Η κρίση στην Ελλάδα

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by (β-α)/2 »

gina wrote: χαιρομαι που μπορουμε να κανουμε μια συζητηση και που πηρα μια πιο πολιτικη απαντηση σ αυτο που ρωτησα.οσον αφορα στους δ.υ. δεν συμφωνω σε καμια περιπτωση σε αυτο που λες δεν θεωρω οτι συμβαινει αυτο που συμβαινει με την παγκοσμια κριση του καπιταλισμου επειδη στην ελλαδα ο δημοσιος τομεας δεν λειτουργει καλα και οι δ.υ. καθονται.....και στις ηπα που δεν εχουν δημοσιο τομεα εχουν και αυτοι μεγαλο προβλημα.θεωρω λοιπον οτι το ζητημα των αποκρατηκοποιησεων και των απολυσεων ειναι για να βρουν λεφτα αλλα ειναι και να καθιερωσουν ενα νεο τοπιο μια χωρα με λιγοτερο θα πω καθολου δημοσιο κρατικο και παρα πολυ ιδιωτικο,νεες εργασιακες σχεσεις οπου θα δουλευουμε περισσοτερες ωρες για λιγοτερα λεφτα , χωρις ασφαλιση και τα λοιπα.
Χμ.. μάλλον παρεξηγήθηκα! Δεν είπα ότι φταίνε οι Δ.Υ. για την παγκόσμια κρίση, σε καμία περίπτωση, δεν είναι δα η Ελλάδα καμιά τεράστια χώρα με βιομηχανίες και δε συμμαζεύεται που θα δημιουργήσει και οικονομική κρίση. Το point μου ήταν πως ακόμη και αν δεν υπήρχε η παγκόσμια οικονομική κρίση, εμείς σαν Ελλάδα θα είχαμε οικονομικά προβλήματα (πάντα είχαμε, απλά τώρα θα εμφανιζόντουσαν) τα οποία μπορεί να μην εμφανιζόντουσαν τώρα, αλλά σίγουρα θα αναδύονταν κάποια στιγμή. Σχετικά με τους Δ.Υ. με καλύπτει απόλυτα ο herculas. Το δημόσιο στην καλύτερη των περιπτώσεων δυσλειτουργεί και :
herculas wrote: Τώρα λοιπόν που ήρθε ο λογαριασμός τον πληρώνει ο Ιδιωτικός τομέας .
Τα μαγαζάκια , η οικοδομή , ο έμπορος , ο ιδιωτικός υπάλληλος ....αυτοί πληρώνουν μέχρι σήμερα το σπάταλο κράτος .

Εεεεεε τώρα ήρθε η ώρα να πληρώσει και ο ΔΥ !
Και να πληρώσει λέγοντας και ευχαριστώ που τόσα χρόνια έτρωγε και έπινε τζάμπα .
gina wrote: τεσπα αυτα καλυτερα να ανοιξει αλλο τοπικ να τα συζητησουμε.αυτο ομως που διεκρινα σε αυτα που μου ελεγες ειναι οτι καταλαβαινεις οτι σε γενικες γραμμες η κατασταση δεν ειναι καλη αλλα θεωρεις οτι δεν μπορει να γινει κατι.εγω πιστευω οτι αν ολοι εμεις που δεν συμφωνουμε με αυτα και θελουμε να ειμαστε η γενια που θα τα βιωσει και θα ζησει ετσι θα μπορεσουμε να ανατρεψουμε την κατασταση.και για μας και για τις υπολοιπες γενιες.
(δεν ξερω αν σε προηγουμενα τοπικ εχουν γινει τετοιες κουβεντες.sorry αν ημουν τελειως αφοριστικη)
Καταλαβαίνω ότι σε γενικές, ειδικές, πλάγιες, παράλληλες και μη γραμμές η κατάσταση είναι τραγική πλέον. Δεν είπα πως δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Φυσικά και μπορούμε να κάνουμε, θα πληρώσουμε για τα λάθη και στη συνέχεια θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε. Θα κάνουμε μια αρχή ίσως, ελπίζοντας πως οι επόμενες γενιές δε θα πάρουν από τους παππούδες τους και θα συνεχίσουν να βελτιώσουν την κατάσταση. Θεωρητικά πάντα. :)
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
gina
Sergeant
Sergeant
Posts: 23
Joined: Fri Jun 18, 2010 5:23 pm

Re: Η κρίση στην Ελλάδα

Post by gina »

@hercules

δεν θεωρω οτι ολοι οι δυ ειναι ετσι.εχεις δουλεψει στο δημοσιο?(δεν ειρωνευομαι, ρωταω πραγματικα γιατι φαινεται να ξερεις καποια πραγματα για την πολεοδομια).αυτο που προσπαθησα να πω και πριν ειναι οτι η κριση που περναμε και εμεις αλλα και ολος ο κοσμος,το πιο τρανταχτο παραδειγμα οι ηπα, δεν οφειλεται στους δημοσιους υπαλληλους η οτι γενικα και αοριστα καποιοι τα φαγανε αλλα στο οτι θελουν κατα την αποψη μου να θεσπισουν ενα κρατος ''λιγοτερο κρατος'' με περισσοτερους ιδιωτες απο την παιδεια, την υγεια τις μεταφορες κτλπ. αυτο ειναι γενικο και σε αλλες χωρες της ευρωπης υπαρχει.τωρα οσον αφορα στους συνδικαλιστες θα συμφωνησω οτι οι μεγαλοσυνδικαλιστες (των2 μεγαλων κομματων) που δεν εχουν πραγματικα σχεση με τους εργαζομενους δρουν μονο προς το συμφερον του κομματος τους....θελω να αναφερω κατι που δειχνει καποια πραγματα και ειναι και στον κλαδο μας.στην περιοχη μου εχει φτιαχτει παρανομα σε χωρο πρασινου χωματερη.αυτο λοιπον ειναι παρανομο και απο την υγειονομικη υπηρεσια και απο πλευρας πολεοδομιας (αυθεραιτο, χωρις αδεια). καποιο πολιτες μαζι και εγω διαμαρτυρηθηκαμε για αυτο γιατι μειωνει παρα πολυ την ποιοτητα ζωης μας καναμε και μηνυση κτλπ.οταν πηγαμε στην πολεοδομια ειδαμε οτι η καταγγελια μας ειχε μεινει στο ραφι οχι γιατι ο υπαλληλος βαριοταν αλλα γιατι ειχαν επεμβει απο τα πανω δημαρχος κ λοιποι και ειχαν μπλοκαρει τη διαδικασια.σε αυτο φταιει και ο δημαρχος και συμφεροντα με επιχειρησεις που διαχειριζονται τη χωματερη αλλα φταιει και ο μηχανικος που εκανε τη μελετη (ατυπα) γιατι το κριτηριο που θα επρεπε να εχει ειναι οτι το συγκεκριμενο εργο δυσχεραινει τη ζωη των κατοικων και δεν την κανει καλυτερη.αυτος ο μηχανικος, που η πλειοψηφια τους δρα η αναγκαζεται να δρα ετσι,εδρασε προς οφελος της επιχειρησης που δουλευε οχι του κοσμου.αρα νομιζω οτι δεν εχει να κανει με τον αν αγαπα ο αλλος τη δουλεια του αλλα με το τι αναγκαζεται να κανει.ο υπαλληλος σε ιδιωτικη εταιρεια θα εχει σε υπολογιστη τα δεδομενα αλλα αυτα που θα αναγκαζεται να κανει θα ειναι λιγοτερο ποιοτικα.ελπιζω να καταλαβες τι θελωνα πω και να μην σε μπερδεψα.
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Η κρίση στην Ελλάδα

Post by katsanetrino »

gina wrote: αν νομιζεις οτι η κατασταση στην κοινωνια και η κατασταση στην οποια θα ερθει και η οικογενεια σου (δεν στο ευχομαι) και πολλες οικογενειες δεν εχει σχεση με τις γενικες συνελευσεις τοτε δεν εχεις πιασει κατι καλα.να εξηγηθω: ολοι λεμε οτι η κυβερνηση κοβει κρατικα κονδυλια απο παντου για πχ ιδιωτικοποιει τα παντα δεη νοσοκομεια κτλ στους μαθητες δεν δινει βιβλια και στα αει-τει δεν δινει λεφτα.το τει πειραια μετα το τελος της εξεταστικης θα κλεισει τελειωσαν τα λεφτα του,το εμπ θα εχει λεφτα μεχρι τον απριλιο για να λειτουργει και το θωμαιδειο κλεινει το νοεμβρη με οτι σημαινει αυτο για τις σημειωσεις που περνουμε.νομιζω οτι ολα αυτα εχουν σχεση με το αν θελεις να σπουδασεις και να παρεις ενα πτυχιο.αυτα πρεπει να σε προβληματισουν κατα την αποψη μου και οχι το ανοικτη σχολη η καταληψη.
Συγνώμη αλλά έχω εντελώς διαφορετική άποψη για το θέμα. Όταν σε επηρεάζουν κάποιες αλλαγές προφανώς θα κοιτάξεις να βελτιώσεις αυτές που σε επηρεάζουν άμεσα. Εφόσον επιτύχεις σε αυτό μπορείς να πας ένα βήμα παραπέρα και να προσπαθήσεις να βελτιώσεις και τα άλλα, με μεγάλες πιθανότητες μάλιστα αφού έχεις πετύχει ήδη μια φορά. Όλα τα άλλα περί σωτήρων που θα αγωνιστούν για όλους και για όλα μου ακούγονται τουλάχιστον γελοία και μου φανερώνουν εν πολλοίς τη νοοτροπία που μας οδήγησε στο χείλος του γκρεμού(πάμε για τα πολλά και χάνουμε και τα λίγα).
DeterministiC OR StochastiC
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Η κρίση στην Ελλάδα

Post by herculas »

gina wrote:@hercules

δεν θεωρω οτι ολοι οι δυ ειναι ετσι.εχεις δουλεψει στο δημοσιο?(δεν ειρωνευομαι, ρωταω πραγματικα γιατι φαινεται να ξερεις καποια πραγματα για την πολεοδομια).αυτο που προσπαθησα να πω και πριν ειναι οτι η κριση που περναμε και εμεις αλλα και ολος ο κοσμος,το πιο τρανταχτο παραδειγμα οι ηπα, δεν οφειλεται στους δημοσιους υπαλληλους η οτι γενικα και αοριστα καποιοι τα φαγανε αλλα στο οτι θελουν κατα την αποψη μου να θεσπισουν ενα κρατος ''λιγοτερο κρατος'' με περισσοτερους ιδιωτες απο την παιδεια, την υγεια τις μεταφορες κτλπ. αυτο ειναι γενικο και σε αλλες χωρες της ευρωπης υπαρχει.τωρα οσον αφορα στους συνδικαλιστες θα συμφωνησω οτι οι μεγαλοσυνδικαλιστες (των2 μεγαλων κομματων) που δεν εχουν πραγματικα σχεση με τους εργαζομενους δρουν μονο προς το συμφερον του κομματος τους....θελω να αναφερω κατι που δειχνει καποια πραγματα και ειναι και στον κλαδο μας.στην περιοχη μου εχει φτιαχτει παρανομα σε χωρο πρασινου χωματερη.αυτο λοιπον ειναι παρανομο και απο την υγειονομικη υπηρεσια και απο πλευρας πολεοδομιας (αυθεραιτο, χωρις αδεια). καποιο πολιτες μαζι και εγω διαμαρτυρηθηκαμε για αυτο γιατι μειωνει παρα πολυ την ποιοτητα ζωης μας καναμε και μηνυση κτλπ.οταν πηγαμε στην πολεοδομια ειδαμε οτι η καταγγελια μας ειχε μεινει στο ραφι οχι γιατι ο υπαλληλος βαριοταν αλλα γιατι ειχαν επεμβει απο τα πανω δημαρχος κ λοιποι και ειχαν μπλοκαρει τη διαδικασια.σε αυτο φταιει και ο δημαρχος και συμφεροντα με επιχειρησεις που διαχειριζονται τη χωματερη αλλα φταιει και ο μηχανικος που εκανε τη μελετη (ατυπα) γιατι το κριτηριο που θα επρεπε να εχει ειναι οτι το συγκεκριμενο εργο δυσχεραινει τη ζωη των κατοικων και δεν την κανει καλυτερη.αυτος ο μηχανικος, που η πλειοψηφια τους δρα η αναγκαζεται να δρα ετσι,εδρασε προς οφελος της επιχειρησης που δουλευε οχι του κοσμου.αρα νομιζω οτι δεν εχει να κανει με τον αν αγαπα ο αλλος τη δουλεια του αλλα με το τι αναγκαζεται να κανει.ο υπαλληλος σε ιδιωτικη εταιρεια θα εχει σε υπολογιστη τα δεδομενα αλλα αυτα που θα αναγκαζεται να κανει θα ειναι λιγοτερο ποιοτικα.ελπιζω να καταλαβες τι θελωνα πω και να μην σε μπερδεψα.

Δεν έχω δουλέψει στο Δημόσιο αλλά επειδή έχω δικιά μου εταιρία έχω ζήσει το μεγαλείο του .
Στις ΗΠΑ θεωρείται υποτιμητικό να δουλεύεις στο Δημόσιο .
Πχ Δικηγόρος που δεν τραβάει γίνεται δημόσιος κατήγορος ( βλέπε ξαδέρφη μου στη Ν Υόρκη ). Για μονιμότητα ούτε για αστείο.

Για το παράδειγμα που λες επειδή κάποια στιγμή διαπραγματευόμουν την αγορά λατομείου μαρμάρων στη Νάξο , είδα ότι με το πρόσχημα των αυστηρών περιβαλλοντικών μελετών , κάποια τσακάλια επιτροπών ( Νομαρχία υπουργεία κλπ ) θέλανε τη μίζα τους.
Φυσικά αποχώρησα άμεσα .
Ο μηχανικός συντάσσει τη μελέτη αλλά κάποιος την εγκρίνει . Αυτός ο κάποιος , ο ΔΥ δηλαδή , έπρεπε να διασφαλίσει τα συμφέροντα του πολίτη.

Δηλαδή ο ΔΥ τι αναγκάζεται να κάνει που δε θέλει ?
Να σου απαντήσω εγώ .....να πάει στη δουλειά του και να ΔΟΥΛΕΨΕΙ .
aggelos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 54
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:21 pm

Re: Η κρίση στην Ελλάδα

Post by aggelos »

γενικα μιλωντας οταν κατι σε επιρρεαζει αρνητικα και για να το αντιμετωπισεις χτυπας τα συμπτωματα και οχι την αιτια ειναι βεβαιο οτι κανεις μια τρυπα στο νερο αφου τα πρωτα θα συνεχιζουν να εμφανιζονται οσο υπαρχει η δευτερη.κατα αντιστοιχια οταν ενας κλαδος π.χ. η παιδεια, πληττεται
με μια σειρα νομων και πρακτικων ( συμπτωματα) καλο θα ηταν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την αντιμετωπιση τους να κοιταμε και την αιτια (πολιτικη της κυβερνησης)
και να προσπαθουμε να την εξουδετερωσουμε και οχι μετα.οσο αφορα τους δ.υ. νομιζω οτι θα ηταν αρκετα αφελες εκ μερους μας να αποδοσουμε ευθηνες για την οικονομικη κατασταση της χωρας μας στους δ.υ. οταν τα προηουμενα χρονια εγινε οργιο καταχρασμου του δημοσιου χρηματος απο τα δυο μεγαλα κομματα σε συνεργασια με το εγχωριο και το ξενο κεφαλαιο(βλεπε ολα τα σκανδαλα,ολυμπιακους,μπομπολας, φοροαπαλαγες σε εφοπληστες κλπ)
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Η κρίση στην Ελλάδα

Post by herculas »

aggelos wrote:γενικα μιλωντας οταν κατι σε επιρρεαζει αρνητικα και για να το αντιμετωπισεις χτυπας τα συμπτωματα και οχι την αιτια ειναι βεβαιο οτι κανεις μια τρυπα στο νερο αφου τα πρωτα θα συνεχιζουν να εμφανιζονται οσο υπαρχει η δευτερη.κατα αντιστοιχια οταν ενας κλαδος π.χ. η παιδεια, πληττεται
με μια σειρα νομων και πρακτικων ( συμπτωματα) καλο θα ηταν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την αντιμετωπιση τους να κοιταμε και την αιτια (πολιτικη της κυβερνησης)
και να προσπαθουμε να την εξουδετερωσουμε και οχι μετα.οσο αφορα τους δ.υ. νομιζω οτι θα ηταν αρκετα αφελες εκ μερους μας να αποδοσουμε ευθηνες για την οικονομικη κατασταση της χωρας μας στους δ.υ. οταν τα προηουμενα χρονια εγινε οργιο καταχρασμου του δημοσιου χρηματος απο τα δυο μεγαλα κομματα σε συνεργασια με το εγχωριο και το ξενο κεφαλαιο(βλεπε ολα τα σκανδαλα,ολυμπιακους,μπομπολας, φοροαπαλαγες σε εφοπληστες κλπ)
Η πολιτική της κυβέρνησης ήταν ρουσφέτια , προσλήψεις στο Δημόσιο , αυξήσεις μισθών στο Δημόσιο πάει δεν παέι καλά το μαγαζί για να πάρουν ψηφαλάκια .
Το εγχώριο και ξένο κεφάλαιο φάγανε πόσα ?
1,2 5 , 10 δις ?

Δε μπορεί να φάνε παραπάνω γιατί το πρόγραμμα Δημοσίων επενδύσεων δε ξεπερνούσε ποτέ το 5,5% του ΑΕΠ .
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Η κρίση στην Ελλάδα

Post by katsanetrino »

aggelos wrote:γενικα μιλωντας οταν κατι σε επιρρεαζει αρνητικα και για να το αντιμετωπισεις χτυπας τα συμπτωματα και οχι την αιτια ειναι βεβαιο οτι κανεις μια τρυπα στο νερο αφου τα πρωτα θα συνεχιζουν να εμφανιζονται οσο υπαρχει η δευτερη.κατα αντιστοιχια οταν ενας κλαδος π.χ. η παιδεια, πληττεται
με μια σειρα νομων και πρακτικων ( συμπτωματα) καλο θα ηταν ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την αντιμετωπιση τους να κοιταμε και την αιτια (πολιτικη της κυβερνησης)
και να προσπαθουμε να την εξουδετερωσουμε και οχι μετα.
Κοίτα να δεις όμως τι το ιδιαίτερο έχει η συγκεκριμένη περίσταση. Κατά τη διάρκεια των χρόνων οι αιτίες έχουν αλλάξει(πρόσωπα και κυβερνήσεις) ενώ τα συμπτώματα παραμένουν εκεί. Δεν γίνεται αυτά που προτάθηκαν τόσα χρόνια να είναι όλα λάθος. Δεν είδα κανέναν από τους φωστήρες που "αγωνίζονται" για το συμφέρον όλων μας να βγει να πει μια φορά, συμφωνούμε με αυτό και αυτό και διαφωνούμε με τα υπόλοιπα. Μονάχα στείρα αμφισβήτηση και αγώνα βλέπω τόσο καιρό. Αγώνα για να μην περάσει οτιδήποτε καινούργιο, σε σημείο που έχω φτάσει να πιστεύω ότι αντιτασσόμαστε και διαφωνούμε γιατί είμαστε ανίκανοι να κάνουμε κάτι άλλο, κάτι παραγωγικό.
Τέλος για εμένα το όλο σκηνικό μοιάζει σαν να βρισκόμαστε σε ένα χωριό που καίγεται και αντί για το σπίτι μας κοιτάμε να σώσουμε την περιουσία του άλλου.
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Η κρίση στην Ελλάδα

Post by soti »

Ωραία συζήτηση παιδιά. Λοιπόν πάμε.

Θα πρότεινα σε όλους να αναζητήσουν το ντοκυμαντέρ για την πτώχευση της Αργεντινής. Το ίδιο έργο παίζεται και με μας, οπότε ετοιμαστείτε όλοι για τα χειρώτερα. Σύντομα κοντά μας. Δεν υπάρχει "οικονομική κρίση" όπως την αντιλαμβάνεται ο κόσμος. Το κράτος Ελλάδα έχει πτωχεύσει εδώ και αρκετά χρόνια, πρώτα ηθικά-κοινωνικά και μετά οικονομικά. Όποιος θέλει, ας ανατρέξει στα στοιχεία για το εμπορικό ισοζύγιο για τα τελευταία μόνο δέκα έτη και σε ότι αφορά την ενδογενή παραγωγή (ΟΧΙ παροχή υπηρεσιών). Όλα στο βαθύ κόκκινο πλέον. Με λίγα λόγια, δεν μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες μας και ζούμε με δανεικά. Όχι τώρα, αλλά εδώ και πολλλυυυυυυύύύ καιρό.

Οι "χρηματοδότες" μας τώρα έκριναν ότι ήρθε η κατάλληλη στιγμή για την συγκομιδή. Ο ορυκτός πλούτος της Ελλάδας. Και όταν πεινάς, δεν έχεις σπίτι να μείνεις και δουλεία να βγάλεις κάνα μεροκάματο, τότε δεν ρωτάς και πολλά. Απλά το λαμόγιο, όταν θέλει να σε εξαπατήσει, σου σερβίρει ένα σοβαροφανή λόγο για να κρύψει τις πραγματικές του προθέσεις. Συνεπώς, μην βαράτε τους ΔΥ παρά τα μύρια αρνητικά τους. Είναι τα εξιλαστήρια θύματα και η πρόφαση της "εξουσίας" για "μεταρρύθμιση/εκσυγχρονισμό", ενώ πρόκειται για το ξεπούλημα της χώρας και την καταστροφή των πολιτών της, δηλ. εμάς. Αναρωτήθηκε κανείς πως είναι δυνατόν, οι ίδιοι που δημιούργησαν το τέρας του Δημοσίου, να είναι οι ίδιοι που το δαιμονοποιούν τώρα και να υπόσχονται ότι και θα το φτιάξουν. Είμαι το πρόβλημα, είμαι και η λύση;;; Μήπως το δημιουργώ για να προσφέρω/πωλήσω και τη λύση μετά. Παλιά μου τέχνη, κόσκινο για τους "οικονομικούς" μπράβους. Όποιος ξέρει από ¨νύχτα" καταλαβαίνει. Το έργο που παίζεται αυτή τη στιγμή έχει στηθεί και προετοιμαστεί εδώ και πολλά χρόνια. Δυστυχώς υπάρχει θέμα στη μοιρασιά. Γι'αυτό και η τροϊκα και όχι μόνο του το ΔΝΤ(ΗΠΑ) ή η ΕΕ(Γερμανία με ολίγο από Γαλλία). Όταν τα βρούνε και θα έχουν πάρει αυτά που θέλουν, την επόμενη πτωχεύουμε ή χειρότερα ακόμα, μένουμε σε καθεστώς προς χρεοκοπία όπως το Μεξικό εδώ και τρεις δεκαετίες. Ρίξτε μια ματιά να δείτε τι ωραία που είναι στο Μεξικό.

Συμπέρασμα - Όλοι θα υποστούμε κάποια ζημιά από μαθήματα που δεν δώσαμε. Άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο. Όμως την πλειοψηφία από εμάς περιμένουν πολλά και πολύ χειρότερα από μία ενδεχόμενη χαμένη ή συμπυκνωμένη εξεταστική. Η σχολή/πτυχίο είναι ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής μας, αλλά όχι η ίδια η ζωή. Και δεν μιλάω σχετικά με τις καταλήψεις. Ανοίξτε τα μάτια σας και ψάξτε, ενημερωθείτε. Για όσους έχουν όρεξη:

1) Agenda 21
2) codex alimentarius
3) Λέσχη Bilderberg και οι ελληνικές συμμετοχές
4) CDS και τα ομόλογα της Ελλάδος, Από τ+3 σε τ+10 την επόμενη των εκλογών, κατοχή CDS από την οικ. Παπ...
5) Σύμβαση Cooper
6) Memoria del Saqueo (Αργεντινή - πτώχευση - βίντεο), υπάρχει με υπότιτλους.

Quiz: Τι κοινό έχουν οι ΔΕΗ, ΟΣΕ και ΑΤΕ και όποιος τις αγοράσει, τι ακριβώς μετά θα ελέγχει; (μια που λέγαμε για ΔΥ και Δημόσιες επιχειρήσεις)
Quiz 2: Ποιοι είναι οι μέτοχοι της ΤτΕ; Είναι δημόσια τράπεζα ή ιδιοτική; Ομοίως και για την ΕΤΕ.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η κρίση στην Ελλάδα

Post by Adamaklas »

Ο σοτις εχει πολυ δικιο.

Να σας δοκω ενα παραδειγμα.

Στην ελλαδα το 1992~5 εγιναν ερευνες για Ραδονιο στις Σερρες, καπου στην θρακη και κοντα στον τυρναβο.

Το ραδονιο βρεθηκε να ειναι 150 φορες πανω απο το κανονικα μεγεθη. Μπορειτε ευκολα να βρειτε πληροφοριες για αυτα αν το χτυπησετε στον γοογλη.Εγω το εχω ακουσει απο πολυ πιο αξιοπιστη πηγη βεβαια. Απο καποιον που διεξηγαγε τις ερευνες αυτες, αν θελετε να μαθετε στειλτε pm.

Στο θεμα μας. Το οτι βρεθηκαν υψηλοτατες ποσοτητες ραδονιο σημαινει κατα φυσην ενα πραγμα. Ουρανιο. 1 γρ ουρανιο 235=~ 1κιλο διαμαντι ? ετσι πρεπει να ειναι :)

Που εγινε η βαση του νατο μαζι με αυτην στην Σουδα στα χανια?
Στον τυρναβο.
Η βαση του νατο, δεν ειναι ελληνικο εδαφος. Ειναι νατοικο εδαφος. Συμπερασματα δικα σας φυσικα.

Οσον αφορα τους Δ.Υ. αααχ πολυ μεγαλο θεμα μα πολυ μεγαλο θεμα.
Εχοντας ζησει με καθηγητες γονεις, μπορω να σας πω , οπως και ολοι σας μπορειτε, πολλους καλους καθηγητες, και πολλους μαλακες.

Ο καθηγητης, ας πιασουμε αυτον τον τομεα. Δουλευει, 4~3 Ωρες ( ΟΧΙ διδακτικες) την ημερα, εκτος αν ειναι Διευθηντης ή υποδιευθηντης ( και παιρνει και μεγαλυτερο μισθο φυσικα, 250~+ ευρα) ή διορισμενος στην πρωτοβαθμια ή στην τριτοβαθμια. Βασικα δουλευει τοπ 20 ωρες την βδομαδα σαν καθηγητης.

Ο πατερας μου συγκεκριμενα, πιστευει οτι ενας καθηγητης θα μπορουσε να δουλεψει περισσοτερο.
Ο καθηγητης σε λυκειο παιρνει 1410 ευρα σαν α' καθηγητης. + ( φυσικα τα ιδιαιτερα που ειναι παρανομα οπως ξερουμε οοοοολοι, και τις εξετασεις διαγωνισματων στις πανελληνιες αφου γινει α΄καθηγητης και παρει την θεση του εξεταστη)

Η μανα μου δουλευει 12 ωρες την μερα, καθε μερα σε φροντιστηριο. ας μην μιλησουμε για τον μισθο.

Αυτο που θελω να θιξω, πιστευω με ενα τρανταχτο παραδειγμα, ειναι οτι οι δυο τομεις, ιδιοτικος / δημοσιος , εχουν τραγικες διαφορες. Αν δουλευε και ο πατερας μου στον ιδιοτικο, εγω λογικα δεν θα υπηρχα :)

Το δημοσιο, δεν ειναι προβλημα, απλα ΕΧΕΙ προβλημα.

Η κυβερνηση λαμβανει ΤΟΣΟ καιρο μετρα για να Σωσει την ελλαδα. Τι καταφερε? Απο την πρωτη μερα μεχρι σημερα, βοηθησε πουθενα?

Ενα κυβερνητικο τζετ κοστιζει κατι εκατομυρριακια τον χρονο.

Που ειναι τα βιβλια ρε για τους μαθητες?

το θεμα ειναι οτι η ιδια κυβερνηση , εφερε εναν νεο νομο, μαζι με ολα τα ασχημα που εχει φερει. Γιατι ο νεος νομος δηλαδη να ειναι για καλο μας?

Ο νεος νομος θα καταργησει τις παραταξεις λενε. Ναι? πως? εγω δεν το βλεπω πραγματικα.

Θα βοηθησει την ερευνα στα ΑΕΙ. ωραια! Πως? Ποια ερευνα? Τι ειδους ερευνα? Για ποιον ερευνα? Εμας θα μας βοηθησει αυτη η ερευνα ως φοιτητες?
Οι επιχειρησεις θα βοηθησουν το πανεπιστημιο. Οπως ολες τους μας βοηθανε καθημερινα ( βλ παραδειγμα λιγο πιο πανω) :)

Δυο τελευταιες ερευνες που γινανε απο το εμπ, μια για τον Τραμ ,αθηνων . και η αλλη για την επενδυση της ΔΕΗ ταξεως 600 εκ ευρω( μελος αυτης της ερευνας ηταν και ο μπεργελες :Ρ) . δεν παρθηκανε ουτε ως το ελαχιστο υποψιν τους απο την κυβερνηση.
Reasons? Siemens.


Τι αλλαζει δηλαδης τωρα ρε παιδια δεν καταλαβαινω. Ζουμε ακομα στην Ελλαδα του τραγελαφικου νομου περι των παιγνιων 3037/2002. σωστα?

Στην ιδια χωρα, που Η υποθεση του βατοπεδιου, της σιεμενς, των χαμενων ομολογων και οι πολυφημες Μετοχες Δημητριαδης ( http://www.marketzone.gr/sites/blogs/ts ... spx?pid=25 ) οποιος δεν θυμαται, εχουν ξεχαστει και εχουν αντικατασταθει με αλλα ζητηματα.

Πως μπορουμε δηλαδης να μην κατηγορουμε αυτες τις οικογενειες που τοσα χρονια μας κυβερνανε ρε?
Εμεις φταιμε να μου πεις ... που πεσαμε και στα ρουσφετια, και στα πηγαδακια ,και σε ολο τον σκατο κομματο χωρο.

Αλλα ενα ειναι σιγουρο. ΟΙ αλλαγες που θα φερουν οι πολιτικοι δεν θα μας σωσουν , ΣΤΑΑΝΤΑΑΑΑΡ.
Εμεις θα μας σωσουμε.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Η κρίση στην Ελλάδα

Post by herculas »

soti wrote:Ωραία συζήτηση παιδιά. Λοιπόν πάμε.

Θα πρότεινα σε όλους να αναζητήσουν το ντοκυμαντέρ για την πτώχευση της Αργεντινής. Το ίδιο έργο παίζεται και με μας, οπότε ετοιμαστείτε όλοι για τα χειρώτερα. Σύντομα κοντά μας. Δεν υπάρχει "οικονομική κρίση" όπως την αντιλαμβάνεται ο κόσμος. Το κράτος Ελλάδα έχει πτωχεύσει εδώ και αρκετά χρόνια, πρώτα ηθικά-κοινωνικά και μετά οικονομικά. Όποιος θέλει, ας ανατρέξει στα στοιχεία για το εμπορικό ισοζύγιο για τα τελευταία μόνο δέκα έτη και σε ότι αφορά την ενδογενή παραγωγή (ΟΧΙ παροχή υπηρεσιών). Όλα στο βαθύ κόκκινο πλέον. Με λίγα λόγια, δεν μπορούμε να καλύψουμε τις ανάγκες μας και ζούμε με δανεικά. Όχι τώρα, αλλά εδώ και πολλλυυυυυυύύύ καιρό.

Οι "χρηματοδότες" μας τώρα έκριναν ότι ήρθε η κατάλληλη στιγμή για την συγκομιδή. Ο ορυκτός πλούτος της Ελλάδας. Και όταν πεινάς, δεν έχεις σπίτι να μείνεις και δουλεία να βγάλεις κάνα μεροκάματο, τότε δεν ρωτάς και πολλά. Απλά το λαμόγιο, όταν θέλει να σε εξαπατήσει, σου σερβίρει ένα σοβαροφανή λόγο για να κρύψει τις πραγματικές του προθέσεις. Συνεπώς, μην βαράτε τους ΔΥ παρά τα μύρια αρνητικά τους. Είναι τα εξιλαστήρια θύματα και η πρόφαση της "εξουσίας" για "μεταρρύθμιση/εκσυγχρονισμό", ενώ πρόκειται για το ξεπούλημα της χώρας και την καταστροφή των πολιτών της, δηλ. εμάς. Αναρωτήθηκε κανείς πως είναι δυνατόν, οι ίδιοι που δημιούργησαν το τέρας του Δημοσίου, να είναι οι ίδιοι που το δαιμονοποιούν τώρα και να υπόσχονται ότι και θα το φτιάξουν. Είμαι το πρόβλημα, είμαι και η λύση;;; Μήπως το δημιουργώ για να προσφέρω/πωλήσω και τη λύση μετά. Παλιά μου τέχνη, κόσκινο για τους "οικονομικούς" μπράβους. Όποιος ξέρει από ¨νύχτα" καταλαβαίνει. Το έργο που παίζεται αυτή τη στιγμή έχει στηθεί και προετοιμαστεί εδώ και πολλά χρόνια. Δυστυχώς υπάρχει θέμα στη μοιρασιά. Γι'αυτό και η τροϊκα και όχι μόνο του το ΔΝΤ(ΗΠΑ) ή η ΕΕ(Γερμανία με ολίγο από Γαλλία). Όταν τα βρούνε και θα έχουν πάρει αυτά που θέλουν, την επόμενη πτωχεύουμε ή χειρότερα ακόμα, μένουμε σε καθεστώς προς χρεοκοπία όπως το Μεξικό εδώ και τρεις δεκαετίες. Ρίξτε μια ματιά να δείτε τι ωραία που είναι στο Μεξικό.

Συμπέρασμα - Όλοι θα υποστούμε κάποια ζημιά από μαθήματα που δεν δώσαμε. Άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο. Όμως την πλειοψηφία από εμάς περιμένουν πολλά και πολύ χειρότερα από μία ενδεχόμενη χαμένη ή συμπυκνωμένη εξεταστική. Η σχολή/πτυχίο είναι ένα σημαντικό κομμάτι της ζωής μας, αλλά όχι η ίδια η ζωή. Και δεν μιλάω σχετικά με τις καταλήψεις. Ανοίξτε τα μάτια σας και ψάξτε, ενημερωθείτε. Για όσους έχουν όρεξη:

1) Agenda 21
2) codex alimentarius
3) Λέσχη Bilderberg και οι ελληνικές συμμετοχές
4) CDS και τα ομόλογα της Ελλάδος, Από τ+3 σε τ+10 την επόμενη των εκλογών, κατοχή CDS από την οικ. Παπ...
5) Σύμβαση Cooper
6) Memoria del Saqueo (Αργεντινή - πτώχευση - βίντεο), υπάρχει με υπότιτλους.

Quiz: Τι κοινό έχουν οι ΔΕΗ, ΟΣΕ και ΑΤΕ και όποιος τις αγοράσει, τι ακριβώς μετά θα ελέγχει; (μια που λέγαμε για ΔΥ και Δημόσιες επιχειρήσεις)
Quiz 2: Ποιοι είναι οι μέτοχοι της ΤτΕ; Είναι δημόσια τράπεζα ή ιδιοτική; Ομοίως και για την ΕΤΕ.
Η Αργεντινή είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση .
Η σύνδεση του νομίσματός της με το δολάριο ήταν καταστροφική .
Το Μεξικό είναι μια τεράστια χώρα γεμάτη ναρκωτικά , πουτάνες και γκάνκστερς και δεν έχει σχέση με αναπτυγμένες χώρες .
Εμείς είμαστε εντός ευρώ και εδώ θα μείνουμε αναγκαστικά.
Το ότι όλα τα κράτη του κόσμου έχουν χρέος προς τα αρπακτικά ( τραπεζίτες κλπ funds ) είναι γεγονός .
Η χώρα μας όμως έχει και χρέος και έλλειμμα υπερβολικό που οδηγούν σε πρόβλημα ρευστότητας .
Το πρόβλημα μόνοι μας το δημιουργήσαμε και μόνοι μας πρέπει να το λύσουμε . Δε μας φταίει κανείς για τη μαλακία μας.
Εδώ όμως που φτάσαμε τα κοράκια το κατάλαβαν και έπεσαν να μας φάνε .
Το ΔΝΤ και η τρόικα ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι η τελευταία μας ελπίδα να γίνουμε κράτος σοβαρό .

2 χρόνια τώρα η κυβέρνηση προσπαθεί να αυξήσει έσοδα με μη επαναλαμβανόμενους ( χαράτσια κλπ ) τρόπους , χωρίς να προσπαθήσει να κόψει έξοδα .
Όταν κόψει έξοδα (στεναχωρήσει ΔΥ και λαμόγια ), ψωνίσουν τα κοράκια αυτά που θέλουν , δημιουργήσουμε έστω και γελοίο πρωτογενές πλεόνασμα ( χωρίς τους τόκους δηλαδή ) , ΤΟΤΕ θα πέσει κούρεμα στο χρέος και θα τελειώσει το παραμύθι .
Εγώ σαν επαγγελματίας έχω μείωση του τζίρου μου κατά 50% .
Έμαθα να ζω με λιγότερα αλλά σπάω και το κεφάλι μου να ξεφύγω από την παροχή υπηρεσιών και να μπω στη πρωτογενή παραγωγή .
Αυτό πρέπει να κάνουμε σαν χώρα . Παραγωγή , εξαγωγές για να έρθουν και επενδύσεις .
Δεν είναι δύσκολο , απλώς το ξεχάσαμε πως γίνεται από τα πολλά δανεικά.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”