Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

Πρόσκληση σε Έκτακτη ΓΣ ΔΕΠ ΕΜΠ - Παρασκευή 20/6, ώρα 12.00 αμφ. ΜΑΧ, συγκρότημα Πατησίων

Καλούνται τα μέλη του Συλλόγου ΔΕΠ ΕΜΠ σε Έκτακτη Γ.Σ., την Παρασκευή 20/6 και ώρα 12.00
στο Αμφιθέατρο ΜΑΧ (κτ. Τοσίτσα) στο συγκρότημα Πατησίων, με θέμα τις διαθεσιμότητες των
διοικητικών υπαλλήλων ΑΕΙ.

Η παρουσία όλων εξαιτίας της κρισιμότητας της κατάστασης είναι απαραίτητη.

Εκ του Προεδρείου του ΔΣ
Όποιος έχει τη δυνατότητα να πάει σε συνέλευση μελών ΔΕΠ θα καταλάβει ποιος πραγματικά ευθύνεται για την κατάντια μας μια και καλή, χωρίς υποσημειώσεις.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by castiel »

Kyria_patatokeftou wrote: Όποιος έχει τη δυνατότητα να πάει σε συνέλευση μελών ΔΕΠ θα καταλάβει ποιος πραγματικά ευθύνεται για την κατάντια μας μια και καλή, χωρίς υποσημειώσεις.
έχω πάει σε μια, δεν διαφέρουν πολύ από τις φοιτητικές συνελεύσεις :P
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

castiel wrote:
Kyria_patatokeftou wrote: Όποιος έχει τη δυνατότητα να πάει σε συνέλευση μελών ΔΕΠ θα καταλάβει ποιος πραγματικά ευθύνεται για την κατάντια μας μια και καλή, χωρίς υποσημειώσεις.
έχω πάει σε μια, δεν διαφέρουν πολύ από τις φοιτητικές συνελεύσεις :P
και εγώ. αν εξαιρέσεις το πιο κόσμιο, νομίζω ότι είναι μακράν χειρότερες σε απόψεις/κίνητρα των συμμετεχόντων.
Το μπάχαλο με τους διοικητικούς ήταν ευθύς εξαρχής δική τους ευθύνη και τώρα καλούν σε έκτακτες ΓΣ για την κρισιμότητα της κατάστασης. Ούτε μια ανακοίνωση δεν αξιώθηκαν να βγάλουν τόσες μέρες, δεν το συζητώ για απεργία αφού τόσο διαφωνούν με κυβέρνηση κλπ κλπ
Φωνή βοώντος..
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
Galthazar7
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Jan 29, 2014 4:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Galthazar7 »

Ανοικτή επιστολή Συμβουλίου του Ιδρύματος προς τον κ. Πρύτανη

Αξιότιμε κ. Πρύτανη,

Παρακολουθούμε με μεγάλη ανησυχία να επαναλαμβάνεται για μια ακόμη φορά ο αποκλεισμός του
Ιδρύματος, παρά το ότι εσείς και η Σύγκλητος εκφράσατε την αναγκαιότητα του να παραμείνει το
ΕΜΠ ανοιχτό. Το Συμβούλιο του Ιδρύματος θεωρεί ότι η πολυτεχνειακή κοινότητα πρέπει να επιδείξει
υψηλό αίσθημα ευθύνης, ιδίως απέναντι στους φοιτητές, και να συμβάλει άμεσα στην ελεύθερη
πρόσβαση στους χώρους του ΕΜΠ και στη συνέχιση των εκπαιδευτικών και ερευνητικών
δραστηριοτήτων.

Ελπίζουμε ότι αυτό το συναίσθημα ευθύνης θα οδηγήσει και όσους βρίσκονται και πάλι αντιμέτωποι
με το φάσμα της απόλυσης στο να υπερνικήσουν τα εύλογα αισθήματα πικρίας. Η αναφορά σε δίκαια
αιτήματα ή σε λάθη της κυβέρνησης δεν δικαιολογεί τον αποκλεισμό πρόσβασης σε δημόσια αγαθά
και την παρεμπόδιση της λειτουργίας του Ιδρύματος. Το ΕΜΠ δεν ανήκει αποκλειστικά σε κανέναν,
ούτε στους φοιτητές, ούτε στους καθηγητές, ούτε στους υπαλλήλους του. Πρώτιστα ανήκει στην
κοινωνία και όλοι όσοι το υπηρετούμε οφείλουμε να υπερασπιζόμαστε το κύρος του και το δημόσιο
συμφέρον, εφαρμόζοντας στην πράξη την αρχή της υπεύθυνης αυτοδιοίκησης.

Στη βάση αυτής της αρχής, πιστεύουμε ότι όλα τα μέλη της κοινότητας πρέπει να αναλάβουν τις
ευθύνες που τους αναλογούν και να συμβάλουν από κοινού για τον τερματισμό αυτής της
κατάστασης. Ιδιαίτερα καλούμε όλους όσους έχουν θέση ευθύνης στο Ίδρυμα, εσάς, τους
Αναπληρωτές Πρύτανη, τους Κοσμήτορες, αλλά και όσους από τους Υποψηφίους Πρυτάνεις
επιθυμούν, σε κάθε δυνατή δράση, προκειμένου να τερματιστεί η αδιανόητη απαγόρευση
πρόσβασης στο Ίδρυμα και να αποκατασταθούν πλήρως οι ακαδημαϊκές και διοικητικές του
λειτουργίες. Το Συμβούλιο του Ιδρύματος δηλώνει ότι θα συμμετέχει ενεργά σε όλες τις ενέργειες που
θα αποσκοπούν στην κατεύθυνση αυτή.

Εκ μέρους του Συμβουλίου του Ιδρύματος,
Μιχάλης Τριανταφύλλου
Πρόεδρος Συμβουλίου ΕΜΠ
Καθηγητής ΜΙΤ
http://si.ntua.gr/docs/2013-2014/140619_SI.pdf
Attachments
Σ.Ι σε Πρύτανη (19-6).pdf
(280.87 KiB) Downloaded 857 times
Last edited by castiel on Thu Jun 19, 2014 11:46 pm, edited 1 time in total.
Reason: προσθήκη ανακοίνωσης σε .pdf για κατέβασμα
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by scooby »

δυστυχως υπαρχουν κ αυτα...

http://www.lifo.gr/now/society/49111
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Post by azazel320 »

Εκει στον όμιλο al af ouzou τα μπέρδεψαν. Καθηγητης του ΕΜΠ γράφει το άρθρο στην αρχή και έπειτα και του ΕΚΠΑ. Ολα μαζί

Στάλθηκε από το ST25i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Mike 1.0
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Fri Dec 16, 2011 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Mike 1.0 »

Εγώ θα προτιμούσα να διαβάσω σε αυτό το topic και τα διάφορα πιθανά σενάρια για τα μαθήματα και την εξεταστική, όπως τα φαντάζεται ο καθένας, όταν και εάν λήξει η απεργία. Τι σας έχουμε τους παλιότερους?

Είναι εφικτό η εξεταστική να παραταθεί κι άλλο, μέσα στον Αύγουστο?
azazel320
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Feb 24, 2010 8:26 pm

Post by azazel320 »

Μέχρι τις 8 Αυγούστου μπορεί. Επίσης μπορεί να χαθουν τα εαρινα και να δοθουν τον Σεπτεμβρη (διπλή) τα εχω δει ολα σε αυτη τη σχολή.

Στάλθηκε από το ST25i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
XaVass
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 78
Joined: Fri Jun 11, 2010 6:32 pm

Re:

Post by XaVass »

azazel320 wrote:Μέχρι τις 8 Αυγούστου μπορεί. Επίσης μπορεί να χαθουν τα εαρινα και να δοθουν τον Σεπτεμβρη (διπλή) τα εχω δει ολα σε αυτη τη σχολή.

Στάλθηκε από το ST25i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γενικώς και τριπλή έχουν κάνει. Νομίζω το 6 ήταν, αλλά δε θυμάμαι σίγουρα. Που ήθελε διάβασμα, αλλά έβλεπες παιδιά να περνάνε 15 ή 20 μαθήματα χωρίς υπερβολή και ιδιαίτερο κόπο. Αλλά ήταν πολλά τα προβλήματα (μαθήματα το ένα πάνω στο άλλο, πολύ μεγάλη διάρκεια συνολικών "εξεταστικών" κλπ)
User avatar
spooky
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 65
Joined: Wed Jan 19, 2011 1:07 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by spooky »

Αν έχω καταλάβει σωστά η σχολή Μηχ Μηχ σήμερα ειναι κλειστή(?) σωστα???
Αρα αύριο δεν θα δωθούν μαθήματα.... Σωστά??? Ας μας πει όποιος ξέρει κάτι παραπάνω...
"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change".Charles Darwin
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”