Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Djpanos-4
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Tue Jun 15, 2010 1:56 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by Djpanos-4 »

πες μου ρε kage21 αληθεια ακομα κι αν ισχυει αυτο που λες (εγω πηγα ο ιδιος και μου τα ειπε αυτα που ειπα παραπανω) αν η καταληψη συνεχιστει μεχρι νοεμβριο δεκεμβριο αφου η συντονιστικη λεει και ξαναλεει οτι ο αγωνας θα συνεχιστει μεχρι να αποσυρθει ο νομος εσυ πιστευεις οτι δεν θα χαθει η επαναληπτικη ???

να μην σου πω οτι θα χαθει και το εξαμηνο αλλα και του φλεβαρη η κανονικη!!!οσο συνεχιζουμε να τους πιστευουμε και να τους ανεχομαστε τοσο θα μεγαλωνει το προβλημα...

οποτε ας συνεχισουμε ετσι...στα αρματα ωρε αδερφια!!!
User avatar
giwrgos_pap
Captain
Captain
Posts: 131
Joined: Mon Aug 09, 2010 6:01 am
Location: Μαρούσι

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by giwrgos_pap »

Μερικά πράγματα που παρατήρησα από την σημερινή συνέλευση:

1) Η αλαζονεία των καταμετρητών από την μεριά των ΕΑΑΚ, εφόσον υπάρχει έστω και η παραμικρή αμφιβολία θα έπρεπε να γίνει επανακαταμέτρηση των ψήφων.Δεν κατάλαβα δηλαδή, όλοι οι καταμετρητές των ΕΑΑΚ έχουν το αλάθητο του πάπα και όλοι οι άλλοι σούζα?

2) Επειδή το είδαμε όλοι το επεισόδιο με τον ομιλητή των ΕΑΑΚ και το παιδί από το ανεξάρτητο ένα μόνο έχω να πω...Έβγαλε η μύγα κώλο και έχεσε τον κόσμο όλο..Αν δεν σου αρέσει η άποψη του συναδέλφου σπιτάκι σου φίλε όπου όλοι συμφωνούν μαζί σου.Ήμουν πολύ κοντά όταν άρχισε το περιστατικό και δεν θα κάτσει να μου πει κανείς το παραμικρό, ειδικά συνάδελφοι από τα ΕΑΑΚ.


Δεν θα κάτσω να σχολιάσω για το αν τα ΕΑΑΚ έκλεβαν ή όχι ψήφους από το ανεξάρτητο αλλά η όλη τους σημερινή συμπεριφορά έδειξε τι σόι αγωνιστές είναι μερικοί που σκέφτονται με την λογική του "αν δεν είσαι μαζί μας είσαι εναντίον μας".Τέτοιοι αγωνιστές να μου λείπουν...
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by electron »

Djpanos-4 wrote:αληθεια συναδελφοι τη κατακορυφη πτωση των ψηφων του ανεξαρτητου (τωρα που πηγε μαζι με την δαπ-ανθυμαμαι καλα ειχαν μαζι στη περασμενη συνελευση 211 ψηφους) δεν την εχει συνδυασει κανεις με την αποφαση της συγλητου που υποτιθεται διασφαλιζε την επαναληπτικη εξεταστικη παρολο που προφανως η πρυτανεια γνωριζε οτι ηταν παρανομη????

επισης benedikte εγω νομιζα οτι ο αγωνας ηταν ιδεολογικος και οχι με προσωπικα οφελη...μηπως τελικα εκανα λαθος???

επιτελους ποτε θα παραδεχτει η συντονιστικη οτι χαθηκε η επαναληπτικη???

θα μου απαντησει καποιος αν οχι ο Nad στο ποστ 2 σελιδες πριν ή δεν υπαρχει απαντηση????

Ποιος πηγε μαζι με ποιον ειπαμε ???????????? Εγω δεν ειδα να πηγαινει μαζι ανεξαρτητο με δαπ. Τι σε κανει να λες οτι πηγαν μαζι, επειδη καποια παιδια που καθονταν κατω δεξια ψηφισαν ανεξαρτητο σημαινει οτι κατεβηκαν μαζι ?
Djpanos-4
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Tue Jun 15, 2010 1:56 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by Djpanos-4 »

νομιζα electron οτι η δαπ πηγε με το ανεξαρτητο αν εκανα λαθος αληθεια σορρυ δεν υπονοουσα κατι ουτε επουδενι ειμαι ψηφοφορος της δαπ...αλλα απο ολα τα αλλα που εγραψα εκει κολλησες???αν δεις και σε παλιοτερο μου ποστ ειχα γραψει να μην πεσει σε αυτη τη παγιδα της δαπ το ανεξαρτητο...
User avatar
evakon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 57
Joined: Thu Dec 02, 2010 1:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by evakon »

span0484 wrote:Ρε παιδιά ξέρουμε τίποτα στανταρ τελικά; Χάθηκε η εξεταστική, ή όχι;; Αν κάποιος ξέρει όντως και δεν εικάζει αν θα μπορουσε να μας πει για να κανονισουμε και εμείς τη πορεια μας...
Εσύ "Thu Sep 29, 2011 7:17 pm" ας ήσουν στη συνέλευση τέτοια ώρα και όχι στο πισι σου να ρωτάς αν χάθηκε η εξεταστική!!
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by kage21 »

Djpanos-4 wrote:πες μου ρε kage21 αληθεια ακομα κι αν ισχυει αυτο που λες (εγω πηγα ο ιδιος και μου τα ειπε αυτα που ειπα παραπανω) αν η καταληψη συνεχιστει μεχρι νοεμβριο δεκεμβριο αφου η συντονιστικη λεει και ξαναλεει οτι ο αγωνας θα συνεχιστει μεχρι να αποσυρθει ο νομος εσυ πιστευεις οτι δεν θα χαθει η επαναληπτικη ???

να μην σου πω οτι θα χαθει και το εξαμηνο αλλα και του φλεβαρη η κανονικη!!!οσο συνεχιζουμε να τους πιστευουμε και να τους ανεχομαστε τοσο θα μεγαλωνει το προβλημα...

οποτε ας συνεχισουμε ετσι...στα αρματα ωρε αδερφια!!!

Εγω ειπα αυτα που ξερω-πληροφορηθηκα και τιποτα παραπανω...απλως για να ξερει ο κοσμος τι γινεται...

Η αποψη μου για το τι θα απογινει το εξαμηνο με αυτους τους ρυθμους δεν απεχει απο τη δικη σου...απλως δεν ειναι αναγκη να πανικοβαλλω και αλλους λεγοντας μονο αυτα που πιστευω....
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
Nameless
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Sun Aug 28, 2011 6:08 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by Nameless »

benediktos wrote:Μην ανοίξουμε διάλογο παιδιά... Δεν υπάρχει λόγος... Δε θα έλεγα ότι κοιτάμε την πάρτη μας (ως φοιτητές) αλλά το συμφέρον μας. Ταυτόσημες έννοιες, Απλά η μια λέγεται με αρνητικό τρόπο και η άλλη με θετικό.
Adramelch, εσύ θα το εννοούσες με τη θετική έννοια, σωστά; ;)
Δεν είναι οι επί πτυχίω φοιτητές ο εχθρός πάντως...
Ο (πολιτικός) εχθρός είναι οι συνάδελφοί μας που ζητούν την κατάληψη.

Και εδώ θα πω το εξής:
Ρώτησα ένα πολύ "βαρύ" όνομα (που λύνει και δένει στις συνελεύσεις), πόσο μακριά θα πάει η βαλίτσα με τις καταλήψεις και μου είπε ότι γι' αυτόν (και για πολλούς) αποτελεί μονόδρομο.
Κι αυτό γιατί έκανε κι αυτός (όπως πολλοί από εμάς) λανθασμένες επιλογές και βρίσκεται στο 7ο ή 8ο έτος, χρωστώντας 40 μαθήματα. Και με το νέο νόμο όλοι αυτοί έχουν 2 ή 3 χρόνια για να τελειώσουν τη σχολή πριν διαγραφούν αυτόματα...
Δε μπορώ να πω ότι δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να σημαίνει το να διαγράφεται κανείς από τη σχολή μετά από κάποια χρόνια... Και τι θα κάνουν κατόπιν στα 29 τους; Θα ξανασπουδάσουν; Λανθασμένες οι επιλογές που έκαναν αυτοί, αλλά βλέπετε ότι κι αυτοί κοιτάνε την πάρτη τους (= το συμφέρον τους) -κατά μια λανθασμένη έννοια για μένα, μιας που δεν είναι προς το συμφέρον τους οι καταλήψεις- και κατεβαίνουν στις συνελεύσεις και ψηφίζουν..
Συνεπως οσοι κοιτανε την παρτη τους βλαπτουν σοβαρα την υγεια.
Εγω παντως ειδα και παιδια τα οποια θα συμμετεχουν στην πτυχιακη τα οποια κατεβηκαν και ψηφισαν.
Το να μην χασεις 2 ωρες απο το χρονο σου για να στηριξεις κατι σωστο, δεν ειναι απλως κοιταω την παρτη μου. Ειναι κατι πολυ χειροτερο. Και ελπιζω το καταλαβανει ο καθενας αυτο.
Αφου κοιταει ο καθενας την παρτη του να υποθεσω οτι και οι αποψεις αυτων των ατομων μπορουν ευκολα να εξαγοραστουν με ρουσφετια. Να προχωρησω και αλλο πανω σε αυτη τη λογικη???

Εχθρος ειναι ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. Πολλα απο τα παιδια που κατεβαινουν και ψηφιζουν καταληψη το κανουν γιατι το πιστευουν. Αυτα τα παιδια τα σεβομαι. Αλλα μη μου ζητησεις να σεβαστω τους ΠΑΡΤΑΚΗΔΕΣ.
giwrgos_pap wrote:1) Η αλαζονεία των καταμετρητών από την μεριά των ΕΑΑΚ, εφόσον υπάρχει έστω και η παραμικρή αμφιβολία θα έπρεπε να γίνει επανακαταμέτρηση των ψήφων.Δεν κατάλαβα δηλαδή, όλοι οι καταμετρητές των ΕΑΑΚ έχουν το αλάθητο του πάπα και όλοι οι άλλοι σούζα?

2) Επειδή το είδαμε όλοι το επεισόδιο με τον ομιλητή των ΕΑΑΚ και το παιδί από το ανεξάρτητο ένα μόνο έχω να πω...Έβγαλε η μύγα κώλο και έχεσε τον κόσμο όλο..Αν δεν σου αρέσει η άποψη του συναδέλφου σπιτάκι σου φίλε όπου όλοι συμφωνούν μαζί σου.Ήμουν πολύ κοντά όταν άρχισε το περιστατικό και δεν θα κάτσει να μου πει κανείς το παραμικρό, ειδικά συνάδελφοι από τα ΕΑΑΚ.
Δεν ειναι θεμα ποιος θα παρει τη Γ.Σ. ειναι θεμα ΗΘΙΚΗΣ ΤΑΞΕΩΣ. Αρνεισαι στο παιδι που ψηφιζει να εχει αποψη. Του αρνεισαι να εχει δικαιωμα ψηφου??? Και δε θελω να ακουσω τιποτα αλλο οτι σε ΚΑΘΙΣΜΕΝΑ παιδια, μετρωντας 2 φορες να κανεις το ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ. Αγνοωντας τα 2 παιδια που καθονταν μπροστα. Αυτο ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ.
Ειναι θεμα ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ.
Πραγματικα ντροπη ντροπη ντροπη ντροπη.
Last edited by Nameless on Thu Sep 29, 2011 9:18 pm, edited 2 times in total.
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by electron »

@djpanos
Δεν σου επιτεθηκα, συγγνωμη αν φανηκε ετσι. Απλα (αν ησουν σημερα στη συνελευση) θα ειδες οτι πανω που η κατω δεξια πτερυγα σηκωνε χερια υπερ του ανεξαρτητου, αρχισαν καποια παιδια απο τα ΕΑΑΚ να χειροκροτανε (γεμισαμε ειρωνες, βλεπεις) και στο τελος ο ομιλητης των ΕΑΑΚ ειπε "το ανεξαρτητο με την στηριξη της ΔΑΠ πηγε τοσο..." προφανως προκειμενου να δημιουργησει εντυπωσεις.
Ειναι απαραδεκτο και αξιοθαυμαστο το τι πατημα βρισκει ο κοσμος για να βρει ψεγαδι και να σου μπει στο ματι.
Αν καποιος συμφωνει με τη ΔΑΠ για Χ λογους αλλα θελει να ανοιξει η σχολη και βλεπει οτι το ανεξαρτητο παιρνει περισσοτερους ψηφους, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να νιωσει ασχημα επειδη σηκωνει το χερι του να στηριξει ανεξαρτητο. Και ΠΑΣΠ και ΑΡΕΝ και ο,τι να ναι. Δεν καταλαβα. Δηλαδη αυτο κι αν ειναι κολλημα.
Συν τοις αλλοις, συγχαρητηρια στον φιλο απο την ΕΑΑΚ που ειπε με περηφανια πως παροτι η Παντειος ανοιξε, ξανακλεισε στο καπακι. Συγχαρητηρια σε αυτους που καταπατουν τις αποφασεις των ΓΣ με το "ετσι θελω". Αυτος ειναι ο ορισμος της δημοκρατιας.
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by kage21 »

electron wrote:
Ποιος πηγε μαζι με ποιον ειπαμε ???????????? Εγω δεν ειδα να πηγαινει μαζι ανεξαρτητο με δαπ. Τι σε κανει να λες οτι πηγαν μαζι, επειδη καποια παιδια που καθονταν κατω δεξια ψηφισαν ανεξαρτητο σημαινει οτι κατεβηκαν μαζι ?
Οσο γι'αυτο...φανταζομαι οτι για να το λεει θα βρισκοταν κοντα στους δαπιτες που ελεγαν: Εμεις παροτρυναμε τον κοσμο σημερα να παει με το ανεξαρτητο γιατι ειδαμε οτι πηρε περισσοτερους ψηφους στην προηγουμενη ΓΣ...
Αυτο μετα οι ιδιοι το επιβεβαιωναν με βαση τα αποτελεσματα,οπου η δαπ επεσε κοντα 40 ψηφους...

Καποιος σκοπευει στο τελος να μας το παιξει σωτηρας πιστευω....
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
Djpanos-4
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Tue Jun 15, 2010 1:56 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Πέμπτη 29/09/2011

Post by Djpanos-4 »

δεκτον electron και οντως εχεις δικιο απο εκει μου εμεινε η εντυπωση οτι κατεβηκαν μαζι και επειδη μετα τη ψηφοφορια το παιδι των εαακ ειπε οτι ηταν μαζι ή κατι τετοιο...

μαλλον κι εγω επεσα ξανα θυμα της προπαγανδας...!!!
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”