ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
plato
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 77
Joined: Mon Dec 06, 2010 2:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by plato »

Arrrr wrote:Πιστεύω πως πρέπει να θεσμοθετηθεί στη σχολή μας πτυχιακή εξεταστική όπως φυσικά γίνεται στους ηλεκτρολόγους πχ.Εκεί στα 3 η 5 τελευταία μαθήματα οι καθηγητές δίνουν την ευκαιρεία σε φοιτητές που όντως πληρούν τα κριτήρια να εξετασθούν πάλι ,χωρίς πολλά γραφειοκρατικά /κωλυσιεργικά συμβούλια κλπ ούτως ώστε οι φοιτητές να προχωρήσουν και να πάρουν πτύχιο.Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2011 οι μηχανολόγοι εμπ να κρατάνε ψηλά το λάβαρο της πιο αντι-φοιτητικής σχολής σε όρους φοίτησης!! Ας γίνουμε επιτέλους ρεαλιστές,η χώρα μας βιώνει μια μαζική κατάρευση σε όλα τα επίπεδα,εργασιακά εμείς οι μηχανολόγοι εμπ περνάμε διά πυρός και σιδήρου για να λάβουμε ένα πτυχίο που πλέον δεν λέει τπτ στην αγορά εργασίας και σαν να μην φτάνουν όλα αυτά χαιρόμαστε και πανηγιρίζουμε επειδή για μια φορά στα χρονικά μας κάνανε την χάρη να δώσουμε πτυχιακή εξεταστική!!!
Πρέπει το θέμα να τεθεί σε συλλογική βάση,οι καθηγητές γενικά κατ΄ιδίαν, δέιχνουν προόθυμοι για μια τέτοια αλλαγή αλλά πρέπει να αλλάξουνε πολλά.Η δυσκοίλια γραμματεία μας πρέπει να γίνει ευέλικτη .
Πρέπει να εναρμονιστούμε πλέον με την πραγματικότητα ,ο χρόνος περνάει και οι 7 μήνες που μεσολαβούνε μέχρι τον σεπτέμβρη απο τον γεννάρη είναι τουλάχιστον τραγελαφικό φαινόμενο...Παρακαλέισθε όλοι να το δέιτε το ζήτημα στη σωστή βάση,ειδικά οι παρατάξεις,πρέπει να έχουνε κοινή γραμμή σε αυτό το θέμα,είναι άκρως σοβαρό και επιτακτικό...
Τα ειπες ολα ρε φιλε. Ενα κωλομαθημα χρωσταω κι εγω αλλα επειδη καιρο βρισκομαι στα της αγορας εργασιας θα ηθελα με θλιψη να δηλωσω σε ολα τα παιδια που περιμενουν να παρουν ενα πτυχιο για να εργαστουν οτι εξω το πτυχιο μας ειναι για να σκουπιζουμε παπουτσια με αυτο. ΕΙναι τραγικο! Πρωτος μισθος μηχανικου 800 ευρω? Τι ωρα...? 700 με ασφαλιση και καντε και καμια βαθια υποκλιση. Τα βλεπω καθε μερα μπροστα μου.

Οι συνθηκες εξω ειναι πραγματικα συνθηκες μαχης. Πεφτουν κορμια και αιματοκυλισμα παντου κι εχουμε μια σχολη που εχει αποστασιοποιηθει απο την κοινωνια και ζει στον κοσμο της! Απο μαθηματα που δεν προκειται ΠΟΤΕ να βρεις μπροστα σου, με πληρη αδιαφορια σχετικα με ημερομηνιες που αφορουν εξεταστικες- τεε κτλ. Λες και παιρνουμε πτυχιο να γινουμε θεωρητικοι επιστημονες και δεν υπαρχει σχεση με την αγορα εργασιας. Τι να λεμε ομως οταν υπαρχουν παραταξεις που το στηριζουν αυτο με λυσσα. Μαλλον πλουσιοπαιδα ειναι διοτι εμεις που βγαινουμε εξω να εργαστουμε μας κοροιδευει ο καθε μπαρμπας, ο καθε ανικανος, ο καθε μπουφος που ετυχε να εργαζεται απο τα 18 του χειρονακτικα και εχει εμπειριες, για πραγματα που θα επρεπε να γνωριζεις και ειναι πρακτικα.

Ποσες μελετες θερμανσης καναμε στη σχολη, ποσες φυσικου αεριου, ποσες κλιματισμου, ποσες ανελκυστηρων...? Τιποτα! Ποσο δουλεψαμε autocad? Ουτε καν επιφανειακα. Ενα ψευτομαθημα της πλακας. Βγειτε στην αγορα και πειτε τους "ξερω Θερμοδυναμικη, διπλα τριπλα επικαμπυλια ολοκληρωματα, περιβαλλοντικη τεχνολογια, ρομποτικα συστηματα, στοιχεια μηχανων, μηχανικη ρευστων κτλ.". Θα λαβετε μια απαντηση του τυπου "δηλαδη τι ξερεις να κανεις?". Για αυτο η πλειοψηφια καταληγει σε merchandising και αηδιες που υποτιμουν τη νοημοσυνη και τις σπουδες μας.

Παρολαυτα εξακολουθουν πολιτικες παραταξεις, καθηγητες και φοιτητες να ζουν στον ιδανικο κοσμο μιας σχολης εκτος τοπου και χρονου για τα δεδομενα των συνθηκων της πραγματικης ζωης. Παμε να δωσουμε τους ΚΩΛΟατμους που ενας ψυχακιας κονομημενος βαζει θεματα του τυπου "ποιος θα του ερθει η ιδεα πιο γρηγορα να προλαβει να λυσει ενα θεμα να παρει ενα 5 του κερατα" ετσι γιατι γουσταρει., Τι σημασια εχει αν διαβαζες 3 μηνες καθε μερα επι 8 ωρες. Σημασια εχει να λυσεις εναν ηλιθιο γριφο στα δεδομενα οσο πιο γρηγορα γινεται για να περασεις. Αυτο εχει νοημα για τη σχολη. Ας μενεις πισω στην ζωη σου επι μηνες για ενα κωλοπενταρακι ασχετο και ΑΧΡΗΣΤΟ με την πραγματικη ζωη ποιον ενδιαφερει? Ο καθηγητης παιρνει χιλιαρικα το μηνα και ξυνεται στελνοντς διδακτορικους και οι παραταξεις κανουν επαναστασεις της πλακας διεκδικωντας βλακειες! Αυτα μας αξιζουν κυριοι... ΔΥστυχως!
Last edited by plato on Tue Mar 29, 2011 2:47 pm, edited 2 times in total.
chrmat
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 90
Joined: Mon Mar 15, 2010 5:01 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by chrmat »

εγω ξερω κ μηχανικους με 600..με καλυψες απολυτα σε ολα..μετα απο 10+ χρονια στην αγορα εργασιας ενα μονο εχω να πω..το μονο εφοδιο που εχεις βγαινοντας απο τη σχολη, ειναι ο τροπος σκεψης..κατα τ αλλα..καλη προσγειωση!τελικα ειμαστε πολλοι με ενα χειμερινο..
220volt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 67
Joined: Thu Jan 21, 2010 9:54 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by 220volt »

Τα είπε όλα ο plato. (αν έβαζε και παραγράφους θα ήταν καλύτερα :p )
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by crouch »

Plato όνομα και πράγμα..
+1000000000
Arrrr
Private First Class
Private First Class
Posts: 8
Joined: Tue Jul 06, 2010 1:17 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by Arrrr »

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα ,αυτό που περιγράφει ο πλάτο είναι οι συνθήκες που βιώνει ο νέος απόφοιτος μηχανολόγος.Φυσικά και το μετσόβιο πρέπει να παράγει και επιστήμονες και θεωρητικούς που προφανώς και φεύγουν ατάκτως από τη χώρα,αλλά πρέπει να υπάρχει και μία βάση μηχανικών που θα εργαστούν εδώ και θα είναι σε θέση να καλύψουν τις πραγματικές ανάγκες της εγχώριας αγοράς.Δεδομένου όμως ότι η αγορά παρέχει κατά βάση υπηρεσίες ελάχιστοι απο εμάς μεθαύριο θα έχουνε τη δυνατότητα να απορροφηθούν σχετικά με το αντικείμενο.Δεν υπάρχει βιομηχανική ανάπτυξη και οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται απασχολούν φθηνότερους μηχανικούς απο τει που μια χαρά ανταπεξέρχονται στα αντικέιμενα αυτά.Μιλάμε για μια αγορά όπου ο ιδιώτης είναι κρατικοδίαιτος,ελάχιστοι "παράγουν" μηχανική,ελάχιστα έργα ζητάνε μηχανικάρες,πάνε οι εποχές αυτές...
Η πτυχιακή εξεταστική δεν θα προσβάλει το κύρος της σχολής αν για αυτό ανησυχούν κάποιοι,σε αυτό απαντάνε οι ηλεκτρολόγοι που την έχουνε προ πολλού θεσμοθετήσει...Η πτυχιακή εξεταστική δυστυχώς δεν έχει περάσει στη σχολή μας τόσα χρόνια επειδή ο συνδιασμός γραμματείας,καθηγητών και παρατάξεων είναι απλά εκρηκτικός και αντιπαραγωγικός.Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του και στη μέση είναι ο κακόμοιρος ο ενεργειακός/κατασκευαστής/παραγωγής κλπ που πασχίζει να τελειώσει μπάς και προλάβει τις ημερομηνίες,μπας και γραφτεί εγκαίρως για τεε,πάει φαντάρος,κάνει χαρτιά για κάνα μεταπτυχιακό κ.ο.κ.
Το θέμα είναι εκνευριστηκά παράλογο,είμουνα τις προάλλες στο γραφείο του παπαντώνη του τα εξήγησα κάπως έτσι όπως τα γράφω εδώ και ήταν οριζόντιος,δεν το συζήταγε για εκτακτη τον ιόυλη...μα του λέω είναι 5 τα χειμερινά εξάμηνα 4 τα θερινά,είναι 7 μήνες απο γεννάρη ώς σεπτέβρη,είναι οι προθεσμίες του τεε..τπτ
Ήθελα να ήξερα πώς και δώσαμε έκτακτη τώρα,πως έτσι ξάφνικα το πήρανε απόφαση,ποιο σκεπτικό τους έπεισε και τώρα ανερήται δίχως καμία τεκμηριωμένη απάντηση?
Το θέατρο του παραλόγου δυστυχώς
plato
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 77
Joined: Mon Dec 06, 2010 2:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by plato »

Arrrr wrote:Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα ,αυτό που περιγράφει ο πλάτο είναι οι συνθήκες που βιώνει ο νέος απόφοιτος μηχανολόγος.Φυσικά και το μετσόβιο πρέπει να παράγει και επιστήμονες και θεωρητικούς που προφανώς και φεύγουν ατάκτως από τη χώρα,αλλά πρέπει να υπάρχει και μία βάση μηχανικών που θα εργαστούν εδώ και θα είναι σε θέση να καλύψουν τις πραγματικές ανάγκες της εγχώριας αγοράς.Δεδομένου όμως ότι η αγορά παρέχει κατά βάση υπηρεσίες ελάχιστοι απο εμάς μεθαύριο θα έχουνε τη δυνατότητα να απορροφηθούν σχετικά με το αντικείμενο.Δεν υπάρχει βιομηχανική ανάπτυξη και οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται απασχολούν φθηνότερους μηχανικούς απο τει που μια χαρά ανταπεξέρχονται στα αντικέιμενα αυτά.Μιλάμε για μια αγορά όπου ο ιδιώτης είναι κρατικοδίαιτος,ελάχιστοι "παράγουν" μηχανική,ελάχιστα έργα ζητάνε μηχανικάρες,πάνε οι εποχές αυτές...
Η πτυχιακή εξεταστική δεν θα προσβάλει το κύρος της σχολής αν για αυτό ανησυχούν κάποιοι,σε αυτό απαντάνε οι ηλεκτρολόγοι που την έχουνε προ πολλού θεσμοθετήσει...Η πτυχιακή εξεταστική δυστυχώς δεν έχει περάσει στη σχολή μας τόσα χρόνια επειδή ο συνδιασμός γραμματείας,καθηγητών και παρατάξεων είναι απλά εκρηκτικός και αντιπαραγωγικός.Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του και στη μέση είναι ο κακόμοιρος ο ενεργειακός/κατασκευαστής/παραγωγής κλπ που πασχίζει να τελειώσει μπάς και προλάβει τις ημερομηνίες,μπας και γραφτεί εγκαίρως για τεε,πάει φαντάρος,κάνει χαρτιά για κάνα μεταπτυχιακό κ.ο.κ.
Το θέμα είναι εκνευριστηκά παράλογο,είμουνα τις προάλλες στο γραφείο του παπαντώνη του τα εξήγησα κάπως έτσι όπως τα γράφω εδώ και ήταν οριζόντιος,δεν το συζήταγε για εκτακτη τον ιόυλη...μα του λέω είναι 5 τα χειμερινά εξάμηνα 4 τα θερινά,είναι 7 μήνες απο γεννάρη ώς σεπτέβρη,είναι οι προθεσμίες του τεε..τπτ
Ήθελα να ήξερα πώς και δώσαμε έκτακτη τώρα,πως έτσι ξάφνικα το πήρανε απόφαση,ποιο σκεπτικό τους έπεισε και τώρα ανερήται δίχως καμία τεκμηριωμένη απάντηση?
Το θέατρο του παραλόγου δυστυχώς
Για να απαντησω στην τελευταια σου ερωτηση...

Νομιζω ξερεις κι εσυ πολυ καλα πως γινονται τα παντα. Αν δεν μπει το κομμα στη μεση δεν γινεται τιποτα...Νομιζεις οτι ο καθε παπαρουπας, πως τον λενε, θα κατσει να ενδιαφερθει για σενα και για μενα και θα δυσκολεψει τη ζωη του ή θα ρισκαρει να χρειαστει να κινησει διαδικασιες και να λογοδοτησει σε παραπανω ή παρακατω, σε καλοθελητες ή "αντιπαλους" εκ των εσω. Χεστηκε φιλε μου! Στα φρυδια του. Κονομαει? Κονομαει. Για πιο λογο να σχοληθει μαζι σου? Θα βγαλει λεφτα? Θα κερδισει φημη? Θα ισχυροποιησει καποια θεση του? Θα κερδισει τι? Ετσι λειτουργει το συστημα.

Ολοι αυτοι οι επαναστατες της φαπας που θελουν να γυρισουν τουμπα την κοινωνια γραφοντας σε τοιχους, αφισοκολλοντας μπουρδες, κρεμοντας πανο, ξεκινωντας καταληψεις και κατεβαινοντας στο δρομο απορω δεν εχουν τη στοιχειωδη νοημοσυνη να ξεκινησουν την "επανασταση" τους απο κατι που ειναι δυνατον πανευκολα να πραγματοποιηθει? Βλεπω κατι συνθηματα για 1500 ευρω κατωτερο μισθο. Δεν κανουν κατι (με τη βοηθεια μας μολις το ζητησουν) να παρουμε πρωτα το πατσαβουροχαρτο που λεγεται πτυχιο και να διευκολυνουν παιδια που τους πινουν το αιμα αλητες εξω στην αγορα εργασιας? Μετα βλεπουμε για ποσα θα παρουμε...

Ειναι ασκοπο και σπαταλαμε την ωρα μας ακομη και για να γραφουμε για τετοια πραγματα. Κανουμε το σταυρο μας, κατεβαινουμε με φοβο σε αλλη μια εξεταστικη οποτε ειναι και παρακαλαμε ο χρυσοπληρωμενος αλητης να εχει βαλει θεματα που να ειναι για διαβασμενους κι οχι αγωνες ταχυτητας... Δεν υπαρχει τιποτα. Αυτο ειναι το μεγαλυτερο προσον του να εχεις περασει απο το Ε.Μ.Π. Σε προετοιμαζει απολυτα για την ιδια και χειροτερη σαπιλα της πραγματικης ζωης...
Arrrr
Private First Class
Private First Class
Posts: 8
Joined: Tue Jul 06, 2010 1:17 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by Arrrr »

Plato η ερώτηση μου ήταν ρητορική όπως καταλαβαίνεις...Χαίρομαι που βλέπεις και συ, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι ,το παρασκήνιο.Με θλίβει φυσικά αλλά δεν είμαι πλέον 18 χρονών πρωτοετής να ψυχανεμίζομαι και να αυταπατάμαι γύρω από την φοβερή μου επιτυχία της εισαγωγής στο μετσόβιο και της φοίτησης εντός αυτού....η παραμονή μου εδώ με δίδαξε πολλά ,όχι μόνο θεωρήματα ,μαθηματικά μοντέλα και κώδικες.Επί του θέματος όμως πρέπει να γίνει κάτι συντονισμένα,περιμένω προτάσεις
plato
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 77
Joined: Mon Dec 06, 2010 2:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by plato »

Arrrr wrote:Plato η ερώτηση μου ήταν ρητορική όπως καταλαβαίνεις...Χαίρομαι που βλέπεις και συ, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι ,το παρασκήνιο.Με θλίβει φυσικά αλλά δεν είμαι πλέον 18 χρονών πρωτοετής να ψυχανεμίζομαι και να αυταπατάμαι γύρω από την φοβερή μου επιτυχία της εισαγωγής στο μετσόβιο και της φοίτησης εντός αυτού....η παραμονή μου εδώ με δίδαξε πολλά ,όχι μόνο θεωρήματα ,μαθηματικά μοντέλα και κώδικες.Επί του θέματος όμως πρέπει να γίνει κάτι συντονισμένα,περιμένω προτάσεις
Τι προτασεις φιλε μου? Η μονη προταση που εχω δεν ειναι υλοποιησιμη διοτι πολυ απλα δεν εχουμε αρκετα οπλα...

Απο εκει και περα δεν περιμενω και δεν θελω τιποτα πια!!! Θα το περασω οποτε το περασω το κωλομαθημα και τελος. Ουτε να τους βλεπω δεν θελω ολους εκει μεσα. Τους ευχομαι τα χειροτερα και κουραγιο στους φοιτητες. Δεν υπαρχει σωτηρια.
chrmat
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 90
Joined: Mon Mar 15, 2010 5:01 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by chrmat »

plato wrote:
Arrrr wrote:Plato η ερώτηση μου ήταν ρητορική όπως καταλαβαίνεις...Χαίρομαι που βλέπεις και συ, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι ,το παρασκήνιο.Με θλίβει φυσικά αλλά δεν είμαι πλέον 18 χρονών πρωτοετής να ψυχανεμίζομαι και να αυταπατάμαι γύρω από την φοβερή μου επιτυχία της εισαγωγής στο μετσόβιο και της φοίτησης εντός αυτού....η παραμονή μου εδώ με δίδαξε πολλά ,όχι μόνο θεωρήματα ,μαθηματικά μοντέλα και κώδικες.Επί του θέματος όμως πρέπει να γίνει κάτι συντονισμένα,περιμένω προτάσεις
Τι προτασεις φιλε μου? Η μονη προταση που εχω δεν ειναι υλοποιησιμη διοτι πολυ απλα δεν εχουμε αρκετα οπλα...

Απο εκει και περα δεν περιμενω και δεν θελω τιποτα πια!!! Θα το περασω οποτε το περασω το κωλομαθημα και τελος. Ουτε να τους βλεπω δεν θελω ολους εκει μεσα. Τους ευχομαι τα χειροτερα και κουραγιο στους φοιτητες. Δεν υπαρχει σωτηρια.
για να πάμε στο ζουμί..δηλ ο παπαντώνης απέκλεισε το ενδεχόμενο πτυχιακής τον ιούλιο?έχουμε σκοπό να κάνουμε κάτι?
athens
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Wed Apr 28, 2010 1:56 pm

Re: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ

Post by athens »

Συμφωνώ απόλυτα πρέπει να μπούμε στο ζουμί αν θέλουμε να προλάβουμε να πετύχουμε κάτι. Δεδομένης της πρόσφατης πτυχιακής, των αντικειμενικών πρακτικών ζητημάτων που υπάρχουν αλλά και της γενικότερης συγκυρίας όπως περιέγραψαν πολλά παιδιά παραπάνω, πιστεύω πως είναι πολύ εφικτός στόχος. Δηλαδή πρόκειται για ένα λογικό και δίκαιο αίτημα. Στις ανακοινώσεις της σχολής γίνεται αναφορά σε κάποια συνέλευση στις 4 Απριλίου αλλά δεν ξέρω αν είναι καθηγητών. Τουλάχιστον να προλάβουμε έστω στην επόμενη να τεθεί σαν θέμα...
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”