ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
lne
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Sat May 29, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by lne »

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ERASMUS ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥΗΔΙΑ.
...ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΝΑ ΒΡΩ
ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΚΟΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.. :idea: (ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ ΣΠΟΥΔΩΝ)

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ :?:
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by ChildInTime »

ειχα την εντυπωση πως απλα πρέπει να έχεις περάσει ένα ποσόστο των μαθημάτων του πρώτου έτους (νομίζω 3/4) ... αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ας πει
για ερασμους ενδιαφερομαι και εγω και πιστευω κ αλλος κοσμος οπότε καλό θα ήταν να μαζευτούν κάποιες πληροφορίες στο τοπικ απο όποιον ξέρει σχετικα ...
kathy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 24
Joined: Thu May 20, 2010 4:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by kathy »

Αυτά που ζητάει η σχολή μας σε γενικες γραμμές είναι να έχεις περάσει τα 2/3 των μαθημάτων του πρώτου έτους και να βρεις κοινά μαθήματα στην σχολή στο εξωτερικό.Μπορείς επίσης να πας για να κάνεις μέρος της διπλωματικής σου.Πρέπει βέβαια πρώτα να μπορείς να την αναλάβεις επίσημα στη σχολή (να χρωστάς λιγότερα από 10 μαθήματα δηλαδή) και να βρεις καθηγητή στο εξωτερικό που θα δεχτεί να γίνει ο επιβλέπων σου.Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι και δήλωση από τον καθηγητή στον οποίο έχεις πάρει διπλωματική ότι "σου επιτρέπει" να πας.

Όταν βρεις μαθήματα/καθηγητή διπλωματικής, συμπληρώνεις την αίτηση που σου δίνουν στο γραφείο του Ερασμους (θέλουν επίσης την αναλυτική σου,πιστοποιητικό ξένης γλώσσας,βιογραφικο σημειωμα!!) και όλα αυτά τα πας στην κα Φούντη (αυτή είναι ως τώρα υπεύθυνη για το Ερασμους στη σχολή μας),περνάει από συνέλευση καθηγητών για να εγκριθεί, την υπογράφει και την ξαναπάνε στο γραφείο του Ερασμους για να την στείλουν μαζί με τις αιτήσεις που σου ζητάνε από το ξένο πανεπιστήμιο στο αντίστοιχο Ερασμους εκεί.

Από εκεί και πέρα περιμένεις απλά να εγκριθεί και από το εξωτερικό η αίτησή σου..
User avatar
lne
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 50
Joined: Sat May 29, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by lne »

ΝΑΙ ΤΗ ΞΕΡΩ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ... ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ :idea:
Last edited by Spyrοs on Sun Nov 21, 2010 3:01 pm, edited 1 time in total.
Reason: Μη γράφετε μόνο με CAPS plz! Είναι σα να ουρλιάζετε ...
fruhl10val
Private
Private
Posts: 1
Joined: Sun Nov 28, 2010 4:15 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by fruhl10val »

απο ποιο ετος και μετα μπορεις να κανεις erasmus?κ που μπορουμε να δουμε σε ποιες χωρες υπαρχουν αντιστοιχες σχολες?
katerinaki2006
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 255
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:10 pm

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by katerinaki2006 »

Από το δεύτερο έτος και μετά...

Εδώ μπορείς να βρεις τις χώρες κλπ . Αλλά μπορείς να δεις και συνεργασίες πανεπιστημίων και από άλλες σχολές του πολυτεχνείου, εκτός από αυτή που είσαι, γιατί το πρόγραμμα erasmus είναι interuniversity και όχι interschool!

http://www.ntua.gr/eep/schools.htm
Μη μου τους κύκλους τάραττε!
Αρχιμήδης
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by jobo »

ρε παιδια να ρωτήσω, χρειαζεται να ξερεις να μιλας τη γλωσσα της χωρας υποδοχης(δεν αναφερομαι για την σλοβακια αλλα για γερμανια-γαλλια-ιταλια)
επίσης ο βαθμος παιζει σημαντικο ρολο ή λειτουργει ως κριτηριο συγκρισης μεταξυ ατομων που εχουν τον ιδιο προορισμο?
στη σελιδα http://eep.ntua.gr/sites/default/files/sch/mech.htm που λεει 2*6 εννοει ενας για εαρινο και ενας για χειμερινο? οταν η συμβαση διαρκει εως το 2013 συμπεριλαμβανεται και το χειμερινο του 2013?
αν δεν μπορει να μου απαντησει καποιος πειτε που μπορω να βρω καποιον υπευθυνο ειτε της σχολης ειτε γενικα...σορρυ για το τερας που στελνω...χαχαχα
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by castiel »

Γερμανία νομίζω στα περισσότερα θέλουν γερμανικά, στις άλλες χώρες δεν ξέρω..

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk 2
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by jobo »

και εγω αυτο φανταστηκα ,κυριως για τη γαλλια, θεωρω οτι οι γερμανοι θα εχουν περισοτερα διεθνη τμηματα...ξερεις μηπως που μπορω να βρω τον/την υπευθυνη σχολης ή αν υπαρχει κατι ποιο γενικο στο πολυτεχνειο για τις υπολοιπες αποριες μου?
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS

Post by Kuchiki_Byakuya »

bogeasjohn wrote:και εγω αυτο φανταστηκα ,κυριως για τη γαλλια, θεωρω οτι οι γερμανοι θα εχουν περισοτερα διεθνη τμηματα...ξερεις μηπως που μπορω να βρω τον/την υπευθυνη σχολης ή αν υπαρχει κατι ποιο γενικο στο πολυτεχνειο για τις υπολοιπες αποριες μου?
υπάρχει το γραφείο στην πρυτανεία, μπες και ρώτα γιατί είναι λίγο δύσκολο να στο περιγράψω γραπτά. για τη σχολή βρες τον υπεύθυνο του πανεπιστημίου (το λέει στη λίστα) μπες στο γραφείο του και ρώτα.

για την ελβετία ξέρουμε τι ισχύει; από γλώσσα και γενικά. δεν ξέρω τίποτα γερμανικά.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”