"Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by Enositis »

Εάν συμφωνα η "τάξη απειλείται" ναι...ειναι μεσον επιβολης της...
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by crouch »

mama mafia wrote:Δε διαφωνώ με αυτό που λές. Να σκεφτούμε όμως ότι οι περισσότεροι δεν έχουν σπουδάσει μακροοικονομικά, οπότε δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις όταν εναντιώνονται σε ένα μέτρο που τους πλήττει βαθύτατα και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ παραπάνω από το επίπεδο της γρατζουνιάς.

Βέβαια αν καταφέρναμε να χτυπήσουμε το πρόβλημα στη ρίζα του θα ήταν ιδανικό, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση δυστυχώς μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Ίσως είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσουμε τα παρακλάδια του
Δε νομίζω ότι τελικά πρέπει να ξέρεις μακροοικονομικά για να αντιληφθείς και κυρίως για να λύσεις το πρόβλημα του τραπεζικού συστήματος. Γιατί δεν έχει να κάνει τόσο με οικονομικά όσο με εκχώρηση εξουσίας, πολιτική, και ηθική-στόχους της κοινωνίας.
Δε ξέρω, τελευταία μου χτυπάει άσχημα να βλέπω γέρους να ζητιανεύουν κάτω από οικονομικούς κολλοσούς όπως το Hilton ή έξω από τη Τράπεζα της Ελλάδος ή έξω από το Mall..Το σύστημα μπορεί να δουλεύει καλά, αλλά δουλεύει καλά ως προς τους στόχους του μόνο, που είναι η μεγιστοποίηση της υπεραξίας, και ο συγκεντρωτισμός. Προφανώς η ανθρώπινη ευδαιμονία δεν ανήκει στους στόχους του συστήματος, και ας πιστεύω εγώ και λίγοι προφανώς ότι θα έπρεπε να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος του.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by mama mafia »

crouch wrote:
mama mafia wrote:Δε διαφωνώ με αυτό που λές. Να σκεφτούμε όμως ότι οι περισσότεροι δεν έχουν σπουδάσει μακροοικονομικά, οπότε δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις όταν εναντιώνονται σε ένα μέτρο που τους πλήττει βαθύτατα και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ παραπάνω από το επίπεδο της γρατζουνιάς.

Βέβαια αν καταφέρναμε να χτυπήσουμε το πρόβλημα στη ρίζα του θα ήταν ιδανικό, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση δυστυχώς μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Ίσως είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσουμε τα παρακλάδια του
Δε νομίζω ότι τελικά πρέπει να ξέρεις μακροοικονομικά για να αντιληφθείς και κυρίως για να λύσεις το πρόβλημα του τραπεζικού συστήματος. Γιατί δεν έχει να κάνει τόσο με οικονομικά όσο με εκχώρηση εξουσίας, πολιτική, και ηθική-στόχους της κοινωνίας.
Δε ξέρω, τελευταία μου χτυπάει άσχημα να βλέπω γέρους να ζητιανεύουν κάτω από οικονομικούς κολλοσούς όπως το Hilton ή έξω από τη Τράπεζα της Ελλάδος ή έξω από το Mall..Το σύστημα μπορεί να δουλεύει καλά, αλλά δουλεύει καλά ως προς τους στόχους του μόνο, που είναι η μεγιστοποίηση της υπεραξίας, και ο συγκεντρωτισμός. Προφανώς η ανθρώπινη ευδαιμονία δεν ανήκει στους στόχους του συστήματος, και ας πιστεύω εγώ και λίγοι προφανώς ότι θα έπρεπε να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος του.
Με τη δεύτερη παράγραφο ταυτίζομαι απόλυτα.

στη αρχή όμως φαίνεσαι πολύ σίγουρος για τη λύση του προβλήματος. τι πιστεύεις ότι μπορούμε να κάνουμε δηλαδή?
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by crouch »

Σίγουρος είμαι μόνο για το ότι δε χρειάζεσαι μακροοικονομία για να το λύσεις.. Προσωπικά απεχθάνομαι εξίσου τις μαζώξεις ανθρώπων κάτω από κοινούς ιερούς σκοπούς γιατί προάγουν εξίσου το συγκεντρωτισμό και τείνουν να προασπίζονται τις ιδέες τους με κάθε κόστος, ανθρώπινο και διανοητικό. Οπότε η λύση για μένα δε μπορεί να έρθει από -ισμούς (σοσιαλισμός, κομμουνισμός κλπ). Λύση είναι η εκπαίδευση, και να μάθεις στα μικρά παιδιά να έχουν κριτική σκέψη στο καθετί. Έτσι μόνο θα συνειδητοποιήσει την κατάσταση η πλειοψηφία, θα σταματήσουν να ζουν παθητικά από συνήθεια και αδράνεια, και θα είναι σε θέση να συνδιαμορφώσουν ένα διαφορετικό -ανθρωποκεντρικό- σύστημα. Πρακτικά βέβαια είναι αναπόφευκτο το αιματοκύλισμα με την παλαιά φρουρά για να αλλάξει το παραμικρό..

εδιτ: Το αιματοκύλισμα είναι αν θες να δεις αλλαγές στις επόμενες δυο γενιές, αλλιώς θα μπορούσε με βάση τα παραπάνω μετά από μια μεταβατική φάση >300 χρόνων να γίνει αναίμακτα παράδεισος το μέρος..who knows?
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by mama mafia »

crouch wrote:Λύση είναι η εκπαίδευση, και να μάθεις στα μικρά παιδιά να έχουν κριτική σκέψη στο καθετί. Έτσι μόνο θα συνειδητοποιήσει την κατάσταση η πλειοψηφία, θα σταματήσουν να ζουν παθητικά από συνήθεια και αδράνεια, και θα είναι σε θέση να συνδιαμορφώσουν ένα διαφορετικό -ανθρωποκεντρικό- σύστημα. Πρακτικά βέβαια είναι αναπόφευκτο το αιματοκύλισμα με την παλαιά φρουρά για να αλλάξει το παραμικρό..
couldn't have said it better

Δεν υπάρχει προοπτική διεξόδου απ'το πρόβλημα χωρίς ποιότητα πολιτικής συνείδησης και κριτική σέψη.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by Enositis »

mama mafia wrote:
crouch wrote:Λύση είναι η εκπαίδευση, και να μάθεις στα μικρά παιδιά να έχουν κριτική σκέψη στο καθετί. Έτσι μόνο θα συνειδητοποιήσει την κατάσταση η πλειοψηφία, θα σταματήσουν να ζουν παθητικά από συνήθεια και αδράνεια, και θα είναι σε θέση να συνδιαμορφώσουν ένα διαφορετικό -ανθρωποκεντρικό- σύστημα. Πρακτικά βέβαια είναι αναπόφευκτο το αιματοκύλισμα με την παλαιά φρουρά για να αλλάξει το παραμικρό..
couldn't have said it better

Δεν υπάρχει προοπτική διεξόδου απ'το πρόβλημα χωρίς ποιότητα πολιτικής συνείδησης και κριτική σέψη.
Την ποιοτητα πολιτικης συνειδησης την ειχαν παντα οι λιγοι.Οι οποιοι κινητοποιουσαν το πολυ.Ειναι σιγουρα η καλυτερη λυση αλλα ανερφαρμοστη:/
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by crouch »

Το πρόβλημα είναι ότι οι λίγοι έχουν ξεπουληθεί και τους πολλούς δεν τους νοιάζει
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by Enositis »

crouch wrote:Το πρόβλημα είναι ότι οι λίγοι έχουν ξεπουληθεί και τους πολλούς δεν τους νοιάζει
Νομίζει οτι ΛΙΓΟΙ έχουν ξεπουληθει;
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by Enositis »

HarisSukhoi wrote:Αίτιο και Αιτιατό. Για ότι γίνεται υπάρχει και ένας σκοπός. Στον σκοπό πρέπει να ψάξετε για να δείτε ποιό είναι το πρόβλημα και αυτόν να αλλάξατε για να το λύσετε.

Πίστευω δηλαδή πώς αν δεν βρεί ένα νέο σκοπό/όραμα η ανθρωπότητα θα συνεχίσει στον ίδιο δρόμο με τις ανάλογες συνέπειες.
Όραμα υπαρχει χαρη.Η πρωτοβουλια είναι το θεμα.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: "Θα τα κάνουμε Μπουρδέλο"

Post by Λakedaimonas »

Σκοπος? Πες τον μου και μενα! Δεν υπαρχει σκοπος μονο πολλες ομαδες με πολλους διαφορετικους σκοπους. Ομαδες αποτελουμενες απο πιθηκια με ουσιαστικο προβλημα αυτοκριτικης. Θα επανελθω αργοτερα οταν βρω λιγο χρονο. Παντως συμφωνω με crouch, herculas + sukhoi.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”