Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by Sopas »

Stayrros46 wrote:Αυτό που αδυνατώ να καταλάβω είναι γιατί δεν πάτε ΟΛΟΙ εσείς που αγανακτείτε με την κατάληψη να ψηφίσετε κατά.
Πηγαίντε να κρατήσετε ανοιχτή τη σχολή.Άμα βαριέστε να κάνετε το πιο απλό πράγμα στον κόσμο,να μπείτε 10 λεπτά πριν τη λήξη της συνέλευσης (αφού ολόκληρη μπορεί να μη θέλετε να την ακούσετε) και να ψηφίσετε για να μείνει ανοιχτή η σχολή,με ποιά μούτρα παραπονιέστε και οδύρεστε.
μα δεν έχεις καταλάβει...εγώ δεν γουστάρω να ψηφίσω ΔΑΠ...Θέλω να ψηφίσω ανοικτή σχολή...Όπως και την Πέμπτη (που μια κατάληψη θα με βόλευε καλώς ή κακώς δεν πρόκειται να ψηφίσω ΕΑΑΚ)...Στοχοποιήσε και φακελώνεσε...Και να πω ότι τουλάχιστον αυτό συμβαίνει "δικαίως" με την έννοια ότι είσαι Δαπιτης Εαακιτης κλπ πάει στο καλό, έτσι όπως τα χουμε κάνει...Μην ταυτίζεται την κατάληψη με τα ΕΑΑΚ ούτε την ανοικτή σχολή με την ΔΑΠ... Οι μεν νομίζουν ότι είναι οι επόμενοι ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ και οι δε δεν την κλείνουν γιατί έτσι τους λένε να κάνουν... Εγώ θα αρχίσω να παίρνω σοβαρά τις συνελεύσεις όταν πάψουν 9/10 πλαίσια των ΕΑΑΚ να αφορούν ολοήμερες καταλήψης και όταν η ΔΑΠ θα κατεβάσει πλαίσιο με κατάληψη την τάδε μέρα λόγω της τάδε σημαντικής εξέλιξης και της τάδε πορείας (και όχι για τα μάτια του κόσμου)...Αλλά από κολλημένα μυαλά δεν νομίζω ότι μπορείς να περιμένεις εκπλήξεις...
"Carry the projector and you'll be a moderator"
brousli
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 10
Joined: Sun Jun 13, 2010 9:06 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by brousli »

anticapitalist wrote:Το μόνο σίγουρο (όπως προκύπτει από τα πλαίσια κατάληψης των χημικών), είναι πως πρόκειται για την τελευταία συνέλευση πριν τα χριστούγεννα (οτι και να ψηφιστεί). νομίζω ήταν μια επιβεβλημένη συνέλευση ενόψει και της πορείας της ΓΣΕΕ την επόμενη εβδομάδα.

Δηλαδή κάνουμε Γενική Συνέλευση (και μάλιστα μαζεύοντας υπογραφές) όχι επειδή προέκυψε ένα σοβαρό ζήτημα αλλά επειδή κάνει πορεία η ΓΣΕΕ? Και για την 1 μέρα που είναι η πορεία η σχολή 8α κλείσει για 4? Πολύ λογικό...
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by brokor »

herculas wrote:Η κατάληψη δεν νομιμοποιείται με τίποτα , είναι μία ακραία πράξη που δυστυχώς ξεφτιλίστηκε .
Χαίρομαι να διαβάζω συναδέλφους , που έχουν επιτέλους καταλάβει ότι τα κόμματα με τα δουλάκια τους , κοιτάνε να κάνουν τη δουλειά τους μπας και τους ρίξουν καναν κοκκαλάκι ( ενίoτε και friskies ).
Στις ΓΣ δεν πατάω γιατί
1) Ο όχλος δεν αφήνει κανέναν να μιλήσει
2) Γιατί γίνονται ολοένα και πιο συχνά , αν γινόταν θα τις έκαναν και καθημερινές .
3) Τα θέματα είναι άσχετα , πχ μνημόνιο . Μάθανε οι φωστήρες τα υπόλοιπα θα διδάξουν και τι λέει το μνημόνιο . Και αν έχουν καταλάβει , βλέποντας μέσα από τα 3D γυαλιά του κόμματος , κλείνοντας τη σχολή τι θα καταφέρουν ?
Σημ . Σε συζητήσεις με τέτοιους τύπους απλώς ρωτάτε τους πόσες σελίδες είναι το μνημόνιο για να σπάτε πλάκα !
4) Δεν καπνίζω και σε τεκέδες δε μπαίνω .

Οι υπόλοιποι λοιπόν , που πραγματικά ενδιαφέρεστε για τη σχολή , κυνηγάτε καθηγητές , προέδρους , πρύτανη να αναβαθμίσουν σπουδές , εργαστήρια , μεταπτυχιακά , διδακτορικά , συνεργασίες με Βιομηχανίες , με ξένα πανεπιστήμια μπας λέω μπας και κάποια στιγμή ξαναγίνουμε ΕΜΠ .
Αν ξανααποφασιστεί κατάληψη για πλάκα , μπορούμε επίσης να οργανωθούμε και να ζητήσουμε τα ρέστα από τον πρύτανη .
Σε κάθε άλλη μορφή αγώνα που δεν συμπεριλαμβάνει άσχετα με τη σχολή θέματα είμαι μέσα .
Tα είπες καλύτερα από ότι μπορούσα να τα πω ποτέ, συγχαρητήρια.
kdk_m3
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 32
Joined: Fri Jun 18, 2010 9:21 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by kdk_m3 »

dennis wrote:
anticapitalist wrote:Το μόνο σίγουρο (όπως προκύπτει από τα πλαίσια κατάληψης των χημικών), είναι πως πρόκειται για την τελευταία συνέλευση πριν τα χριστούγεννα (οτι και να ψηφιστεί). νομίζω ήταν μια επιβεβλημένη συνέλευση ενόψει και της πορείας της ΓΣΕΕ την επόμενη εβδομάδα.
Προφανώς θα είναι η τελευταία πριν τα Χριστούγεννα, γιατί μετά θα έρθουν απλά τα Χριστούγεννα.

Σωστός!Άντε και καλές διακοπές..
User avatar
anticapitalist
Captain
Captain
Posts: 104
Joined: Wed Oct 27, 2010 1:26 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by anticapitalist »

brousli wrote:
anticapitalist wrote:Το μόνο σίγουρο (όπως προκύπτει από τα πλαίσια κατάληψης των χημικών), είναι πως πρόκειται για την τελευταία συνέλευση πριν τα χριστούγεννα (οτι και να ψηφιστεί). νομίζω ήταν μια επιβεβλημένη συνέλευση ενόψει και της πορείας της ΓΣΕΕ την επόμενη εβδομάδα.

Δηλαδή κάνουμε Γενική Συνέλευση (και μάλιστα μαζεύοντας υπογραφές) όχι επειδή προέκυψε ένα σοβαρό ζήτημα αλλά επειδή κάνει πορεία η ΓΣΕΕ? Και για την 1 μέρα που είναι η πορεία η σχολή 8α κλείσει για 4? Πολύ λογικό...
όχι ρε δεν υπάρχει κανένα σοβαρό ζήτημα. όλα βαίνουν καλώς. και στα πανεπιστήμια και στην κοινωνία.

υγ. τι ακριβως πρέπει να γίνει για να πουμε πως υπάρχει σοβαρό ζήτημα?? τι ακριβώς πρέπει να συμβεί??
να βγει ΦΕΚ με το οποίο καταργείται το ΕΜΠ είναι καλά?? αυτό είναι σοβαρό ζήτημα??
να μας πάρουν οι γερμανοι κανα νησί είναι καλά?? αυτό είναι σοβαρό ζήτημα??

απλά πες μου που περίπου ορίζεις το σοβαρό ζήτημα, να συνεννοηθούμε καλύτερα...
«Το μεγαλύτερο επίτευγμα είναι το να είσαι ο εαυτός σου μέσα σ' έναν κόσμο που προσπαθεί διαρκώς να σε κάνει κάτι άλλο».

Ralph Waldo Emerson
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by berge »

herculas wrote:Η κατάληψη δεν νομιμοποιείται με τίποτα , είναι μία ακραία πράξη που δυστυχώς ξεφτιλίστηκε .
Χαίρομαι να διαβάζω συναδέλφους , που έχουν επιτέλους καταλάβει ότι τα κόμματα με τα δουλάκια τους , κοιτάνε να κάνουν τη δουλειά τους μπας και τους ρίξουν καναν κοκκαλάκι ( ενίoτε και friskies ).
Στις ΓΣ δεν πατάω γιατί
1) Ο όχλος δεν αφήνει κανέναν να μιλήσει
2) Γιατί γίνονται ολοένα και πιο συχνά , αν γινόταν θα τις έκαναν και καθημερινές .
3) Τα θέματα είναι άσχετα , πχ μνημόνιο . Μάθανε οι φωστήρες τα υπόλοιπα θα διδάξουν και τι λέει το μνημόνιο . Και αν έχουν καταλάβει , βλέποντας μέσα από τα 3D γυαλιά του κόμματος , κλείνοντας τη σχολή τι θα καταφέρουν ?
Σημ . Σε συζητήσεις με τέτοιους τύπους απλώς ρωτάτε τους πόσες σελίδες είναι το μνημόνιο για να σπάτε πλάκα !
4) Δεν καπνίζω και σε τεκέδες δε μπαίνω .

Οι υπόλοιποι λοιπόν , που πραγματικά ενδιαφέρεστε για τη σχολή , κυνηγάτε καθηγητές , προέδρους , πρύτανη να αναβαθμίσουν σπουδές , εργαστήρια , μεταπτυχιακά , διδακτορικά , συνεργασίες με Βιομηχανίες , με ξένα πανεπιστήμια μπας λέω μπας και κάποια στιγμή ξαναγίνουμε ΕΜΠ .
Αν ξανααποφασιστεί κατάληψη για πλάκα , μπορούμε επίσης να οργανωθούμε και να ζητήσουμε τα ρέστα από τον πρύτανη .
Σε κάθε άλλη μορφή αγώνα που δεν συμπεριλαμβάνει άσχετα με τη σχολή θέματα είμαι μέσα .
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!! Απο εμενα +1

Σταματηστε να καπνιζετε μεσα στην γαμημενη αιθουσα, ενοχλειτε αυτους που δεν καπνιζουν. Δεν θελει και πολυ μυαλο, ετσι..
User avatar
dennis
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 33
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:56 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by dennis »

anticapitalist wrote: απλά πες μου που περίπου ορίζεις το σοβαρό ζήτημα, να συνεννοηθούμε καλύτερα...
κεφάλαιο 7 "Le Petit Prince", Antoine de Saint-Exupéry
ralf12
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed May 05, 2010 10:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by ralf12 »

berge wrote: Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!! Απο εμενα +1

Σταματηστε να καπνιζετε μεσα στην γαμημενη αιθουσα, ενοχλειτε αυτους που δεν καπνιζουν. Δεν θελει και πολυ μυαλο, ετσι..

Είχα μπει στην τελευταια συνελευση και πραγματικα τ πραγμα ηταν ανυποφορο. Ακομα και αφου εκλεισαν τισ πορτες για να ψηφισουμε υπηρχαν ατομα που πριν σβησει το τσιγαρο τους αναβαν αλλο.
Εχω την εντυπωση οτι πριν απο κανα δυο χρονια σε γενικη συνελευση ειχε παρθει αποφαση που απαγορευε το καπνισμα στη αιθουσα που λαμβανει χωρα η συνελευση.
Ας τ επιβεβαιωση και καποιος παλιοτερος αν τ θυμαται κ ας μας πει καποιος που εχει θαφτει αυτο το ψηφισμα
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by Spyrοs »

ralf12 wrote:Εχω την εντυπωση οτι πριν απο κανα δυο χρονια σε γενικη συνελευση ειχε παρθει αποφαση που απαγορευε το καπνισμα στη αιθουσα που λαμβανει χωρα η συνελευση.
Ας τ επιβεβαιωση και καποιος παλιοτερος αν τ θυμαται κ ας μας πει καποιος που εχει θαφτει αυτο το ψηφισμα
Πράγματι είχε ψηφιστει κάτι τέτοιο. Κράτησε ίσα με ... 3 συνελεύσεις! Μετά σα να μην τρέχει τίποτα :ugeek:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων (Πέμπτη 09/12/2010)

Post by ShadowMech »

Το να μη γινονται συνελευσεις καθε βδομαδα ειναι χουντα ε?
Ενω το να μαζευονται υπογραφες για να γινει συνελευση που ουσιαστικα αναιρει αποφαση προηγουμενης συνελευσης ειναι δημοκρατια ε?
οοοκ whatever... Ο γαϊδαρος πεταει, και τον ειδα κιολας... Πιο ψηλα απ ολα τα πουλια...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”