Χειμερινή εξεταστική

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
chemeng_09
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 42
Joined: Sat Mar 30, 2013 3:35 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Αθήνα

Re: Χειμερινή εξεταστική

Post by chemeng_09 »

petros89 wrote:Σύμφωνοι ρε μάγκες και γω μαζί σου αλλά μας έχουν βάλει στη μέση και μας χτυπούν διοικητικοί και καθηγητές. Αν δεν πάρει κάποιος τελικά αποφασιστικά την ευθύνη δεν βλέπω το λόγο να σταματήσει να υπάρχει αυτή η κατάσταση. Από την άλλη δεν μπορεί κανείς με το έτσι θέλω να μπουκάρει στη σχολή και να παίξει ξύλο με διοικητικούς και λοιπούς. Άρα η συνέπεια όλης της κατάστασης είναι να πλήττονται οι φοιτητές και περισσότερο οι φοιτητές που θέλουν να συνεχίσουν να βελτιώνονται και γενικά όσων προσπαθούν να είναι σοβαροί και να δουλεύουν ( και καθηγητών και γενικά όποιων δεν τους αρέσει η στασιμότητα). Και είναι οι μειοψηφία αυτοί και δεν έχουν ελπίδα. Αλλά γι αυτό και η Ελλάδα έχει τέτοια νοοτροπία γιατί όποιος χάνει το χέρι του θέλει να φάει του διπλανού του το χέρι χωρίς να σκέφτεται καθόλου το τι κάνει.
Άλλα αν το φιλοσοφίσει κανείς, τελικά καλύτερα να βλάπτεσαι παρά να βλάπτεις, γιατί όταν αρχίσεις και βλάπτεις χωρίς να έχεις και συνείδηση της σοβαρότητας που έχει αυτό που κάνεις μετά δεν γυρίζει η κατάσταση και αλληθορίζεις γιατί δεν μπορείς να τα δείς κατάματα αυτά , που με τόση άνεση και σιγουριά όπως νόμιζες πριν, έχεις κάνει
Σε καταλαβαίνω, αλλά είσαι είτε μέρος του προβλήματος είτε μέρος της λύσης εσύ διαλέγεις που θα είσαι.. Το χειμώνα άνοιξε η σχολή χωρίς να δοθεί ουσιαστική λύση.. άνοιξε γιατί εν τέλει υπήρξε κόπωση, πίεση για να μην χαθεί το εξάμηνο.. Απλά σηκώσαμε το χαλί και βάλαμε τα προβλήματα από κάτω..
petros89
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 13
Joined: Thu Feb 23, 2012 1:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Χειμερινή εξεταστική

Post by petros89 »

ΟΚ τι προτείνεις λοιπόν συγκεκριμένα, τι θα ωφελούσε περισσότερο και θα χαλούσε λιγότερο αυτήν την κατάσταση?
User avatar
centy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 173
Joined: Sat Sep 10, 2011 4:23 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Athens south coast

Re: Χειμερινή εξεταστική

Post by centy »

Ειτε ανοιγμα ειτε κλεισιμο, οριστικο ομως, οχι' παμε καμια βολτα να δουμε μπας και.. δεν παμε για καφε για να γραψουμε παμε, προυποθετει και καποια προετοιμασια αυτο, και ειναι αντιπαραγωγικο εαν προετοιμαζομαστε τσαμπα.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Χειμερινή εξεταστική

Post by Onoffon »

centy wrote:Ειτε ανοιγμα ειτε κλεισιμο, οριστικο ομως, οχι' παμε καμια βολτα να δουμε μπας και.. δεν παμε για καφε για να γραψουμε παμε, προυποθετει και καποια προετοιμασια αυτο, και ειναι αντιπαραγωγικο εαν προετοιμαζομαστε τσαμπα.
Πολυ παθητικη η σταση που εκφραζεις. Η κατασταση ειναι οπως ειναι. Και το οτι παρα τις αντιξοοτητες σας προτρεπω να ερθετε να δωσετε ειναι ακριβως γιατι αναγνωριζεται η προσπάθεια των φοιτητων να διαβασουν παρα το αβεβαιο του πραγματος.Ομως οπως και να χει οι εξετάσεις για να γινουν χρειαζονται ανοικτά κτίρια.
Φιλικα

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edited by Onoffon on Fri Jun 27, 2014 9:43 am, edited 1 time in total.
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
Beep
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 25
Joined: Tue Oct 12, 2010 7:11 pm

Re: Χειμερινή εξεταστική

Post by Beep »

Για τα βουρου ρωτησα εαν θα γινει η εξεταση την Δευτερα 30/6 ή αν θα πρεπει να περιμενουμε καποια ανακοινωση για την λειτουργια της σχολης Μηχ.Μηχ. Ο κ.Ριζιωτης απαντησε:


Λυπάμαι και απογοητεύομαι που δεν έχω απάντηση στο ερώτημά σου!!

Νομίζω και τον Πρύτανη να ρωτήσεις το ίσιο θα σου απαντήσει.

ΒΡ
User avatar
greenshark13
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 9
Joined: Thu Mar 17, 2011 6:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Χειμερινή εξεταστική

Post by greenshark13 »

Συγγνώμη φίλε Onoffon αλλά ο centy έχει απόλυτο δίκιο...Όταν πας να γράψεις εξετάσεις δεν πας για βόλτα, ούτε έχουν όλοι το χρόνο να ανεβαίνουν σχολή για να δουν μήπως γράψουν...Παίρνεις εσύ την ευθύνη να πεις ότι θα δοθούν εξετάσεις και ότι δεν θα έχει κανένας πρόβλημα να μπει στη σχολή? Δεν είμαστε το κρυφό σχολειό να μπαίνουμε σαν τους κλέφτες από μια πόρτα ή να πηδάμε κάγκελα....Επιπλέον, για όσους δεν καταφέρουν να έρθουν να δώσουν τι θα γίνει?Γιατί αν θεωρηθεί ότι το μάθημα δόθηκε υπό αυτές τις συνθήκες και όσοι δεν κατάφεραν να κάνουν το ράμπο για να έρθουν να περιμένουν το Σεπτέμβριο, θα είναι τραγικό...Εδώ να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο μάθημα δεν το έχω, απλά αυτό το έλα και βλέπουμε δεν το θεωρώ υπεύθυνη στάση και πραγματικά έχει κουράσει... Επίσης, θέλω να μου πεις ποια στάση κατά τη γνώμη σου είναι μη παθητική?Γιατί εγώ παθητική στάση βλέπω να έχουν ο πρύτανης και ο κοσμήτορας και όχι οι φοιτητές...
Φιλικά
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Χειμερινή εξεταστική

Post by Onoffon »

greenshark13 wrote:Συγγνώμη φίλε Onoffon αλλά ο centy έχει απόλυτο δίκιο...Όταν πας να γράψεις εξετάσεις δεν πας για βόλτα, ούτε έχουν όλοι το χρόνο να ανεβαίνουν σχολή για να δουν μήπως γράψουν...Παίρνεις εσύ την ευθύνη να πεις ότι θα δοθούν εξετάσεις και ότι δεν θα έχει κανένας πρόβλημα να μπει στη σχολή? Δεν είμαστε το κρυφό σχολειό να μπαίνουμε σαν τους κλέφτες από μια πόρτα ή να πηδάμε κάγκελα....Επιπλέον, για όσους δεν καταφέρουν να έρθουν να δώσουν τι θα γίνει?Γιατί αν θεωρηθεί ότι το μάθημα δόθηκε υπό αυτές τις συνθήκες και όσοι δεν κατάφεραν να κάνουν το ράμπο για να έρθουν να περιμένουν το Σεπτέμβριο, θα είναι τραγικό...Εδώ να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο μάθημα δεν το έχω, απλά αυτό το έλα και βλέπουμε δεν το θεωρώ υπεύθυνη στάση και πραγματικά έχει κουράσει... Επίσης, θέλω να μου πεις ποια στάση κατά τη γνώμη σου είναι μη παθητική?Γιατί εγώ παθητική στάση βλέπω να έχουν ο πρύτανης και ο κοσμήτορας και όχι οι φοιτητές...
Φιλικά
Δεν παίρνω τέτοια ευθύνη γιατί δεν είναι αρμοδιότητά μου. Αυτό που είπα είναι ξεκάθαρο. Αν μαζευτούν αρκετοί φοιτητές και έχουμε πρόσβαση στα κτίρια δεν βλέπω το λόγο να μην γίνει η εξέταση . Το έχω πει δυό μέρες τώρα. Γενικότερη παθητική στάση-στάση αναμονής κάποιοι θα πουν- υπάρχει απο όλους. Όμως η ψυχή του πανεπιστημίου ήταν και θα είναι οι φοιτητές και αυτοί θα πρέπει να βγούν μπροστά για μια ακόμη φορά ευτυχώς ή δυστυχώς και απο ότι βλέπω πολλοί φοιτητές έχουν πάρει πρωτοβουλίες και είναι αξιέπαινο. (Όπως αξιέπαινη είναι η στήριξη των φοιτητών και στους εργαζόμενους που όμως για τον δίκαιο αγώνα τους βρήκαν λάθος μοχλούς πίεσης)
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
petros89
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 13
Joined: Thu Feb 23, 2012 1:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Χειμερινή εξεταστική

Post by petros89 »

όποιος θέλει αγαπητοί συνάδελφοι να γράψει εξετάσεις ή να κανει μάθημα και τον Ράμπο θα κάνει και θα το χει μάθει προτού εμείς μιλάμε. Ο άλλος που κάνει μπάνιο στη Μύκονο δεν νομίζω ότι έχει τόσο ανάγκη να είναι ανοιχτή ή κλειστή οποιαδήποτε σχολή. Από την άλλη μεριά η ίδια η κατάσταση μαρτυρά ότι κανείς μας δεν θέλει ούτε μάθημα να κάνει ούτε να προχωρήσει σαν άνθρωπος. Αν θέλαμε δεν θα αφήναμε εμείς πρώτοι από όλους να γίνει αυτό, αλλά δεν έχουμε τέτοια στάση μέχρι στιγμής και αμφιβάλω αν ποτέ επρόκειτο.
Καλά τα λόγια αλλά χωρίς να δείξει κανείς με πράξεις το τι θέλει δεν ωφελείται.

Όποιος θέλει να προσπαθήσει ο ίδιος για να λειτουργήσει η σχολή ας επικοινωνήσει μαζί μου.
petros89
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 13
Joined: Thu Feb 23, 2012 1:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Χειμερινή εξεταστική

Post by petros89 »

Η.Σ.Μ.Ε

Όποιος επιθυμεί να εξεταστεί στο μάθημα, που είναι σύμφωνα με το πρόγραμμα το άλλο Σαββάτο 5/7, ας το δηλώσει εδώ.

Αν μαζευτεί λογικός αριθμός θα στείλω μήνυμα στον Παππαδόπουλο ζητώντας την υποστήριξή του για την εξέταση.

Επίσης όποιος επιθυμεί να γίνουν μαθήματα κανονικά του τρέχοντος εξαμήνου ( Κυκλώματα , ΣΑΕ) ας το δηλώσει πάλι εδώ και πάλι θα ενημερώσω τον καθηγητή.

Ευχαριστώ
User avatar
apostolia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 34
Joined: Fri Jun 18, 2010 5:25 pm

Re: Χειμερινή εξεταστική

Post by apostolia »

ΗΣΜΕ +1

υπολόγιζέ με!
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”