"Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by notorius »

ο τελευταιος επεκτατικος πολεμος στον κοσμο ηταν ο 2ος παγκοσμιος.....οτιδηποτε ακολουθησε ( κορεα, κουβειτ, βιετναμ, ο προσφατος στο αφγανισταν κ.λ.π.) ηταν πολεμοι που δεν ειχαν ως σκοπο την επεκταση των επιτιθεμενων κρατων εδαφικα αλλα οικονομικα......οποτε δεν πιστευω πως τουρκοι, αλβανοι, σκοπιανοι, βουλγαροι ή οποιδηποτε αλλοι θα μας κανουν ντου μια ωραια πρωια για να μας παρουν εδαφη.....αυτες οι εποχες εχουν περασει ανεπιστρεπτι κατα την αποψη μου....

το προβλημα ειναι αλλο...ο καθενας μας αν κοιταξει γυρω του τι βλεπει? σαπιλα, διαφθορα, εκμεταλευση, ανηθικοτητα ( με την ευρητερη εννοια της λεξης).......εδω λοιπον, εισερχονται στο παιχνιδι οι σταθερες....Πατριδα - θρησκεια - οικογενεια ( και επειδη η εννοια της οικογενειας και στην ελλαδα πλεον εχει αρχισει να χανει τη δυναμη της αντικαθισταται απο ποδοσφαιρικες ομαδες)......αυτες οι αξιες συσπειρωνουν γυρω τους εναν λαο διχασμενο, απογοητευμενο, αποξενωμενο...και ενω μιλαμε για αξιες υψηλες ( πατριδα, θρησκεια, οικογενεια) ή απλα αθωες (ομαδα) τα διαφορα ''τσακαλια'' κατφερνουν ακομα και σημερα να τις εκχυδαισουν, να τις μετατρεψουν σε εννοιες μισους και φοβου προκειμενουνα εξυπηρετησουν προσωπικα συμφεροντα....δειτε το παραδειγμα της αμερικης του Bush...ενα ολοκληρο εθνος χειροκροτουσε κλαιγοντας την εναρξη του πολεμου στο αφγανισταν απεναντι στους αλλοθρησκους που απειλουσαν το εθνος..ολοι ξερουμε πλεον την αληθεια γι αυτα τα γεγονοτα και καταλαβαινουμε το ποσο ευκολα μπορεις να κοροιδεψεις μια χωρα εκατονταδων εκατομμυριων ανθρωπων.....

δεν κατηγορω τους ΟΥΚαδες λοιπον....τα παιδια αυτα υφιστανται καθημερινα τρομακτικη ψυχολογικη πιεση απο αυτους που τους εκπαιδευουν για να γινουν μηχανες εξοντωσης του εχθρου (το γιατι επιλεγουν να το κανουν αυτο ειναι αλλη ιστορια)....το προβλημα για μενα ειναι η συνολικη στροφη της χωρας προς τον ρατσισμο και την ξενοφοβια...μια χωρα εξωστρεφης σε πολλες εκφανσεις της (τουρισμος, μεταναστευση παλλιοτερα) κλεινεται σιγα σιγα στο καββουκι της....απομακρυνεται απο ενα διεθνες σκηνικο που την τρομαζει και προσπαθει να επιστρεψει στις ριζες της κανωντας μια βιαιη επαναφορα...κατι που πιστεευω ιστορικα αποδεικνυεται πως ειναι ανεφικτο...
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by Enositis »

notorius wrote:ο τελευταιος επεκτατικος πολεμος στον κοσμο ηταν ο 2ος παγκοσμιος
Η Κυπρος φίλε μου όμως τι ειναι;δεν ειναι επεκτατικος πολεμος;Ο πολεμος των Βαλκανιων τη δεκαετια που μας περασε;Ο πολεμος για τα Φοκλαντ?

Κατι άλλο...
notorius wrote:ποτε δεν πιστευω πως τουρκοι, αλβανοι, σκοπιανοι, βουλγαροι ή οποιδηποτε αλλοι θα μας κανουν ντου μια ωραια πρωια για να μας παρουν εδαφη.....αυτες οι εποχες εχουν περασει ανεπιστρεπτι κατα την αποψη μου....
Φιλε μου οπως το 1922 ο λαος ουρλιαζε φωναζοντας για τη μεγαλη Ελλαδα των 3 ηπειρων και τν 5 θαλλασων...με τα συνορα του Μ.Αλεξάνδρου κλπ κλπ...
Ετσι η Αλβανοι Σημερα Φωναζουν για τη Μεγαλη Αλβανια που φτανει ως τη ΛΑΡΙΣΑ...
Για τους Σκοπιανους γνωστο...
Οι μονοι πιο "μυαλομενοι"¨ειναι οι Τουρκοι οι οποιοι λιγουρευονται το Αιγαιο αλλα με τοσα εσωτερικα προβληματα (κοινωνικες αντιθεσεις μεταξυ μαυρων και ασπρων τουρκων,βαθυ κρατος,15.εκατ κουρδοι,ΠΚΚ) δε τολμανε εισβολη...
Αρα λοιπον μπορει πολιτικο-οικονομικα ενας τετοιος πολεμος πλεον να ειναι ασυμφορος αλλα βλεπουμε οτι πολλοι λαοι(ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ!) πολλεσ φορες τον θελουν...τον απαιτουν!ΤΟΝ ΖΗΤΑΝΕ!Άρα λοιπον μη σου φαινεται απιθανο...

Ως προς το υπολοιπο κειμενο σου απλα
+1
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by Robocop »

notorius wrote:ο τελευταιος επεκτατικος πολεμος στον κοσμο ηταν ο 2ος παγκοσμιος.....οτιδηποτε ακολουθησε ( κορεα, κουβειτ, βιετναμ, ο προσφατος στο αφγανισταν κ.λ.π.) ηταν πολεμοι που δεν ειχαν ως σκοπο την επεκταση των επιτιθεμενων κρατων εδαφικα αλλα οικονομικα......
Κύπρος 1974, Βοσνία 1992, Κόσσοβο 1999......
notorius wrote: οποτε δεν πιστευω πως τουρκοι, αλβανοι, σκοπιανοι, βουλγαροι ή οποιδηποτε αλλοι θα μας κανουν ντου μια ωραια πρωια για να μας παρουν εδαφη.....αυτες οι εποχες εχουν περασει ανεπιστρεπτι κατα την αποψη μου....
....κατα την άποψή σου.
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by misfit »

Είναι αλήθεια ότι πλέον ο πόλεμος είναι οικονομικός.Μπορεί να μην χρειαστεί ούτε μια σφαίρα για να μπορέσεις να ελέγξεις μια χώρα.Καλή ώρα η Ελλάδα που καταφέραμε να μας κάνουν ό,τι θέλουν κάποιοι κρυόκωλοι :P .Η εθνική ανεξαρτησία έχει ουσιαστικά χαθεί,μη μιλήσω για την αξιοπρέπειά μας...
Εύχομαι η άποψη του notorious να είναι προφητική,διότι αν γίνει κανονικός πόλεμος σήμερα θα είναι τελείως ισοπεδωτικός "χάρη" στην ραγδαία ανάπτυξη της πολεμικής βιομηχανίας.
Πάντως...αν το δει κάποιος στατιστικά,η Ελλάδα έχει περάσει μια σχετικά μεγάλη για την ιστορία της ειρηνική περίοδο τις τελευταίες δεκαετίες.Αυτό είτε επαληθεύει την άποψη του notorious,είτε μας λέει να ετοιμαζόμαστε (μακριά από μας και τα παιδιά μας...)
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by Robocop »

misfit wrote:Είναι αλήθεια ότι πλέον ο πόλεμος είναι οικονομικός.
Ο πόλεμος ήταν πάντα οικονομικός.... Κατά τον Κλάουζεβιτς «πράξη της βίας που προορίστηκε για να αναγκάσει τον αντίπαλό μας για να εκπληρώσει τη θέλησή μας». (και μάντεψέ τί είναι "η θέλησή μας"... $$$$)

Παραθέτω και ένα σχετικό βιβλιαράκι

Παρ' όλα αυτά ο Λένιν έκανε μια σημαντικότατη ανάλυση για τους δίκαιους και άδικους πολέμους.

http://www.biblionet.gr/main.asp?page=s ... nsid=12272
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by Robocop »

Να το βιβλιαράκι
CLausewitz.pdf
(1.28 MiB) Downloaded 798 times
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by notorius »

φιλε Robocop φυσικα δεν διεκδικω το αλαθητο την αποψη μου γραφω...οσο για τους 3 πολεμους που αναφερες μιλαμε για χωρες οι οποιες εσωτερικα ηταν ηδη διασπασμενες (κυπριοι - τουρκοκυπριοι, σερβοι - κροατες-κ.λ.π.)....πολυ διαφορετικες συνθηκες....

Enositi για σκεψου το λιγο και αντιστροφα.....αυτη τη στιγμη που μιλαμε μπορει αντιστοιχοι μελλοντικοι τουρκοι μηχανικοι να συζητανε για το πως οι ελληνες θελουν να παρουν πισω την πολη και την μικρα ασια....μην ξεχνας οτι και μεις ως λαος νοσταλγουμε τις ''χαμενες πατριδες''....

Misfit η ελλαδα ειναι νεο κρατος....και σε λιγοτερα απο 200 χρονια ιστοριας εχει συμετασχει αν δεν κανω λαθος σε 5 πολεμους χωρια απ τον πολεμο εναντιον τοων τουρκων για την απελευθερωση της...απ την χουντα εχουν περασει κοντα 40 χρονια...δεν ειναι και τοσο πολυ....οποτε για τα δεδομενα της ελλαδας σιγουρα διανυουμε μια ηρεμη περιοδο αλλα μην ξεχνας πως και οι καιροι εχουν αλλαξει και τα κρατη εχουν σχηματιστει οριστικα....παντα κατα την ταπεινη μου αποψη...
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by berge »

Χαλαρωστε ρεεεεεεεεεεεε! Δεν λεω, δεν δειχνουμε παιδεια σαν λαος αν φωναζουμε γαμιοληδες αλβανοι, θα σας καψουμε ζωντανους κοκ. Επισης πιστευω δεν μπορει καποιος να εχει ολοκληρωμενη και απολυτη μη ρατσιστικη αποψη οταν μενει σε μια περιοχη σχετικα πιο ακριβη, πχ Κηφισια (μην πλακωσετε να σχολιασετε για την Κηφισια, μια περιοχη απλα αναφερω που δεν εχω παρατηρησει πολλους αλλοδαπους) οπου τα νοικια μαζευουν κυριως ας πουμε ευπορους (ως επι το πλειστον Ελληνες) και οχι αλλοδαπους. Το ιδιο συμβαινει και στα σχολεια της περιοχης. Λογικο.

Σεβαστα οσα γραφετε, οκ ο καθενας να πιστευει οτι θελει, αλλα επιτρεψτε μου να πω δυο πραγματα παραπανω γιατι εχω ζησει σε πολυ καλη περιοχη που ειχαμε 3 αλβανους σε 350 παιδια στο σχολειο (δημοσιο) και αφου μετακομισα σε αλλη περιοχη τα πραγματα ηρθαν τουμπα. Μιλαω για αναλογιες 30-70 (μαντεψτε ποιοι εχουν το μεγαλο ποσοστο)! Σχεδον ολα τα Ελληνοπουλα στην περιοχη μου ειναι κωλοκοτες, οπως πολλες φορες αναγκαζομουν να ειμαι και εγω γιατι ειχα μικροτερο αδερφο και δεν ηθελα να τον πειραξουν και επισης οι Αλβανοι μαζευονταν κλικες των 15-20 ατομων σε φασεις καβγα, οταν εσυ ο ιδιος δεν μπορουσες να βρεις 2-3 φιλους σου να σε υπερασπιστουν και να σε μαζεψουν απο το ξυλου που λιγο πολυ θα ετρωγες..

Δυστυχως μετα το σχολειο ακουλουθει και η πραγματικη ζωη. 5 τετραγωνα πιο μακρια απο το σπιτι μου Αλβανοι πουλανε οπλα και ναρκωτικα!!! Οταν περπατας στο δρομο σε στραβοκοιτανε και γενικα σου κολλανε μαγκιες και λετε τωρα για δυο τρια συνθηματα που ειπε ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ για τους εχθρους. Τι θελατε δηλαδη να λενε? "Ελατε και γαμηστε μας, παρτε μας τη χωρα"? ΕΛΕΟΣ! Εννοειτε πως πρεπει να πουν και κατι εθνικιστικο, αυτοι θα μας υπερασπιστουν σε ωρα αναγκης. Ειναι θεμα καθαρα ψυχολογιας. Επιπλεον, μπορω να σου βρω ενα καρο εθνικιστικα βιντεακια που λενε και οι γειτονικες χωρες για εμας, ναι και σε παρελασεις. Δεν κανουμε κατι "λαθος", ετσι εχουν τα πραγματα. Ας ειμαστε ρεαλιστες. Δεν σου αρεσει, μην το δεις! Δεν ζουμε στον τελειο-ιδανικο-ειρηνικο κοσμο

Την καλυτερη αποψη την ακουσα απο τον Don.
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by notorius »

φιλε berge αν αναφερεσαι σ αυτα που εγραψα εγω θα σε παρακαλουσα να τα διαβασεις πιο προσεκτικα.....δεν κατηγορησα τους ΟΥΚαδες μιλησα πιο γενικα για ενα φαινομενο παγκοσμιο κατα την αποψη μου και για το που οφειλεται....το να το βλεπω και στη χωρα μου δεν μ αρεσει....καταλαβαινω απολυτως γιατι συμβαινει, αλλα εξακολουθει να μην μ αρεσει...

επισης να σ πω πως ημουνα για 6 χρονια στα σχολεια της γκραβας και εβγαινα κυριως στη φωκιωνος νεγρη οποτε ειμαι κατι παραπανω απο εξικειωμενος με τα σκηνικα που περιγραφεις.....και σε ξυλο εχω βρεθει ( και μ αλβανους και μ ελληνες) και σκηνικα με μαχαιρια εχω δει...αλλα τωρα δεν θα τις βγαλουμε εξω να τις μετρησουμε....

δεν κατηγορησα κανεναν επειδη ειναι ρατσιστης...απλα συμφωνα με το δικο μου σκεπτικο ειναι λαθος να ριχνεις ολα τα δεινα αυτης της χωρας στους ξενους...ναι ειναι προβλημα τα γκετο που εχουν δημιουργηθει...ναι οντως το μεγαλυτερο ποσοστο των εγκληματων οφειλονται στους ξενους...αλλα ολα αυτα δεν εγιναν μονα τους...καποιοι επετρεψαν να συμβουν....και σκεφτομαι τι θα συνεβαινε αν πηγαινε ενας απο μας σε μια ξενη χωρα, πεπεισμενος απο καποια λαμογια για μια καλυτερη ζωη και κατεληγε να μενει σε μια τρυπα με αλλα 15 ατομα και απο τις 10 δραχμες που βγαζει οι 9 να πηγαινουν σ αυτα τα λαμογια....

και για να σας προλαβω δεν δικαιολογω αυτους τους ανθρωπους...αν δεν θελεις να γινεις εγκληματιας δεν γινεσαι....απλα πιστευω οτι ειναι ενα προβλημα που εμεις οι ιδιοι προκαλεσαμε και τωρα δεν μπορουμε να ξεφυγουμε...εχει πλουτισει πολυς κοσμος απο τους μεταναστες.....
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

Re: "Το αίμα σου θα χύσουμε γουρούνι αλβανέ"

Post by berge »

Αμα ηθελα να αναφερθω σε εσενα notorius απλα θα το εκανα. Εγω μιλαω γενικα απο αυτα που διαβασα σε ολες τις σελιδες του συγκεκριμενου topic. Με πηγες πολυ μακρια ομως. Δεν αναφερομαι σε ανθρωπους που τους εκμεταλλευονται και που τους παιρνουν 9 απο τις 10 δραχμες οπως αναφερεις. Ναι δυστυχως υπαρχουν και αυτα τα φαινομενα και πολυ φοβαμαι πως δεν θα σταματησουν ποτε.. Εδω μιλαμε ομως για αυτους που ηρθαν απο την Αλβανια για δικους τους λογους, ισως γιατι ακουσαν πως στην Ελλαδα υπαρχουν καλυτερες δουλειες (ειτε στις οικοδομες ειτε σε αλλες χειρονακτικες εργασιες) ή δεν ξερω και εγω γιατι. Μιλαω για αυτους που πηγαινουν στην Αλβανια διακοπες και οχι που εφυγαν απο μια χωρα γιατι ηταν δυσκολες οι συνθηκες διαβιωσεις και εριξαν μαυρη πετρα πισω τους. Δεν εχω προβλημα με ολους τους ξενους, παρα μονο με 2 κυριως φυλες! Το ξερω πως δεν μπαινουν ολοι σε ενα τσουβαλι και πως υπαρχουν και λιγες καλες περιπτωσεις, οι εξαιρεσεις για την ωρα ομως. Αυτο που θελω να τονισω ειναι: Μαγκιες στη χωρα τους!!! :!:
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”