Γενικη συνελευση 24/9

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by eΝy »

Kuchiki_Byakuya wrote: Κάποια στιγμή η παραγωγή και προσφορά αγαθών θα είναι τόσο μεγάλη που ο καπιταλισμός δεν θα έχει νόημα, και η ανθρωπότητα θα προχωρήσει παρακάτω (όπως έχει κάνει τόσες φορές).
Σκοτάδι μακροοικονομίας.

Στην ελεύθερη αγορά όταν η παραγωγή και η προσφορά είναι μεγάλη (και η ζήτηση παραμένει σταθερή), οι τιμές πέφτουν και η παραγωγή αναγκάζεται να προσαρμοστεί. Το "αόρατο χέρι" ρυθμίζει αυτόματα τις αγορές. Δεν έρχεται κανένα τέλος του κόσμου.

Market failure στην ελεύθερη αγορά έχουμε στις εξής περιπτώσεις:

α) Μονοπώλια (που απαγορεύονται βάσει νόμου)
β) Εξάντληση των φυσικών πόρων (έπειτα από υπερεκμετάλλευση)
γ) Από κρατική παρέμβαση που αποσυντονίζει την αγορά (πχ ΠΑΣΟΚ)


My work here is done
:flies away:
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Δε μιλάμε για μια μικρή αύξηση της παραγωγικότητας σε μια ομάδα προϊόντων, μιλάμε (εγώ μιλάω τουλάχιστον) για μια νέα τεχνολογική επανάσταση, μεγαλύτερη από αυτή του ηλεκτρισμού προφανώς, που θα ανατρέψει όλες τις παραγωγικές διαδικασίες με αποτέλεσμα τον ξαναμοίρασμα της τράπουλας. προφανώς και δεν μπορώ να μαντέψω ποιο θα είναι αυτό το σύστημα. πάντως πιστεύεις ότι αυτό το μαγικό χέρι μπορεί να κάνει τα πάντα σε οποιαδήποτε περίπτωση και το υπάρχον σύστημα δεν θα ανατραπεί ποτέ;

κάτι ανάλογο με αυτό που νομίζεις ότι λέω είχε πει και ένας υπουργός οικονομικών των ΗΠΑ (δεν θυμάμαι ποτέ ονόματα) για την δεύτερη βιομηχανική επανάσταση και τον ηλεκτρισμό, ότι θα αυξηθεί τόσο η παραγωγή που θα οδηγηθούμε σε μια ουτοπία. αλλά μαζί με την παραγωγή αυξήθηκαν και οι ανάγκες των ανθρώπων οπότε το σύστημα ισορρόπησε ξανά.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Melenios »

Kuchiki_Byakuya wrote: δηλαδή προσπαθείς να με πείσεις ότι η αλλαγή θα έρθει με παράνομους τρόπους, τους νόμους του κάθε συστήματος και εποχής σε παγκόσμιο, ή τουλάχιστον σε μεγάλο επίπεδο, και το υπάρχον σύστημα δεν θα αντιδράσει; και πώς θα αντιδράσει; με παρακάλια και λουλούδια;
βασικά δεν προσπαθώ να σε πείσω για τπτ. Αναφέρω διαπιστώσεις μου και κάνω ερωτήσεις επειδή ακριβώς δεν τα έχω ξεκαθαρίσει ακόμα.....

Kuchiki_Byakuya wrote: όταν οι αλλαγές συμβαίνουν σε παγκόσμιο επίπεδο και η ανθρωπότητα προχωράει από το ένα στάδιο στο άλλο (διοικητικό, οικονομικό, κοινωνικό, πολιτικό) δεν γίνεται με βίαιο τρόπο. όπως βιομηχανική επανάσταση και συγκέντρωση των πληθυσμών σε πόλεις. τέλος της φεουδαρχίας και είσοδο στον καπιταλισμό (μέσω της κοιτήδας του καπιταλισμού που ήταν η Βενετία), τέλος των νομάδων και συγκέντρωση σε κοινότητες. αυτές οι αλλαγές δεν γίνονται με βία, γίνονται φυσικά, γίνονται επειδή δεν μπορούν να γίνουν αλλιώς.

οι παροδικές αλλαγές γίνονται με βία ή σηματοδότηση μια αλλαγής, όπως η γαλλική επανάσταση. και φυσικά δεν λειτουργούν για πολλά χρόνια γιατί δεν έχουν γίνει φυσικά και οι άνθρωποι δεν τις έχουν αποδεχτεί.
μα αυτές δεν είναι εξελίξεις του ιδίου συστήματος? δεν μου κάνουν για ανατροπές!
είχα στο μυαλό μου κάτι σε οθωμανική αυτοκρατορία..... με την βία ήρθαν και κράτησαν 400 χρόνια!
κάτι σε μέγα Αλέξανδρο....β παγκόσμιο πόλεμο που η λήξη του ουσιαστικά εγκατέστησε τις ΗΠΑ στον θρόνο τους.
ακόμα και στην Ρωσία με την πτώση του κομουνιστικού καθεστώτος υπήρχαν εκτεταμένες "αναταραχές".
από την άλλη υπήρχε βέβαια και ο Γκάντι...
η μάζα υπακούει αυτό που τις επιβάλλεται με άμεσους (πχ βια) ή έμμεσους τρόπους(πχ TV). συνήθως....
Kuchiki_Byakuya wrote: τότε δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
επειδή δεν τα κατάφερες εσύ .... δεν μπορεί κανείς....λογικό μου ακούγεται!
όποιος έχει άλλη άποψη ....είναι η λάθος άποψη...
και αν κάποιος καθηγητής σε έκοψε σε μάθημα......άσε με να μαντέψω.....έκανε λάθος, αλλά είναι εγωιστής και δεν το παραδέχεται....ε?

Kuchiki_Byakuya wrote: ενώ όλα τα άλλα είναι πεντακάθαρες ερωτήσεις γεμάτες συγκεκριμένες έννοιες και τεκμήρια.

η ερώτηση είναι για να απαντηθεί τεκμηριωμένα, ή κάνω λάθος?
Last edited by Melenios on Mon Sep 24, 2012 3:34 am, edited 1 time in total.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Melenios wrote:είχα στο μυαλό μου κάτι σε οθωμανική αυτοκρατορία..... με την βία ήρθαν και κράτησαν 400 χρόνια!
κάτι σε μέγα Αλέξανδρο....β παγκόσμιο πόλεμο που η λήξη του ουσιαστικά εγκατέστησε τις ΗΠΑ στον θρόνο τους.
ακόμα και στην Ρωσία με την πτώση του κομουνιστικού καθεστώτος υπήρχαν εκτεταμένες "αναταραχές".
αυτές είναι μετατροπές του ίδιου συστήματος σε όλα τα επίπεδα.

αυτά που αναφέρω εγώ είναι αλλαγές στην ιστορία της ανθρωπότητας και σε ολόκληρη την δομή των κοινωνιών. τα παραδείγματα που περιγράφεις εσύ είναι αυτά που λέω εγώ πιο πάνω παροδικές αλλαγές και ναι, αυτές γίνονται με βία γιατί οι κοινωνίες δεν τις αποδέχονται. και τα παραδείγματα που περιγράφεις εσύ συμβαίνουν σε κάθε σύστημα οργάνωσης της ανθρωπότητας.
Melenios wrote:η ερώτηση είναι για να απαντηθεί τεκμηριωμένα, ή κάνω λάθος?
δεν ήταν ερώτηση.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Melenios »

αναφέρομαι στο:
Kuchiki_Byakuya wrote: ενώ όλα τα άλλα είναι πεντακάθαρες ερωτήσεις γεμάτες συγκεκριμένες έννοιες και τεκμήρια.

θέλω να πω υπάρχουν "ερωτήσεις γεμάτες συγκεκριμένες έννοιες και τεκμήρια" ?
συνήθως οι απαντήσεις δεν εμπεριέχουν τεκμήρια?
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Melenios »

Kuchiki_Byakuya wrote: αυτές είναι μετατροπές του ίδιου συστήματος σε όλα τα επίπεδα.

αυτά που αναφέρω εγώ είναι αλλαγές στην ιστορία της ανθρωπότητας και σε ολόκληρη την δομή των κοινωνιών. τα παραδείγματα που περιγράφεις εσύ είναι αυτά που λέω εγώ πιο πάνω παροδικές αλλαγές και ναι, αυτές γίνονται με βία γιατί οι κοινωνίες δεν τις αποδέχονται. και τα παραδείγματα που περιγράφεις εσύ συμβαίνουν σε κάθε σύστημα οργάνωσης της ανθρωπότητας.
δεν είναι αλλαγή στην ιστορία της ανθρωπότητας ο β παγκόσμιος πόλεμος?
παροδικές αλλαγές 400 χρόνια τουρκοκρατίας και 1000χρόνια Βυζάντιο?
τελικά εσύ είσαι ..........ο Duncan MacLeod ......The Highlander....χμμμ

ξεφύγαμε λίγο από το topic, πιθανόν αύριο να επανέλθω!
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Enositis »

Melenios wrote:
Kuchiki_Byakuya wrote: αυτές είναι μετατροπές του ίδιου συστήματος σε όλα τα επίπεδα.

αυτά που αναφέρω εγώ είναι αλλαγές στην ιστορία της ανθρωπότητας και σε ολόκληρη την δομή των κοινωνιών. τα παραδείγματα που περιγράφεις εσύ είναι αυτά που λέω εγώ πιο πάνω παροδικές αλλαγές και ναι, αυτές γίνονται με βία γιατί οι κοινωνίες δεν τις αποδέχονται. και τα παραδείγματα που περιγράφεις εσύ συμβαίνουν σε κάθε σύστημα οργάνωσης της ανθρωπότητας.
δεν είναι αλλαγή στην ιστορία της ανθρωπότητας ο β παγκόσμιος πόλεμος?
παροδικές αλλαγές 400 χρόνια τουρκοκρατίας και 1000χρόνια Βυζάντιο?
τελικά εσύ είσαι ..........ο Duncan MacLeod ......The Highlander....χμμμ

ξεφύγαμε λίγο από το topic, πιθανόν αύριο να επανέλθω!
To ότι κάποιος άλλος έχει το πάνω χέρι δε σημαίνει αλλαγή του συστήματος. Και επίσης τι άλλαξε απο τον Β Παγκόσμιο και μετά; Απλά μία υπερδύναμη βγήκε απο τη μέση και οι άλλες δύο βάλθηκαν να την ξαναχτίσουν απο την αρχή. Τίποτε άλλο.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Melenios wrote:θέλω να πω υπάρχουν "ερωτήσεις γεμάτες συγκεκριμένες έννοιες και τεκμήρια" ?
συνήθως οι απαντήσεις δεν εμπεριέχουν τεκμήρια?
έχεις δίκιο αν θεωρείς ότι η ερώτηση 'για πες' είναι το ίδιο με το να ορίσεις το σύστημα, να θέσεις τον ορίζοντα αναφοράς, να πεις τι πιστεύεις και να νομίζεις ότι το σύστημα έχει την ίδια έννοια για όλους.
Melenios wrote:δεν είναι αλλαγή στην ιστορία της ανθρωπότητας ο β παγκόσμιος πόλεμος?
παροδικές αλλαγές 400 χρόνια τουρκοκρατίας και 1000χρόνια Βυζάντιο?
τελικά εσύ είσαι ..........ο Duncan MacLeod ......The Highlander....χμμμ
μπορεί να το λες για πλάκα αλλά έτσι είναι. αυτά είναι παροδικές αλλαγές, σε σχέση με τις αλλαγές στο οργανωτικό σύστημα της ανθρωπότητας είναι εντελώς παροδικές. και εμείς για αυτά μιλάγαμε και μετά άρχισες να μιλάς για συστήματα εννοώντας τον σουλτάνο, δηλαδή όπως το εννοεί ένας δεκαπεντάχρονος.
Enositis wrote:To ότι κάποιος άλλος έχει το πάνω χέρι δε σημαίνει αλλαγή του συστήματος. Και επίσης τι άλλαξε απο τον Β Παγκόσμιο και μετά; Απλά μία υπερδύναμη βγήκε απο τη μέση και οι άλλες δύο βάλθηκαν να την ξαναχτίσουν απο την αρχή. Τίποτε άλλο.
και κάτι ψιλά ακόμα, αλλά αυτά σε γενικές γραμμές.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Melenios »

Enositis wrote: To ότι κάποιος άλλος έχει το πάνω χέρι δε σημαίνει αλλαγή του συστήματος. Και επίσης τι άλλαξε απο τον Β Παγκόσμιο και μετά; Απλά μία υπερδύναμη βγήκε απο τη μέση και οι άλλες δύο βάλθηκαν να την ξαναχτίσουν απο την αρχή. Τίποτε άλλο.
δηλαδή αν νικούσε η τότε Γερμανία ...η σημερινή κατάσταση θα ήταν ίδια.... το ίδιο σύστημα
(δηλ άλλαξε ο Μανολιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς ένα πράγμα)
φαντάζομαι και στον ψυχρό πόλεμο αν επικρατούσε η Ρωσία ....πάλι δεν θα άλλαζε κάτι....πάλι το σύστημα θα παρέμενε ίδιο....
αλήθεια αυτό θέλεις να πας πεις ?
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Melenios »

Kuchiki_Byakuya wrote: έχεις δίκιο αν θεωρείς ότι η ερώτηση 'για πες' είναι το ίδιο με το να ορίσεις το σύστημα, να θέσεις τον ορίζοντα αναφοράς, να πεις τι πιστεύεις και να νομίζεις ότι το σύστημα έχει την ίδια έννοια για όλους.
τόσο πολύ έπρεπε να περιμένω .....

αλήθεια τι είναι το σύστημα για εσένα ?
θα διαφωνούσες αν κάποιος υποστήριζε ότι
και η αλλαγή πολιτεύματος πιθανότατα να σηματοδοτεί αρκετές φορές αλλαγή "συστήματος"?

και μόνος σου καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει νόημα να απαντήσω στα υπόλοιπα....
επίσης με το να γράφει κάποιος αμέσως μετά από ερώτηση κάποιου άλλου,....δεν σημαίνει απαραίτητα ότι του απαντά.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”