Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμια κυβέρνηση

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by ιστορικός mech-eng »

vasilis_91 wrote:
ιστορικός mech-eng wrote:μαγκες μηπως τα νουμερα ειναι πολυ μεγαλα?αν κυκλοφορει πραγματικο χρημα 1 τετρακις εκατομμυριο εχουνε λυθει ολα τα προβληματα ολων των χωρων :!:
Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Το αντίθετο ισχύει. Το σύστημά μας λέγεται ΧΡΗΜΑΤΟ-ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ. Που σημαίνει ότι όσο μεγαλύτερη ποσότητα χρήματος κυκλοφορεί τόσο μεγαλύτερο είναι το συνολικό χρέος του πλανήτη και η δουλεία στις τράπεζες. Γενικά ΧΡΗΜΑ=ΧΡΕΟΣ. Αν ξοφλήσουν όλα τα χρέη, απλά δεν θα υπάρχει χρήμα.... ;)
βασιλη μιλαω γ πραγματικο χρημα και οχι πιστωτικο,εχεις δικιο οτι βασιζομαστε στο πιστωτικο χρημα που πραγματι μπορει να ειναι τοσο οσο λεει ο φιλος πιοπανω ,αλλα το πραγματικο ειναι πολυ μα πολυ λιγοτερο (σ αυτο το σημειο ηταν η επισημανση μου)
User avatar
vasilis_91
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 22
Joined: Sun Jun 13, 2010 7:24 pm

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by vasilis_91 »

ιστορικός mech-eng wrote:
vasilis_91 wrote:
ιστορικός mech-eng wrote:μαγκες μηπως τα νουμερα ειναι πολυ μεγαλα?αν κυκλοφορει πραγματικο χρημα 1 τετρακις εκατομμυριο εχουνε λυθει ολα τα προβληματα ολων των χωρων :!:
Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Το αντίθετο ισχύει. Το σύστημά μας λέγεται ΧΡΗΜΑΤΟ-ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ. Που σημαίνει ότι όσο μεγαλύτερη ποσότητα χρήματος κυκλοφορεί τόσο μεγαλύτερο είναι το συνολικό χρέος του πλανήτη και η δουλεία στις τράπεζες. Γενικά ΧΡΗΜΑ=ΧΡΕΟΣ. Αν ξοφλήσουν όλα τα χρέη, απλά δεν θα υπάρχει χρήμα.... ;)
βασιλη μιλαω γ πραγματικο χρημα και οχι πιστωτικο,εχεις δικιο οτι βασιζομαστε στο πιστωτικο χρημα που πραγματι μπορει να ειναι τοσο οσο λεει ο φιλος πιοπανω ,αλλα το πραγματικο ειναι πολυ μα πολυ λιγοτερο (σ αυτο το σημειο ηταν η επισημανση μου)
Αν δεν κάνω λάθος, αρχικά ειπώθηκε η λέξη "περιουσία"... Η περιουσία των Rothchild μπορεί να είναι τόσο μεγάλη, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι μιλάμε αναγκαστικά για χρήμα. Ούτως ή άλλως δεν νομίζω ότι η FED, η JP Morgan, οι Rockfeller και όλοι αυτοί εκτιμούν το χρήμα ως "περιουσία"...
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by ιστορικός mech-eng »

οκ παω πασο ,απλα εγω στο μηνυμα μου ανεφερα πραγματικο χρημα γτ μου φαινονταν υπερβολικα μεγαλο το ποσο και απλα ρωτησα :D

προφανως μετα απο καποιο σημειο και περα και τα πολλα λεφτα μονο νουμερα σε υπολογιστες ειναι...
User avatar
vasilis_91
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 22
Joined: Sun Jun 13, 2010 7:24 pm

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by vasilis_91 »

ιστορικός mech-eng wrote:προφανως μετα απο καποιο σημειο και περα και τα πολλα λεφτα μονο νουμερα σε υπολογιστες ειναι...
Μπα και τα λίγα λεφτά μόνο σε υπολογιστές είναι.. :lol:
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by LabrakisJ »

Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει για τα chemtrails δηλαδή αεροψεκασμούς.





Έχει γίνει έρευνα και από το discovery channel για το ζήτημα αυτό οπότε πιθανότατα δεν είναι κανένας μύθος ούτε παραμυθάκι για να γελάμε....
lllllllllllllllike a glove
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by LabrakisJ »

lllllllllllllllike a glove
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by LabrakisJ »

φρέσκο.

lllllllllllllllike a glove
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by LabrakisJ »

«Παγκόσμιο νόμισμα» προτείνει η Κίνα

"Πρέπει να εισηγηθεί η διεθνής επιτήρηση σχετικά με το ζήτημα των αμερικανικών δολαρίων και ένα νέο σταθερό και ασφαλές παγκόσμιο αποθεματικό νόμισμα θα μπορούσε επίσης να αποτελέσει μία επιλογή προκειμένου να αποτραπεί η πρόκληση μιας καταστροφής από μία μοναδική χώρα" πρόσθεσε.

lllllllllllllllike a glove
User avatar
LabrakisJ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 185
Joined: Wed Jun 16, 2010 12:49 pm

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by LabrakisJ »

lllllllllllllllike a glove
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Τραπεζικό σύστημα και παγκόσμιαα κυβέρνηση.

Post by eΝy »

Και σε ποιο καλομεταφρασμένη version.

Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”