάθημα επιλογής 7ου εξαμήνου?
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by Minus »

δεν γνωριζω για τα παιρετερω που ρωτας αλλα σε διαβεβαιω οτι ειναι πολυ δυσκολο να κοπεις στις βασεις δεδομενων... πρεπει να προσπαθησεις.
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
elitis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 234
Joined: Sun Feb 21, 2010 5:49 pm

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by elitis »

Έχει αλλάξει ο καθηγητής και βάζει κανονικά θέματα πλέον(όχι τα ίδια και τα ίδια που έβαζε ο παλιός)..Αλλά εκτός από αυτό έχω περάσει στα γραπτά στο μάθημα απλά πρέπει να κάνω μια εργασία τον χειμώνα..Γενικά είναι μεγάλη ιστορία που δεν λέγεται από εδώ..
Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει..
User avatar
eirini
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 287
Joined: Thu Feb 11, 2010 11:41 pm

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by eirini »

λοιπόν... πιστεύω πως αν πάρεις 2ο μάθημα επιλογής (τρίτο βασικά), θα μετρήσει ως επιπλέον! θα έχεις, δηλαδή, για πτυχίο 66! αν κοπείς στις βάσεις και περάσεις το άλλο, θα χρωστάς τις βάσεις! αν κοπείς και στα δύο, θα χρωστάς και τα 2!
μπορείς να αλλάξεις μάθημα επιλογής!
αν ασχοληθείς πάντως, περνάς... θέλει ενασχόληση!
αυταααά!
αξίζει,φίλε,να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by sid »

καλά τα λέει το πόκεμον
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by electron »

Στον τελικο βαθμο, μετρανε 65 μαθηματα, εκτος κι αν εχεις παρει το διατμηματικο μαθημα 8ου εξαμηνου "περιβαλλον και αναπτυξη".
Δηλαδη οταν διαλεγεις επιλογης και επιλεξεις ενα δυο τρια πεντε επιπλεον, τα επιπλεον δε μετρανε και δε διαλεγεις ποιο θα μετρησει αφου βαθμολογηθεις.. Δηλαδη επιλεγεις ποιο θα μετρησει στο βαθμο σου ως ενα απο τα 65 οταν κανεις την εγγραφη σου κανονικα και τα υπολοιπα επιπλεον (ανω των 65 (ή 66 αν μετραμε και το περιβαλλον κ αναπτυξη) ) ΔΕΝ υπολογιζονται στο μεσο ορο σου.
Δεν γινεται να εχεις καβαντζα, αλλα γινεται να αλλαξεις το επιλογης μαθημα αν το φοβασαι. Και στο βαθμο θα μετρησει μονο αυτο.
User avatar
eirini
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 287
Joined: Thu Feb 11, 2010 11:41 pm

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by eirini »

electron wrote:Στον τελικο βαθμο, μετρανε 65 μαθηματα, εκτος κι αν εχεις παρει το διατμηματικο μαθημα 8ου εξαμηνου "περιβαλλον και αναπτυξη".
Δηλαδη οταν διαλεγεις επιλογης και επιλεξεις ενα δυο τρια πεντε επιπλεον, τα επιπλεον δε μετρανε και δε διαλεγεις ποιο θα μετρησει αφου βαθμολογηθεις.. Δηλαδη επιλεγεις ποιο θα μετρησει στο βαθμο σου ως ενα απο τα 65 οταν κανεις την εγγραφη σου κανονικα και τα υπολοιπα επιπλεον (ανω των 65 (ή 66 αν μετραμε και το περιβαλλον κ αναπτυξη) ) ΔΕΝ υπολογιζονται στο μεσο ορο σου.
Δεν γινεται να εχεις καβαντζα, αλλα γινεται να αλλαξεις το επιλογης μαθημα αν το φοβασαι. Και στο βαθμο θα μετρησει μονο αυτο.
είσαι σίγουρη πως είναι έτσι?
έχω την εντύπωση πως μα δίνεται η δυνατότητα να αυξήσουμε τα μαθήματα με εξτρα επιλογής!!

απ'ότι φαίνεται, θα πρέπει να ρωτήσεις τη γραμματεία!

πες μας, αν είναι :)
αξίζει,φίλε,να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by electron »

Mπορεις να αυξησεις τα μαθηματα, αλλα το μονο "εξτρα" που μετραει στο βαθμο ειναι το Περιβαλλον και Αναπτυξη. Κατα τ αλλα, μονο 65 μετρανε.
dimitrisdim
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Sat May 21, 2011 9:23 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by dimitrisdim »

Μια ερώτηση που ίσως να μην ταιριάζει πολύ στο θέμα, αλλά διαβάζω συνεχώς ''65 μαθήματα'' στη συζήτηση και απορώ, εγώ που όταν περάσω και αυτά που χρωστάω θα έχω περάσει συνολικά 49 μαθήματα (με διάφορες συγχωνεύσεις κλπ που έχουν γίνει, αφού είμαι παλιός), υπολογίζω κάτι τόσο λάθος?
User avatar
athatsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Sep 30, 2010 2:18 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by athatsi »

βγαινουν 65.ειναι 8+8+7+7+7+7+7+7+7=65 μαθηματα.8 στο πρωτο εξαμηνο,8 στο δευτερο 7 στο τριτο κ.ο.κ.Ξερει κανεις ποια ειναι ευκολα επιλογης για 7ο εξαμηνο??? :idea:
"For an optimist the glass is half full, for a pessimist it's half empty, and for an engineer is twice bigger than necessary"
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”