Συζήτηση για το νομοσχέδιο

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Vallian »

Nameless wrote:Μαλλον πρεπει να κατεβει Πλαισιο και οχι ψηφισμα.
Λευκο οσο δε φανταζεσαι. Γιατι ετσι συσπειρωνεις.
Εγω τοσα χρονια που ειμαι σε αυτη την κωλοσχολη δε γελαω. Εσυ γελα οσο θες. Γελας με τα χαλια μας.
Ισχύει ότι γελάω με τα χάλια μας. Βέβαια αλλιώς εννοώ εγώ τα χάλια από εσένα. Όσον αφορά τη συσπείρωση, συσπειρώνεις και με ένα πλαίσιο "καφές θησείο μετά τη συνέλευση".Είναι όμως αυτό το ζητούμενο; Τέλος, αν ταχθείς υπέρ του νέου νόμου(δικαιολογώντας το) και προτείνεις ανοικτή σχολή διότι δεν υπάρχει για σένα λόγος να κλείσει θα το δεχτώ . Επίσης θα δεχτώ ένα πλαίσιο που θα κατακρίνει το νόμο και θα προτείνει μια εναλλακτική μέθοδο ανατροπής του. Στην τελική, θα δεχτώ ακόμη και να μου πεις ότι"ξέρεις τι, δεν μου αρέσει ο νόμος(και πάλι δικαιολογώντας το) αλλά δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στο να τελειώσω τη σχολή " .
Δεν θα δεχτώ όμως ένα άσπρο χαρτί που θα γράφει πάνω "ανοιχτή σχολή". Και επίτρεψέ μου να σε γιουχάρω
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by who »

Έχω χάσει επεισόδια. Από ΣΕΜΦΕ πάντως, πήρε τ' αφτί μου ότι η πρόταση είναι κατάληψη της σχολής (τους) μέχρι Δευτέρα (5/9).
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Kitharistas »

who wrote:Έχω χάσει επεισόδια. Από ΣΕΜΦΕ πάντως, πήρε τ' αφτί μου ότι η πρόταση είναι κατάληψη της σχολής (τους) μέχρι Δευτέρα (5/9).
με ποιο πρακτικό νόημα? αφού μέχρι 5 είναι όλες οι σχολές κλειστά με βάση την τελευταία σύγκλητο :?
Rock on buddies...
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by who »

Ναι, δεν έχει νόημα, αλλά τουλάχιστον δε θα χαθεί αυτή η 'βδομάδα λόγω κατάληψης. :P
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
cool_mech
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4
Joined: Sat Jun 04, 2011 3:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by cool_mech »

Αναμένουμε δηλαδή.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by ShadowMech »

Vallian wrote: Δεν θα δεχτώ όμως ένα άσπρο χαρτί που θα γράφει πάνω "ανοιχτή σχολή". Και επίτρεψέ μου να σε γιουχάρω
Δημoκρατικα, παντα... :twisted:

Don't feed the troll :D

Η δημοκρατια της δυνατοτερης γκαριδας.
Last edited by ShadowMech on Mon Aug 29, 2011 7:13 pm, edited 2 times in total.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by Adramelch »

Kitharistas wrote: με ποιο πρακτικό νόημα? αφού μέχρι 5 είναι όλες οι σχολές κλειστά με βάση την τελευταία σύγκλητο :?
Θα μπορούσες να πεις ότι έτσι δηλώνουν και οι φοιτητές την αντίθεση τους στο νομοσχέδιο και την πρόθεση τους για κινητοποιήσεις. Τουλάχιστον εγώ έτσι το εκλαμβάνω.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by anticapitalist »

Διαβάζοντας το τοπικ, και τη λογική που κυριαρχεί στα περισσότερα πόστ, είναι πανεύκολο να καταλάβεις το λόγο που χρεωκόπησε η χώρα...

Οπωσδήποτε δεν πρέπει να γίνει τώρα η κινητοποίηση, γιατι πρέπει να περάσω κάποια μαθήματα. Να περιμένουμε κανα μήνα.
Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε την τρίτη, αλλά εμείς να περιμένουμε κανα μήνα, για να περάσουμε 4-5 μαθήματα.
Γιατι έτσι μας αρέσει. Γιατι δεν παει να καιγεται το ΕΜΠ, το μόνο ζήτημα είναι να το τελειώσουμε, να φευγουμε απο δώ, να λέμε οτι είμαστε απόφοιτοι ΕΜΠ, και να βγάζουμε λεφτά από τη δουλειά που θα βρούμε (μπουάχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα).
Γιατί εμείς είμαστε πάνω από όλα. Θα σκεφτούμε αυτούς που θα σπουδάζουν στο ΕΜΠ μετά απο μας??
Στην τελική στα αρχίδια μας, θέλουμε να την κάνουμε από τη χώρα, μόνο το κωλόχαρτο να πάρουμε θέλουμε.

Δεκτά όλα αυτά. Αλλά πείτε τα. Μη λέτε αρλούμπες οτι κόπτεστε για την ποιότητα σπουδών, και δε θέλετε να χαθεί ούτε ώρα μάθημα. Με αυτό το νόμο, είτε είναι ανοιχτή η σχολή είτε κλειστή, δε βλέπω και μεγάλη διαφορά.

Σύμφωνα με την ευρωπαική πολιτική, το επόμενο (και τελευταίο) βήμα είναι το σπάσιμο της σχολής σε 3+2 και η εισαγωγή διδάκτρων στο τέταρτο και το πέμπτο έτος. Αλλά θα μου πείς εμείς τότε θα έχουμε φύγει από το ίδρυμα. Άρα μάλλον καλύτερα να γίνει η εξεταστική...
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
nikolas87
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 69
Joined: Thu Dec 09, 2010 6:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by nikolas87 »

καλησπερα παιδες,
κλασικη περιπτωση βλαβης και φετος.
οι καθηγητες εδωσαν αυτη την αναβολη στην εξεταστικη για να βγαλουμε εμεις οι φοιτητες το φιδι απο την τρυπα.
τι εννοω εε?
να κλεισουμε εμεις οι εργατοπατερες τη σχολη και εκεινοι οι δυστυχοι να μην μπορουν να κανουν μαθημα αλλα ο μισθος να πευτει αδρα. αν ειχαν ομως τα @@ θα ηταν και αυτοι στο πλευρο μας χανωντας και εκεινοι το μισθο τους οπως εμεις χανουμε τα μαθηματα μας.
και τωρα ας ερθουμε στα δικα μας καλα παιδακια. αφου γινει το μπαχαλο θα ερθουν καταυδρομενοι μερικοι εργατοπατερες αργοτερα και θα μας πουν με περισσια χαρας''' συναδελφοι η εξεταστικη δεν χαθηκε αλλα με αγωνα την κερδισαμε και εμεις θα πουμε μπραβο μπραβο τα καλα παιδια'''
εχουμε καταντησει φοιτητες της εξεταστικης με μηδενικες ωρες παρακολουθησης.
δεν φτεμε εμεις αλλα τα καθηκια που σας ταζουν λαγους με πετραχιλια.
ας κανουμε και εμεις τις πορειες μας τα σαββατα και τισ κυριακεσ οπως οι αγανακτισμενοι αλλα βλεπετε μερικοι θελουν να πινουν τη καφεδια τους επι σειρα εβδομαδων.
μη τουσ το χαλασουμε.
τελειωνοντας και εγω μαζι σας στις καταληψεις αλλα ας εχουμε τα @@ να χασουμε και 2 εξαμηνα τελειως ομως. εδω σας θελω μαγκες μου να δω τι παντελονια φοραμε
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων 30/8/2011

Post by ShadowMech »

anticapitalist wrote: Θα σκεφτούμε αυτούς που θα σπουδάζουν στο ΕΜΠ μετά απο μας??
Εδω οι αλλοι δε σκεφτονται αυτους που σπουδαζουν (στα αληθεια, και δεν το εχουν γυρισει σε "επαγγελματιας συνδιακαλιστης") ΜΑΖΙ με αυτους... Εμεις θα σκεφτουμε τους επομενους? Χμ...

Και ναι ισως προτιμω να τελειωσω μια ωρα νωριτερα , να βγω με καλυτερες προοπτικες στην αγορα εργασιας, και σε αυτη τη ζουγκλα που εχει γινει η αγορα εργασιας να επιβιωσω και αν γινεται να προοδευσω, για να εχω αλλωστε να πληρωσω τα διδακτρα που λες για τα παιδια μου.
Η μοιρα ποτε στην ιστορια δεν ηταν ευγενικη με αυτους που βρισκονταν στη πλευρα των αδυναμων, συγνωμη κιολας που δε θελω να ειμαι σε αυτη τη πλευρα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”