Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Wellington
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 57
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:45 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by Wellington »

Ακουστηκε εντονα οτι την πεμπτη και την παρασκευη θα υπαρξει απεργια καθηγητων.Η πηγη μου κρινεται αξιοπιστη αλλα δεν υποσχεται τπτ 100%.Αυτο ας το εχουν σιγουρα στο νου τους ολοι στς 10 γ.σ ωστε τα πορισματα τους να εχουν ''δραση'' ετεροχρονη των 11 κ 12
Pen(is) mighter than sword
dim
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 44
Joined: Fri Jun 25, 2010 9:40 pm
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by dim »

Δεν ξέρω ποια είναι η πηγή σου, ποιος σχεδιάζει και τι, πόσα χρόνια είσαι εδώ και τι έχουν δει τα μάτια σου αλλά ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ εδώ και πέντε χρόνια που το παρακολουθώ δεν έχει χαθεί μάθημα επειδή καθηγητής μηχανολόγων συμμετείχε σε απεργία μελών ΔΕΠ. Καλώς ή κακώς.

Μάθημα μπορεί να χαθεί (και έχει χαθεί) στις παρακάτω περιπτώσεις:

- αγωνιστική κατάληψη από φοιτητές
- απεργία κάποιων καθηγητών από ΣΕΜΦΕ (αφορά φυσικά μαθήματα του 1ου έτους)
- παρακώλυση μαθημάτων από μαστόρους, νυχτοφύλακες ή λοιπούς άσχετους με τα μαθήματα. Αυτοί συνήθως κλείνουν πόρτες πάσης φύσεως (από την πύλη Κατεχάκη για να μη μπει το λεωφορείο) μέχρι πόρτες στα αμφιθέατρα (σπανιότεα) για να μη γίνει μάθημα. Δεν το κάνουν εκτός αν καλύπτονται από κάποια απεργία / κινητοποίηση ΑΔΕΔΥ, ΠΑΜΕ κλπ (αναλόγα με το θεό που πιστεύουν).

Η νοοτροπία γενικά στη σχολή μας, καλώς ή κακώς, στους πιο πολλούς καθηγητές είναι "αν υπάρχουν 5 άτομα, κάνω μάθημα".
User avatar
KonTaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 429
Joined: Mon Nov 08, 2010 10:56 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Εκεί,Άντε Γεια

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by KonTaz »

Γεια σας,πρωτοετής φοιτητής είμαι και ποστάρω για πρώτη φορά σε αυτό το forum.

Μια ερώτηση για αρχή(μπορεί να είναι λίγο off-topic αλλά ελπίζω να μην σας πειράξει)Η φιλοσοφία της σχολής είναι ότι δεν χάνουμε μάθημα για κανέναν λόγο??Μόνο αν αρχίσει ο τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος ας πούμε?Εγώ για παράδειγμα ήμουν στην εφορευτική για τις εκλογές και έφυγα 2+ από το εκλογικό τμήμα με αποτέλεσμα να χάσω την σημερινή μέρα(ευτυχώς που δεν είχα κάποιο είδος εργαστηρίου)Το να είμαστε ανοικτά την Παρασκευή το καταλαβαίνω(δεν υπάρχει άλλωστε λόγος να κλείσει αφού δεν είναι εκλογικό τμήμα η σχολή) αλλά και την Δευτέρα?Μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο?
Την κάνω χωνί,αράζω.
Την κάνω τζαμάουα,είμαι τέλειος.
User avatar
dennis
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 33
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:56 pm
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by dennis »

KonTaz wrote:Γεια σας,πρωτοετής φοιτητής είμαι και ποστάρω για πρώτη φορά σε αυτό το forum.

Μια ερώτηση για αρχή(μπορεί να είναι λίγο off-topic αλλά ελπίζω να μην σας πειράξει)Η φιλοσοφία της σχολής είναι ότι δεν χάνουμε μάθημα για κανέναν λόγο??Μόνο αν αρχίσει ο τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος ας πούμε?Εγώ για παράδειγμα ήμουν στην εφορευτική για τις εκλογές και έφυγα 2+ από το εκλογικό τμήμα με αποτέλεσμα να χάσω την σημερινή μέρα(ευτυχώς που δεν είχα κάποιο είδος εργαστηρίου)Το να είμαστε ανοικτά την Παρασκευή το καταλαβαίνω(δεν υπάρχει άλλωστε λόγος να κλείσει αφού δεν είναι εκλογικό τμήμα η σχολή) αλλά και την Δευτέρα?Μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο?
Είναι ένας από τους λόγους που δεν ειναι υποχρεωτική η παρακολούθηση. Τωρα σε περιπτωση που εχεις καποιο εργαστηριο, δεν θα καταστραφει και ο κοσμος. Κατά 99.9% τα εργαστηρια αναπληρώνονται (και ειδικά άμα έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο). Αλλα γενικά σπάνια η ίδια η σχολή θα πει πως δεν εχει μάθημα την τάδε μέρα. Αν τώρα τα μελη ΔΕΠ εχουν αποφασίσει απεργία, είναι στην επιλογή του κάθε καθηγητή αν θα πάει για διάλεξη ή όχι.
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by maurh_8uella »

Να πούμε βέβαια πως εμείς και άλλη μία σχολή ήταν ανοιχτές την Δευτέρα... Ούτε καν όλο το ίδρυμα.
dim
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 44
Joined: Fri Jun 25, 2010 9:40 pm
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by dim »

KonTaz wrote:Η φιλοσοφία της σχολής είναι ότι δεν χάνουμε μάθημα για κανέναν λόγο??Μόνο αν αρχίσει ο τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος ας πούμε?
Δεν υπάρχει φιλοσοφία της σχολής. Η σχολή θα δεις (ελπίζω όχι σύντομα) ότι μπορεί να κλείσει για πλάκα επειδή 100 άτομα, ακόμα και άσχετοι με τη σχολή, υπογράφουν σε ένα κωλόχαρτο, συνεδριάζουν και αποφασίζουν να κλείσει. Αυτό δεν λέγεται φιλοσοφία αλλά μαλακία.

Γι αυτό, καλώς ή κακώς, οι περισσότεροι καθηγητές προσπαθούν όσο γίνεται να μην χάνονται μαθήματα. Βέβαια αυτό με τις εκλογές ήταν λάθος.
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by Sopas »

KonTaz wrote:Γεια σας,πρωτοετής φοιτητής είμαι και ποστάρω για πρώτη φορά σε αυτό το forum.

Μια ερώτηση για αρχή(μπορεί να είναι λίγο off-topic αλλά ελπίζω να μην σας πειράξει)Η φιλοσοφία της σχολής είναι ότι δεν χάνουμε μάθημα για κανέναν λόγο??Μόνο αν αρχίσει ο τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος ας πούμε?Εγώ για παράδειγμα ήμουν στην εφορευτική για τις εκλογές και έφυγα 2+ από το εκλογικό τμήμα με αποτέλεσμα να χάσω την σημερινή μέρα(ευτυχώς που δεν είχα κάποιο είδος εργαστηρίου)Το να είμαστε ανοικτά την Παρασκευή το καταλαβαίνω(δεν υπάρχει άλλωστε λόγος να κλείσει αφού δεν είναι εκλογικό τμήμα η σχολή) αλλά και την Δευτέρα?Μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο?
εγώ όμως που χα παίγνιο 9 παρα τεταρτο και στις 3 απουσίες κοβεσαι και ημουν όρθιος την κυριακή απο τις 5 το χάραμα μέχει τις 4 το άλλο χάραμα τι να πω;;;
Το ότι ήμασταν ανοικτοί τη Δευτέρα το θεωρώ Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο
"Carry the projector and you'll be a moderator"
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by blackjohnny »

Ρε Sopas άμα πας με κανα χαρτί από τη δικηγόρο δεν παίζει να σου τη σβήσουν??Τόσο πολύ τηρούν το γράμμα του νόμου οι παραγωγοί? :P
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
Sopas
Captain
Captain
Posts: 137
Joined: Tue May 11, 2010 2:52 pm

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by Sopas »

blackjohnny wrote:Ρε Sopas άμα πας με κανα χαρτί από τη δικηγόρο δεν παίζει να σου τη σβήσουν??Τόσο πολύ τηρούν το γράμμα του νόμου οι παραγωγοί? :P
This is production...Δεν το ρίσκαρα πάντως γιατί δεν νομίζω να με λυπόντουσαν. Σηκώθηκα κανονικά 7.30 με πονοκεφάλους και αν και δεν έβλεπα μπροστά μου πήγα..
"Carry the projector and you'll be a moderator"
EiRiNaKi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 269
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:47 am

Re: Γενική Συνέλευση Μηχανολόγων (10/11/2010)

Post by EiRiNaKi »

Wellington wrote:Ακουστηκε εντονα οτι την πεμπτη και την παρασκευη θα υπαρξει απεργια καθηγητων.Η πηγη μου κρινεται αξιοπιστη αλλα δεν υποσχεται τπτ 100%.Αυτο ας το εχουν σιγουρα στο νου τους ολοι στς 10 γ.σ ωστε τα πορισματα τους να εχουν ''δραση'' ετεροχρονη των 11 κ 12

1)ποια είναι η πηγή σου δλδ? να πούμε και εμείς πόσο αξιόπιστη είναι... :lol: :lol: :lol:
2)όταν λες ετερόχρονη δράση? η γσ αυτής της εβδομάδας έχει θεματολογία, περιεχόμενο και κατά κάποιο τρόπο προειλημμέ νη απόφαση μιας κ το ίδο αποφασίζουμε κάθε χρόνο οπότε αυτό που λες δεν έχει νόημα...
3)απεργία παραμονές 2ου γύρου εκλογών.....χμμμμ....δε νομίζω
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”