Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
nikiforos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 91
Joined: Tue Jun 15, 2010 8:27 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by nikiforos »

master θα συμβουλευες να μην κατεβουμε καν σχολη το πρωι?
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by master »

nikiforos wrote:master θα συμβουλευες να μην κατεβουμε καν σχολη το πρωι?

Προφανώς και δε μπορώ να συμβουλέψω οτιδήποτε. Εδώ οι ίδιοι οι καθηγητές δεν παίρνουν μία οριστική απόφαση.

Αυτό που είπα απλώς είναι ότι δε σταματάει αύριο η κατάληψη, αλλά συνεχίζεται κανονικά.

Επίσης, για να γίνει μία εξέταση χρειάζονται επιτηριτές, οι οποίοι πέρα από τους διδακτορικούς είναι και εργαζόμενοι στα εργαστήρια. Τώρα αν πάει κάποιος να αρχίσει μία εξέταση με κάποιους που δεν επιθυμούν να απεργήσουν, και το μάθουν οι υπόλοιποι δεν νομίζω ότι θα το επιτρέψουν. Από την άλλη ποτέ δε ξέρεις. Οπότε πάρε ένα τηλέφωνο στο γραφείο του καθηγητή πριν δώσεις μπας και σου πει τίποτα παραπάνω, αν και δεν το νομίζω να το σηκώσει καν γιατι θα τον έχουνε πάρει κάμποσοι μέχρι εκείνη την ώρα.

Όπως καταλαβαίνεις δε μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς τίποτα. Οπότε αν σου είναι εύκολο πήγαινε δες. Αν και αν κρίνω από παλαιότερες περιπτώσεις (όχι φυσικά κατάληψης από ΙΔΑΧ, αλλά απεργία των μέσων) αν ανέβουν οι μισόι να δώσουν ένα μάθημα ενώ επικρατεί σύγχηση για το αν θα δωθεί, και τελικά δίνεται το μάθημα, συνήθως βγάζουν αναπλήρωση. Οπότε εγώ θεωρώ πως επειδή δεν τους αρέσουν και πολύ οι αναπληρώσεις δε θα δωθεί καν. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου πάντα, καλύτερα να ανέβει κάποιος να το μάθει από τον καθηγητή.

Τώρα όσον αφορά στο πως θα μπει ο κόσμος για τη συνέλευση αφού έχουνε κλίσει τις πύλες, δε νομίζω πως είναι θέμα, καθώς αρχικά οι απεργούντες θέλουν να πάρει η συνέλευση κάποια απόφαση που να υποστηρίζει τον αγώνα τους, οπότε θέλουν να γίνει, και επίσης η συνέλευση των ναυπηγών την παρασκευή πραγματοποιήθηκε κανονικά.
Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
User avatar
sisyphus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Wed Mar 13, 2013 6:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by sisyphus »

master wrote:
nikiforos wrote:master θα συμβουλευες να μην κατεβουμε καν σχολη το πρωι?

Προφανώς και δε μπορώ να συμβουλέψω οτιδήποτε. Εδώ οι ίδιοι οι καθηγητές δεν παίρνουν μία οριστική απόφαση.

Αυτό που είπα απλώς είναι ότι δε σταματάει αύριο η κατάληψη, αλλά συνεχίζεται κανονικά.

Επίσης, για να γίνει μία εξέταση χρειάζονται επιτηριτές, οι οποίοι πέρα από τους διδακτορικούς είναι και εργαζόμενοι στα εργαστήρια. Τώρα αν πάει κάποιος να αρχίσει μία εξέταση με κάποιους που δεν επιθυμούν να απεργήσουν, και το μάθουν οι υπόλοιποι δεν νομίζω ότι θα το επιτρέψουν. Από την άλλη ποτέ δε ξέρεις. Οπότε πάρε ένα τηλέφωνο στο γραφείο του καθηγητή πριν δώσεις μπας και σου πει τίποτα παραπάνω, αν και δεν το νομίζω να το σηκώσει καν γιατι θα τον έχουνε πάρει κάμποσοι μέχρι εκείνη την ώρα.

Όπως καταλαβαίνεις δε μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς τίποτα. Οπότε αν σου είναι εύκολο πήγαινε δες. Αν και αν κρίνω από παλαιότερες περιπτώσεις (όχι φυσικά κατάληψης από ΙΔΑΧ, αλλά απεργία των μέσων) αν ανέβουν οι μισόι να δώσουν ένα μάθημα ενώ επικρατεί σύγχηση για το αν θα δωθεί, και τελικά δίνεται το μάθημα, συνήθως βγάζουν αναπλήρωση. Οπότε εγώ θεωρώ πως επειδή δεν τους αρέσουν και πολύ οι αναπληρώσεις δε θα δωθεί καν. Αλλά αυτή είναι η γνώμη μου πάντα, καλύτερα να ανέβει κάποιος να το μάθει από τον καθηγητή.

Τώρα όσον αφορά στο πως θα μπει ο κόσμος για τη συνέλευση αφού έχουνε κλίσει τις πύλες, δε νομίζω πως είναι θέμα, καθώς αρχικά οι απεργούντες θέλουν να πάρει η συνέλευση κάποια απόφαση που να υποστηρίζει τον αγώνα τους, οπότε θέλουν να γίνει, και επίσης η συνέλευση των ναυπηγών την παρασκευή πραγματοποιήθηκε κανονικά.
Αυτό είναι και η πιθανότερη και πιο λογική εξέλιξη. Εδώ τα μετρό απεργούσαν και δε δόθηκαν μαθήματα, τώρα που απεργεί το προσωπικό θα δοθούν? Εγώ πάντως έχω σταματήσει το διάβασμα, άρα αν μας τα γυρίσουν, η Μηχανική ΙΙ πάει για του χρόνου το Σεπτέμβρη.
mnm
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 126
Joined: Tue Sep 14, 2010 4:18 pm

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by mnm »

την Παρασκευή που πέρασα απο την πύλη Κατεχάκη μίλησα με έναν εργαζόμενο του ΕΜΠ, ρώτησα αν θα δοθούν μαθήματα την άλλη βδομάδα (από αύριο δλδ) και μου είπε όχι γιατί αν δεν αλλάξει κάτι, στις 16/9 ανακοινώνονται τα ονόματα των προς απόλυση. Οπότε θα συνεχίσουν μέχρι τότε την απεργία. Η Γ.Σ των μηχανολόγων αφορά τους φοιτητές όχι το προσωπικό του ΕΜΠ και αν θα ψηφιστεί κατάληψη αυρίο θα είναι κάτι ξεχωριστό απο την απεργία του προσωπικού. Με τη λογική μου πάντα αν δλδ πχ το προσωπικό σταματήσει την απεργία την Τετάρτη και αύριο αποφασιστεί στη Γ.Σ κατάληψη μέχρι την Παρασκευή τότε η σχολή -θεωρητικά πάντα- θα μείνει κλειστή λογω κατάληψης φοιτητών και πέραν της Τετάρτης (ασχέτως αν η απόφαση της Γ.Σ για κατάληψη είχε ως λόγο τη στήριξη των εργαζομένων του ΕΜΠ). Κατ' τα άλλα συμφωνώ με ότι είπε ο master πιο πάνω και να προσθεσω κι εγώ σ' αυτό:
sisyphus wrote: Εγώ πάντως έχω σταματήσει το διάβασμα, άρα αν μας τα γυρίσουν, η Μηχανική ΙΙ πάει για του χρόνου το Σεπτέμβρη.
το εξής. Παιδιά είναι δύσκολο και ξενέρα να κόβεται η εξεταστική με το μυαλό από τη φύση του μεταξύ διαβάσματος και ξυσίματος, αλλά μη χαλαρώνουμε. Είναι ευκαιρία και γι αυτούς που χρωστάνε όχι μόνο να διαβασουν αλλά να γράψουν και καλυτερα και για αυτούς που ήταν να μη δώσουν κάποια εν τέλει να χουν χρόνο να διαβάσουν και να τα δώσουν. Γιατί πιστεύω ακόμα και αν τραβήξει η απεργία τα μαθήματα θα δοθούν κάποια στιγμή. Ο καθείς κάνει το κουμάντο του αλλά ίσως καλύτερα να ναι έτοιμος.
nat alyss
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 48
Joined: Wed Apr 14, 2010 2:02 pm

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by nat alyss »

Καλησπέρα σας, μήπως κανείς ξέρει τι γίνεται με τα θέματα της γραμματείας ? Για να πάρουμε αντίγραφα διπλώματος , αναλυτική βαθμολογία κτλ. πρέπει να περιμένουμε να ανοίξει η γραμματεία?
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by nagas »

nat alyss wrote:Καλησπέρα σας, μήπως κανείς ξέρει τι γίνεται με τα θέματα της γραμματείας ? Για να πάρουμε αντίγραφα διπλώματος , αναλυτική βαθμολογία κτλ. πρέπει να περιμένουμε να ανοίξει η γραμματεία?
Εφ´όσον και οι γραμματείες επηρεάζονται από τις περικοπές, λογικά συμμετέχουν και στην απεργία. Οπότε μάλλον πρέπει να περιμένεις να τελειώσει η απεργία αυτά που θες.
Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
User avatar
tzanakos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 305
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:16 pm

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by tzanakos »

μήπως ξέρει κανείς αν οι καθηγητές είναι στα γραφεία τους. αν ανέβω στη σχολή θα βρω κάποιον;
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by ιστορικός mech-eng »

tzanakos wrote:μήπως ξέρει κανείς αν οι καθηγητές είναι στα γραφεία τους. αν ανέβω στη σχολή θα βρω κάποιον;
αν υπαρχει περιφρουρηση στις πυλες του πολυτεχνειου δεν μπαινει κανενας καθηγητης.αλλα δεν χανεις τιποτα να παρεις ενα τηλεφωνο στο γραφειο του καθηγητη που θελεις και να δεις
fontas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Thu Jun 17, 2010 10:40 am

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by fontas »

Εγώ που πήγα χτες από σχολή ήταν περίπου 10-20 άτομα στην πύλη και αν δεν τους εξηγούσες τι ήθελες δεν σε άφηναν να μπεις. Και επειδή τους ρώτησα μου είπαν ότι όλα τα κτίρια των Μηχανολόγων (και τα εργαστήρια) είναι κλειδωμένα και δεν αφήνουν τους καθηγητές να μπουν. Επομένως είναι εξαιρετικά απίθανο να βρεις καθηγητή στο γραφείο του και μάλλον το χρόνο σου θα χάσεις.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί αναβολής των εξετάσεων στους Μηχνολόγους

Post by Adamaklas »

tzanakos wrote:μήπως ξέρει κανείς αν οι καθηγητές είναι στα γραφεία τους. αν ανέβω στη σχολή θα βρω κάποιον;
Οχι δεν θα βρεις κανέναν.

Στειλε μειλ , πολυ πιο σιγουρο!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”