Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
hydra
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 39
Joined: Mon Apr 12, 2010 10:53 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by hydra »

nikolas87 wrote:δυστυχώς το αραλικι μας εχει οδηγησει σε αυτη τη κατάσταση
Αυτό το αραλίκι δεν συμφωνείς ότι είναι το σήμα κατατεθέν ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ όσων ψήφισαν κλειστή σχολή την Τρίτη?
'Η θα το καλύψουμε πάλι με ιδεολογίες?
Δεν αντιλέγω, μπορεί λίγοι να είναι όντως ιδεολόγοι και να τους εκνευρίσει δικαίως αυτό το post, αλλά οι υπόλοιποι ας μην γελιόμαστε μεταξύ μας..
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by ShadowMech »

Βιντεακι απο το group στο fb ( :P ) της συνελευσης

ηταν... χιλιαδες... Τι εγινε ρε παιδια? Μιας και παιζει καταληψη οι μισοι μειναν στα camping? :twisted:

Κατα τα αλλα...
-Ουγκ-Ουγκ
-Αγκ-Αγκ
-Συναδελφε, μην αλλαζεις θεμα
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Irishman »

aleachilis wrote: όσοι σέβονται τον κόπο και τον μόχθο των γονιών τους και θέλουν να γίνουν ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ, να έρθουν να στηρίξουν την ανοιχτή σχολή...
κοίταξε να δεις, άσχετα με το τι πιστεύω περί κλεισίματος της σχολής ή όχι ως μέτρο αντίθεσης και πίεσης προς την ψεύτρα κυβέρνηση/βουλή και τους ψεύτικους νόμους που ψηφίζει, το να θες να πάρεις πτυχίο επειδή σέβεσαι τον κόπο και το μόχθο των γονιών σου είναι τουλάχιστον ανώριμο και ακαταστάλαχτο έως τραγικό ως αντίληψη.

πτυχίο να θέλεις να πάρεις για τον εαυτό σου και για να ολοκληρώσεις κάτι που άρχισες. να θες να πάρεις γιατί γουστάρεις αυτή τη δουλειά ή την έρευνα ή δεν ξέρωγωτιάλλο. να θες να πάρεις για να κάνεις κάτι άλλο που δε μπορείς να αρχίσεις όντας σ' αυτή την απαιτητική σχολή. να θες να πάρεις για να βγεις στην αγορά εργασίας γιατί σε ερεθίζει κι εσένα ο ανταγωνισμός. να θες να πάρεις για 1002 λόγους, αλλά προς θεού ΟΧΙ για τους γονείς σου.

είναι σαν να βγω εγώ και να κάνω έκκληση "όσων οι γονείς ψήφιζαν πασοκ/νδ τόσα χρόνια, ελάτε να τους τιμωρήσουμε τρώγοντάς τους κι άλλα λεφτά απ' αυτά που έφαγαν απ' το '81 και μετά, κλείνοντας τη σχολή και μην παίρνοντας πτυχίο ποτέ" :o :shock:

τραγικό :!:
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by ShadowMech »

Αρα μενεις και τρεφεσαι μονος σου, χωρις καμια χρηματοδοτηση απο τους γονεις σου ε?
Μπραβο ρε μαγκα winterwood, σε παραδεχομαι.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Irishman »

λοιπόν, επειδή έγω και πολύ καλή προαίρεση και επειδή δεν είμαι αρνητικά προδιαθετημένος απέναντι σε ΚΑΝΕΝΑΝ και απέναντι σε ΚΑΜΙΑ άποψη και προσπαθώ να καταλάβω αυτό που γράφει ο άλλος μπας και λέει κάτι που μπορεί να μην το έχω σκεφτεί, θα το ξαναγράψω αλλιώς.

:arrow: 1. αν οι γονείς μου είναι εισοδηματίες οι οποίοι δεν κοπιάζουν και δε μοχθούν και έχουνν να με ταΐζουν, δε θα χρειαζόταν να πάρω πτυχίο;
:arrow: 2. αν οι γονείς μου είναι απένταροι και μοχθούν-δε μοχθούν δεν έχουν να μου δώσουν τίποτα κι εγώ ζω την οικονομική μου ανεξαρτησία, δε θα χρειαζόταν να πάρω πτυχίο;
:arrow: 3. αν είμαι οικονομικά ανεξάρτητος (άσχετα από το τι κάνουν οι γονείς μου) δε χρειάζεται να πάρω πτυχίο;
:arrow: 4. αν με ζουν οι γονείς μου και δεν πιστεύω την ελληνική βουλή (όχι άδικα νομίζω), δεν έχω δικαίωμα να αντιδράσω όπως θεωρώ καλύτερο;

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: δε θα ψηφίσω ανοιχτή σχολή επειδή με ζουν οι γονείς μου. 1+1=2. τότε θα το έχω χάσει το παιχνίδι.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by EiRiNaKi »

μπέρδεψες...

αν όλοι σέβονταν τους εαυτούς τους και ήθελαν να πάρουν πτυχίο για τους εαυτούς τους και όχι τους γονείς τους...τα αμφιθέατρα θα ήτανε γεμάτα...
εκτός αν πλέον όλοι οι φοιτητές δουλεύουν...

κοινώς...από όπου και να το πιάσεις το "δίκιο" μας μπάζει...
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Irishman »

συμφωνώ απολύτως.

(η κοινωνία μας μπάζει, αλλά αυτό δυστυχώς δε λύνεται βραχυπρόθεσμα)
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
Djpanos-4
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Tue Jun 15, 2010 1:56 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Djpanos-4 »

Winterwood με επεισες με την επιχειρηματολογια σου και θα κατεβω την Τριτη να ψηφισω κι εγω καταληψη...το παλικαρι προφανως που το ειπε θελει πρωτιστως για τη παρτη του να παρει το πτυχιο αλλα εθεσε και μια παραμετρο παραπανω τωρα αν δεν το καταλαβαινεις τι να πω...

παραθετω ενα αρθρο που βρηκα μηπως και καποιοι εδω μεσα καταλαβουν...

http://www.aixmi.gr/index.php/na-lew-ey ... -paidimou/

καλοπροαιρετα παντα τοση συζητηση εχει πεσει για αυτο το νομοσχεδιο στο φορουμ κι εσυ κολλησες με αυτη την ατακα για τους γονεις και το πτυχιο???

και επι τη ευκαιρια μιας και σε βλεπω λαλιστατο δεν μας υπενθυμιζεις κι εσυ σε ποια αρθρα ακριβως διαφωνεις με το νομοσχεδιο και ποια νομιζεις οτι θα καταστρεψουν το ελληνικο πανεπιστημιο αφου πλεον το νομοσχεδιο εχει αναρτηθει εξ ολοκληρου στο φορουμ???

Μηπως και μεινουμε στην ουσια του θεματος και δεν λεμε αλλα αντι αλλων δηλαδη...
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Adramelch »

Ωραίο άρθρο βρήκες πάντως. Σου δείχνει (και περιγράφει) το πανό των ΕΑΑΚ και σου λέει για "μαχητές του ΚΚΕ". Κάτι τέτοιο είναι οι καλύτεροι, που θέλουν να το παίξουν λογοτέχνες και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να γράψουν τα πράγματα ως έχουν. Δεν σχολιάζω το περιεχόμενο, συμφωνώ ή διαφωνώ, γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός του ποστ μου. Απλά ήθελα να αναδείξω το fail του τυπά.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
Djpanos-4
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Tue Jun 15, 2010 1:56 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 6/9/11

Post by Djpanos-4 »

Μαλιστα...απο οτι καταλαβαινω στην ουσια του θεματος δηλαδη στο που διαφωνουν με το νομοσχεδιο αυτοι που ψηφιζουν καταληψη δεν προκειται να μπουμε οποτε τι κουραζομαστε και καθολου...ισως τελικα και να μην υπαρχει διαφωνια!!!απλα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΝ...

Δεν εξηγειται αλλιως τοση σιωπη...
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”