Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by castiel »

NMG4 wrote:Αρα και τρίτη να γίνει δεν θα ισχύει αφού δεν τηρήθηκε η παραπάνω διαδικασία χθες....
ειναι δικια μου υπόθεση, βάσει αυτών που διαβάζω στο καταστατικό τους... δεν ξέρω όμως τις ακριβείς χθεσινές αποφάσεις και γενικά τι διαδικασίες ακολουθούν..
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

enplo wrote: 40 ψηφισαν υπερ των κινητοποιήσεων στην συνελευση ηταν παραπανω ...αμα δε ξερεις τι γινεται καλυτερα να μη μιλας γιατι εκτιθεσαι
Πες μας σε παρακαλώ πόσοι είναι οι διαθέσιμοι, πόσοι ήταν χθες στη συνέλευση, πόσοι υπερψήφισαν την πρόταση για συνέχιση περιφρούρησης, και αν όντως δεν πάτησε κανείς σήμερα το πρωί.

Αφού ξέρεις τι γίνεται, και αν δεν απαντήσεις, υποθέτουμε ότι ισχύον ότι 40 από τους ~300 ψήφισαν χθες τη συνέχιση περιφρούρησης στο ίδρυμα και σήμερα δεν πάτησε ψυχή. Αν είσαι δε και εκλεγμένος εκπρόσωπός μας νομίζω είναι το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις, να μας ενημερώνεις αντικειμενικά. Γιατί κυκλοφορούν και κάτι προβοκάτορες που διαδίδουν διάφορα, ξέρεις τώρα...
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Kokontina-_-
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Pagkrati
Contact:

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kokontina-_- »

enplo wrote:
enplo wrote:
shipaddicted wrote:ακριβώς το παράδειγμα το έδωσε ο καθήγητής και όσοι απο τις παρατάξεις το άκουσαν μετά δεν είχαν τι να πούν,και μη βγεί κανείς να πεί ότι δεν λέει αλήθεια προσωπικά πιστεύω τα λεγόμενα του άπειρες φορές περισσότερο και μιλάμε για καθηγητή που έχει φέρει ερευνητικά απο εταιρείες κολοσσούς που τόσο πολύ κράζετε θέλω να δώ ποιος θα ξαναέρθει να κάνει ερεύνα στο εμπ αφού το αφήνεται μηνες κλειστό,άλλα δεν θελετε κολοσσούς που συμβάλλουν στη φήμη του ιδρύματος εδώ σας πειράζει η superfast που ήρθε να κάνει έρευνα στον Τζαμπίρα αν ισχύει (το ακούσαμε κι αυτό)
ενω αμα απολυθουν τοσοι διοικητικοι βαλε και οσους παρουν συνταξη θα κανουν ουρα να ερθουν οι εταιριες για ερευνα??τι αλλο θα ακουσουμε..
40 ψηφισαν υπερ των κινητοποιήσεων στην συνελευση ηταν παραπανω ...αμα δε ξερεις τι γινεται καλυτερα να μη μιλας γιατι εκτιθεσαι
Αν κοιταξεις πιο πισω, θα δεις οτι φροντισαν καποιοι καλοι κυριοι (μηχ μηχ αν δεν κανω λαθος) να ενημερωσουν ενδελεχως για το τι εγινε... Κ ξαναλεω, σημερα δεν ειχε απαρτια. Κ χθες πολλοι ηρθαν κ εφυγαν.
Οποτε μην πας να μου το παιξεις εμενα "δεν ξερεις" και γενικα "υποτιμω τη γνωμη σου κ θα παω να σε βγαλω ακυρη, γτ θα βρω μια γωνιτσα να χωσω τη δικη μου -γνωμη- και θα διαγραψω οσα ειπες, με σκοπο να θιχτεις με την προσβολη μου κ να μη μου απαντησεις (επειδη φοβηθηκες οτι θα στα ξαναχωσω - κ καλα τωρα....), μπαααας κ κερδισω τη λεκτικη διαμαχη με επιχειρηματα χωρις κανενα ερεισμα" γτ πλανασαι πλανην οικτρα.....
Inventing a job is better than finding a job. ;)

٩(•_•)۶ ٩(-_-)۶ ٩(●.•)۶ ٩(๏̯͡๏)۶
enplo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 49
Joined: Mon Oct 25, 2010 12:27 am

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by enplo »

Kokontina-_- wrote:
enplo wrote: Αν κοιταξεις πιο πισω, θα δεις οτι φροντισαν καποιοι καλοι κυριοι (μηχ μηχ αν δεν κανω λαθος) να ενημερωσουν ενδελεχως για το τι εγινε... Κ ξαναλεω, σημερα δεν ειχε απαρτια. Κ χθες πολλοι ηρθαν κ εφυγαν.
Οποτε μην πας να μου το παιξεις εμενα "δεν ξερεις" και γενικα "υποτιμω τη γνωμη σου κ θα παω να σε βγαλω ακυρη, γτ θα βρω μια γωνιτσα να χωσω τη δικη μου -γνωμη- και θα διαγραψω οσα ειπες, με σκοπο να θιχτεις με την προσβολη μου κ να μη μου απαντησεις (επειδη φοβηθηκες οτι θα στα ξαναχωσω - κ καλα τωρα....), μπαααας κ κερδισω τη λεκτικη διαμαχη με επιχειρηματα χωρις κανενα ερεισμα" γτ πλανασαι πλανην οικτρα.....

σε σχολιο του φορουμ στο fb ηταν αυτο που σου ειπα για την απαρτια....και δε νομιζω οτι το φορουμ ειναι και πολυ υπερ των κινητοποιησεων για να πεις οτι η απαντηση του ηταν ψευτικη
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

enplo wrote: σε σχολιο του φορουμ στο fb ηταν αυτο που σου ειπα για την απαρτια....και δε νομιζω οτι το φορουμ ειναι και πολυ υπερ των κινητοποιησεων για να πεις οτι η απαντηση του ηταν ψευτικη
Άρα ούτε εσύ ξέρεις τι παίχτηκε με τη χθεσινή συνέλευση εργαζομένων.
Spoiler: show
εμένα γιατί δε μου απαντάς καλέ; :oops:
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
enplo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 49
Joined: Mon Oct 25, 2010 12:27 am

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by enplo »

shipaddicted wrote:
enplo wrote:
α δηλαδη δεν ειναι δεικτης για το αν ειναι καλο ενα πανεπιστημιο το να υπαρχουν ανθρωποι να κανουν τα εργαστηρια και αν τα κανουν προπτυχιακοι φοιτητες (οπως πχ συμβαινει σε εργαστηρια μηχανολογων)... ουτε γενικα η ομαλη του λειτουργεια...το αν για παραδειγμα λειτουργουν σωστα οι βιβλιοθηκες ... μαλλον δε πατας και πολυ σχολη αλλιως θα ηξερες τα προβλημα που εχουν προκυψει με τη διαθεσιμοτητα των διοικητικων...προβληματα που θα γινουν ολο και χειροτερα με το καιρο
που κολλάει τώρα αυτό α και απλά να σε ενημερώσω ότι έχω ξοδεψει εκατοντάδες ώρες στη βιβλιοθήκη σε αντίθεση με εσένα και εχω τη γνώμη οτι μπορεί να λειτουργήσει με πολύ λιγότερα άτομα λες και τωρα στο τελευταίο εξάμηνο δεν μπορούσαν να μοιράσουν τις βάρδιες και να δουλεύει ως τις οκτώ πρέπει να κάθονται όλη στην υποδοχή μέχρι τις 3 τέσπα το παράδειγμα το έχεις παραπάνω δεν το λέω εγώ αλλα καθηγητής κύρους,δεν λέω ότι μου αρέσει που απολυόνται αλλα σκέψου ποιους υπερασπίζεσαι και το τρόπο που μπήκαν μέσα
το οτι εχεις περασει απειρες ωρες στην βιβλιοθηκη οπως λες δε σημαινει και οτι ξερεις το ποσους υπαλληλους χρειαζεται για να λειτουργησει...φοιτητης εισαι οχι εργαζομενος...εγω ισα ισα στηριζω αυτους που δε μπηκαν με βυσμα...τι σε κανει να πιστευεις οτι θα φυγουν τα βυσματα απο τη στιγμη που αυτοι που τους εβαλαν ειναι αυτοι που τωρα κυβερνουν??
enplo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 49
Joined: Mon Oct 25, 2010 12:27 am

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by enplo »

Kyria_patatokeftou wrote:
enplo wrote: σε σχολιο του φορουμ στο fb ηταν αυτο που σου ειπα για την απαρτια....και δε νομιζω οτι το φορουμ ειναι και πολυ υπερ των κινητοποιησεων για να πεις οτι η απαντηση του ηταν ψευτικη
Άρα ούτε εσύ ξέρεις τι παίχτηκε με τη χθεσινή συνέλευση εργαζομένων.
Spoiler: show
εμένα γιατί δε μου απαντάς καλέ; :oops:
Από τους εργαζομένους προκύπτει ότι περίπου 40 άτομα ήταν υπέρ της συνέχισης των κινητοποιήσεων, στη συνέλευση όμως ήταν περισσότερα άτομα και υπήρχε απαρτία.
λες οτι το e polyetxneio λεει ψεματα και στηριζει την απεργια??!!
User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Heihachi »

enplo wrote: 40 ψηφισαν υπερ των κινητοποιήσεων στην συνελευση ηταν παραπανω ...αμα δε ξερεις τι γινεται καλυτερα να μη μιλας γιατι εκτιθεσαι
οκ, άρα πάρθηκε η απόφαση από 40 άτομα. απ'ότι έχει ακουστει υπήρχαν τρεις προτάσεις, η μία που πήρε 40 ψηφους, μια που μήρε μια (και έλεγε να ανοιξει το ΕΜΠ) και άλλη μια που δεν ξερουμε πόσες πήρε, αλλά εφοσον δεν βγήκε πήρε το πολυ 39.
ας πουμε λοιπόν ότι πήρε 39 (που δεν παίζει να πήρε τόσες, αλλα τεσπα..)

ειμαστε στα 80 άτομα σε αυτή την περίπτωση. θες να βάλουμε και άλλους 20-30-50 ήταν εκεί και δεν ψήφισαν; μιλάμε για 130 άτομα στην καλύτερη. από το όργανο των 800 περίπου διοικητικών (διορθωστε με αν κανω λαθος) που υποτίθεται ότι έπρεπε να ειναι εκεί. εμένα αυτά τα νούμερα δεν μου δείχνουν ανθρώπους που καίγονται...
Last edited by Heihachi on Tue Jul 01, 2014 3:31 pm, edited 1 time in total.
I am Mishima Heihachi. I am Tekken. You will obey.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

enplo wrote:λες οτι το e polyetxneio λεει ψεματα και στηριζει την απεργια??!!
λέω ότι το IQ μου κινείται πτωτικά και δε φταίω εγώ
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by castiel »

enplo wrote: λες οτι το e polyetxneio λεει ψεματα και στηριζει την απεργια??!!
το e-polytexneio μεταφερει την πληροφορία με βάσει αυτά που γράφουν οι ίδιοι οι εργαζόμενοι και οι φοιτητές :P
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”