Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by KonTaz »

lakers4life24 wrote:διαφωνεις?
Προφανώς και διαφωνώ για τους χαρακτηρισμούς.

Για τα ν+2 χρόνια συμφωνώ με σένα αν και δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος για να το πω καθώς είμαι 1ετης και δεν δουλεύω.
Την κάνω χωνί,αράζω.
Την κάνω τζαμάουα,είμαι τέλειος.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by eΝy »

1. Topic properly split. Εδώ μένει η συζήτηση για νομοσχέδιο και το topic της συνέλευσης των ΜΜ θα μείνει καθαρό για να συζητηθεί η αυριανή συνέλευση.
2. Μην προβαίνετε σε προσωπικές επιθέσεις. Διαφωνείτε; Κανένα πρόβλημα, κρατήστε τις διαφωνίες σας όμως σε επίπεδο επιχειρηματολογίας.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by electron »

Αν οι καθηγητες ενοχλουνται που θα ειναι 7-8 στο 15μελες μπορουν να κανουν οι ιδιοι απεργια. Δεν υπαρχει λογος να κανουμε εμεις καταληψη γι αυτο.

Αν καποιος ενοχλειται που πανω απο το κουτελο του δε θα γραφει πια ΚΟΚΚΙΝΟΣ-ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ-ΠΡΑΣΙΝΟΣ οταν θελει να προτεινει κατι σε γενικη συνελευση...... δεν πειραζει, υπαρχουν οι κομματικες νεολαιες γι αυτο το σκοπο και ειναι ανοιχτες σε ολους.

Οποιος γκρινιαζε για τις ΑΠΑΙΣΙΕΣ εκδοσεις ΕΜΠ με το απαραδεκτο κατρουλι εξωφυλλο, βιβλιο που σκιζεται σε ν κομματια αναλογα με τις φορες που το εχεις ανοιξει, δεν εχει δικαιωμα να μιλαει για ηλεκτρονικα συγγραμματα κλπ κλπ κλπ (ασε που θα παιρνει και εντυπη μορφη, μεχρι αποδειξεως του εναντιου).

Οποιος γκρινιαζε για ο,τι εχει τραβηξει στη σχολη με καθηγητες οι οποιοι για ανεξηγητους στον ιδιο λογους τον κοβουν στα μαθηματα, καλο θα ηταν να αρχισει να χαιρεται, γιατι αφου κοπει 3 φορες απο τον ιδιο καθηγητη στη συνεχεια αν το επιθυμει κανει αιτηση και εξεταζεται απο τριμελη επιτροπη στην οποια δε συμμετεχει ο καθηγητης που τον πετσοκοβει.

Οσους πειραζει που το πανεπιστημιο θα αφουγκραζεται και λιγο τι ζητα η αγορα, ας το ξανασκεφτουν λιγουλακι. Ειμαστε στο πολυτεχνειο και νομιζουμε, λανθασμενα ισως, οτι ολο κ καπου θα απορροφηθουμε. Μπορω να σας πω ενα κατεβατο αλλες σχολες οι αποφοιτοι των οποιων δεν προκειται ΠΟΤΕ να βρουν δουλεια πανω σ αυτο που σπουδαζουν. Μην πεσετε απο τα συννεφα.

Οσον αφορα το ν+2, ειναι γελοιο να γκρινιαζουμε γιατι ξερουμε πολυ πολυ πολυ καλα οτι κα η σχολη βγαινει σε 5-6 χρονια αν δειξεις συνεπεια κι επιπλεον, οι καθηγητες δεν ειναι μοχθηρα πλασματα απο τα εγκατα της γης που θελουν να αδειασουν τα πανεπιστημια. Αν δουν οτι υπαρχει η συνεπεια που απαιτει η εκαστοτε σχολη απο μερους φοιτητων, εννοειται οτι θα υπαρξει η φυσιολογικη χαλαρωση κα απο μεριας τους.

Το ασυλο ιδεων υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει. Αλλου εντοπιζεται το προβλημα.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Adramelch »

Εμένα αυτό που μου αρέσει, και είμαι απόλυτα σοβαρός χωρίς να έχω σκοπό να trollάρω ή να κάνω flame απλά για το flame, το πως άτομα που κάμποσες σελίδες πίσω (ή στο άλλο thread μιας και έγιναν split) μιλάγανε για πλαίσιο για ανοικτή σχολή χωρίς πολιτικό περιεχόμενο και τώρα υπερασπίζονται το νομοσχέδιο με τα μπούνια.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by eΝy »

Αλήθεια, τώρα με το νέο νόμο θα καταργηθούν οι Συνελεύσεις, οι Φοιτητικές Εκλογές, κτλ ;
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by ShadowMech »

eΝy wrote:Αλήθεια, τώρα με το νέο νόμο θα καταργηθούν οι Συνελεύσεις, οι Φοιτητικές Εκλογές, κτλ ;
:!: 8-)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by electron »

Adramelch wrote:Εμένα αυτό που μου αρέσει, και είμαι απόλυτα σοβαρός χωρίς να έχω σκοπό να trollάρω ή να κάνω flame απλά για το flame, το πως άτομα που κάμποσες σελίδες πίσω (ή στο άλλο thread μιας και έγιναν split) μιλάγανε για πλαίσιο για ανοικτή σχολή χωρίς πολιτικό περιεχόμενο και τώρα υπερασπίζονται το νομοσχέδιο με τα μπούνια.
Δεν καταλαβα γιατι με το να συμφωνεις με ενα νομοσχεδιο πρεπει να εισαι ΠΑΣΟΚΟΣ ή ο,τι αλλο. Σορρυ κιολας που λεμε τη γνωμη μας δηλαδη για το κατα ποσο κατι ειναι σωστο ή οχι στη δικη μας κριση.
Εμενα με ενδιαφερει να ανοιξει η σχολη. Το πώς κρινω το νομο, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Το τι ψηφιζω και αν ψηφιζω ειναι κι αυτο αλλου παπα ευαγγελιο. Κακως τα συγχεουμε.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Adramelch »

Δεν είπα τίποτα τέτοιο. Απλά το να αναφέρεις "χωρίς πολιτικό περιεχόμενο" και μετά να κάνεις forum-fighting υπέρ του νομοσχεδίου σημαίνει ότι έχεις πολιτική άποψη επί του θέματος, η οποία "τυχαίνει" να συμφωνεί και με το αίτημα σου. Δεν αναφέρομαι σε εσένα συγκεκριμένα, γενικά το λέω.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by Nameless »

Adramelch wrote:Εμένα αυτό που μου αρέσει, και είμαι απόλυτα σοβαρός χωρίς να έχω σκοπό να trollάρω ή να κάνω flame απλά για το flame, το πως άτομα που κάμποσες σελίδες πίσω (ή στο άλλο thread μιας και έγιναν split) μιλάγανε για πλαίσιο για ανοικτή σχολή χωρίς πολιτικό περιεχόμενο και τώρα υπερασπίζονται το νομοσχέδιο με τα μπούνια.
Απο αυτο καταλαβαινω οτι εισαι παραταξιακος. Οτι θελεις ενα πλαισιο να εχει πολιτικο περιεχομενο ωστε να πεσουν ολες οι απολιτικοβολεμενες παραταξεις πανω του και να το κατασπαραξετε.
Συγχωραμε αν εγω τωρα trollαρω και σου επιτιθεμαι. Απλως υποθετω.
Γιατι πολυ απλα αυτο που θελουν οι παραταξεις ειναι να μην απαντησουν στο ερωτημα : Γιατι να μην παραμεινει η σχολη ανοιχτη???
Προτιμουν να απαντουν ηδη στα ετοιμα σκονακια που εχουν και τα οποια αναφερονται μονο στον κακο Νομο.

Εγω εχω τη δικη μου γνωμη και αυτην εκφραζω στα post μου.

Αμα κατεβει πλαισιο περι ανοιχτης σχολης ΔΕΝ θα περιεχει πολιτικο περιεχομενο οσο και να μην το θελουν οι παραταξεις. Θα πρεπει να βρειτε απαντησεις.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Post by anticapitalist »

Οποιος γκρινιαζε για τις ΑΠΑΙΣΙΕΣ εκδοσεις ΕΜΠ με το απαραδεκτο κατρουλι εξωφυλλο, βιβλιο που σκιζεται σε ν κομματια αναλογα με τις φορες που το εχεις ανοιξει, δεν εχει δικαιωμα να μιλαει για ηλεκτρονικα συγγραμματα κλπ κλπ κλπ (ασε που θα παιρνει και εντυπη μορφη, μεχρι αποδειξεως του εναντιου).
Δηλαδή επειδή έχουμε κακό βιβλίο, δεν πρέπει να διαμαρτυρηθούμα που θα μας το κόψουν (αν μας το κόψουν)?? Ενδιαφέρουσα άποψη...
Οποιος γκρινιαζε για ο,τι εχει τραβηξει στη σχολη με καθηγητες οι οποιοι για ανεξηγητους στον ιδιο λογους τον κοβουν στα μαθηματα, καλο θα ηταν να αρχισει να χαιρεται, γιατι αφου κοπει 3 φορες απο τον ιδιο καθηγητη στη συνεχεια αν το επιθυμει κανει αιτηση και εξεταζεται απο τριμελη επιτροπη στην οποια δε συμμετεχει ο καθηγητης που τον πετσοκοβει.
Δηλαδή έχω κοπεί 3 φορές στον Α καθηγητή, και ευτυχώς θα με εξετάσει ο Β, ο Γ και ο Δ, που έχουν τα γραφεία τους στις διπλανές πόρτες. Λες να βγάλουν το συνάδελφό τους άχρηστο?? Και αν κοπείς και στην επιτροπή τι γένεται??
Οσον αφορα το ν+2, ειναι γελοιο να γκρινιαζουμε γιατι ξερουμε πολυ πολυ πολυ καλα οτι κα η σχολη βγαινει σε 5-6 χρονια αν δειξεις συνεπεια κι επιπλεον, οι καθηγητες δεν ειναι μοχθηρα πλασματα απο τα εγκατα της γης που θελουν να αδειασουν τα πανεπιστημια. Αν δουν οτι υπαρχει η συνεπεια που απαιτει η εκαστοτε σχολη απο μερους φοιτητων, εννοειται οτι θα υπαρξει η φυσιολογικη χαλαρωση κα απο μεριας τους.
Μέσος όρος αποφοίτησης στο ΕΜΠ 6,5 έτη. Στους ναυπηγούς ξεπερνάει τα 7. Επίσης το όριο των 3 "κοψιμάτων" θα αυξήσει το μέσο όρο αποφοίτησης. Δεν θα μπορείς να κατεβαίνεις "κι ότι κάτσει". Θα κατεβαίνεις σε μετρημένα μαθήματα που τα χεις προετοιμάσει. Και άπαξ και στο πρώτο έτος το γαμήσεις (όπως όλοι μας λιγο πολυ) μετά κλαφτα. άντε να τα συμμαζέψεις.

Νομίζω εδώ έχεις λάθος. Σκέψου στο φυσικό τι μανούλες θα κλάψουνε που πρέπει να το τελειώσουν στα 6...
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”