Η μέρα μετά....

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Η μέρα μετά....

Post by Kitharistas »

Όπως προφανώς όλοι γνωρίζετε χθες (26/01/2011) έγινε ένας μικρός πανικός στο ίντερνετ με ένα blog στο οποίο υπήρχαν αρχεία σύμφωνα με τα οποία φαίνονταν πως η ΔΑΠ μηχανολόγων φτιάχνει και κρατάει καταλόγους με τα προσωπικά στοιχεία των φοιτητών των μηχανολόγων τα οποία προμηθεύεται από την γραμματεία της σχολής.. μετά ακολούθησε ανακοίνωση από την ΔΑΠ μηχανολόγων η οποία κατέκρινε την πράξη του χρήστη-δημιουργού του αντίστοιχου blog να ανεβάσει τις λίστες αυτές με τα στοιχεία των φοιτητών στο διαδίκτυο..
Απορία όλων ήταν λοιπόν τι θα γίνει την επόμενη μέρα που η όλη κατάσταση θα μεταφερόταν από την ιντερνετική της βάση (από όπου ξεκίνησε) στο επίπεδο της επικοινωνίας και επαφής σε αληθινό χρόνο, face to face..
Σήμερα νωρίς το πρωί (μέχρι τις 8.30 περίπου) δεν υπήρχε παράταξη στην σχολή, τραπεζάκια κλπ..
Αργότερα όλα τα τραπεζάκια ήταν στην γνωστή τους θέση.. Σε κάποια φάση γύρω στις 11 και κάτι (τουλάχιστον τότε το αντιλήφθηκα εγώ) υπήρξε αντιπαράθεση μεταξύ του σχήματος της ΕΑΑΚ και της ΔΑΠ η οποία δεν περιορίστηκε σε λεκτικές διαμάχες μόνο (περισσότερα δεν ξέρω με ακρίβεια) με πολλά μέλη της ΔΑΠ να αναγκάζονται να φύγουν από την σχολή και το τραπεζάκι τους να βρίσκεται στην θέση του ανάποδα..
Επίσης από ότι με πληροφόρησαν υπήρξε διαμάχη μέσα στην γραμματεία μεταξύ των υπαλλήλων.. οι μεν υποστήριζαν πως πρέπει να δίνονται τα στοιχεία των φοιτητών στους υπεύθυνους των παρατάξεων ενώ οι δε υποστήριζαν πως πιθανόν να μην είναι νόμιμο.. από τις δύο αυτές πλευρές εγώ δεν καταλαβαίνω να το αρνήθηκε κάποιος ότι δίνονται τα στοιχεία μας (!) στις παρατάξεις.. δεν ήμουν παρών στο περιστατικό στην γραμματεία αλλά μου το είπε πηγή την οποία θεωρώ έγκυρη..
Εγώ αναρωτιέμαι απλώς ποιος δίνει το δικαίωμα στην γραμματεία της σχολής να μοιράζει τα στοιχεία του καθενός σε οποιονδήποτε τυχαίο χωρίς, όχι την έγκρισή του, ούτε καν την ενημέρωσή του..

Το τόπικ αυτό το ανοίγω καθαρά και μόνο για ενημέρωση.. σχόλια προσβλητικά ή που θα ξεφεύγουν από τον καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα του τόπικ θα διαγράφονται χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς καμία προειδοποίηση.. Αν τα σχόλια τέτοιου τύπου γίνουν πολλά ή περάσει το θέμα σε προσωπικό ή παραταξιακό επίπεδο θα κλειδωθεί άμεσα και θα διαγραφούν όλα τα ποστ που θα έχουν οδηγήσει σε αυτήν την κατάσταση
Rock on buddies...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Η μέρα μετά....

Post by ShadowMech »

Στην ανακοινωση της ΔΑΠ, μετα τις αρκετες παραγραφους αανουσιου και offtopic μπλα-μπλα, στο ζουμι της υποθεσης ειδαμε να λεει
1) Οτι ειναι συκοφαντια
Αρνειται δηλαδη ξεκαθαρα την υπαρξη και κατοχη αυτης της λιστας?
Συκοφαντια = ψευδης κατηγορια...

2)Οτι ειναι απαραδεκτο και καταπτυστο οτι οτι βγηκαν αυτα σε κοινη προσβαση.
Σε πρωτη φαση σωστο. ΑΛΛΑ: Οταν τα ειχαν στη κατοχη τους οι 5-10-20 αρχιδαπιτες ηταν οκ? Σε καλα και εμπιστα χερια, χωρις να τιθεται θεμα παραβιασης προσωπικων στοιχειων..?
Το θεμα ειναι το αν τα εχουν στα χερια τους 10-20 ή 100-200? Δε νομιζω...
Το θεμα ειναι οτι αυτη η λιστα φαινεται να υπηρξε, και προφανως να χρησιμοποιηθηκε για το οποιο ιδιο οφελος της παραταξης, απλα πραγματα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η μέρα μετά....

Post by Kitharistas »

όταν έγραψα καμία από τις δύο πλευρές δεν το αρνείται αναφερόμουν στους υπαλλήλους της γραμματείας.. και προσωπικά με πειράζει πολύ περισσότερο το ότι τα στοιχεία μου και τα στοιχεία φίλων, γνωστών και άγνωστων συμφοιτητών μου βρίσκονται στα χέρια της οποιασδήποτε παράταξης.. πόσο μάλλον με τις ευλογίες της γραμματείας κιόλας..
ShadowMech wrote:Το θεμα ειναι οτι αυτη η λιστα φαινεται να υπηρξε, και προφανως να χρησιμοποιηθηκε για το οποιο ιδιο οφελος της παραταξης, απλα πραγματα.
συμφωνούμε απόλυτα.. τι πειράζει αν ανέβηκαν στο ίντερνετ? εδώ τα παίρνουν οι παρατάξεις.. ποιος μου λέει ότι δεν τα προμηθεύουν στους "από πάνω"? οπότε ποιος είναι πιο επικίνδυνος από τους πολιτικούς?
Rock on buddies...
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η μέρα μετά....

Post by who »

Kitharistas wrote:Όπως προφανώς όλοι γνωρίζετε χθες (26/01/2011) έγινε ένας μικρός πανικός στο ίντερνετ με ένα blog στο οποίο υπήρχαν αρχεία σύμφωνα με τα οποία φαίνονταν πως η ΔΑΠ μηχανολόγων φτιάχνει και κρατάει καταλόγους με τα προσωπικά στοιχεία των φοιτητών των μηχανολόγων τα οποία προμηθεύεται από την γραμματεία της σχολής.. μετά ακολούθησε ανακοίνωση από την ΔΑΠ μηχανολόγων η οποία κατέκρινε την πράξη του χρήστη-δημιουργού του αντίστοιχου blog να ανεβάσει τις λίστες αυτές με τα στοιχεία των φοιτητών στο διαδίκτυο..
Απορία όλων ήταν λοιπόν τι θα γίνει την επόμενη μέρα που η όλη κατάσταση θα μεταφερόταν από την ιντερνετική της βάση (από όπου ξεκίνησε) στο επίπεδο της επικοινωνίας και επαφής σε αληθινό χρόνο, face to face..
Σήμερα νωρίς το πρωί (μέχρι τις 8.30 περίπου) δεν υπήρχε παράταξη στην σχολή, τραπεζάκια κλπ..
Αργότερα όλα τα τραπεζάκια ήταν στην γνωστή τους θέση.. Σε κάποια φάση γύρω στις 11 και κάτι (τουλάχιστον τότε το αντιλήφθηκα εγώ) υπήρξε αντιπαράθεση μεταξύ του σχήματος της ΕΑΑΚ και της ΔΑΠ η οποία δεν περιορίστηκε σε λεκτικές διαμάχες μόνο (περισσότερα δεν ξέρω με ακρίβεια) με πολλά μέλη της ΔΑΠ να αναγκάζονται να φύγουν από την σχολή και το τραπεζάκι τους να βρίσκεται στην θέση του ανάποδα..
Επίσης από ότι με πληροφόρησαν υπήρξε διαμάχη μέσα στην γραμματεία μεταξύ των υπαλλήλων.. οι μεν υποστήριζαν πως πρέπει να δίνονται τα στοιχεία των φοιτητών στους υπεύθυνους των παρατάξεων ενώ οι δε υποστήριζαν πως πιθανόν να μην είναι νόμιμο.. από τις δύο αυτές πλευρές εγώ δεν καταλαβαίνω να το αρνήθηκε κάποιος ότι δίνονται τα στοιχεία μας (!) στις παρατάξεις.. δεν ήμουν παρών στο περιστατικό στην γραμματεία αλλά μου το είπε πηγή την οποία θεωρώ έγκυρη..
Εγώ αναρωτιέμαι απλώς ποιος δίνει το δικαίωμα στην γραμματεία της σχολής να μοιράζει τα στοιχεία του καθενός σε οποιονδήποτε τυχαίο χωρίς, όχι την έγκρισή του, ούτε καν την ενημέρωσή του..

Το τόπικ αυτό το ανοίγω καθαρά και μόνο για ενημέρωση.. σχόλια προσβλητικά ή που θα ξεφεύγουν από τον καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα του τόπικ θα διαγράφονται χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς καμία προειδοποίηση.. Αν τα σχόλια τέτοιου τύπου γίνουν πολλά ή περάσει το θέμα σε προσωπικό ή παραταξιακό επίπεδο θα κλειδωθεί άμεσα και θα διαγραφούν όλα τα ποστ που θα έχουν οδηγήσει σε αυτήν την κατάσταση
Αυτό το γα....νο "πρέπει", πώς σκατά το δικαιολογούν; Δε μπορώ να πω ότι πέφτω απ' τα σύνενεφα, αν και 4 χρόνια εδώ δε με έχει ενοχλήσει κανείς (δεν έχω δώσει σε κανέναν αυτό το δικαίωμα), αλλά με ποια λογική "πρέπει" κάποιες "κυρίες" της γραμματείας να μοιράζουν τα προσωπικά δεδομένα φοιτητών δεξιά κι αριστερά σε τυχάρπαστους;
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Η μέρα μετά....

Post by benediktos »

Γενικά, ξέρουμε πως υπάρχει παρακολούθηση των πάντων και κατά την άποψή μου οδηγούμαστε σε μια γενικευμένη παρακολούθηση...
Αλλά αυτό είναι κατά κάποιον τρόπο υποφερτό επειδή γίνεται από τις κυβερνήσεις... Είναι όμως ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να μεταβιβάζονται τα στοιχεία που δίνω εν προκειμένω στη γραμματεία σε τρίτους, χωρίς να ερωτηθώ! Καταστρατηγεί κάθε έννοια ελευθερίας! Βέβαια το κράτος ξέρει με διαφόρους τρόπους (το πιο απλό: λόγω των λογαριασμών) πού μένει ο καθένας, αλλά με εξοργίζει αφάνταστα το να γνωρίζουν τη διεύθυνσή μου και τα τηλέφωνά μου ο κάθε τυχαίος!

Δεν ξέρω αν ξεκίνησε από τη ΔΑΠ αυτή η διαρροή. Από τη συμπεριφορά των κομμάτων σήμερα στη σχολή κατάλαβα πως ΟΛΑ τα κόμματα έχουν τη φωλίτσα τους λερωμένη. Δε μπορώ να φανταστώ εξάλλου το Α κόμμα να παίρνει καταστάσεις της γραμματείας και το Β να το ξέρει και να κάθεται με σταυρωμένα χέρια..

Και στη γραμματεία (σε αυτούς δηλαδή που τόνιζαν ότι ΠΡΕΠΕΙ να δίνονται τα στοιχεία στις παρατάξεις), θα τους το εξηγήσω το όνειρο όταν τους επισκεφτώ κάποια στιγμή την ερχόμενη εβδομάδα... Ας δίνονται τα ονοματεπώνυμα (εξάλλου, με ένα απλό searching στο http://www.ntua.gr/directory.html βρίσκει κανείς ό,τι θέλει) για εκλογικούς λόγους ενδεχομένως, αλλά ως εκεί! Είναι δυνατόν να δίνονται έτσι στον αέρα οι διευθύνσεις και να ξέρει τώρα όλος ο κόσμος που μένω; (ευτυχώς δηλαδή που άλλαξα σπίτι εδώ και 2-3 χρόνια...)

Πες μας kitharistas ποιος από τους υπαλλήλους της γραμματείας είπε ότι ΠΡΕΠΕΙ να δίνονται όλα τα στοιχεία μας, για να του φτιάξω κι εγώ αφίσα με τα δικά του προσωπικά δεδομένα..
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η μέρα μετά....

Post by who »

Kitharistas wrote:Όπως προφανώς όλοι γνωρίζετε χθες (26/01/2011) έγινε ένας μικρός πανικός στο ίντερνετ με ένα blog στο οποίο υπήρχαν αρχεία σύμφωνα με τα οποία φαίνονταν πως η ΔΑΠ μηχανολόγων φτιάχνει και κρατάει καταλόγους με τα προσωπικά στοιχεία των φοιτητών των μηχανολόγων τα οποία προμηθεύεται από την γραμματεία της σχολής.. μετά ακολούθησε ανακοίνωση από την ΔΑΠ μηχανολόγων η οποία κατέκρινε την πράξη του χρήστη-δημιουργού του αντίστοιχου blog να ανεβάσει τις λίστες αυτές με τα στοιχεία των φοιτητών στο διαδίκτυο..
Απορία όλων ήταν λοιπόν τι θα γίνει την επόμενη μέρα που η όλη κατάσταση θα μεταφερόταν από την ιντερνετική της βάση (από όπου ξεκίνησε) στο επίπεδο της επικοινωνίας και επαφής σε αληθινό χρόνο, face to face..
Σήμερα νωρίς το πρωί (μέχρι τις 8.30 περίπου) δεν υπήρχε παράταξη στην σχολή, τραπεζάκια κλπ..
Αργότερα όλα τα τραπεζάκια ήταν στην γνωστή τους θέση.. Σε κάποια φάση γύρω στις 11 και κάτι (τουλάχιστον τότε το αντιλήφθηκα εγώ) υπήρξε αντιπαράθεση μεταξύ του σχήματος της ΕΑΑΚ και της ΔΑΠ η οποία δεν περιορίστηκε σε λεκτικές διαμάχες μόνο (περισσότερα δεν ξέρω με ακρίβεια) με πολλά μέλη της ΔΑΠ να αναγκάζονται να φύγουν από την σχολή και το τραπεζάκι τους να βρίσκεται στην θέση του ανάποδα..
Επίσης από ότι με πληροφόρησαν υπήρξε διαμάχη μέσα στην γραμματεία μεταξύ των υπαλλήλων.. οι μεν υποστήριζαν πως πρέπει να δίνονται τα στοιχεία των φοιτητών στους υπεύθυνους των παρατάξεων ενώ οι δε υποστήριζαν πως πιθανόν να μην είναι νόμιμο.. από τις δύο αυτές πλευρές εγώ δεν καταλαβαίνω να το αρνήθηκε κάποιος ότι δίνονται τα στοιχεία μας (!) στις παρατάξεις.. δεν ήμουν παρών στο περιστατικό στην γραμματεία αλλά μου το είπε πηγή την οποία θεωρώ έγκυρη..
Εγώ αναρωτιέμαι απλώς ποιος δίνει το δικαίωμα στην γραμματεία της σχολής να μοιράζει τα στοιχεία του καθενός σε οποιονδήποτε τυχαίο χωρίς, όχι την έγκρισή του, ούτε καν την ενημέρωσή του..

Το τόπικ αυτό το ανοίγω καθαρά και μόνο για ενημέρωση.. σχόλια προσβλητικά ή που θα ξεφεύγουν από τον καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα του τόπικ θα διαγράφονται χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς καμία προειδοποίηση.. Αν τα σχόλια τέτοιου τύπου γίνουν πολλά ή περάσει το θέμα σε προσωπικό ή παραταξιακό επίπεδο θα κλειδωθεί άμεσα και θα διαγραφούν όλα τα ποστ που θα έχουν οδηγήσει σε αυτήν την κατάσταση
Άσχετο, αλλά ο πληθυντικός τυχαίος; :P
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η μέρα μετά....

Post by Kitharistas »

benediktos wrote:Πες μας kitharistas ποιος από τους υπαλλήλους της γραμματείας είπε ότι ΠΡΕΠΕΙ να δίνονται όλα τα στοιχεία μας, για να του φτιάξω κι εγώ αφίσα με τα δικά του προσωπικά δεδομένα..
δυστυχώς δεν ξέρω γιατί εγώ ήμουν έξω από την γραμματεία και απλά πήρα πρέφα ότι γινόταν τζέρτζελο μέσα.. αλλά και να ήξερα δεν θα τα έγραφα.. διευκρίνισα νομίζω πως το τόπικ είναι για ενημέρωση-συζήτηση κι όχι για ξεκατίνιασμα.. αν έδινα περιγραφές θα ήμουν ο πρώτος που θα το αναιρούσε.. ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.. όσο για την γραμματεία.. μαζί σου ειλικρινά..

@who αυτό μου είπαν ότι ακούστηκε στην γραμματεία..
Rock on buddies...
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η μέρα μετά....

Post by who »

Kitharistas wrote:
benediktos wrote:Πες μας kitharistas ποιος από τους υπαλλήλους της γραμματείας είπε ότι ΠΡΕΠΕΙ να δίνονται όλα τα στοιχεία μας, για να του φτιάξω κι εγώ αφίσα με τα δικά του προσωπικά δεδομένα..
δυστυχώς δεν ξέρω γιατί εγώ ήμουν έξω από την γραμματεία και απλά πήρα πρέφα ότι γινόταν τζέρτζελο μέσα.. αλλά και να ήξερα δεν θα τα έγραφα.. διευκρίνισα νομίζω πως το τόπικ είναι για ενημέρωση-συζήτηση κι όχι για ξεκατίνιασμα.. αν έδινα περιγραφές θα ήμουν ο πρώτος που θα το αναιρούσε.. ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.. όσο για την γραμματεία.. μαζί σου ειλικρινά..

@who αυτό μου είπαν ότι ακούστηκε στην γραμματεία..
"Στους υπεύθυνους", όχι "στον υπεύθυνο". Αν δηλαδή έχουν μεταφερθεί με ακρίβεια τα λόγια, τότε οι λίστες με τα στοιχεία πάνε σε όλους, όχι μόνο στης ΔΑΠάρας. Αναμενόμενο θα μου πεις...
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Η μέρα μετά....

Post by Kitharistas »

who wrote:"Στους υπεύθυνους", όχι "στον υπεύθυνο". Αν δηλαδή έχουν μεταφερθεί με ακρίβεια τα λόγια, τότε οι λίστες με τα στοιχεία πάνε σε όλους, όχι μόνο στης ΔΑΠάρας. Αναμενόμενο θα μου πεις...
προφανώς και πάνε σε όλους.. απλά κατάφερε να αποδειχθεί για την ΔΑΠ κι όχι για κάποια άλλη παράταξη.. δεν θεωρώ πως οι υπόλοιποι είναι καθαροί.. απλά όπως μέχρι τώρα μόνο ακουγόταν και δεν υπήρχε κάτι χειροπιαστό για όλους, τώρα ακούγεται για τους υπόλοιπους και υπάρχει κάτι χειροπιαστό για την ΔΑΠ.. τώρα αν αυτό είναι τυχαίο ή όχι δεν ξέρω να σου απαντήσω, ειλικρινά.. κατά την γνώμη μου δεν πρόκειται για συκοφαντίες κλπ αλλά ας μην κρυβόμαστε.. δεν είναι μόνο η ΔΑΠ η "κακιά" παράταξη.. κάθε παράταξη κάποια συμφέροντα εξυπηρετεί..
Rock on buddies...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Η μέρα μετά....

Post by Don Molina »

Καλά η μαλακία της ΔΑΠ δεν περιγράφεται. Σαν να δημοσιεύτηκε το video με βιασμό και ο βιαστής να βγαίνει και να "κινεί όλες τις νόμιμες διαδικασίες για να πιαστεί ο άνθρωπος που παράνομα κατέγραψε και διένειμε το υλικό"...

Fuck me sideways and call me Lily...

Έχουμε χάσει το δάσος και τα δέντρα και κοιτάμε τα χωράφια σε άλλη ήπειρο!


Η δε γραμματεία δεν περιγράφεται. Αν είναι οι παρατάξεις τόσο επίσημα αναγνωρισμένες, να πηγαίνουμε και για σφραγίδες εκεί τελικώς. Ο ένας έχει την σφραγίδα, όλοι έχουν ονόματα, διευθύνσεις, ποιος-κάνει-παρέα-με-ποιον, και "πολιτικές προτιμήσεις", χωρίς να έχει σημασία κατά πόσο αληθεύουν, είναι έγκυρα ή αλλάξανε.

Ffs, να στριμώξουμε σε ένα αμφιθέατρο ΔΑΣΠΟΚΝΙΤΟΕΑΑΚΙΤΕΣ μαζί με την γραμματεία (που ουσιαστικά είναι η διοικητική ραχοκοκκαλιά της σχολής) και να βαράμε με βάρδιες 24/7...


Όχι για ν' αλλάξει κάτι, αλλά για την καύλα του πράγματος :evil:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”