Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by filippos »

HarisSukhoi wrote:
Μοιάζω για αντισυνταγματικός ή για αντικαταστατικός? Επίσης πρέπει να μου πεις ποια θεωρείς νόμιμα μέσα γιατί αν συμφωνούμε εγώ μαζί σου.
Δεν ξέρω τι είσαι, πάντως τα φιλολογικά σου για λευκές επιταγές δικαιωμάτων τα πετάς. Αφού κανένας νόμος δεν προβλέπει ΓΣ και καταλήψεις δε θέλει πολλή φαντασία.Πρέπει να επέμβει η διοίκηση του πανεπιστημίου επιβάλλοντας ποινές εσωτερικά και αν παρατραβήξει η δουλειά,ακολουθούν αγωγές και στην τελική άσυλο δεν υπάρχει, οπότε και η αστυνομία μας κάνει.(η ΝΟΜΙΜΗ διαδικασία που ζήτησες)

HarisSukhoi wrote:Ποια άτομα είναι αυτά εκτός από τα 160 γνωστά?
Γιατί λοιποί συμφοιτητές, σύγκλητος και καθηγητές δεν παίζει να ενδιαφέρονται για το άνοιγμα των ΜΜ. Καλά για την Υπουργό ας γελάσω, δωρεάν πολιτικός χρόνος ΞΕΠΟΥΛΑΜΕ ΛΕΜΕ!
Αν τα 160 γνωστά άτομα για σένα είναι οι ανεξάρτητοι σε αυτούς αναφέρομαι (τώρα που το βρήκες το 160 είναι άλλο θέμα). Αν το θέμα δε λυθεί από τους αρμόδιους (τις αρχές δηλαδή) ελπίζω ότι απ' όλους τους ανεξάρτητους όλο και κάποιος θα είναι αρκετά απολίτιστος για να παίξει μάπες για τη σχολή.Γι αυτό και έκανα το post στο topic του ανεξάρτητου. Όποιος δεν πατάει συνέλευση σιγά μην παίξει και ξύλο για να ανοίξουμε. Σε κάλυψα;
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by filippos »

Δεν τη λέω εγώ τη ΓΣ παράνομη αλλά ο νόμος. Αν ανοίγαμε με συνελεύσεις και κρατούσαμε τη σχολή ανοιχτή θα ήταν το πιο ανώδυνο για όλους μας. Το θέμα είναι ότι δεν ανοίγουμε.Δεν πρέπει να πάμε παρακάτω; Η διοίκηση της σχολής μας όντως πέταξε το μπαλάκι με τρόπο στα κομματόσκυλα. Προσπαθήσαμε να πιέσουμε την κατάσταση; Όχι, τσιμπήσαμε και εμείς και και πιάσαμε τις συνελεύσεις. Ας πάμε ΟΛΟΙ όσοι θέλουμε ανοιχτή σχολή στον Παπαντώνη να του πούμε να βγάλει πρόγραμμα εξαμήνου και ότι όσοι πατάμε σχολή θα πάμε κανονικά αδιαφορώντας για το κάθε κομματόσκυλο και τη ΓΣ. Έχουμε αφήσει τη διοίκηση να κρύβεται πίσω από το δάχτυλό της. Αμφιβάλω ότι θα πει ανοιχτά ότι στους καθηγητές αρέσει η κατάληψη. (Αν ήμασταν τόσο μπουρδέλο δεν θα πάταγε κανένας καθηγητής ακόμα και όταν η σχολή είναι ανοιχτή).Αν έχει αντίρρηση να εφαρμόσει το νόμο, δηλαδή να κάνει το καθήκον του, να το πει ανοιχτά και να μας αδειάσει τη γωνιά.
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by brokor »

Απλα πρεπει να καταλβουνε ολοι οτι η πλειοψηφια σε μια οργανωμενη κοινωνια δεν εχει δικιο. ισχυουνε νομοι και υπαρχουνε διαδικασιες που δεν μπορει να προσπερασει καμια πλειοψηφια. ακομα και αν ολοι μα ολοι οι φοιτητες ψηφιζανε καταληψη για δικους τους λογους δεν θα επρεπε αυτη να ισχυσει. το καθε πλαισιο που υπαγεται στο κοινο μιας συνελευσης (ειτε των εαακ ειτε της δαπ η ακομα και το ανεξαρτητο) δεν εχει καμια ισχυ και δεν ειναι παρα διαιωνιση του προβληματος.
μου θυμιζει εναν γνωστο μου ψαρα που επειδη στο μικρο νησι που ηταν, υπηρχανε 4 που ψαρευανε δυναμιτη εβαλε και αυτος για να τους ανταγωνιστει. σαν να μου λες οτι αυτο ειναι καλο για το επαγγελμα των αλιευτων.

το ανεξαρτητο πλαισιο επιχειρει ακριβως το ιδιο. βλεπει 3 πικραμενους να κατεβαζουνε πλαισια λεει τι να κανω, ασ κατεβασω και εγω δεν μου μεινε αλλη επιλογη. ο σκοπος αγιαζει τα μεσα και παραβλεπεται ο λαικισμος και η ανομια που αποτελουν τελικα την πηγη του συγκεκριμενου προβληματος στο πανεπιστημιο
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kitharistas »

γιατί δεν ήξερε σε τι κατάσταση θα έφευγε.. όρθιος, ξαπλωμένος, κομματάκια.. τα γνωστά μωρέ..
Rock on buddies...
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kitharistas »

άλλο 50 άλλο ένας.. και παρακαλώ αν θέλετε να συνεχίσετε την συζήτηση για ξύλο να την συνεχίσετε στο πιο άχρηστο ποστ για να χαίρεται ο Αδάμακλας που γεμίζει.. είναι αδιανόητο να μιλάμε για δημοκρατία και πως μας την στερούμε όταν θέλουμε τα ίδια άτομα με τον τσαμπουκά θέλουν να επιβάλλουν κάτι.. μπορεί να είναι το σωστό, δεν αντιλέγω, αλλά είμαι εντελώς αντίθετος με την φράση "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".. ο σκοπός ΔΕΝ αγιάζει τα μέσα και το να καταφεύγουμε στην βία μας υποβιβάζει αυτόματα στο επίπεδο που κατηγορούμε.. αυτά από εμένα, μπορείτε να με κράξετε, να με αγνοήσετε ή να σκεφτείτε..
Rock on buddies...
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by Kitharistas »

HarisSukhoi wrote:Αλλά η αλήθεια είναι πως θα πόνταρα τα λεφτά μου στο
Kitharistas wrote: μπορείτε να με κράξετε
let it come....
όποιος θέλει να με κράξει στα αλήθεια θα το κάνει από κοντά, όποιος το κάνει από το φόρουμ απλά δεν θα ασχοληθώ..
Rock on buddies...
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by filippos »

HarisSukhoi wrote:Ωραία αν κατάλαβα καλά λέτε να μην κατέβει το ανεξάρτητο, βασικά να υπάρξει μαζική αποχή στη ΓΣ και να κατεβούν είτε οι ''ορεξάτοι'' να τα κάνουν όλα λαμπόγιαλο είτε να έρθει εισαγγελέας να σπάσει την κατάληψη. Αυτά άμεσα, το μετά δεν το θίγω σε αυτό το topic.

(Γιατί αλήθεια δεν το είπε έστω κι ένας στη ΓΣ στα μούτρα των συμφοιτητών του και μετά να σηκωθεί να φύγει?)
Δεν το είπε κανείς στη ΓΣ γιατί θα ήταν μόνος εναντίον πολλών. Το θέμα είναι να είμαστε αρκετοί. Κανείς δε θέλει να φάει τσάμπα ξύλο. Ο εισαγγελέας, βέβαια,θα ήταν η καλύτερη φάση.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6266
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by eΝy »

Να κάνω μια ενδιαφέρουσα πρόταση; Αντί να γκρινιάζετε και να φωνάζετε για ξύλο και μαδέρια ή για επέμβαση Judge Dredd, γιατί δεν μαζεύετε κι εσείς υπογραφές για να γίνεται κάθε μέρα συνέλευση;

Να όπως θα στε εκεί μαζεμένοι την άλλη εβδομάδα, βάλτε σε ένα χαρτί τζίφρα και οι 150, και τσουπ νατη η επόμενη ΓΣ την επόμενη μέρα το πρωί. Και την επόμενη. Και την επόμενη....
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by filippos »

Κι αν πάρει φόρα ο εαακιτης και κάνει συνέλευση κάθε μέρα 12:30 μέχρι να κλείσουμε;(και να μην κλείνουμε δηλαδή, κάθε μέρα συνέλευση αρκεί για να μη λειτουργεί τίποτα)
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ανεξάρτητο Πλαίσιο "ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ"

Post by dpunis »

Απλά κάποια στιγμή θα κουραστούν όλοι, δε θα βγει απαρτία, και "εθιμικά" θα ανοίξουμε :lol: (σε ένα παράλληλο σύμπαν ίσως)
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”