Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο ΓAΠ

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by cgkr »

Kuchiki_Byakuya wrote: Το ερώτημα που βασανίζει το μυαλό μου (αν το ερώτημα στο δημοψήφισμα είναι ανθρώπινο) είναι πως θα το διαχειριστούμε. Δεν μας έχω για τόσο ώριμους. Τελευταίο έγινε για την αλλαγή του πολιτεύματος από βασιλεία σε δημοκρατία.
Αν το σκεφτείς δεν δίνει και πολλές εναλλακτικές το δημοψήφισμα: ή υπέρ του μηνμονίου vol <έχω_χάσει_το_μέτρημα> και ελπίδα οτι κάποια στιγμή θα γίνει καλύτερη η ελλάδα και μπλαμπλαμπλα ή κατά και χάος. Ειδικά αν περιμένουμε μέχρι τον γενάρη δεν θα έχουμε ούτε σάλιο στα ταμεία, οι ευρωπαίοι θα μας στείλουν πανηγυρικά στον δίαολο επειδή παίζουμε μαζί τους, η επάρκεια των τραπεζών σε ρευστό θα φτάνει μόνο για να δώσουν κέρματα, όλος ο μηχανισμός που βασίζεται σε δημόσιους υπαλλήλους θα παραλύσει (χειρότερα) αφού δεν θα υπάρχουν λεφτά να πληρωθούν και τα σχετικά. Και άσχετα με το αν το μνημόνιο είναι καλό ή κακό γενικά (άλλη μεγάλη συζήτηση), τον πρώτο καιρό μετά το "κατά", αυτά θα γίνουν. Οπότε ο μέσος έλληνας μετά από πολλή σκέψη (σαν την Βάσω ένα πράγμα) θα πάει και θα ψηφίσει υπέρ και όλο χαρά θα βγει ο ΓΑΠ να μας πει οτι πίστευε σε εμάς και δώρο νέες μειώσεις σε μισθούς και αυξήσεις σε φόρους, αυτή τη φορά με τις ευλογίες μας.
rolandofshire
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 20
Joined: Wed Sep 22, 2010 8:51 pm

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by rolandofshire »

Δεν ξέρω που να το πω αλλά το φόρουμ ακόμα να αλλάξει την ώρα...........
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by Doublecore »

Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by Kuchiki_Byakuya »

Δεν έχω προβληματιστεί ως προς το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος. Αυτό που με προβληματίζει είναι η διαχείρισή του από όλους μας.Η νέα σύμβαση είναι ένα κείμενο πολλών σελίδων (δουλεύουν τόσοι άνθρωποι για τόσο πολύ καιρό) που περιλαμβάνει ένα σωρό διατάξεις και τεχνικά θέματα. Ποιος θα μας τα εξηγήσει όλα αυτά και θα μας πει τις συνέπειες (πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα). Φοβάμαι πως ακόμα μία φορά,σε τόσο κρίσιμες στιγμές για τη χώρα, πάρα πολλοί δεν θα διαβάσουν τη σύμβαση και κουβέντα θα αναλωθεί πάλι σε δύο-τρία χτυπητά πράγματα (όροι δανείου, παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας, επιτήρηση) και όλα τα άλλα θα πάνε στο διάολο και θα γραφτούν στο χιόνι.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by ShadowMech »

Τωρα που ειδα λιγο παραπανω τι παιζει, και ζυγισα λιγο προοπτικες, εχω να πω:


HOOOOLY SHIIIIIT


Επισης θα εκπλαγω αν ο ΓΑΠ αποδημησει στην ωρα του και απο φυσικα αιτια. Το μεγεθος της προδοσιας ισως σπαει παγκοσμια ρεκορ.


Πραγματικα εχω τοσα νευρα... Οσες σελιδες και να γραφα εδω δε θα ηρεμουσα...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by Kuchiki_Byakuya »

ShadowMech wrote:Πραγματικα εχω τοσα νευρα... Οσες σελιδες και να γραφα εδω δε θα ηρεμουσα...
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μπορείς να ηρεμήσεις σκεπτόμενος αυτό που είπε ο Μέγας Δον και έχεις βάλει για υπογραφή σου.

Και ακόμα τσακώνονται στον Χατζηνικολάου, τον Πρετεντέρη και τον Τριανταφυλλόπουλο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by ShadowMech »

Ειναι ακριβως και αυτος ενας λογος να εκνευριζομαι. Γιατι γαμανε αυτο που θελω.

Γιατι θα ηθελα να ζησω σε αυτη τη χωρα που εχω φιλους, περιουσια τροπο ζωης, και δε μπορω.

Γιατι θα ηθελα να βρω μια δουλεια που να αμοιβομαι αντιστοιχα με την υπολοιπη ΕΕ (ναι ειμαστε εκει μεσα για λιγο ακομα) και να ξερω οτι δε θα υπαρχει καποιος μαλακας στον ΟΣΕ να παιρνει τα ιδια με μενα για να ανεβοκατεβαζει μια μπαρα.

Γιατι πρεπει να μπω στρατο και δε ξερω αν θα καταληξω σε κανενα χαντακι για να βγαλουν λεφτα οι χ εταιριες.

Γιατι γαμανε την οικογενεια μου, το μελλον το δικο μου και των φιλων μου. Γιατι δε μπορω να κανω τα αυτονοητα που λεω παραπανω...

Βλεπεις πως οταν ξερεις τι θελεις, εκνευριζεσαι ακομα παραπανω για τα εμποδια που μπαινουν.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by Kuchiki_Byakuya »

ShadowMech wrote:Βλεπεις πως οταν ξερεις τι θελεις, εκνευριζεσαι ακομα παραπανω για τα εμποδια που μπαινουν.
Κατανοώ απόλυτα τη σκέψη σου. Αλλά έχω διαφορετική κοσμοθεωρία και δεν μπορώ εκ των πραγμάτων να σε καταλάβω.

Και εγώ θέλω τα πράγματα που αναφέρεις, αλλά το πράγμα έχει γαμηθεί τόσο πολύ.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by katsanetrino »

ShadowMech wrote:Ειναι ακριβως και αυτος ενας λογος να εκνευριζομαι. Γιατι γαμανε αυτο που θελω.

Γιατι θα ηθελα να ζησω σε αυτη τη χωρα που εχω φιλους, περιουσια τροπο ζωης, και δε μπορω.

Γιατι θα ηθελα να βρω μια δουλεια που να αμοιβομαι αντιστοιχα με την υπολοιπη ΕΕ (ναι ειμαστε εκει μεσα για λιγο ακομα) και να ξερω οτι δε θα υπαρχει καποιος μαλακας στον ΟΣΕ να παιρνει τα ιδια με μενα για να ανεβοκατεβαζει μια μπαρα.

Γιατι πρεπει να μπω στρατο και δε ξερω αν θα καταληξω σε κανενα χαντακι για να βγαλουν λεφτα οι χ εταιριες.

Γιατι γαμανε την οικογενεια μου, το μελλον το δικο μου και των φιλων μου. Γιατι δε μπορω να κανω τα αυτονοητα που λεω παραπανω...

Βλεπεις πως οταν ξερεις τι θελεις, εκνευριζεσαι ακομα παραπανω για τα εμποδια που μπαινουν.
Η απάντηση είναι απλή.
Γιατί στην πλειοψηφία των ελληνικών οικογενειών τα τελευταία χρόνια <υπάρχει κάποιος μαλάκας στον x-y ΟΣΕ που παίρνει τα ίδια με σένα για να κάνει την x-y "χαμαλοδουλειά">. Κοινώς η ανάγκη για καλοπέραση και βόλεμα.
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Σε δημοψήφισμα η νέα συμφωνία-Ψήφο εμπιστοσύνης ζήτησε ο

Post by Don Molina »

Τίποτα μαλάκες, μία ελπίδα έχω μόνο.

Να γίνει τρελό run to the banks, να στεγνώσουνε οι τράπεζες, να τα πάρουνε και να σκοτώσουν τον ΓΑΠ να ξεμπερδεύουμε.

Επίσης, πλέον κι quasi-επίσημα, αν κάποιος δολοφονήσει αυτόν τον γελοίο τύπο με το γελοιοδέστερο μουστάκι, δεν νομίζω ότι θα βρεθεί εισαγγελέας να τον προσαγάγει ή/και δικαστής να τον καταδικάσει...

Ίσα ίσα που κάθε πόλη θα έχει από έναν δρόμο με τ' όνομά του...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”