Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Velvithian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 130
Joined: Thu Oct 14, 2010 11:25 am
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Female
Location: Paraguay
Contact:

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Velvithian »

παιδες μην σκατε και πολυ. οτι παρουμε ειναι γνωσεις για το μελλον μας απο δω κι οχι μια επιπλεον ανοιχτη πορτα. εννοω οτι δεν ειναι μεταπτυχιακο. με αλλα λογια εγω (ενεργειακος) μπορει να μπορω να οργανωσω καλυτερα ενα εργοστασιο στο μελλον απο εναν παραγωγης γιατι εστω οτι ειμαι πορωμενος με οικονομικα και εχω ασχοληθει μονος μου. επισης ισως καταφερω να μελετησω καλυτερα ενα δικτιωμα επειδη λιωνω στη ματλαμπ και στους υπολογιστες και καταλαβαινω καλα αντοχες και τετοια. και αλλα τοσο παραδειγματα που δεν αναφερω. δηλαδη δεν μας περιοριζει κανεις! ολοι μηχανολογοι βγαινουμε και οποιος ενδιαφερεται θα παρει γνωση ειτε ειναι σε οικονομικα, ενεργεια μπλα μπλα μπλα. επισης (νομιζω κι ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος) οτι δεν αναγραφεται η ροη μας στο πτυχιο.

η αποψη μου λοιπον σε ολα αυτα ειναι οτι με οτι σας γυριζει το εντερο να το αποφυγεται και οτι σας αρεσε επιλεξτε το. εγω πχ εχω πορωση με θερμοδυναμικη αρα με 100 ενεργεια, αλλα ταυτοχρονα μου αρεσουν ΣΑΕ, ΟΠΔΕ, στροβιλομηχανες, στοιχεια 1,2 αλλα με ολα αυτα εχω σκοπο να ασχοληθω μονος μου απο αλλες πηγες. η γνωση υπαρχει κι οποιος θελει θα την βρει με τον εναν η με τον αλλον τροπο.

εμεις οι μηχανολογοι ειμαστε στο χωρο τον μηχανικων οτι οι γιατροι στο χωρο της υγειας οι οποιοι πρεπει να εχουν αποψη για ολα και να ενημερωνονται συνεχεια. ετσι κι εμεις δεν πρεπει ποτε να σταματαμε να ειμαστε πολυπλευροι. οπως καταλαβατε ειμαι υποστηρικτης της διατμηματικης γνωσης κι οχι της εξειδικευσης...
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by ιστορικός mech-eng »

Velvithian wrote:παιδες μην σκατε και πολυ. οτι παρουμε ειναι γνωσεις για το μελλον μας απο δω κι οχι μια επιπλεον ανοιχτη πορτα. εννοω οτι δεν ειναι μεταπτυχιακο. με αλλα λογια εγω (ενεργειακος) μπορει να μπορω να οργανωσω καλυτερα ενα εργοστασιο στο μελλον απο εναν παραγωγης γιατι εστω οτι ειμαι πορωμενος με οικονομικα και εχω ασχοληθει μονος μου. επισης ισως καταφερω να μελετησω καλυτερα ενα δικτιωμα επειδη λιωνω στη ματλαμπ και στους υπολογιστες και καταλαβαινω καλα αντοχες και τετοια. και αλλα τοσο παραδειγματα που δεν αναφερω. δηλαδη δεν μας περιοριζει κανεις! ολοι μηχανολογοι βγαινουμε και οποιος ενδιαφερεται θα παρει γνωση ειτε ειναι σε οικονομικα, ενεργεια μπλα μπλα μπλα. επισης (νομιζω κι ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος) οτι δεν αναγραφεται η ροη μας στο πτυχιο.

η αποψη μου λοιπον σε ολα αυτα ειναι οτι με οτι σας γυριζει το εντερο να το αποφυγεται και οτι σας αρεσε επιλεξτε το. εγω πχ εχω πορωση με θερμοδυναμικη αρα με 100 ενεργεια, αλλα ταυτοχρονα μου αρεσουν ΣΑΕ, ΟΠΔΕ, στροβιλομηχανες, στοιχεια 1,2 αλλα με ολα αυτα εχω σκοπο να ασχοληθω μονος μου απο αλλες πηγες. η γνωση υπαρχει κι οποιος θελει θα την βρει με τον εναν η με τον αλλον τροπο.

εμεις οι μηχανολογοι ειμαστε στο χωρο τον μηχανικων οτι οι γιατροι στο χωρο της υγειας οι οποιοι πρεπει να εχουν αποψη για ολα και να ενημερωνονται συνεχεια. ετσι κι εμεις δεν πρεπει ποτε να σταματαμε να ειμαστε πολυπλευροι. οπως καταλαβατε ειμαι υποστηρικτης της διατμηματικης γνωσης κι οχι της εξειδικευσης...

κανεις δεν ειπε οτι θα μας προσλαβουν επειδη πηραμε μια συγκεκριμενη ροη ,θα εχουμε δουλεια εαν ειμαστε ικανοι να αποδειξουμε τι γνωσεις εχουμε.ομως προφανως δεν μπορει καποιος να αποκτησει τις γνωσεις ενος κατασκευαστη οντας πχ στην ροη παραγωγης,ή για να το πω πιο σωστα θα χρειαστει περισσοτερο χρονο και κοπο,γιατι οσα λεγονται στα αμφιθεατρα ή στα εργαστηρια θα πρεπει να τα ανακαλυψει μονος του.και βεβαια εννοειται (για μενα τουλαχιστον) οτι σε πρωτη φαση καλη ειναι η γνωση πανω σε πολλα διαφορετικα αντικειμενα ,ομως στο μελλον η εξειδικευση ειναι το ζητουμενο.δεν ενδιαφερεται κανενας ποσο καλος ειμαι πχ στα στοιχεια μηχανων αν εγω δουλευω πανω σε υπολογιστικους κωδικες.και οσους μηχανολογους εχω γνωρισει (και η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγοι) ξερουν τα παντα για το πεδιο εργασιας τους ομως με οτι δεν ασχολουνται συστηματικα ,μπορω να πω οτι ανετα ξερω περισσοτερα.
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Dantε »

Τωρα βεβαια πως θεωρειται η ενεργεια πιο ευκολη με ρευστα μεκ 2 κτλ δεν το καταλαβαινω!
αυτη η υδροηλεκτρικη και η πυρηνικη τεχνολογια τι λενε?
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Adramelch »

ΜΕΚ 2 ουδεμία σχέση δεν έχουν με τα ΜΕΚ 1. Είναι καθαρά κατασκευαστικό μάθημα και είναι άξιο απορίας γιατί είναι στους Ενεργειακούς. Ρευστά 2 και Υπολογιστική Ρευστομηχανική (τώρα που την πήρε ο Βουτσινάς) είναι κατ'εμέ τα μόνα ουσιαστικά δύσκολα μαθήματα των ενεργειακών. Απλά η ενέργεια έχει το κακό ότι έχει αρκετά μαθήματα που η εξέταση είναι θέμα ταχύτητας παρ'ότι το αντικείμενό τους είναι σχετικά απλό.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Dantε »

Αρα 2 μονο ουσιαστικα δυσκολα μαθηματα και αυτα στο 7ο εξαμηνο?
Αυτα απο τις ομαδες που επιλεγουμε 2 τι λενε?
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Adramelch »

Υπολογιστική είναι στο 8ο. Επιλογής μπορείς να διαλέξεις οποιοδήποτε μάθημα (και από άλλες κατευθύνσεις) οπότε σου δίνουν την ευκαιρία να κάνεις ακριβώς το πρόγραμμα που θες.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Dantε »

Οκ σε ευχαριστω για τη βοηθεια!
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Περι επιλογης κατευθυνσης 4ου ετους

Post by Dantε »

απο την ενεργεια ,στα επιλογης ποια ειναι ευκολα μαθηματακια για να επιλεξουμε?
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”