** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 23/10/2012 **

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
vik
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 9
Joined: Mon Apr 23, 2012 9:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by vik »

Παιδιά, το παραμύθιασμα που έχετε φάει εδώ μέσα είναι μεγαλύτερο και από αυτό που τρώει η γιαγιά μου στο χωριό κάθε μέρα, που βλέπει Πρετεντέρη. Νομίζετε ότι είστε ανεξάρτητοι και ανεπηρέαστοι από μικροκομματικές αντιλήψεις και ότι η κριτική σας είναι στο ζενίθ σε σχέση με τους υπόλοιπους (ναι, όλους αυτούς τους... ποταπούς τους παραταξιακούς). Αυτή η κριτική σκέψη, λοιπόν, δεν σας τσίγκλισε καθόλου(;) Να σας εφιστήσει το ενδιαφέρον σε ένα και μόνο πράγμα: ότι η παράταξη που έχει τη μεγαλύτερη δύναμη σε όλη τη φοιτιτική κοινότητα, η ΔΑΠ, έκανε πίσω το πλαίσιο της και σιωπηλά εισχώρησε στο δικό σας; Εσείς δεν υποστηρίζατε σήμερα με πάθος ότι όλες οι παρατάξεις εξυπηρετούν πολιτικά συμφέροντα; Φανταστείτε, λοιπόν, πόσο βόλεψε η δική σας πρόταση, έτσι ώστε να την υποστηρίξει. Σκεφτείτε λίγο, πόσο μια απολιτίκ θέση "ανοιχτής σχολής", κενή απο οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο, ειναι εν τέλει τόσο βαθειά πολιτική και μάλιστα βολεύει τόσο τους έχοντες και κατέχοντες που την υποστηρίζουν με θέρμη. Ακόμα κάτι: θεωρείτε ότι μόνο εσείς έχετε τα αυτιά και τους ορίζοντές σας ανοιχτούς. Εσείς παιδιά, κατεβαίνετε στις συνελεύσεις και δεν ακούτε κανέναν ομιλιτή, δεν διαβάζετε κανένα πλαίσιο, αλλά τους κομματικούς κατηγορείτε για παρωπίδες. Σήμερα, στον ομιλητή του ΜΑΣ λέγατε και ρωτούσατε για τις καταλήψεις, ενώ στο πλαίσιο τους δεν ανέφεραν τίποτα για κατάληψη της σχολής. Μετα στα ΕΑΑΚ λέγατε ότι αντέγραψε πράγματα από το πλαίσιό σας, ενώ το είχαν συντάξει πολύ πριν μιλήσετε εσείς. Ανενημέρωτοι και ανεπίδεκτοι κιόλας μαθήσεως. Ανεξάρτητος, φίλοι μου, σημαίνει να κατέβεις στη συνέλευση και να ακούσεις όλες τις τοποθετήσεις με προσοχή, και πάρε την απόφαση σου εκεί. Μην πας προαποφασισμένος, ακούγοντας απολύτως τίποτα απο τους υπόλοιπους με σκοπό να εξαγγείλεις κατηγορίες προς πάσα κατεύθυνση, επειδή έχεις αποφασίσει απο πριν ότι εσύ έχεις δίκιο. Όσο αγαθές και να ήταν οι προθέσεις ορισμένων απο εσάς, δεν μπορώ να σας συμμεριστώ γιατί ήσασταν ανεκδιήγητοι. Προτιμώ την εξάρτηση, λοιπόν, απο αυτό που αντίκρυσα σήμερα.

Με εμφανή απέχθεια,
μια "εξαρτημένη" συνάδελφος σας
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by ιστορικός mech-eng »

vik wrote:
Με εμφανή απέχθεια,μια "εξαρτημένη" συνάδελφος σας
Image
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Stathis »

rodrigo wrote:ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ

ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ - ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙ
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Stathis »

vik wrote:Ανεξάρτητος, φίλοι μου, σημαίνει να κατέβεις στη συνέλευση και να ακούσεις όλες τις τοποθετήσεις με προσοχή, και πάρε την απόφαση σου εκεί.
Με εμφανή απέχθεια,
μια "εξαρτημένη" συνάδελφος σας

σε πρώτη ανάγνωση ακούγεται λογικό

σε μίαμιση ανάγνωση όμως , να υποθέσω ότι εσύ έκρινες αν πρέπει να ψηφίσεις νδ ή πασόκ ακούγοντας τις απόψεις τους στο τελευταίο ντιμπέιτ , δεν ήσουν προκατειλημμένη από το παρελθόν τους ;


Με εμφανή κρύωμα από τον κωλόκαιρο , ένας <<εξαρτημένος>> από την σοκολάτα ιον με ολάκερα καβουρντισμένα αμύγδαλα
Stfu_plz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Fri Oct 08, 2010 7:35 pm

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Stfu_plz »

ρε παιδια ειμαι ο μονος που θεωρει οτι πρεπει να κλειδωθει το thread? 1ον: εχει αποκλινει απο τον αρχικο του στοχο 2ον: πραγματευεται ενα συμβαν που εδω και ωρες (θα επρεπε να) θεωρειται ληξαν. Οποιος διαφωνει με την αποφαση που παρθηκε απο την ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ του ΦΣ (οπως ΚΑΘΕ φορα ακουμε) θα μπορουσε να αρκεστει στο να συμμορφωθει προσωρινα και να σκεφτει με ποιο τροπο μπορει να δωσει βαρυτητα στα επιχειρηματα του. (οπως σε ΤΙ θα βοηθησει η καταληψη στην παρουσα φαση, ή στο ΤΙ βοηθησε μεχρι τωρα ολα αυτα τα χρονια) Επειτα, να ειναι σιγουρος αυτος ο καποιος , οτι οπως εγω ετσι κι αλλοι θα τον στηριξουν ΕΦΟΣΟΝ πραγματικα μπορεσει να μας δωσει εναν καλο λογο γιατι να κλεισουμε τη σχολη , εστω και αν κατι τετοιο αντιτιθεται καταφανεστατα στα προσωπικα συμφεροντα μας. Μεχρι τοτε ας καταλαβει -και ας σεβαστει- οτι μια μεγαλη μεριδα φοιτητων δεν προτιθεται να στηριξει ενδεχομενη ΚΑΤΑΛΗΨΗ για την ΚΑΤΑΛΗΨΗ.
GranitaapoPeponi
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 67
Joined: Tue Oct 09, 2012 11:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by GranitaapoPeponi »

Vladimir wrote:Eπίσης κανείς δεν σκέφτηκε να σχολιάσει αυτά που ρώτησα εγώ στη συνέλευση. W/e
να τα σχολιάσουμε, αλλά τι ρώτησες;
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Stathis »

Vladimir wrote:
Stathis wrote:
rodrigo wrote:ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ

ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ - ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙ

Πωπω


Anyway, ποιόν ''έπρεπε να δείρουν'' που είπε ο rodrigo?




Eπίσης κανείς δεν σκέφτηκε να σχολιάσει αυτά που ρώτησα εγώ στη συνέλευση. W/e
χάρη?
User avatar
Flush_Royal
Civil Seeder
Civil Seeder
Posts: 189
Joined: Fri Mar 11, 2011 3:56 am
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Flush_Royal »

vik wrote:Παιδιά, το παραμύθιασμα που έχετε φάει εδώ μέσα είναι μεγαλύτερο και από αυτό που τρώει η γιαγιά μου στο χωριό κάθε μέρα, που βλέπει Πρετεντέρη. Νομίζετε ότι είστε ανεξάρτητοι και ανεπηρέαστοι από μικροκομματικές αντιλήψεις και ότι η κριτική σας είναι στο ζενίθ σε σχέση με τους υπόλοιπους (ναι, όλους αυτούς τους... ποταπούς τους παραταξιακούς). Αυτή η κριτική σκέψη, λοιπόν, δεν σας τσίγκλισε καθόλου(;) Να σας εφιστήσει το ενδιαφέρον σε ένα και μόνο πράγμα: ότι η παράταξη που έχει τη μεγαλύτερη δύναμη σε όλη τη φοιτιτική κοινότητα, η ΔΑΠ, έκανε πίσω το πλαίσιο της και σιωπηλά εισχώρησε στο δικό σας; Εσείς δεν υποστηρίζατε σήμερα με πάθος ότι όλες οι παρατάξεις εξυπηρετούν πολιτικά συμφέροντα; Φανταστείτε, λοιπόν, πόσο βόλεψε η δική σας πρόταση, έτσι ώστε να την υποστηρίξει. Σκεφτείτε λίγο, πόσο μια απολιτίκ θέση "ανοιχτής σχολής", κενή απο οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο, ειναι εν τέλει τόσο βαθειά πολιτική και μάλιστα βολεύει τόσο τους έχοντες και κατέχοντες που την υποστηρίζουν με θέρμη. Ακόμα κάτι: θεωρείτε ότι μόνο εσείς έχετε τα αυτιά και τους ορίζοντές σας ανοιχτούς. Εσείς παιδιά, κατεβαίνετε στις συνελεύσεις και δεν ακούτε κανέναν ομιλιτή, δεν διαβάζετε κανένα πλαίσιο, αλλά τους κομματικούς κατηγορείτε για παρωπίδες. Σήμερα, στον ομιλητή του ΜΑΣ λέγατε και ρωτούσατε για τις καταλήψεις, ενώ στο πλαίσιο τους δεν ανέφεραν τίποτα για κατάληψη της σχολής. Μετα στα ΕΑΑΚ λέγατε ότι αντέγραψε πράγματα από το πλαίσιό σας, ενώ το είχαν συντάξει πολύ πριν μιλήσετε εσείς. Ανενημέρωτοι και ανεπίδεκτοι κιόλας μαθήσεως. Ανεξάρτητος, φίλοι μου, σημαίνει να κατέβεις στη συνέλευση και να ακούσεις όλες τις τοποθετήσεις με προσοχή, και πάρε την απόφαση σου εκεί. Μην πας προαποφασισμένος, ακούγοντας απολύτως τίποτα απο τους υπόλοιπους με σκοπό να εξαγγείλεις κατηγορίες προς πάσα κατεύθυνση, επειδή έχεις αποφασίσει απο πριν ότι εσύ έχεις δίκιο. Όσο αγαθές και να ήταν οι προθέσεις ορισμένων απο εσάς, δεν μπορώ να σας συμμεριστώ γιατί ήσασταν ανεκδιήγητοι. Προτιμώ την εξάρτηση, λοιπόν, απο αυτό που αντίκρυσα σήμερα.

Με εμφανή απέχθεια,
μια "εξαρτημένη" συνάδελφος σας
Πάλι καλά που βρίσκονται που και που κάτι τέτοια μυαλά μπροστά μας και μας φωτίζουν.
Μα πόσο γραφικοί είστε όλοι σας..Θα χαλάσει η συνταγή αν με το που ξεκινήσετε να μιλάτε δεν αναφερθείτε στον Πρετεντέρη και στην γιαγιά στο χωριό σας.
Κοπελιά χαλάρωσε.Παίζει και να μην ξέρεις την αλήθεια.. Απλά σε έχουν κάνει να πιστεύεις ότι την ξέρεις.Δεν υπάρχει λόγος για μανιφέστα σαν αυτό που έγραψες γιατί πολύ απλά δεν κάνουμε στην σχολή μας επανάσταση.Τώρα τι οργανώνει ο καθένας μας έξω από την σχολή δικαίωμα του.

Με εμφανή απέχθεια
κάποιο "πρόβατο".
"μπέέέ"
User avatar
LiberalThinker
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Tue Oct 02, 2012 9:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by LiberalThinker »

Μα πόσο γραφικοί είστε όλοι σας..
Το θέμα είναι πόσο γραφική είναι αυτή η κατάσταση που περιγράφεται,εδώ να σκεφτείς λες γραφικό αυτόν που την περιγράφει...Πάντως ένα παράπονο έχω από μερικούς που έχουν ανοιχτό μυαλό και κριτική σκέψη και αφορά τη δαιμονοποίηση της αριστεράς...Απλά καταλάβετε ότι αν διαφωνείτε με κάποιον δεν είναι ανάγκη να τον απαξιώσετε,ειδικότερα την αριστερά που έχει ουσιαστικά προσφέρει.Μη μου αρχίσετε για εργατοπατέρες,για πουλημένους,για γιαλαντζί επαναστάτες και για τα προβλήματα της αριστεράς γιατί έχω πολλά να αντιπαραθέσω και δεν είναι και αυτό το θέμα.Έχω δει πολλά σχόλια και δεν έχω απαντήσει κάτι,όμως μη φτάνουμε στο σημείο να λέμε ότι φταίει η αριστερά για οτιδήποτε συμβαίνει,μην ξεχνάμε και ποιοι κυβερνούν.Και επίσης πολλές φορές έχω δει από ανεξάρτητους να ξεχνιέται η αλληλεγγύη και να επικρατεί ο παρτακισμός δεν είπα όμως ότι τα παιδιά του πλαισίου είναι παρτάκηδες και στάθηκα πολύ στο να καταλάβω τι προτείνουν...Υπάρχουν λοιπόν αριστερά άτομα που πραγματικά αγωνίζονται και εργάζονται για μια καλύτερη κοινωνία(για να μη το βάλω μόνο στο πλαίσιο της σχολής),υπήρξαν άτομα που πραγματικά αγωνίστηκαν για να έχουμε κάποια δικαιώματα σήμερα και θα συνεχίσουν να υπάρχουν...Μην γενικεύετε καταστάσεις,μη βγάζετε εύκολα συμπεράσματα,μη βάζετε ταμπέλες.
Επίσης το πολυτεχνείο είναι μια πολύ μεγάλη κοινωνία στην οποία χωράνε και πολιτικές τοποθετήσεις και πολιτικές συζητήσεις,αυτός που τώρα είναι συμφοιτητής σας αύριο θα είναι στην κυβέρνηση...Αν δεν καταφέρουμε όλοι σαν κοινότητα να προασπίσουμε τα δικαιώματά μας και να γίνουμε μια γενιά που θα αλλάξει αυτήν την κατάσταση που επικρατεί τότε το μόνο που θα κάνουμε είναι να βγούμε και να αντικαταστήσουμε αυτούς που τα έφαγαν,αυτούς που δεν νοιάστηκαν για τίποτα πέρα από τους εαυτούς τους...Δηλαδή διαφωνεί κανείς με το ότι αυτές οι πολιτικές πρέπει να αλλάξουν;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by ShadowMech »

vik wrote:Παιδιά, το παραμύθιασμα που έχετε φάει εδώ μέσα είναι μεγαλύτερο και από αυτό που τρώει η γιαγιά μου στο χωριό κάθε μέρα, που βλέπει Πρετεντέρη. Νομίζετε ότι είστε ανεξάρτητοι και ανεπηρέαστοι από μικροκομματικές αντιλήψεις και ότι η κριτική σας είναι στο ζενίθ σε σχέση με τους υπόλοιπους (ναι, όλους αυτούς τους... ποταπούς τους παραταξιακούς). Αυτή η κριτική σκέψη, λοιπόν, δεν σας τσίγκλισε καθόλου(;) Να σας εφιστήσει το ενδιαφέρον σε ένα και μόνο πράγμα: ότι η παράταξη που έχει τη μεγαλύτερη δύναμη σε όλη τη φοιτιτική κοινότητα, η ΔΑΠ, έκανε πίσω το πλαίσιο της και σιωπηλά εισχώρησε στο δικό σας; Εσείς δεν υποστηρίζατε σήμερα με πάθος ότι όλες οι παρατάξεις εξυπηρετούν πολιτικά συμφέροντα; Φανταστείτε, λοιπόν, πόσο βόλεψε η δική σας πρόταση, έτσι ώστε να την υποστηρίξει. Σκεφτείτε λίγο, πόσο μια απολιτίκ θέση "ανοιχτής σχολής", κενή απο οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο, ειναι εν τέλει τόσο βαθειά πολιτική και μάλιστα βολεύει τόσο τους έχοντες και κατέχοντες που την υποστηρίζουν με θέρμη. Ακόμα κάτι: θεωρείτε ότι μόνο εσείς έχετε τα αυτιά και τους ορίζοντές σας ανοιχτούς. Εσείς παιδιά, κατεβαίνετε στις συνελεύσεις και δεν ακούτε κανέναν ομιλιτή, δεν διαβάζετε κανένα πλαίσιο, αλλά τους κομματικούς κατηγορείτε για παρωπίδες. Σήμερα, στον ομιλητή του ΜΑΣ λέγατε και ρωτούσατε για τις καταλήψεις, ενώ στο πλαίσιο τους δεν ανέφεραν τίποτα για κατάληψη της σχολής. Μετα στα ΕΑΑΚ λέγατε ότι αντέγραψε πράγματα από το πλαίσιό σας, ενώ το είχαν συντάξει πολύ πριν μιλήσετε εσείς. Ανενημέρωτοι και ανεπίδεκτοι κιόλας μαθήσεως. Ανεξάρτητος, φίλοι μου, σημαίνει να κατέβεις στη συνέλευση και να ακούσεις όλες τις τοποθετήσεις με προσοχή, και πάρε την απόφαση σου εκεί. Μην πας προαποφασισμένος, ακούγοντας απολύτως τίποτα απο τους υπόλοιπους με σκοπό να εξαγγείλεις κατηγορίες προς πάσα κατεύθυνση, επειδή έχεις αποφασίσει απο πριν ότι εσύ έχεις δίκιο. Όσο αγαθές και να ήταν οι προθέσεις ορισμένων απο εσάς, δεν μπορώ να σας συμμεριστώ γιατί ήσασταν ανεκδιήγητοι. Προτιμώ την εξάρτηση, λοιπόν, απο αυτό που αντίκρυσα σήμερα.

Με εμφανή απέχθεια,
μια "εξαρτημένη" συνάδελφος σας
Δηλαδη διαβασες το ποστ μου ακριβως πριν το δικο σου, και η απαντηση ειναι αυτη... ΟΚ. Καλη φαση. Πολιτισμος.

Επισης δε κατηγορησε καποιος απο τους ομιλητες την ΠΚΣ για καταληψη, αν και η συζητηση ηταν αρκετη ωρα στο γενικα "περι καταληψης" οποτε και παλι δε θα ηταν εκτος θεματος κατι τετοιο. Ερωτησεις κανουν και απλοι φοιτητες, δε σημαινει οτι οποιος δεν ειναι σε παραταξη ειναι και οργανωτης του ανεξαρτητου πλαισιου.

Τα πλαισια προσωπικα τα εχω διαβασει αρκετες φορες, και πλεον τα βρισκω κατα 80% ενα διασκεδαστικο κινδυνολογικο ευχολογιο, που λεει πολλα χωρις να λεει τελικα τιποτα. :)

Οσο για την ΔΑΠ, περα απο συστηματα και υπογειους υποστηρικτες, παιζει το ρεαλιστικο σεναριο του να μην ηθελαν να υποστουν τον περσινο "διασειρμο" με το ανεξαρτητο να εχει 250 ψηφους και την δαπ "που ανοιγει τις σχολες" να εχει 43. Την θεση μας με την δαπ την ξεκαθαρισαμε και με το παραπανω πιστευω.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”