** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 23/10/2012 **

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Melenios »

Dr.Hus wrote:Να ξεκαθαρίσω ότι όσο δεν θέλουν όλοι τόσο κι εγώ δεν θέλω να χάνω μαθήματα. Το κλείσιμο μιας σχολής δεν είναι κάτι που το αποφασίζει όποιος γουστάρει να την κλείσει, είναι απόφαση γενικής συνέλευσης γι'αυτό άλλοστε πολλές φορές η σχολή άνοιξε μετά από την απόφαση της γ.σ. Αν ερχόταν μια ομάδα ατόμων να κλείσει με το ζόρι τη σχολή αδιαφορώντας για το τι ψήφισε ο φ.σ. τότε και εγώ θα ήμουν άκρως αντίθετος. Η συνδιαμόρφωση είναι το καλύτερο αλλά στην περίπτωση των πλαισίων που κατεβαίνουν η συνδιαμόρφωση είναι αδύνατη και ειδικότερα στην πρόταση για κατάληψη.
με την ίδια λογική γιατί η "πλειοψηφία" των φοιτητών δεν σέβεται την απόφαση της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού?

η κατάληψη είναι παράνομη πράξη. οι νόμοι ψηφίζονται στη βουλή από εκλεγμένους "αντιπροσώπους" του ελληνικού λαού (τυπικά τουλάχιστον).

και από πότε σε μια δημοκρατία, η πλειοψηφία καταπατά τα δικαιώματα των μειονοτήτων?
η αριστερά σθεναρά υπερασπίζεται και δικαιώματα των μεταναστών (μειονότητες) και καλά κάνει!!
αλλά γιατί στην περίπτωση των φοιτητών που θέλουν να παρακολουθήσουν το μάθημα δεν κάνει το ίδιο?
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Kyria_patatokeftou »

Φίλε, Dr.Hus, θα ήθελα να διαβεβαιώσω εσένα και όλο τον κόσμο της σχολής ότι το Ανεξάρτητο Πλαίσιο θα είναι ένα πολιτικό πλαίσιο.

Όσο το "προτείνω κατάληψη" έχει πολιτικά στηρίγματα, άλλο τόσο και περισσότερο θα έχει το "θέλω τη σχολή ανοιχτή", με επιχειρήματα και τεκμηριωμένα.
ψηφιζουν καταληψη 200, κατεβαινουν στη πορεια 30 και στη καταληψη 5" εννοείται πως δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάω να κατεβαίνω σε πορείες και γενικά να δραστηριοποιούμαι.
η με το ζόρι επιβολή ενός αναποτελεσματικού μέτρου σε μία κοινότητα ανθρώπων είναι πράγματι ένα πολιτικό θέμα. Και λέγεται ευγενικά ατόπημα .
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
LiberalThinker
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Tue Oct 02, 2012 9:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by LiberalThinker »

με την ίδια λογική γιατί η "πλειοψηφία" των φοιτητών δεν σέβεται την απόφαση της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού?
Γιατί την απόφαση την πήρε με το πιστόλι στον κρόταφο...
chernobill
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 258
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:46 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by chernobill »

LiberalThinker wrote:
με την ίδια λογική γιατί η "πλειοψηφία" των φοιτητών δεν σέβεται την απόφαση της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού?
Γιατί την απόφαση την πήρε με το πιστόλι στον κρόταφο...
αυτο εμενα δε μου λεει κατι, ποιος ειναι αυτος που θα αποφασισει και θα κρινει αν την αποφαση την πηρε με το πιστολι στον κροταφο??? Δηλαδη αν εμενα δεν μου αρεσει κατι και δεν συμφωνω θα βγαινω και θα το παιζω σωτηρας???
User avatar
LiberalThinker
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Tue Oct 02, 2012 9:14 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by LiberalThinker »

chernobill wrote:
LiberalThinker wrote:
με την ίδια λογική γιατί η "πλειοψηφία" των φοιτητών δεν σέβεται την απόφαση της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού?
Γιατί την απόφαση την πήρε με το πιστόλι στον κρόταφο...
αυτο εμενα δε μου λεει κατι, ποιος ειναι αυτος που θα αποφασισει και θα κρινει αν την αποφαση την πηρε με το πιστολι στον κροταφο??? Δηλαδη αν εμενα δεν μου αρεσει κατι και δεν συμφωνω θα βγαινω και θα το παιζω σωτηρας???
Ρωτάει κάποιος και παίρνει μια απάντηση,καλά κάνει και δε σου λέει κάτι,δε χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι.Το αποφασίζω και το κρίνω εγώ που σκέφτηκα ήρεμος,κρίνετε με και εσείς...Το υπόλοιπο μέρος του σχολιασμού σου δεν το καταλαβαίνω,συγγνώμη.
User avatar
Dr.Hus
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Jan 15, 2012 10:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Dr.Hus »

Melenios wrote:
Dr.Hus wrote:Να ξεκαθαρίσω ότι όσο δεν θέλουν όλοι τόσο κι εγώ δεν θέλω να χάνω μαθήματα. Το κλείσιμο μιας σχολής δεν είναι κάτι που το αποφασίζει όποιος γουστάρει να την κλείσει, είναι απόφαση γενικής συνέλευσης γι'αυτό άλλοστε πολλές φορές η σχολή άνοιξε μετά από την απόφαση της γ.σ. Αν ερχόταν μια ομάδα ατόμων να κλείσει με το ζόρι τη σχολή αδιαφορώντας για το τι ψήφισε ο φ.σ. τότε και εγώ θα ήμουν άκρως αντίθετος. Η συνδιαμόρφωση είναι το καλύτερο αλλά στην περίπτωση των πλαισίων που κατεβαίνουν η συνδιαμόρφωση είναι αδύνατη και ειδικότερα στην πρόταση για κατάληψη.
με την ίδια λογική γιατί η "πλειοψηφία" των φοιτητών δεν σέβεται την απόφαση της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού?

η κατάληψη είναι παράνομη πράξη. οι νόμοι ψηφίζονται στη βουλή από εκλεγμένους "αντιπροσώπους" του ελληνικού λαού (τυπικά τουλάχιστον).

και από πότε σε μια δημοκρατία, η πλειοψηφία καταπατά τα δικαιώματα των μειονοτήτων?
η αριστερά σθεναρά υπερασπίζεται και δικαιώματα των μεταναστών (μειονότητες) και καλά κάνει!!
αλλά γιατί στην περίπτωση των φοιτητών που θέλουν να παρακολουθήσουν το μάθημα δεν κάνει το ίδιο?
Γενικά σου έχω απαντήσει ήδη αναφερόμενος στην συνδιαμόρφωση, κάπου μπορεί να επιτευχθεί κάπου όχι. Είναι σαν να σου λέω εγώ γιατί όταν ψηφίζεται το πλαίσιο της ανοιχτής σχολής δεν με αφήνεις κι εμένα να κάνω κατάληψη για να σέβεσαι τις μειοψηφίες. Επιπλέον, οι εκλογές είναι μία κοινοβουλευτική διαδικασία που αφορά το πανελλήνιο και πραγματοποιείται πολύ διαφορετικά σε σχέση με μία αμεσοδημοκρατική διαδικασία όπως η γ.σ. Ακόμα, όταν μιλάμε για τους μετανάστες, μιλάμε για μια ομάδα ανθρώπων που λέγεται μειονότητα με βάση τις ρατσιστικές διακρίσεις και προκαταλήψεις και όχι γιατί έχει διαφορετική άποψη-πλάνο-σχέδιο για ένα συγκεκριμένο θέμα. Υπερασπιζόμενος κάποιος τους μετανάστες δεν υπερασπίζεται κάποια θέση-πολιτικό σχεδιασμό αλλά τα ανθρώπινα δικαιώματα που οφείλουν να είναι ίδια για όλους και δεν πρέπει να αμφισβητούνται από κανέναν. Ο τρόπος αντιμετώπισης συγκεκριμένων προβλημάτων μπορεί να αναδείξει ομάδες με διαφορετικές απόψεις, σε μια τέτοια περίπτωση αν δεν μπορεί να υπάρξει συμβιβασμός και μέσα από μια δημοκρατική διαδικασία υπερισχύσει μία ομάδα δεν μπορείς να πεις ότι καταπιέζει όλες τις άλλες.
http://www.youtube.com/watch?v=VbxgYlcNxE8
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Stathis »

Melenios wrote:
Dr.Hus wrote:Αυτή είναι η άποψή σου και σαφώς τη σέβομαι, αν και είναι αντίθετη από τη δική μου.
από πότε το γεγονός έγινε άποψη.......ή μήπως είναι άποψή μου, ότι είναι γεγονός?
+1
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Melenios »

ο
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Melenios »

Dr.Hus wrote: Γενικά σου έχω απαντήσει ήδη αναφερόμενος στην συνδιαμόρφωση, κάπου μπορεί να επιτευχθεί κάπου όχι. Είναι σαν να σου λέω εγώ γιατί όταν ψηφίζεται το πλαίσιο της ανοιχτής σχολής δεν με αφήνεις κι εμένα να κάνω κατάληψη για να σέβεσαι τις μειοψηφίες.
ίσως αν δεν ήταν παράνομη
Διακοπή του εκπαιδευτικού έργου αλλά και της εν γένει λειτουργίας ενός ΑΕΙ, πέρα από τα προβλεπόμενα στο νόμο αυτό, είναι δυνατή με απόφαση της Συγκλήτου και μόνο για εξαιρετικές περιπτώσεις. (Άρθρο 25, παρ. 4, Ν. 1268/1982)
Dr.Hus wrote: Επιπλέον, οι εκλογές είναι μία κοινοβουλευτική διαδικασία που αφορά το πανελλήνιο και πραγματοποιείται πολύ διαφορετικά σε σχέση με μία αμεσοδημοκρατική διαδικασία όπως η γ.σ.
όπως τα 16χρονα δεν έχουν δικαίωμα ψήφου
έτσι δεν πρέπει να ψηφίζουν οι πρωτοετείς.
στερούνται εμπειρίας και είναι ευαίσθητοι στη χειραγώγηση.
Dr.Hus wrote: Ακόμα, όταν μιλάμε για τους μετανάστες, μιλάμε για μια ομάδα ανθρώπων που λέγεται μειονότητα με βάση τις ρατσιστικές διακρίσεις και προκαταλήψεις και όχι γιατί έχει διαφορετική άποψη-πλάνο-σχέδιο για ένα συγκεκριμένο θέμα. Υπερασπιζόμενος κάποιος τους μετανάστες δεν υπερασπίζεται κάποια θέση-πολιτικό σχεδιασμό αλλά τα ανθρώπινα δικαιώματα που οφείλουν να είναι ίδια για όλους και δεν πρέπει να αμφισβητούνται από κανέναν. Ο τρόπος αντιμετώπισης συγκεκριμένων προβλημάτων μπορεί να αναδείξει ομάδες με διαφορετικές απόψεις, σε μια τέτοια περίπτωση αν δεν μπορεί να υπάρξει συμβιβασμός και μέσα από μια δημοκρατική διαδικασία υπερισχύσει μία ομάδα δεν μπορείς να πεις ότι καταπιέζει όλες τις άλλες.
η πεδία είναι συνταγματικό δικαίωμα των Ελλήνων
παρόλα αυτά κάποιους τους εμποδίζετε.....
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by filippos »

Ας κατέβει ένα πλαίσιο ανοιχτή σχολή και τέρμα. Ούτε θέσεις ούτε τίποτα. Αυτό έχει σημασία.
Τα υπόλοιπα είναι π_ _ _ς.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”