Γατάκι Γκέμπελς κοίτα να μαθαίνεις.

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γατάκι Γκέμπελς κοίτα να μαθαίνεις.

Post by Kyria_patatokeftou »

Εννοείτε μάλλον έξοδο από την ευρωζώνη. Ανάλογα σε ποιες συνθήκες θα βγεις. Αν βγεις σε συνθήκες άτακτης χρεωκοπίας, δηλαδή δεν έχεις λεφτά για να δώσεις μισθούς άρα κόβεις δικό σου νόμισμα, αυτό λόγω των παγκόσμιων συσχετισμών που συνεχίζουν να υφίστανται, θα διαμορφώσει μία ισοτιμία. Ακούγεται ότι είναι πιθανό κάπου 1ευρώ=1.000 δραχμές . Ε, φυσικά ο κόσμος θα τρέξει να βγάλει τα λεφτά του έξω αλλά σαν κράτος δεν μπορείς να το επιτρέψεις τότε άρα θα απαγορεύσεις την έξοδο κεφαλαίων από τη χώρα κάτι που είναι αντίθετο σε βασική ευρωπαϊκή διάταξη άρα αυτόματα βγαίνεις και εκτός ΕΕ. :o

Και για να επανέρθουμε στο θέμα, οι σημερινές κινητοποιήσεις ήταν πανευρωπαϊκές κατά της λιτότητας. Απλά το να καλεί ένα κόμμα (βλ. ανταρσυα) που έχει στο πρόγραμμά του την έξοδο από την ΕΕ κόσμο να συντονιστεί με αυτήν την κινητοποίηση απλά είναι φάουλ, τυπικό μεν αλλά φάουλ. Δε σημαίνει βέβαια ότι θα είναι υπέρ της λιτότητας απλά αν θέλουμε να μιλάμε υπεύθυνα δεν στέκει. Διότι άλλη δράση αναπτύσσεις αν είσαι υπέρ της ευρωπαϊκής ιδέας και τελείως άλλη αν δεν είσαι.
XaVass
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 78
Joined: Fri Jun 11, 2010 6:32 pm

Re: Γατάκι Γκέμπελς κοίτα να μαθαίνεις.

Post by XaVass »

Kuchiki_Byakuya wrote:
XaVass wrote:εεμ, βασικά η Ευρώπη είναι ορισμένη γεωγραφικά. Δεν αλλάζει. Υπήρχε πολύ πριν την ευρωπαϊκή ένωση και θα υπάρχει πολύ μετά από αυτήν. Γι αυτό σου λέω, η έκφραση "πανευρωπαϊκή" είναι απλά τοπικός προσδιορισμός.
Εγώ μιλούσα οικονομικά, κοινωνικά και πολιτικά αν η Ευρώπη (γεωγραφικά) θα συνεχίσει να είναι Ευρώπη (κοινωνικά), γιατί έχουμε δει τι μπορεί να γίνει με την εξαθλίωση και την ψεύτικη ελπίδα. Αλλά και μόνο γεωγραφικός να είναι ο προσδιορισμός, δεν είναι σωστό. Δηλαδή μόνο γεωγραφικά βλέπουμε τον κόσμο; Γιατί δεν έγινε κάτι ανάλογο και για τους άραβες (πέρα από μεμονωμένες συγκεντρώσεις και πορείες στήριξης); Δηλαδή να κάνουμε καταλήψεις για όλης της Γης τους ταλαιπωρημένους; Και αν η απάντηση είναι θετική, γιατί δεν έχουν γίνει; Και στο κάτω κάτω γιατί να αφορούν τον σύλλογο μια σχολής και να παρθούν αποφάσεις για αυτά;

Αυτό λέω στην ουσία υποκριτικό. Αν το πάρεις από την πλευρά του πολιτικού προσδιορισμού της Ευρώπης το εξήγησα στο πιο πάνω ποστ, είτε αν το πάρεις στην καθαρά γεωγραφική δεν έχει νόημα.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει συνέχεια, παρά μόνο το συγκυριακό.
Δεν καταλαβαίνω αν ηθελημένα απαντάς τελείως διαφορετικά πράγματα στο επιχείρημά μου. Αυτό που είπα εγώ είναι συγκεκριμένο, κοίτα το πρώτο ποστ μου. Είπα ότι δεν ήταν σωστή η αντιπαράθεση που έκανες ανάμεσα στο ''αποδέσμευση από την Ευρωπαϊκή Ένωση'' και στο ''όλοι στην πανευρωπαϊκή απεργία''. Τώρα πως εσύ κατέληξες να μου απαντάς αυτό δεν ξέρω...
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γατάκι Γκέμπελς κοίτα να μαθαίνεις.

Post by Kuchiki_Byakuya »

XaVass wrote:Δεν καταλαβαίνω αν ηθελημένα απαντάς τελείως διαφορετικά πράγματα στο επιχείρημά μου. Αυτό που είπα εγώ είναι συγκεκριμένο, κοίτα το πρώτο ποστ μου. Είπα ότι δεν ήταν σωστή η αντιπαράθεση που έκανες ανάμεσα στο ''αποδέσμευση από την Ευρωπαϊκή Ένωση'' και στο ''όλοι στην πανευρωπαϊκή απεργία''. Τώρα πως εσύ κατέληξες να μου απαντάς αυτό δεν ξέρω...
Θα μπορούσες απλά να πεις ότι η απάντηση μου δεν σε καλύπτει και να κάνεις διαφορετικά την ερώτηση, σε παρακαλώ όχι σαν τις ερωτήσεις των συνελεύσεων γιατί δεν αντέχονται. Και όχι να αναρωτιέσαι αν ηθελημένα δεν απαντάω σε ερωτήσεις, γιατί κάνω ακριβώς το αντίθετο και το ξέρεις.

Με λίγα λόγια δεν μπορείς να συντάζεσαι με κάτι που θεωρείς ότι σε καταστρέφει και σε κρατάει πίσω παρά μόνο όταν κάνει κάτι που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία σου (το β' ενικό είναι ενδεικτικό, φυσικά δεν εννοώ εσένα προσωπικά). Είναι ασυνέχεια και κάτι ευκαιριακό, είναι πολιτικαντισμός ή τυφλωμένη ιδεολογικά κίνηση.

Και έκανα και εγώ κάτι ερωτήσεις (εκτός αν τις πέρασες για ρητορικές) που δεν έχουν ακόμα απάντηση. Όπως αφού με το όρο 'ευρώπη' εννοείς μόνο γεωγραφικά (σαν ένα κομμάτι γης δηλαδή χωρίς τίποτα να σε συνδέει μαζί του) γιατί δεν γίνεται κάτι ανάλογο για όλα τα κομμάτια γης; και γιατί αυτό να αφορά έναν σύλλογο;

Και αφού σε ένα τέτοιο κείμενο βρήκες να σχολιάσεις και να ασχοληθείς μόνο με αυτό πάλι καλά.

Kyria_patatokeftou wrote:Εννοείτε μάλλον έξοδο από την ευρωζώνη. Ανάλογα σε ποιες συνθήκες θα βγεις. Αν βγεις σε συνθήκες άτακτης χρεωκοπίας, δηλαδή δεν έχεις λεφτά για να δώσεις μισθούς άρα κόβεις δικό σου νόμισμα, αυτό λόγω των παγκόσμιων συσχετισμών που συνεχίζουν να υφίστανται, θα διαμορφώσει μία ισοτιμία. Ακούγεται ότι είναι πιθανό κάπου 1ευρώ=1.000 δραχμές . Ε, φυσικά ο κόσμος θα τρέξει να βγάλει τα λεφτά του έξω αλλά σαν κράτος δεν μπορείς να το επιτρέψεις τότε άρα θα απαγορεύσεις την έξοδο κεφαλαίων από τη χώρα κάτι που είναι αντίθετο σε βασική ευρωπαϊκή διάταξη άρα αυτόματα βγαίνεις και εκτός ΕΕ.
too much thinking for συνέλευση. Και δεν είναι μόνο αυτό. Η ΕΕ πρεσβεύει τις ευρωπαϊκές ιδέες για ελεύθερη αγορά και οικονομία (πρωτίστως για να μην λέμε ό,τι θέλουμε), οικονομική σύγκλιση και ενότητα, ομοσπονδιοποίηση (που έχει γίνει σε πολλά κράτη λόγο του μεσαιωνικού προτύπου πολιτικής οργάνωσης), μειωμένο κράτος, σύγχρονες δομές κοινωνικής οργάνωσης, κοινωνικό κράτος. όταν εσύ τα απορρίπτεις όλα αυτά πώς γίνεται να ενώνεσαι με αυτούς που τα βρήκαν και τα εφάρμοσαν, και τους αποκαλείς και καπιταλιστές, ιμπεριαλιστές και δυνάστες; δεν γίνεται.
XaVass
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 78
Joined: Fri Jun 11, 2010 6:32 pm

Re: Γατάκι Γκέμπελς κοίτα να μαθαίνεις.

Post by XaVass »

Kuchiki_Byakuya wrote:
XaVass wrote:Δεν καταλαβαίνω αν ηθελημένα απαντάς τελείως διαφορετικά πράγματα στο επιχείρημά μου. Αυτό που είπα εγώ είναι συγκεκριμένο, κοίτα το πρώτο ποστ μου. Είπα ότι δεν ήταν σωστή η αντιπαράθεση που έκανες ανάμεσα στο ''αποδέσμευση από την Ευρωπαϊκή Ένωση'' και στο ''όλοι στην πανευρωπαϊκή απεργία''. Τώρα πως εσύ κατέληξες να μου απαντάς αυτό δεν ξέρω...
Θα μπορούσες απλά να πεις ότι η απάντηση μου δεν σε καλύπτει και να κάνεις διαφορετικά την ερώτηση, σε παρακαλώ όχι σαν τις ερωτήσεις των συνελεύσεων γιατί δεν αντέχονται. Και όχι να αναρωτιέσαι αν ηθελημένα δεν απαντάω σε ερωτήσεις, γιατί κάνω ακριβώς το αντίθετο και το ξέρεις.

Με λίγα λόγια δεν μπορείς να συντάζεσαι με κάτι που θεωρείς ότι σε καταστρέφει και σε κρατάει πίσω παρά μόνο όταν κάνει κάτι που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία σου (το β' ενικό είναι ενδεικτικό, φυσικά δεν εννοώ εσένα προσωπικά). Είναι ασυνέχεια και κάτι ευκαιριακό, είναι πολιτικαντισμός ή τυφλωμένη ιδεολογικά κίνηση.

Και έκανα και εγώ κάτι ερωτήσεις (εκτός αν τις πέρασες για ρητορικές) που δεν έχουν ακόμα απάντηση. Όπως αφού με το όρο 'ευρώπη' εννοείς μόνο γεωγραφικά (σαν ένα κομμάτι γης δηλαδή χωρίς τίποτα να σε συνδέει μαζί του) γιατί δεν γίνεται κάτι ανάλογο για όλα τα κομμάτια γης; και γιατί αυτό να αφορά έναν σύλλογο;

Και αφού σε ένα τέτοιο κείμενο βρήκες να σχολιάσεις και να ασχοληθείς μόνο με αυτό πάλι καλά.

Kyria_patatokeftou wrote:Εννοείτε μάλλον έξοδο από την ευρωζώνη. Ανάλογα σε ποιες συνθήκες θα βγεις. Αν βγεις σε συνθήκες άτακτης χρεωκοπίας, δηλαδή δεν έχεις λεφτά για να δώσεις μισθούς άρα κόβεις δικό σου νόμισμα, αυτό λόγω των παγκόσμιων συσχετισμών που συνεχίζουν να υφίστανται, θα διαμορφώσει μία ισοτιμία. Ακούγεται ότι είναι πιθανό κάπου 1ευρώ=1.000 δραχμές . Ε, φυσικά ο κόσμος θα τρέξει να βγάλει τα λεφτά του έξω αλλά σαν κράτος δεν μπορείς να το επιτρέψεις τότε άρα θα απαγορεύσεις την έξοδο κεφαλαίων από τη χώρα κάτι που είναι αντίθετο σε βασική ευρωπαϊκή διάταξη άρα αυτόματα βγαίνεις και εκτός ΕΕ.
too much thinking for συνέλευση. Και δεν είναι μόνο αυτό. Η ΕΕ πρεσβεύει τις ευρωπαϊκές ιδέες για ελεύθερη αγορά και οικονομία (πρωτίστως για να μην λέμε ό,τι θέλουμε), οικονομική σύγκλιση και ενότητα, ομοσπονδιοποίηση (που έχει γίνει σε πολλά κράτη λόγο του μεσαιωνικού προτύπου πολιτικής οργάνωσης), μειωμένο κράτος, σύγχρονες δομές κοινωνικής οργάνωσης, κοινωνικό κράτος. όταν εσύ τα απορρίπτεις όλα αυτά πώς γίνεται να ενώνεσαι με αυτούς που τα βρήκαν και τα εφάρμοσαν, και τους αποκαλείς και καπιταλιστές, ιμπεριαλιστές και δυνάστες; δεν γίνεται.

Αν ακούστηκα επιθετικός, ζηταω συγνώμη, σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Προφανώς σε ολόκληρο το κείμενο δεν στάθηκα σε αυτό, απλά για τα υπόλοιπα δεν είχα να σχολιάσω κάτι, όποιος ήταν στη συνέλευση μπορεί να κρίνει αυτά που λες, έτσι ακριβώς έγιναν. Τις ερωτήσεις σου τις θεώρησα όντως ρητορικές, καθώς στο τέλος καταλήγεις εσύ ο ίδιος στο συμπέρασμά σου, οτι δηλαδή το βρίσκεις υποκριτικό. Και συμφωνώ μαζί σου. Απλά δεν πιστευω πως αυτό ισχυει στη συγκεκριμένη περίπτωση, για αυτό και στην αρχή μίλησα για αστοχία του συγκεκριμένου παραδείγματος. Αν είχε οργανωθεί μία πορεία σε όλο τον κόσμο, θα λεγόταν παγκόσμια. Αλλα οργανωθηκε και εγινε στην ευρώπη. Αυτό δεν έχει να κάνει με την ευρωπαική ένωση, απλά (π)έτυχε μια πορεία να είναι την ίδια μέρα παντού, στα πλαίσια της μαζικοποίησης, αυτό έλεγα.

Όσον αφορά το κομμάτι της ευρωπαικής ένωσης, σίγουρα αυτά πρέσβευε όταν πρωτοδημιουργήθηκε. Όπως επίσης και η σοβιετική ένωση όταν πρωτοδημιουργήθηκε πρέσβευε συγκεκριμένες αρχες. Στη δεύτερη περίπτωση ξέρουμε τελικά πόσο αυτά όντως έγιναν, ή μάλλον για να είμαι πιο σωστός πόσο πολύ καταπατήθηκαν. Σε μία προσπάθεια ευρωπαικής ένωσης και σύγκλισης, καλώς ή κακώς, κάποια συγκεκριμένα συμφέροντα έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα από κάποια άλλα. Στο τέλος μπορεί τα συμφέροντα αυτά να είναι πιο σημαντικά από τις αρχές που δημιουργήθηκε για να πρεσβεύει η ένωση.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γατάκι Γκέμπελς κοίτα να μαθαίνεις.

Post by Kuchiki_Byakuya »

XaVass wrote:Αν ακούστηκα επιθετικός, ζηταω συγνώμη, σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.
μα δεν τα είπα αυτά επειδή θεώρησα ότι γίνεσαι επιθετικός, απλά ζήτησα διευκρινήσεις για να μην κάνουμε τις συζητήσεις εδώ σαν τη συνέλευση που απαντάνε ο ένας στον άλλον χωρίς να έχουν πει τίποτα. δεν τίθεται καν θέμα συγγνώμης. αυτά έχει ο γραπτός λόγος. και εγώ στο κείμενό μου δεν είμαι τόσο επιθετικός όσο φαίνομαι.
XaVass wrote:Τις ερωτήσεις σου τις θεώρησα όντως ρητορικές, καθώς στο τέλος καταλήγεις εσύ ο ίδιος στο συμπέρασμά σου, οτι δηλαδή το βρίσκεις υποκριτικό.
οκ, κατά μία βάση ήταν αλλά έχει αξία αν μπορούν να απαντηθούν.
XaVass wrote: Απλά δεν πιστευω πως αυτό ισχυει στη συγκεκριμένη περίπτωση, για αυτό και στην αρχή μίλησα για αστοχία του συγκεκριμένου παραδείγματος. Αν είχε οργανωθεί μία πορεία σε όλο τον κόσμο, θα λεγόταν παγκόσμια. Αλλα οργανωθηκε και εγινε στην ευρώπη. Αυτό δεν έχει να κάνει με την ευρωπαική ένωση, απλά (π)έτυχε μια πορεία να είναι την ίδια μέρα παντού, στα πλαίσια της μαζικοποίησης, αυτό έλεγα.
στη βάση της ονοματολογίας, ευρωπαϊκή ήταν. εγώ μίλησα από την αρχή για τη συμμετοχή, και ότι βρίσκω αυτό υποκριτικό από συγκεκριμένα άτομα και το εξήγησα όσο πιο καλά μπορούσα. τώρα που το εξήγησες και το κατάλαβα τι εννοούσες οκ.
XaVass wrote:Όσον αφορά το κομμάτι της ευρωπαικής ένωσης, σίγουρα αυτά πρέσβευε όταν πρωτοδημιουργήθηκε. Όπως επίσης και η σοβιετική ένωση όταν πρωτοδημιουργήθηκε πρέσβευε συγκεκριμένες αρχες. Στη δεύτερη περίπτωση ξέρουμε τελικά πόσο αυτά όντως έγιναν, ή μάλλον για να είμαι πιο σωστός πόσο πολύ καταπατήθηκαν. Σε μία προσπάθεια ευρωπαικής ένωσης και σύγκλισης, καλώς ή κακώς, κάποια συγκεκριμένα συμφέροντα έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα από κάποια άλλα. Στο τέλος μπορεί τα συμφέροντα αυτά να είναι πιο σημαντικά από τις αρχές που δημιουργήθηκε για να πρεσβεύει η ένωση.
κομπλέ.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”