Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by tsag »

katsanetrino wrote:
tsag wrote:έχετε μπερδευτεί . Τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν φτιαχτεί με τα λεφτά του Έλληνα . Εάν θέλετε κάποιο Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο πρέπει να το φτιάξετε από την αρχή . Βάλτε το χέρι στην τσέπη και φτιάξτε τις υποδομές και ότι άλλο χρειάζεται . Στην Αμερική δεν πλήρωσε το κράτος τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια . Ιδιώτες τα έφτιαξαν.
Και τι σημαίνει αυτό δηλαδή, για ποιό λόγο δε μπορεί ένα δημόσιο πανεπιστήμιο να φτάσει τα επίπεδα λειτουργίας ενός ιδιωτικού ή τελοσπάντων κάπου κοντά σε αυτό; Γιατί εγώ πέρα από τη νοοτροπία πως επειδή είναι δημόσιο, δεν πειράζει και να γίνει μπάχαλο, δε βλέπω άλλους σημαντικούς λόγους. Τα άλλα περί υποδομών και λοιπών δεν νομίζω να παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο γιατί μη μου πείτε ότι όταν ξεκίνησαν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια ήταν όλα τέλεια. Ας φτίαξουμε πρώτα κριτικά σκεπτόμενους ανθρώπους απαλλαγμένους από τη νοοτροπία του βολέματος και τα άλλα θα έρθουν.

καλο ειναι να φτασει στα επιπεδα λειτουργιας των ιδιωτικων πανεπιστημιων , αλλα εχεις δει στην Ελλαδα οτιδηποτε δημοσιο να λειτουργει το ιδιο καλα με τον ιδιωτικο τομεα?
Οσο και να ψαξεις απο τους χιλιαδες δημοσιους φορεις , οργανισμους κλπ μολις μια δουλευει σωστα !!!! (Cosmote) ( και γι αυτο την πουλησαν)
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Nameless »

Καλο θα ηταν να ακουγονταν καποιες αληθειες. Και αυτες δεν εχουν ακουστει.

Οι "αριστεροι" (αριστεριστες) του φορουμ μιλανε για το νομο (δωρεαν παιδεια, ποσο ωραιο ειναι τελικα το πανεπιστημιο μας, βλεπουν ροζ αρκουδακια που χορευουνε παρεα και ολα μυριζουν ωραια) προφανως ωστε να αποπροσανατολισουν τους υπολοιπους οι οποιοι εχουν θεσει σαν θεμα συζητησης το κατα ποσο αποτελεσματικη/σωστη ειναι η καταληψη σαν μεσο διαμαρτυριας.

Μη καταληψη δε σημαινει Μη αντιδραση. Αυτο το καταλαβαινετε μια χαρα. Αλλα προσπαθειτε να το αγνοειτε. Ή εχετε χαμηλοτατο δεικτη νοημοσυνης ή εθελοτυφλειτε ή γουσταρετε να κανετε διακοπες επειδη δεν εχετε διαβασει.

Ή θα λεμε μ******ς ή θα λεμε αληθειες.
Αλλιως να σταματησουμε να μιλαμε.
Απαντηστε στο απλο ερωτημα γιατι θελετε ΚΑΤΑΛΗΨΗ σαν μεσο διαμαρτυριας αλλιως δεν εχει νοημα να μιλαμε.
User avatar
lakers4life24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1874
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by lakers4life24 »

ρε αδερφε ομως αφου ψηφιστηκε αυτο...με το να μην παρεις το πτυχιο σου στην ωρα του η οποτε το χεισ προγραμματισμενο θα αναιρεσεις το νομοσχεδιο?
ας γινει καταληψη μετα τις εξετασεις. δλδ τωρα ειναι σαν να μου λες οτι ενδιαφερεσαι περισοτερο για μενα π.χ που ειμαι πρωτο ετος και θα με πιασει ο νομος παρα για σενα που εισαι στο πτυχιο και σ ενα χρονο την κανεις.
when the body says stop the spirit cries NEVER!!!!
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Adramelch »

Nameless wrote: Οι "αριστεροι" (αριστεριστες) του φορουμ μιλανε για το νομο (δωρεαν παιδεια, ποσο ωραιο ειναι τελικα το πανεπιστημιο μας, βλεπουν ροζ αρκουδακια που χορευουνε παρεα και ολα μυριζουν ωραια) προφανως ωστε να αποπροσανατολισουν τους υπολοιπους οι οποιοι εχουν θεσει σαν θεμα συζητησης το κατα ποσο αποτελεσματικη/σωστη ειναι η καταληψη σαν μεσο διαμαρτυριας.
Για να λέμε του στραβού το δίκιο (χωρίς να θέλω να παίξω το δικηγόρο του διαβόλου), όπως προαναφέρθηκε και από κάποιον άλλο, το ότι η ΔΑΠ δεν κατέβασε καθόλου κόσμο πρέπει να σας λέει κάτι.

Όσον αφορά την παρένθεση σου, όποιος πιστεύει ότι το πανεπιστήμιο ως έχει λειτουργεί σωστά, έχει πρόβλημα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτές οι αλλαγές είναι προς τη σωστή κατεύθυνση).
Last edited by Adramelch on Wed Aug 31, 2011 4:03 pm, edited 1 time in total.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
themis
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 55
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:49 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by themis »

Και εγώ κατά της κατάληψης είμαι λόγω του spamαρίσματος που της έχουμε ρίξει. Χρείαζεται άλλη μορφή διαμαρτυρίας την οποία δεν ξέρω γιατί δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα. Απλά το feeling που έπιασα είναι να μην κάνουμε τίποτα μόνο και μόνο για να γίνει η εξεταστική τώρα
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Nameless »

Adramelch,
δε δινω μια για το τι κανει η καθε ΔΑΠ. Δε μου λεει τιποτα. Το πανεπιστημιο συμφωνουμε ολοι οτι ειναι χαλια.
Δε μου απαντησες στο ερωτημα που εθεσα.
Δε μου απαντησες.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Adramelch »

Nameless wrote:Adramelch,
δε δινω μια για το τι κανει η καθε ΔΑΠ. Δε μου λεει τιποτα. Το πανεπιστημιο συμφωνουμε ολοι οτι ειναι χαλια.
Δε μου απαντησες στο ερωτημα που εθεσα.
Δε μου απαντησες.
Προς θεού δεν υπονοούσα ότι στηρίζεις ΔΑΠ, για να το ξεκαθαρίσω αυτό. Απλά σκέφτηκα, με ευκαιρία το ποστ σου, να το τονίσω κι αυτό. Σε ποιο ερώτημα απευθύνεσαι γιατί και να ψάξω τα προηγούμενα ποστ μου, είναι λίγο χαώδες το thread.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by dpunis »

Nameless wrote:Καλο θα ηταν να ακουγονταν καποιες αληθειες. Και αυτες δεν εχουν ακουστει.

Οι "αριστεροι" (αριστεριστες) του φορουμ μιλανε για το νομο (δωρεαν παιδεια, ποσο ωραιο ειναι τελικα το πανεπιστημιο μας, βλεπουν ροζ αρκουδακια που χορευουνε παρεα και ολα μυριζουν ωραια) προφανως ωστε να αποπροσανατολισουν τους υπολοιπους οι οποιοι εχουν θεσει σαν θεμα συζητησης το κατα ποσο αποτελεσματικη/σωστη ειναι η καταληψη σαν μεσο διαμαρτυριας.

Μη καταληψη δε σημαινει Μη αντιδραση. Αυτο το καταλαβαινετε μια χαρα. Αλλα προσπαθειτε να το αγνοειτε. Ή εχετε χαμηλοτατο δεικτη νοημοσυνης ή εθελοτυφλειτε ή γουσταρετε να κανετε διακοπες επειδη δεν εχετε διαβασει.

Ή θα λεμε μ******ς ή θα λεμε αληθειες.
Αλλιως να σταματησουμε να μιλαμε.
Απαντηστε στο απλο ερωτημα γιατι θελετε ΚΑΤΑΛΗΨΗ σαν μεσο διαμαρτυριας αλλιως δεν εχει νοημα να μιλαμε.
+1000
Έτσι ακριβώς! Ή να μιλάμε με επιχειρήματα, ή να μη μιλάμε καθόλου. Αρκετά πια με τα παραμυθάκια του μικρού Γαλατικού Χωριού που όλα κυλάνε ήρεμα κι ωραία.

Κι αν κάθε χρόνο χάνουμε κατά μέσο όρο 4 βδομάδες λόγω καταλήψεων ας έρθει κάποιος να μου μιλήσει για αυτό το ωραίο Πολυτεχνείο, από το οποίο έχουμε χάσει το 15% των παρακολουθήσεων τα τελευταία 3 χρόνια (με πολύ αισιόδοξους υπολογισμούς)

Και ξαναλέω, γιατί έχει καταντήσει καραμέλα. Ο νόμος ξεκαθαρίζει πως ο πρώτος κύκλος σπουδών, είναι και ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΔΩΡΕΑΝ. Οι Κασάνδρες ας διαβάσουν το ίδιο το νόμο, αντί να διαβάζουν προκυρήξεις!

Άρθρο 10 Παρ 7:
Για προγράµµατα σπουδών Πανεπιστηµίων πενταετούς ή
υπερπενταετούς διάρκειας, µε εισήγηση της συνέλευσης του τµήµατος προς
την κοσµητεία, σύµφωνη γνώµη της κοσµητείας και απόφαση της Συγκλήτου
είναι δυνατή η µετατροπή τους σε ισοδύναµα προγράµµατα σπουδών
πρώτου και δεύτερου κύκλου, χωρίς να είναι απαραίτητη η χορήγηση τίτλου
σπουδών πρώτου κύκλου. Όλοι οι φοιτητές µετά την ολοκλήρωση του
πρώτου κύκλου σπουδών εγγράφονται αυτοµάτως στον δεύτερο κύκλο
σπουδών, για τον οποίο δεν επιτρέπεται η επιβολή διδάκτρων. Με την
επιτυχή περάτωση του δεύτερου κύκλου σπουδών απονέµενεται τίτλος
σπουδών δεύτερου κύκλου.
Last edited by dpunis on Wed Aug 31, 2011 4:12 pm, edited 1 time in total.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by anticapitalist »

Ή θα λεμε μ******ς ή θα λεμε αληθειες.
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Και σε όλες τις συζητήσεις που κάνουμε μιλάω με επιχειρήματα. Κανείς συνομιλητής, και ειδικά εσύ δεν μου έχει απαντήσει βασικά σε δύο ερωτήματα:
1)τι φοβερό καλό έχει ο νόμος ώστε να παραβλέψω τα αρνητικά που παρέθεσα.
2)αν δεν γίνει κατάληψη, εσύ τι προτείνεις;
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by soti »

eNy wrote:Παιδιά ξεχάστε την εξεταστική σας (μη πω το έτος). Τραβάτε στρατό τώρα πριν αυξηθεί η θητεία, βρείτε καμιά δουλειά etc, γιατί όπως και το '07 δεν πρόκειται να ανοίξει η σχολή. Ακόμα και αν μαζευτούν 500 ψήφοι για ν ανοίξει, την επόμενη μέρα θα είναι κλειστή με αλυσίδες και λουκέτα και θα χάσκετε με ανοιχτά σαγόνια.
Δεν έχουμε πάρει καν μυρωδιά ακόμα τι κομματικά παιχνίδια παίζονται εδώ πέρα και μόνο εν καιρώ θα φανεί. Δείτε για παράδειγμα την πλήρη απουσία της μόνης παράταξης που υποστήριζε ανοιχτή σχολή, της ΔΑΠ, από τη συνέλευση. Αυτή η απουσία δηλώνει όχι αδυναμία, αλλά άρνηση ν ανοίξει η σχολή.
Σωστότατη παρατήρηση. Η κυβέρνηση/το σύστημα απλά πατάει κάποια κουμπιά και αμέσως αρχίζουν οι μοχλοί και κινούνται. Τώρα, όπου κουμπιά βάλτε το νομοσχέδιο και όπου μοχλοί βάλτε την εκάστοτε σύγκλιτο/συνελεύσεις/φοιτητικούς συλλόγους και βάλτε να πάνε, πήγανε... Απλά πρόκειται για μία καλυμένη επιχείρηση αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης για αυτά που έρχονται σύντομα και δεν έχουν σχέση με εμάς. Βλέπετε, κάνουμε πολλή και καλή φασαρία. Εκτίμηση μου είναι ότι η μπουγάδα θα αρχίσει να καθαρίζει μετά την επόμενη Τετάρτη όταν παρθούν κάποιες σημαντικές αποφάσεις εκτός Ελλάδος που αφορούν το οικονομικό μας μέλλον και όχι μόνο. Ίσως να λειτουργήσει και προστατευτικά, κυρίως για τα παιδιά από την επαρχία, το όλο σκηνικό. Το ότι θα υπάρξει κάποια ταλαιπωρία ή ακόμα και ζημιά για όλους μας με αυτή την εξεταστική μοιάζει δυστυχώς αναπόφευκτο.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”