Διπλωματικη εργασια

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by Adramelch »

Κανονικά έτσι είναι αλλά νομίζω μπορείς να συνεννοηθείς με τους αντίστοιχους καθηγητές για να βγάλουν τον βαθμό σου πιο πριν ή κάτι τέτοιο. Τα τυπικά δεν τα ξέρω.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by Zoubulbasaur »

Και κάτι ακόμα, γνωρίζει κανείς τα κριτήρια για να κάνει κανείς διπλωματική με καθηγητή από άλλη σχολή του ΕΜΠ? Πχ, ένας καθηγητής από τους Ναυπηγούς, ο οποίος, ενώ διδάσκει μαθήματα που τα κάνουν και οι Μηχανολόγοι τα διδάσκει στους Ναυπηγούς μπορεί να αναλάβει επίσημα ένα φοιτητή Μηχανολόγο αν ο φοιτητής συνεννοηθεί μαζί του;
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
trelomhxmhx
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 339
Joined: Wed Feb 03, 2010 3:12 am

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by trelomhxmhx »

Zoubulbasaur wrote:Και κάτι ακόμα, γνωρίζει κανείς τα κριτήρια για να κάνει κανείς διπλωματική με καθηγητή από άλλη σχολή του ΕΜΠ? Πχ, ένας καθηγητής από τους Ναυπηγούς, ο οποίος, ενώ διδάσκει μαθήματα που τα κάνουν και οι Μηχανολόγοι τα διδάσκει στους Ναυπηγούς μπορεί να αναλάβει επίσημα ένα φοιτητή Μηχανολόγο αν ο φοιτητής συνεννοηθεί μαζί του;

τι διαδικασία δεν την ξέρω, αλλά σίγουρα γίνεται!
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by EiRiNaKi »

1) Για να δηλώσεις στη γραμματεία της σχολής -επίσημα- ότι θα εξεταστείς στη διπλωματική εργασία πρέπει να έχεις μέχρι 3-4 μαθήματα νομίζω. Από εκεί και πέρα τι συνεννόηση μπορείς να κάνεις με τον καθηγητή είναι άλλο θέμα. Η διαδικασία της δήλωσης για εξέταση ισχύει, δλδ και αν έχεις εξεταστεί κάποια στιγμή θα πρέπει όταν έχεις 3-4 μαθήματα να πας στη γραμματεία για να μπορέσει να κατατεθεί και ο βαθμός της διπλωματικής.
Εξέταση διπλωματικών γίνεται τις 2 βδομάδες μετά το τέλος κάθε εξεταστικής περιόδου (τυπικά).

2)Νομίζω (με μια μικρή επιφύλαξη) ότι για να πάρεις διπλωματική σε κάποιον καθηγητή θα πρέπει αυτός να διδάσκει κάποιο μάθημα στη σχολή των Μηχανολόγων Μηχανικών και νομίζω κιόλας να έχεις δηλώσει το μάθημα του (αν μιλάμε για μάθημα επιλογής). Στη δήλωση για ανάληψη διπλωματικής εργασίας δηλώνεις το μάθημα πάνω στο οποίο θα γίνει η εκπόνησή της.
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by crouch »

EiRiNaKi wrote:2)Νομίζω (με μια μικρή επιφύλαξη) ότι για να πάρεις διπλωματική σε κάποιον καθηγητή θα πρέπει αυτός να διδάσκει κάποιο μάθημα στη σχολή των Μηχανολόγων Μηχανικών και νομίζω κιόλας να έχεις δηλώσει το μάθημα του (αν μιλάμε για μάθημα επιλογής). Στη δήλωση για ανάληψη διπλωματικής εργασίας δηλώνεις το μάθημα πάνω στο οποίο θα γίνει η εκπόνησή της.
Αυτό δεν ισχύει, μπορείς να κάνεις τη διπλωματική σου σε καθηγητή άλλης σχολής, αρκεί να βρεις έναν καθηγητή μέσα στους μηχανολόγους να την επικυρώσει. Δε ξέρω λεπτομερειακά τα διαδικαστικά του θέματος, κατά πόσο είναι επίσημη διαδικασία ή απλά άτυπη συνεννόηση των καθηγητών μέσα στο ίδρυμα, αλλά έχει γίνει και γίνεται.
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by EiRiNaKi »

Ναι ίσως ισχύει αυτό που λες, το έχω ακούσει αυτό που λες αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Ίσως πρέπει να γίνει αυτό που λες, γιατί σίγουρα στην δήλωση βάζεις μάθημα της σχολής.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by Zoubulbasaur »

Παιδιά μια απορία που μου δημιουργήθηκε πρόσφατα: κάθε πότε δηλώνουμε στη γραμματεία ανάληψη διπλωματικής; Οποτεδήποτε ή σε συγκεκριμένες περιόδους; Και η εξέτασή της γίνεται υποχρεωτικά τουλάχιστον ένα εξαμηνο μετά την ανάληψή της; Εννοώ, γϊνεται μια διπλωματική να δηλωθεί τον Ιούνιο και να εξεταστεί τον Οκτώβρη;
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Διπλωματικη εργασια

Post by soti »

crouch wrote:
EiRiNaKi wrote:2)Νομίζω (με μια μικρή επιφύλαξη) ότι για να πάρεις διπλωματική σε κάποιον καθηγητή θα πρέπει αυτός να διδάσκει κάποιο μάθημα στη σχολή των Μηχανολόγων Μηχανικών και νομίζω κιόλας να έχεις δηλώσει το μάθημα του (αν μιλάμε για μάθημα επιλογής). Στη δήλωση για ανάληψη διπλωματικής εργασίας δηλώνεις το μάθημα πάνω στο οποίο θα γίνει η εκπόνησή της.
Αυτό δεν ισχύει, μπορείς να κάνεις τη διπλωματική σου σε καθηγητή άλλης σχολής, αρκεί να βρεις έναν καθηγητή μέσα στους μηχανολόγους να την επικυρώσει. Δε ξέρω λεπτομερειακά τα διαδικαστικά του θέματος, κατά πόσο είναι επίσημη διαδικασία ή απλά άτυπη συνεννόηση των καθηγητών μέσα στο ίδρυμα, αλλά έχει γίνει και γίνεται.
Σωστός. Τυπικά ισχύει ότι η διπλωματική εκπονείται στην σχολή που φοιτείς, σε μάθημα που διδάσκεται και έχεις (υποχρεωτικό;) διδαχθεί και με υπεύθυνο καθηγητή που το διδάσκει. Πάμε στο άτυπο κομμάτι τώρα. Μπορείς να εκπονήσεις και διπλωματική στη καφετέρια της γειτονιάς σου, προσδιορίζοντας τον συντελεστή τριβής μ του νες καφέ κατά την παρασκευή του φραπέ σε αρχικό, προχωρημένο και τελικό στάδιο. Περαιτέρω αναλύουμε την προκύπτουσα τύρβη για σκέτο, μέτριο και γλυκό φραπέ. Όλα αυτά τα ντύνεις μ'έναν ωραίο τίτλο, ας πούμε, "Προσδιορισμός ιξώδους ψυκτικού υγρού (φραπέ) σε περιοχή υψηλών θερμοκρασιών (καλοκαίρι) και σε συνθήκες εντατικών (εξε)τάσεων". Βρίσκεις και έναν καθηγητή της σχολής (και που πληρεί τα παραπάνω κριτήρια) με μάθημα σχετικό ο οποίος δέχεται να είναι ανάδοχος/υπεύθυνος και την δηλώνεις. Η γραμματεία ασχολείται μόνο με προθεσμίες και υπογραφές, αν χρειαστεί. Συνεπώς, το πιάσατε το υπονοούμενο;;;

Αν βρεις καθηγητή συνεργάσιμο, μπορείς να εκπονήσεις διπλωματική όπου και ότι γουστάρεις, εντός και εκτός, μέσα και έξω. Βέβαια, να είναι κάτι που να μπορεί ο υπεύθυνος καθηγητής να το υποστηρίξει/δικαιολογήσει. Μην γίνει ρόμπα κιόλας. Παίζει ρόλο και πως θα το παρουσιάσει κανείς.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”