Διπλωματικη εργασια

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
lucarelli
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 32
Joined: Thu Jun 24, 2010 11:40 pm

Διπλωματικη εργασια

Post by lucarelli »

αναφερομαι σε παιδια που εχουν παρει ειτε θα παρουν σε αυτο το ετος διπλματικη εργασια.
.Υπαρχει καποιος καθηγητης στον οποιο θα αποφευγατε να παρετε διπλωματικη,λογω δυσκολιας η λογω απροθυμιας του για βοηθεια?Υπαρχει καποιος που θα προτεινατε???Γενικα πραγματα!
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by Spyrοs »

Δε θα πω ονόματα αλλά για την επιλογή καθηγητή-θέματος πρέπει κανείς να αναρωτηθεί:
  • Σε πόσο καιρό θέλω να πάρω πτυχίο? Σε πόσο χρόνο θέλω να βγει η Διπλωματική?
  • Έχω σκοπό να κάνω Master/PhD και θέλω καλή Διπλωματική σε σχετικό αντικείμενο?
  • Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος να κάνω δύσκολη-χρονοβόρα Διπλωματική?
  • Ποιοί καθηγητές έχουν "καλή φήμη" όσων αφορά τις Διπλωματικές (ποίοι δν είναι στ @@ τους δλδ) ?
  • Θα υπάρχει κάποιος βοηθός-διδακτορικός να με κάνει supervise? (βοήθεια δλδ, δεν εννοώ babysitting!)
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by Minus »

να μην πατε σε κακαραδες, χρωστοπουλους, κυριακοπουλους και κατι τετοιους αλητες

+ολα τα παραπανω

αν θελετε να ζοριστειτε και εχετε βλεψεις για εξω, αναρωτηθειτε.. τι θα δωσω σε ενα καθηγητη και τι θα μου δωσει (συστατικες, κονε, κλπ...)

αποψη μου.. οτι και να θελετε να κανετε 6 μηνες ειναι το μαξ για μια εργασια στο μετσοβιο.. παραπνω ειναι χασιμο χρονου... σε οτι εργαστηριο υπερντουπερ να πατε, δεν ειστε και στο ιμπιριαλ

θα εκπλαγειτε οταν δειτε τα εργαστηρια εξω και θα καταλαβετε ποσο χανατε το χρονο σας..
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by somekindofgrinder »

Συμφωνω με τους απο πανω.

Παντως αν θελετε διευθυνσεις και ονοματα, ο τομεας κατεργασιων ειναι απο τους πιο οργανωμενους σε προσωπικο,υποδομες και γενικοτερα προετοιμασια για διπλωματικη εργασια.
Εγω απο εκει θα ξεκιναγα να ψαξω,γιατι μπορει να κανετε μια σοβαρη δουλεια,η οποια εχει και πιθανοτητες δημοσιευσης.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
lucarelli
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 32
Joined: Thu Jun 24, 2010 11:40 pm

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by lucarelli »

για βουτσινα ξερει κανεις τιποτα?ειναι συνεγασιμος κλπ?
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by somekindofgrinder »

Παραξενος ανθρωπος.

Για τις ΔΙΚΕΣ του δουλειες ειναι εξαιρετικος και καθολα συνεργασιμος.
Για πραγματα που δεν απτονται του δικου του ενδιαφεροντος και της δικης του αρμοδιοτητος ειναι απλα ΣΤΑ @@ ΤΟΥ,σε σημειο αξεστοσυνης.

Παντως δε θα περασεις και πολυ ανετα...οι διπλωματικες του εχουνε δουλεια και μαλιστα μπορει να σκαλωσει σε αστεια θεματα (πχ στο τι template χρησιμοποιεις στο powerpoint-αν δε του αρεσει,φτου κι απ την αρχη)

Τες πα,δεν εχω κανει διπλωματικη στον Βουτς και μπορω να πω οτι μπορει να ειμαι και ολιγον biased εναντιον του.
Παντως εν κατακλειδι,η συμπεριφορα του δεν ειναι ακριβως αυτη που βλεπεις στο μαθημα,δλδ εναν καλο και συνεργασιμο καθηγητη.

Πηγαινε να συζητησεις μαζι του για να αποκτησεις τη δικη σου αποψη.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by Minus »

δηλαδη ποιος βλεπει τον βουτς και θελει να παει και να κανει διπλωματικη μαζι του? μαλλον αντι 'και κατι τετοιους αλητες' που εγραφα παραπανω επρεπε να ειχα γραψει και αλλα ονοματα....
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
kolpit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 109
Joined: Thu Sep 30, 2010 2:03 pm

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by kolpit »

Παιδια ξερει κανεις αν εξεταζονται διπλωματικες και τον Σεπτεμβρη εκτος απο το τελος των εξαμηνων?

Ευχαριστω
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by Adramelch »

Ναι εξετάζονται μετά την επαναληπτική εξεταστική.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by Zoubulbasaur »

Απορία σχετικά μ' αυτό: Όταν λέμε μετά την επαναληπτική εννοούμε αφότου βγουν όλα τ αποτελέσματα? Γιατί κάπου διάβασα, νομίζω στον οδηγό σπουδών ότι για να εξεταστεί διπλωματική πρέπει να έχεις περάσει τα πάντα. Δηλαδή αν εγώ χρωστάω πχ 5 μαθήματα και τα δώσω το Σεπτέμβρη και τα περάσω θα πάει η εξέταση το Φλεβάρη?
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”