** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 23/10/2012 **

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
Dr.Hus
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Jan 15, 2012 10:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Dr.Hus »

Κατ'αρχάς, οφείλω να ξεκινήσω λέγοντας ότι υποστηρίζω την κατάληψη. Παρ' όλα αυτά δεν θέλω να επεκταθώ σε αιτιολόγηση και τεκμηρίωση της άποψής μου μιας και δεν κάνω post γι'αυτό το λόγο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κατά την προσωπική μου άποψη το ανεξάρτητο πλαίσιο δεν πρέπει να κατέβει με μόνη θέση την ανοιχτή σχολή και γιατί κάτι τέτοιο δεν είναι καν πλαίσιο και γιατί χωρίς υπόβαθρο μία τέτοια πρόταση μπορεί να οδηγήσει σε αντιπαραθέσεις όπως σχετικά με την συμπόρευση με τη ΔΑΠ. Το ότι γίνεται λόγος για συμπόρευση με την ΔΑΠ αποτελεί όντως όπως προαναφέρθηκε συγκαλυμμένο λαϊκισμό, ο οποίος δημιουργείται λόγω της απώλειας ολοκληρωμένου πλαισίου από πλευράς ανεξάρτητων. Συνεπώς, το πλαίσιο πρέπει όχι μόνο να καταδικάζει την κατάληψη αλλά να πάρει θέση απέναντι στα προβλήματα που έχουν εμφανιστεί αλλά και να προτείνει τρόπους δράσης για να τα αντιμετωπίσουμε. Κάτι τέτοιο θα δημιουργούσε προϋποθέσεις πραγματικού και υγιούς διαλόγου πάνω στα κρίσιμα θέματα που μας αφορούν και όχι μία στείρα αντιπαράθεση απέναντι στην κατάληψη. Διότι όσους ψήφους κι αν πάρει το ανεξάρτητο πλαίσιο, όταν οι φοιτητές αρχίσουν να αντιμετωπίζουν τις καθημερινές οικονομικές-και μη- συνέπειες των μέτρων(δίδακτρα, κόψιμο συγγραμμάτων κτλ) οι οργανωτές και υποστηρικτές του ανεξάρτητου πλαισίου θα κληθούν να λογοδοτήσουν στον φ.σ.
http://www.youtube.com/watch?v=VbxgYlcNxE8
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by eΝy »

Dr.Hus wrote:οι οργανωτές και υποστηρικτές του ανεξάρτητου πλαισίου θα κληθούν να λογοδοτήσουν στον φ.σ.
"...θα κληθούν να λογοδοτήσουν..."'

Καλά, το διάβασα και το ξαναδιάβασα αυτό. Μιλάμε για προλεταριάτο πρώτης κατηγορίας. Μαζί με τους επαναστατικούς αγώνες, τους ξύλινους λόγους και την αντιστασιακή αλαζονεία θα πρέπει να προσθέσουμε και τα .. λαϊκά δικαστήρια στο γενικό προφίλ.

Τόσο χαμηλά έχει πέσει η Αριστερά στην Ελλάδα λοιπόν; Να απειλεί με λαϊκά δικαστήρια τους εκφραστές μιας κοινωνικής μερίδας όταν φοβάται ότι η μερίδα αυτή κινείται φανερά προς τη πλειοψηφία;


Συμμαζευτείτε παιδιά. Σας διαβάζει πολύς κόσμος.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Dr.Hus
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Jan 15, 2012 10:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Dr.Hus »

Γενικά δεν το ανέβασα αυτό το post για να απειλήσω κανέναν με ''λαϊκά δικαστήρια''. Προφανώς, όταν λέω λογοδοτήσουν δεν εννοώ ότι θα στηθούν στα 3 μέτρα. Εννοώ ότι όταν κάποιος υποστηρίζει κάτι, σε περίπτωση που αποτύχει ή αποδειχθεί λανθασμένη η λογική του θα πρέπει να παραδεχθεί το λάθος του, τίποτα περισσότερο. Επιπλέον, δεν λογίζομαι ως προλετάριος μιας και ανήκω σε μικροαστική οικογένεια η οποία βέβαια ''προλεταριοποιείται'' βίαια αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Καλό θα ήταν να κρατηθεί το ''ζουμί'' του post που ουσιαστικά καλεί τους ανεξάρτητους να κατέβουν με ολοκληρωμένο πλαίσιο που να παίρνει θέση όσον αφορά τα προβλήματά μας και εναλλακτικές ενδεχομένως προτάσεις δράσης ώστε η γ.σ. να αποκτήσει τον χαρακτήρα και το επίπεδο διαλόγου που της αρμόζει. Πραγματικά, δεν σκοπεύω να ανεβάζω post για να προκαλώ πόλωση αλλά για να πω απλά την άποψή μου και εν προκειμένω την πρότασή μου. Θεωρώ πως το να αρχίσουμε να μιλάμε για την αριστερά και την δεξιά στην Ελλάδα, το ρόλο της κτλ δεν έχει νόημα. Τέλος, για να μην κουράζω, δεν είναι σωστό να κρίνεται ένας ολόκληρος χώρος όπως η αριστερά και η πορεία του από τα λεγόμενα κάποιου σε ένα post, ο οποίος μπορεί στο κάτω-κάτω να είναι και αδαής.
http://www.youtube.com/watch?v=VbxgYlcNxE8
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Melenios »

Dr.Hus wrote: να παίρνει θέση όσον αφορά τα προβλήματά μας και εναλλακτικές ενδεχομένως προτάσεις δράσης
η κατάληψη δεν είναι καν δράση!ο μόνος χαμένος είναι ο σπουδαστής/φοιτητής
(ελπίζω να μη κάνει κανείς αντιστοίχηση της κατάληψης φοιτητών με απεργία εργαζομένων)
User avatar
Dr.Hus
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Jan 15, 2012 10:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Dr.Hus »

Αυτή είναι η άποψή σου και σαφώς τη σέβομαι, αν και είναι αντίθετη από τη δική μου. Δεν θέλω όμως να αναλωθούμε στην ανάλυση του ρόλου των καταλήψεων. Ας δεχτούμε ότι η κατάληψη δεν αποτελεί ουσιαστικό τρόπο αντίδρασης, θέλω να ακούσω προτάσεις και δράσεις για την αντιμετώπιση των υφιστάμενων προβλημάτων. Και δεν το λέω ειρωνικά για να αποδείξω ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος, το λέω για να μπουν οι ανεξάρτητοι στη διαδικασία να προτείνουν κάτι πέρα από την ''αντικατάληψη'' και να τα συζητήσουμε στη γ.σ. Ούτε εριστικός θέλω να γίνομαι, ούτε να αποδείξω κάτι με τα post μου, το κάνω από ενδιαφέρον για τον φ.σ. και το βασικότερο όργανό του την γ.σ.
http://www.youtube.com/watch?v=VbxgYlcNxE8
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by ShadowMech »

Εννοώ ότι όταν κάποιος υποστηρίζει κάτι, σε περίπτωση που αποτύχει ή αποδειχθεί λανθασμένη η λογική του θα πρέπει να παραδεχθεί το λάθος του, τίποτα περισσότερο.
Μακαρι, αν και 6 χρονια που ειμαι στη σχολη δε το εχω δει να συμβαινει ;)

Και προφανως αναφερομαι στον υποτιθεμενο αγωνα του "ψηφιζουν καταληψη 200, κατεβαινουν στη πορεια 30 και στη καταληψη 5".

Και αυτη η επιλογη μαλιστα εχει υπαρκτες, δεδομενες συνεπειες που ειναι η οποια μικροτερη ή μεγαλυτερη υποβαθμιση σπουδων με μαθηματα που κοβουν κεφαλεια για να βγει η υλη, εξεταστικες που γινονται οπως να ναι κλπ. Δευτερευον ως προς το διακηδευμα του αγωνα? Ναι. Αλλα η συνεπειες ειναι υπαρκτες ενω το αποτελεσμα του αγωνα ανυπαρκτο.

Ως προς το πλαισιο, ναι συμφωνω οτι θα ηταν πολυ ομορφο να γραψουμε ολοκληρη την κοσμοθεωρια μας για το πως θα θελαμε αυτο τον κοσμο. Μονο ετσι θα μπορουσε να ανταγωνιστει στα ισα τα αλλα πλαισια αλλωστε. Ομως ειναι συνειδητη επιλογη, και οχι αδυναμια ή ελλειψη ιδεων, το να παραμεινει το πλαισιο σε καθαρα ρεαλιστικο επιπεδο του τι μπορει να γινει. Αν αυτο που μπορει να γινει ειναι κατι παραπανω απο το να μη κλεινει η σχολη οποτε το θυμουνται τα εαακ, ευχαριστως να μπει στο πλαισιο.

Τα ευχολογια θα παραμεινουν κατ' επιλογην εξω απο αυτο, ετσι για να κανει τη διαφορα απο τα αλλα :)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Melenios »

Dr.Hus wrote:Αυτή είναι η άποψή σου και σαφώς τη σέβομαι, αν και είναι αντίθετη από τη δική μου.
από πότε το γεγονός έγινε άποψη.......ή μήπως είναι άποψή μου, ότι είναι γεγονός?
Dr.Hus wrote: Ας δεχτούμε ότι η κατάληψη δεν αποτελεί ουσιαστικό τρόπο αντίδρασης, θέλω να ακούσω προτάσεις και δράσεις για την αντιμετώπιση των υφιστάμενων προβλημάτων.
ακόμα και να μην υπήρχαν εναλλακτικές δεν είναι λύση να προσπαθείς να κάνεις κακό στον εαυτό σου.

το θέμα της κατάληψης μου μοιάζει σαν τα κακομαθημένα νήπια που λένε στην μαμά τους αν δεν τους πάρει το αυτοκινητάκι δεν θα φάνε το φαΐ τους.
μόνο που στην περίπτωση των νηπίων υπάρχει κάποιος που νοιάζεται γι΄αυτά......
User avatar
Dr.Hus
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Jan 15, 2012 10:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Dr.Hus »

Το να πάρεις θέση για τα δίδακτρα, τα συγγράμματα που θα κοπούν, την σίτιση και τη στέγαση δεν αποτελούν αντικείμενο ανάλυσης της κοσμοθεωρίας του καθενός. Αποτελεί τον ωμό ρεαλισμό στον οποίο αναφέρεσαι και πρέπει να αντιμετωπίσουμε. Δηλαδή μία τοποθέτηση της μορφής:''Θέλουμε ανοιχτή τη σχολή διότι..... Για την επιβολή διδάκτρων, κόψιμο συγγραμμάτων κτλ πιστεύουμε ότι..... και για να το αντιμετωπίσουμε προτείνουμε.....'' με καλύπτει πλήρως. Επίσης, το ότι "ψηφιζουν καταληψη 200, κατεβαινουν στη πορεια 30 και στη καταληψη 5" εννοείται πως δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάω να κατεβαίνω σε πορείες και γενικά να δραστηριοποιούμαι.
http://www.youtube.com/watch?v=VbxgYlcNxE8
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Melenios »

Dr.Hus wrote:Το να πάρεις θέση για τα δίδακτρα, τα συγγράμματα που θα κοπούν, την σίτιση και τη στέγαση δεν αποτελούν αντικείμενο ανάλυσης της κοσμοθεωρίας του καθενός. Αποτελεί τον ωμό ρεαλισμό στον οποίο αναφέρεσαι και πρέπει να αντιμετωπίσουμε. Δηλαδή μία τοποθέτηση της μορφής:''Θέλουμε ανοιχτή τη σχολή διότι..... Για την επιβολή διδάκτρων, κόψιμο συγγραμμάτων κτλ πιστεύουμε ότι..... και για να το αντιμετωπίσουμε προτείνουμε.....'' με καλύπτει πλήρως. Επίσης, το ότι "ψηφιζουν καταληψη 200, κατεβαινουν στη πορεια 30 και στη καταληψη 5" εννοείται πως δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάω να κατεβαίνω σε πορείες και γενικά να δραστηριοποιούμαι.
να πηγαίνεις στις πορείες και να αγωνίζεσαι με όποιον τρόπο θέλεις αρκεί να μη καταπατάς την ελευθερία και δικαιώματα τού άλλου. (να το περιορίσουμε λίγο . του συμφοιτητή σου)
γιατί οι πορείες και συνελεύσεις να συνεπάγονται χάσιμο μαθημάτων?
User avatar
Dr.Hus
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Sun Jan 15, 2012 10:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ** Ανεξάρτητο Πλαίσιο 2012 **

Post by Dr.Hus »

Να ξεκαθαρίσω ότι όσο δεν θέλουν όλοι τόσο κι εγώ δεν θέλω να χάνω μαθήματα. Το κλείσιμο μιας σχολής δεν είναι κάτι που το αποφασίζει όποιος γουστάρει να την κλείσει, είναι απόφαση γενικής συνέλευσης γι'αυτό άλλοστε πολλές φορές η σχολή άνοιξε μετά από την απόφαση της γ.σ. Αν ερχόταν μια ομάδα ατόμων να κλείσει με το ζόρι τη σχολή αδιαφορώντας για το τι ψήφισε ο φ.σ. τότε και εγώ θα ήμουν άκρως αντίθετος. Η συνδιαμόρφωση είναι το καλύτερο αλλά στην περίπτωση των πλαισίων που κατεβαίνουν η συνδιαμόρφωση είναι αδύνατη και ειδικότερα στην πρόταση για κατάληψη.
http://www.youtube.com/watch?v=VbxgYlcNxE8
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”