Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
katasleuastis4tw
Private First Class
Private First Class
Posts: 7
Joined: Mon Jul 05, 2010 2:55 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by katasleuastis4tw »

Ναι προχθές εννοούσα σόρρυ και ευχαριστώ...
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by electron »

katasleuastis4tw wrote:Έχεις κανείς καμιά ιδέα πότε περίπου θα γίνει η εξεταστική για τους επί πτυχίω, γιατί ένα από τα χαρακτηριστικά της σχολής μας είναι πάνω από όλα η καλή και έγκυρη ενημέρωση. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι βλακεία να γίνει εξεταστική και να μην το έχεις μάθει...
Για να ξερουμε ποτε θα γινει η επι πτυχιω εξεταστικη, πρεπει πρωτα να συμφωνησουμε τι οριζουμε επι πτυχιω εξεταστικη.
Αν εγω ειμαι πεμπτο ετος, εχω φροντισει να τελειωσω στα 5, χρωσταω 8 και ολο το καλοκαιρι δεν πηγα διακοπες για να διαβασω και εχω ετοιμη τη διπλωματικη μου, δηλωμενη στη γραμματεια και γραμμενη,
θα χαρω πολυ να μαθω οτι καποιος ο οποιος ειναι ογδοο ετος κ ισως μπει ενατο (γεγονος που, αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινεις με τους εαυτους μας, σημαινει οτι ειναι λιγοτερο συνεπης φοιτητης απο καποιον που πασχιζει να τελειωσει στα 5) μπορει να δωσει εξεταστικη σε 2 μαθηματα τα οποια χρωσταει και ξεμπερδευει, ενω εγω πρεπει πχ να περιμενω ως το αλλο καλοκαιρι για να τελειωσω.

Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα. Ειλικρινα. Επι πτυχιω πρεπει να σημαινει "εχεις δηλωσει διπλωματικη στη γραμματεια" αρα εχεις υποχρεωτικα κατω απο δεκα μαθηματα. Ειτε εχεις 1 ειτε 9, ειτε εισαι 5ο ετος ειτε 10ο, δεν πρεπει να κανει διαφορα. Αν ειναι να παλεψουν για κατι, ας παλεψουν γι αυτο.

Επισης, και για οσους δεν ειναι επι πτυχιω, το να μην εξεταστουν δεν ειναι δικαιο. Απλα οι παραταξεις θελουν να ξεπεταξουν οσους κρινουν εκεινες οτι γκρινιαζουν περισσοτερο (δηλαδη οσους θελουν να τελειωσουν) και τους υπολοιπους, δε βαριεσαι...
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Adamaklas »

electron wrote:
katasleuastis4tw wrote:Έχεις κανείς καμιά ιδέα πότε περίπου θα γίνει η εξεταστική για τους επί πτυχίω, γιατί ένα από τα χαρακτηριστικά της σχολής μας είναι πάνω από όλα η καλή και έγκυρη ενημέρωση. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι βλακεία να γίνει εξεταστική και να μην το έχεις μάθει...
Για να ξερουμε ποτε θα γινει η επι πτυχιω εξεταστικη, πρεπει πρωτα να συμφωνησουμε τι οριζουμε επι πτυχιω εξεταστικη.
Αν εγω ειμαι πεμπτο ετος, εχω φροντισει να τελειωσω στα 5, χρωσταω 8 και ολο το καλοκαιρι δεν πηγα διακοπες για να διαβασω και εχω ετοιμη τη διπλωματικη μου, δηλωμενη στη γραμματεια και γραμμενη,
θα χαρω πολυ να μαθω οτι καποιος ο οποιος ειναι ογδοο ετος κ ισως μπει ενατο (γεγονος που, αν θελουμε να ειμαστε ειλικρινεις με τους εαυτους μας, σημαινει οτι ειναι λιγοτερο συνεπης φοιτητης απο καποιον που πασχιζει να τελειωσει στα 5) μπορει να δωσει εξεταστικη σε 2 μαθηματα τα οποια χρωσταει και ξεμπερδευει, ενω εγω πρεπει πχ να περιμενω ως το αλλο καλοκαιρι για να τελειωσω.

Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα. Ειλικρινα. Επι πτυχιω πρεπει να σημαινει "εχεις δηλωσει διπλωματικη στη γραμματεια" αρα εχεις υποχρεωτικα κατω απο δεκα μαθηματα. Ειτε εχεις 1 ειτε 9, ειτε εισαι 5ο ετος ειτε 10ο, δεν πρεπει να κανει διαφορα. Αν ειναι να παλεψουν για κατι, ας παλεψουν γι αυτο.

Επισης, και για οσους δεν ειναι επι πτυχιω, το να μην εξεταστουν δεν ειναι δικαιο. Απλα οι παραταξεις θελουν να ξεπεταξουν οσους κρινουν εκεινες οτι γκρινιαζουν περισσοτερο (δηλαδη οσους θελουν να τελειωσουν) και τους υπολοιπους, δε βαριεσαι...
Δεν εχεις καθολου αδικο.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Nad
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 65
Joined: Wed Nov 24, 2010 5:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by Nad »

brokor wrote:Επαναλαμβανω εμεις δεν ειμαστε οι δικοι σου να λιωνουμε μπροστα στα ναζακια σου φιλε, αν θες μπορεις να γραψεις κατι σωστο και οχι "γατακια".
Δε θελεις ολοι να συμφωνησουνε με σενα ισως, αλλα θες ο "διαλογος" που γινεται στην συνελευση να ειναι πανω στην ορθοτητα του νομου. σαν εναν μαρτυρα του ιεχωβα που δεν εχει ενδιαφερον να με προσυλητισει αλλα καθεται και μου μιλαει 3 ωρες για τα ορθα της θρησκειας του και αν δεν συμφωνησω μου στερει τα δικαιωματα μου. απλα παρτο αποφαση αλλοι εχουνε διαφορετικη γνωμη απο εσενα (καλως η κακως δεν το κρινω εγω) και κανε συνελευση με βαση αν θες ανοικτη σχολη η οχι και να μην προσπαθεις με αδικα μετρα να συσπειρωσεις ατομα στον σκοπο σου.
Η ΒΟΥΛΗ (και οχι κυβερνηση) δεν χρειαζεται να δωσει σε κανεναν λογαριασμο για το νομοθετικο της εργο. ο νομος ψηφιστικε νομιμοτατα απο ισχυρη πλειοψηφια της βουλης και δεν τον εβγαλε καμια κυβερνηση στα θερινα. οι βουλευτεσ σε τεραστια πλειοψηφια ειναι απεσταλμενοι του ελληνικου λαου και κρατανε μονοι τους την νομοθετικη εξουσια του τοπου. δεν χρειαζεται να σου πουνε τιποτα για τον νομο που βγαζουνε.
εσενα δεν σε ψηφισε κανεις να τραμπουκιζεις και να θιγεις δικαιωματα δεξια και αριστερα.
η "κυβερνηση" θιγει συμφεροντα, εσυ δικαιωματα. μαντεψε σε αυτο το σεναριο ποιοσ ειναι ο κακος λυκος.
Μήπως να στέλναμε ένα γράμμα με τις θέσεις μας συνοδευόμενο από ένα μπουκέτο λουλούδια και σοκολατάκια Παυλίδη στην υπουργό; Μάλλον θα λύγιζε μπροστά στην ευγενέστατη χειρονομία και θα άλλαζε το περιεχόμενο του νόμου.
Επισης καποιες φορες γινεται διαλογος και δεν πειθεις τον αλλο για τις θεσεις σου. οπως σου ειπα δεν σκεφτονται ολοι πως θα ικανοποιησουνε εσενα. απλα εσυ εχεις μεγαλωσει πιστευοντας οτι καθε διαλογος θα τελειωσει με τον συνομιλητη σου στο μερος σου. ησουνα προικισμενος ομιλητης/αγαπητος και την ειχες ευκολη. ο κοσμος δεν ειναι ετσι ομως πρεπει να συνειδητοποιησεις. παρ ολα αυτα με το μπουκετο λουλουδια πιο πολλα θα καταφερνεσ απο την καταληψη και δεν θα εστρεφες την φοιτητικη κοινοτητα εναντιον σου.
αυτοι που λενε οτι κανουνε "πολεμο" στην κυβερνηση ακομα δεν ξερουνε το νοημα του πολεμου, και οτι αυτος αποτελει την απολυτη και καταφωρη καταλυση των δικαιωματων του ανθρωπου. καθε πολεμος ειναι ντροπη για οποιον λογο και να γινεται, αλλο που οι νικητες δοξαζονται σαν ηρωες. πιστεψε με, εσενα παντως κανενας δεν θα σε σηκωσει στα χερια του.
Φτασαμε σε ενα σημειο η απολυτη λογικη και ο κυνισμος να θεωρουνται συμπλεγματα. τα καταφερατε και περασατε τα δικα σασ complex και παροχημενες ιδεες ως mainstream και καθε τι διαφορετικο φανταζει απιθανο.
Δημοκρατια ειναι η αρχη του λαου(οχι η αρχη των τυπαδων μεσα στην βουλη).
Δηλαδη ο λαος ψηφιζει τους εκπρωσοπους του στην βουλη (οχι τους εξουσιαστες του).
Ο λαος επισης εχει καποιο κοινο συμφερον,σκοπο,στοχο,τον οποιο ο εκπροσωπος στην βουλη ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει και να νομοθετει με βαση αυτο και με βαση το συνταγμα.
Επισης,στην δημοκρατια ο καθε πολιτης εχει δικαιωματα και υποχρεωσεις(κατοχυρωνοται απο το συνταγμα).Μεσα στα δικαιωματα μου ειναι να γνωριζω τι κανει η βουλη και η κυβερνηση και στις υποχρεωσεις μου να ασκω κριτικη πανω σε αυτα που κανει.(ΛΟΓΟΔΟΤΕΙ!!!!!!!).
(ειδα οτι οι συνταγματολογοι της βουλης τον χαρακτηρησαν ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ: http://www.ntua.gr/announcements/rector ... epis_1.pdf)


Αν καταλαβα καλα,συναδελφε δεν σου αρεσει να σου καταπατανε τα "δικαιωματα"(να δωσεις εξεταστικη τωρα τον σεπτεμβρη),αλλα σου αρεσει να καταπατανε τα δικαωματα σου οι πολιτικοι και να σου επιβαλλουν την δικια τους θεληση.
Μια μειοψηφεια του ελληνικου λαου σου επιβαλλει την δικια της θεληση κατα τα αλλα ομως εκλεγμενη "δημοκρατικα".
Το συμφερον των πολλων ειναι πανω απο ολα(στην προκειμενη των πανεπιστημιακων κοινοτητων).

Υ.Γ.:τα "δικαιωματα" σου καταπατονται στην σχολη γιατι ολο και ολο που κανεις ειναι να καθεσαι στον υπολογιστη.Και αφου εσυ θεωρεις οτι η εξουσια δεν λογοδοτει σε κανεναν θα "κατπαντωνται τα δικαιωτα" σου μεσα στην σχολη.Γιατι να ξερεις,η γενικη συνελευση ειναι μικρογραφια του πολιτευματος εκει εξω
Last edited by Nad on Fri Sep 09, 2011 12:26 pm, edited 3 times in total.
Μία από τις χειρότερες αιτίες εχθρότητας είναι η λύσσα και η ποταπή επιθυμία να δεις να υποκύπτει αυτός που τολμάει να αντιστέκεται σε αυτό που σε συνθλίβει. Albert Camus.
User avatar
giwrgos_pap
Captain
Captain
Posts: 131
Joined: Mon Aug 09, 2010 6:01 am
Location: Μαρούσι

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by giwrgos_pap »

Nad wrote:Γιατι να ξερεις,η γενικη συνελευση ειναι μικρογραφια του πολιτευματος εκει εξω.Για να σε ενοχλησε τωρα φαντασου συναδελφε τι εχεις να περασεις τοτε,οταν θα βγεις απο το πολυτεχνειο.
Μήπως σκοπεύετε να κάνετε επανάσταση; Να καταταγώ στις δυνάμεις καταστολής αν είναι.
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by herculas »

"Δημοκρατια ειναι η αρχη του λαου(οχι η αρχη των τυπαδων μεσα στην βουλη)."

Μόλις κατέλυσες το πολίτευμα ...
Ποιό δικαίωμα ακριβώς σου καταπατάει ο νόμος και αναγκάζεσαι να παρανομήσεις , δηλαδή να καταλάβεις Δημόσιο κτίριο και να απαγορεύσεις σε αυτόν που θέλει να τελειώσει τη σχολή να δώσει μαθήματα ?

"Μια μειοψηφεια του ελληνικου λαου σου επιβαλλει την δικια της θεληση κατα τα αλλα ομως εκλεγμενη "δημοκρατικα"."

Μόλις κατέλυσες και τη Δημοκρατία ...

"Το συμφερον των πολλων ειναι πανω απο ολα(στην προκειμενη των πανεπιστημιακων κοινοτητων)"

Θαυμάστε συνάδελφοι ΤΗ λογική : Είμαστε οι πολλοί γιατί έτσι θεωρούμε (δε μετρηθήκαμε αλλά είναι αξίωμα ) , είσαστε οι βλάκες που δεν ξέρετε τα δικαιώματά σας και ευτυχώς που υπάρχουμε ΕΜΕΙΣ οι φωστήρες , οι αγωνιστές , οι επαναστάτες ρε αδερφέ να σας σώσουμε !

Επιμένω και ρωτώ πες μου ένα στοιχείο του νόμου που σου καταπάτησε τα δικαιώματα.
Από ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ είσαι εντάξει ή και εκεί το παίζεις επαναστάτης .
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by ShadowMech »

herculas wrote:"Δημοκρατια ειναι η αρχη του λαου(οχι η αρχη των τυπαδων μεσα στην βουλη)."

Μόλις κατέλυσες το πολίτευμα ...
Ποιό δικαίωμα ακριβώς σου καταπατάει ο νόμος και αναγκάζεσαι να παρανομήσεις , δηλαδή να καταλάβεις Δημόσιο κτίριο και να απαγορεύσεις σε αυτόν που θέλει να τελειώσει τη σχολή να δώσει μαθήματα ?

"Μια μειοψηφεια του ελληνικου λαου σου επιβαλλει την δικια της θεληση κατα τα αλλα ομως εκλεγμενη "δημοκρατικα"."

Μόλις κατέλυσες και τη Δημοκρατία ...

"Το συμφερον των πολλων ειναι πανω απο ολα(στην προκειμενη των πανεπιστημιακων κοινοτητων)"

Θαυμάστε συνάδελφοι ΤΗ λογική : Είμαστε οι πολλοί γιατί έτσι θεωρούμε (δε μετρηθήκαμε αλλά είναι αξίωμα ) , είσαστε οι βλάκες που δεν ξέρετε τα δικαιώματά σας και ευτυχώς που υπάρχουμε ΕΜΕΙΣ οι φωστήρες , οι αγωνιστές , οι επαναστάτες ρε αδερφέ να σας σώσουμε !

Επιμένω και ρωτώ πες μου ένα στοιχείο του νόμου που σου καταπάτησε τα δικαιώματα.
Από ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ είσαι εντάξει ή και εκεί το παίζεις επαναστάτης .
Καλωσηρθες στο νεοφασισμο της αριστερας :twisted:
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
aposperitis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Thu Oct 14, 2010 6:25 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by aposperitis »

παιδιά με το μάθημα της τρίτης στις 8μιση τι 8α γίνει?υπάρχει περίπτωση να δοθεί?
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by ShadowMech »

Οχι, η καταληψη ειναι μεχρι ΚΑΙ την Τριτη.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 13/09/2011

Post by sid »

Nad wrote:Γιατι να ξερεις,η γενικη συνελευση ειναι μικρογραφια του πολιτευματος εκει εξω
γαμώτο ,

τόσο καιρό θάβω την συνέλευση και ποτέ δεν σκέφτηκα τόσο υποτιμητικό χαρακτηρισμό
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”