Συζήτηση για την εξεταστική

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by electron »

Η διπλη εχει αλλη γλυκα.
Τη δινεις και μετα συνειδητοποιεις το λαθος που εκανες να αφηνεις να γινεται καταληψη και δεν το ξαναεπιτρεπεις. Και μαζευεις τους φιλους σου και κατεβαινετε σε επομενες συνελευσεις και ψηφιζετε δαπ ή ανεξαρτητο για να ανοιξει η σχολη γιατι δε θες να ξαναζησεις εκεινο το μανικι. Η "πολλαπλη" εξεταστικη ειναι ευεργετικη για οσους εχουν μισοδιαβασει μαθηματα και ισως τα περασουν και με δευτερη ευκαιρια. Για κανεναν αλλο. Γενικα για ολους ειναι κουραση. Επισης οταν λεμε διπλη μην περιμενουμε 5 εβδομαδες επαναληπτικη και 3 βδομαδες χειμερινο. Δεν θα δινουμε 2 μηνες. Δυο μηνες δωσαμε τριπλη, παρακαλω, χειμερινο+εαρινο+επαναληπτικη. 1 Σεπτεμβρη με 2 Νοεμβριου, για να ακριβολογουμε, το 2007.
Djpanos-4
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Tue Jun 15, 2010 1:56 pm

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by Djpanos-4 »

μπορει οι καθηγητες να πληρωνονται οσο γινεται η καταληψη και να κανουν διακοπες ομως γι'αυτο δεν φταινε αυτοι...

τα μαθηματα χαθηκαν εξαιτιας του 'αγωνα' των φοιτητων και οχι εξαιτιας καποιας απεργιας τους οποτε μια πολυ πιθανη και λογικη απαντηση τους θα ειναι:

κανατε ενα αγωνα και αν θελετε να ειναι πραγματικος θα εχει και τις συνεπειες του αλλιως ξεφτιλιζετε και τους εαυτους και τον αγωνα σας...
ολη η αξια του αγωνα σας θα χαθει!!!

εκει τι τους απαντας???τι θα τους απαντουσε η συντονιστικη ειμαι πολυ περιεργος να μαθω!!!
dim
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 44
Joined: Fri Jun 25, 2010 9:40 pm
Gender: Male

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by dim »

Μια σημείωση / υπενθύμιση: ο "αγώνας" ξεκίνησε τον Αύγουστο από τη Σύγκλητο (και το κλείσιμο της πρώτης βδομάδας). Άρα, αν υπάρχει κάτι το παράνομο / παράτυπο / αντικανονικό για το οποίο πρέπει να "τιμωρηθεί" κάποιος, τότε αυτός είναι όποιος ψήφισε τότε (πλειοψηφία με καθηγητές και διοίκηση μέσα, δεν παίρνονται αλλιώς αποφάσεις εκεί).

Από κει και πέρα, δεν γίνεται να παίρνουμε το νέο νόμο στα σοβαρά όποτε θέλουμε. Προσοχή, δεν λέω αν μου αρέσει ή δεν μου αρέσει ο νόμος. Αλλά η στάση των διοικήσεων πρέπει να έχει μια συνέπεια και μια συνέχεια. Ξαφνικά η σχολή μας ειδικά (οι άλλες βρήκαν λύσεις) ενώ αγνοούσε το νόμο όλο το Σεπτέμβριο και αδιαφορούσε για τις "έκνομες" καταλήψεις, αποφάσισε να πετάξει την εξεταστική στα σκουπίδια και να πρωτοστατίσει στην κατά γράμμα εφαρμογή του νόμου.

Που ήταν όμως όλοι οι καθηγητές όλο το Σεπτέμβριο? Γιατί οι άλλες σχολές του πολυτεχνείου βρίσκουν λύσεις? Θα πάνε φυλακή μήπως οι διοικήσεις τους? Ή θα ακυρώσει τους βαθμούς το υπουργείο?

Άποψή μου μετά το κλείσιμο 5 χρόνων εδώ μέσα: καμία διοίκηση στη σχολή δεν κόπτεται για τις καταλήψεις. Δεν ξέρω αν είναι αδιαφορία, φόβος, άνωθεν καθοδήγηση, βαρεμάρα, αλλά με την ενεργή συμμετοχή των καθηγητών δεν θα είχαν δημιουργηθεί αυτά τα προβλήματα ΠΟΤΕ. Δεν χρειάζονται εισαγγελείς, αστυνομίες, κλπ. Αυτά είναι φαντασιοπληξίες δημοσιογράφων και ατόμων άσχετων με τους πανεπιστημιακούς χώρους. Ούτε χρειάζεται νόμος που να απαγορεύει την ύπαρξη unions μέσα στο πανεπιστήμιο. Αν κάθε Τετάρτη (μετά την εκάστωτε ΓΣ) εμφανίζονταν κανονικά οι εργαζόμενοι, οι φοιτητές και οι καθηγητές στη σχολή να κάνουν τη δουλειά τους, θα τους εμπόδιζαν οι 5-6 γραφικοί τύποι από το τραπεζάκι των ΕΑΑΚ?
Djpanos-4
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Tue Jun 15, 2010 1:56 pm

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by Djpanos-4 »

μα δεν ειπε κανεις οτι δεν φταινε οι καθηγητες...

απλα λεω οτι θα ειναι ξεφτιλα οι ιδιοι που κανουν τον αγωνα τωρα να πανε μετα να πεφτουν στα ποδια της αννουλας αλλα και των καθηγητων να ζητανε συγχωρεση και να γινουν οι εξεταστικες δεν νομιζεις???
Velvithian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 130
Joined: Thu Oct 14, 2010 11:25 am
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Female
Location: Paraguay
Contact:

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by Velvithian »

οταν ακουω για αγωνες βυδωνω... ποιος αγωνας ρε παλικαρια; ετσι οπως ειμαστε χωρις ενα πτυχιο στα χερια μας δεν καταφερνουμε ουτε να γαργαλισουμε τα αυτια τους ακομα και τουμπες να κανουμε εξω απο τα υπουργεια. αν καποιος νοιαζεται πραγματικα για αυτη την χωρα τοτε ας στρωσει ποπο να βγαλει πτυχειο το συντομοτερο ωστε να εχει χρονια να ψαξει για δουλεια. ( που ξερω δεν ειναι ευκολο! για αυτο πρεπει να το ψαχνουμε απο νωρις ) οταν καποιος απο μας βγει εκει εξω και αποκτησει κηρος (γιατι μονο ετσι κινεις νηματα), τοτε ισως καταφερει να γαργαλισει πολλα αυτια... ξυπνηστε ρε!! μηχανολογει ειμαστε!! εμεις κυβερναμε τον κοσμο ανα τον κοσμο!! βγειτε εκει εξω και μην αφησετε το χρημα να σας διαυθυρει. ολοι μαζι μπορουμε να δωσουμε ενα χερακι στην Ελλαδα. κι οχι για μας. εμεις ειμαστε καταδικασμενοι να τρωμε τα σκατα των γονιων και των παππουδων μας, αλλα για τα παιδια και τα εγγονια μας. Με ολα αυτα θελω να καταληψω οτι με 1 μηνα +1,5 το καλοκαιρι διακοπες, ειναι κοροϊδια να λεει καποιος οτι δεν προλαβε να διαβασει κανα διο μαθηματα. αρα ανετα μπορουμε να γραφουμε σ/κ. δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δε θελω. και για να μην νομιζετε οτι ειμαι καμια φυτουκλα που τα εχει περασει ολα... εχω να δωσω 10 μαθηματα, αλλα ρε φιλε εστρωσα λιγο κολο οσο καποιοι μας εκλειναν την σχολη! κι αφου το εκανα εγω που ειμαι απο το πολυ low class μυαλα εδω μεσα, ολοι μπορειτε! ;)
benediktos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Thu May 27, 2010 8:34 pm
Gender: Male

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by benediktos »

Εγώ θα πω αυτά που ξέρω...
1) Οι καθηγητές και οι επιτηρητές είναι αντίθετοι απ' όσο ξέρω με το να εργαστούν Σ/Κ και στις γιορτές..
2) Το 2007, έγινε όντως τριπλή εξεταστική που τελείωσε αρχές Νοεμβρίου, αλλά τότε ήταν λίγο πιο χύμα τα πράγματα από άποψη Νόμου...
3) Το Υπουργείο εξέδωσε ένα έγγραφο φέτος (http://www.minedu.gov.gr/publications/d ... 110929.doc) στο οποίο δηλώνεται και πάλι (πιο ρητά και πιο αποφασιστικά κατά την άποψή μου) ότι η επαναληπτική εξεταστική πρέπει να ολοκληρώνεται πριν την έναρξη της διδασκαλίας των μαθημάτων... Άρα δεν είναι δυνατό να γίνει επαναληπτική εξεταστική το Φεβρουάριο, μαζί με την εξέταση των χειμερινών μαθημάτων. Κι αυτό όχι μόνο γιατί το λέει το Υπουργείο, αλλά και για αντικειμενικούς λόγους... Δε μπορείς να εξετάζεσαι στο ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 για μάθημα του ακαδημαϊκού έτους 2010-2011. Κρασάρει το πληροφοριακό σύστημα της γραμματείας... Κι αν κάποιος πει ότι θα μπορούσε να δοθεί επαναληπτική το Φεβρουάριο 2012 και οι βαθμοί της να περαστούν στο ακαδημαϊκό έτος 2011-2012, τότε τι θα γίνει με τους βαθμούς της επαναληπτικής του 2012;;
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by Kitharistas »

για το 3 το έχουμε συζητήσει αρκετά αυτές τις μέρες, αλλά από φίλη μου σε άλλη σχολή (εκτός Πολυτεχνείου) ξέρω ότι δεν εφαρμόζεται, άνοιξαν δηλαδή με την τελευταία ΓΣ και βγήκε πρόγραμμα εξετάσεων για Σαββατοκύριακα, τώρα αν θα εφαρμοστεί σε εμάς ή όχι dunno
Rock on buddies...
User avatar
logikosS
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 173
Joined: Thu May 06, 2010 6:58 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by logikosS »

HarisSukhoi wrote:Ρε παιδιά, δεν είδα τηλεόραση, αλλά σήμερα οι γονείς μου στο τηλέφωνο μου σφύριξαν πως ακούστηκε ότι θα επέμβει εισαγγελέας για να σπάσει η κατάληψη στο ΕΜΠ.
Αν γίνει ποτέ κάτι τέτοιο, τότε θα γκρεμιστεί όλο το ΕΜΠ από αυτούς που θα αντιδράσουν. :P
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by sid »

logikosS wrote:
HarisSukhoi wrote:Ρε παιδιά, δεν είδα τηλεόραση, αλλά σήμερα οι γονείς μου στο τηλέφωνο μου σφύριξαν πως ακούστηκε ότι θα επέμβει εισαγγελέας για να σπάσει η κατάληψη στο ΕΜΠ.
Αν γίνει ποτέ κάτι τέτοιο, τότε θα γκρεμιστεί όλο το ΕΜΠ από αυτούς που θα αντιδράσουν. :P
να γκρεμιστεί , να γκρεμιστεί το....το ε.μ.π.

-ιδρυτικό μέλος του συλλόγου υποψήφιων βουλευτών του αγώνα για την συνειδητοποίηση ότι μόνο η βουλή να αλλάξει δεν φτάνει
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
logikosS
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 173
Joined: Thu May 06, 2010 6:58 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Συζήτηση για την εξεταστική

Post by logikosS »

Τώρα που είναι όρθιο, έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε συνελεύσεις! :P :P
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”