Γενικη συνελευση 24/9

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
cgkr
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 427
Joined: Wed Jun 09, 2010 11:53 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by cgkr »

aggelos wrote: Τελος την Τεταρτη εχει απεργια για << χομπιστες>> και οχι μονο.Οσοι λοιπον εχουν παρει χαμπαρει απο το τι μελλει γενεσθαι με το νεο πακετο των 11,5 ΔΙΣ που θα μαζέψουν απο μισθους-συνταξεις και αλλα αχρηστα μπορουν την Δευτερα να κλεψουν λιγο χρονο απο το διαβασμα τους και να ερθουν στη γενικη συνελευση να δουμε πως θα δωσουμε το παρων στην απεργια και φυσικα να ερθουν, θυσιαζοντας λιγο ακομα χρονο, στην απεργια
Χρειάζεται πραγματικά συνέλευση για να αποφασιστεί το οτι όποιος θέλει μπορεί να πάει στην απεργία;
filippos
Master Sergeant
Master Sergeant
Posts: 41
Joined: Thu Jun 03, 2010 10:31 am

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by filippos »

cgkr wrote:
aggelos wrote: Τελος την Τεταρτη εχει απεργια για << χομπιστες>> και οχι μονο.Οσοι λοιπον εχουν παρει χαμπαρει απο το τι μελλει γενεσθαι με το νεο πακετο των 11,5 ΔΙΣ που θα μαζέψουν απο μισθους-συνταξεις και αλλα αχρηστα μπορουν την Δευτερα να κλεψουν λιγο χρονο απο το διαβασμα τους και να ερθουν στη γενικη συνελευση να δουμε πως θα δωσουμε το παρων στην απεργια και φυσικα να ερθουν, θυσιαζοντας λιγο ακομα χρονο, στην απεργια
Χρειάζεται πραγματικά συνέλευση για να αποφασιστεί το οτι όποιος θέλει μπορεί να πάει στην απεργία;
όχι, εκτός αν είσαι χομπίστας κομματόσκυλο.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ιστορικός mech-eng »

καλο ειναι να εκφραζουμε προσωπικες και οχι κομματικες αποψεις.
@aggelos εχεις καταλαβει οτι πολλα απο τα παιδια που σπουδαζουν τα πληρωνουν οι γονεις τους?οτι καθε μερα που κλεινει η σχολη και ειμαστε με την απορια ποτε θα ξανανοιξει οι οικογενειες τους -μας -με ολα τα βαρη που εχουν εχουν επιπλεον βαρος τα χρηματα που φευγουν γιατι το εξαμηνο τραβηξε εναμιση μηνα παραπανω.ισως να θεωρησει καποιος γελοιο πως επιβαρυνει μια οικογενεια εναμισης παραπανω μηνας στην αθηνα ,αλλα οσοι ειναι απο επαρχια ξερουν καλα.

κανεις δεν ειπε οτι οσοι δεν θελουν να τεθει υπο καταληψη η σχολη ειναι απροβληματιστοι ως προς τα κοινωνικα γεγονοτα,αλλα σιγουρα δεν θελουν να γινουν βαρος σε μια ολοκληρη κοινωνια με τις αποφασεις τους.οταν κανουμε καταληψη ,μας γραφουν στα @@ ολοι .τρια χρονια που ειμαι εδω δεν εχω δει καμια καταληψη να πετυχαινει οτιδηποτε,μηπως ειναι ωρα να αλλαξουμε?

και επειδη εχω βρεθει σε γενικες συνελευσεις εχω δει πως ειναι οταν καποιος ανεξαρτητος (απο κομματα φοιτητης) παει να παρει τον λογο ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΟ ΓΑΥΓΙΣΜΑ για να μην τους χαλασει την παρασταση.αμα μεσα σε ενα τετοιο μπουρδελο θελεις να παιρνεις αποφασεις για το ''καλο'' ολων μας ,ειναι δικο σου θεμα,εγω δεν θελω να ανοικω σ αυτο το συνολο που μοναδικη τους φαντασιωση ειναι πως θα αναριχηθουν στην πολιτικη μεσα απο αριστερα και δεξια στενα.μπορει ο καθενας ευκολα να το παιξει ιδεολογος ,αλλα δεν με ενδιαφερει να ακουω αποψεις απο ατομα που ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ τα θελω τους (κλεισιμο πρυτανειας στις εκλογες κτλ)

να σημειωσω οτι δεν κατακρινω μονο τα αριστερα αλλα και τα δεξια και ολα γενικα τα κομματα που αφησαν 18 χρονα να πιστευουν οτι μπορουν με την αντιδραστικοτητα τους να αλλαξουν τον κοσμο.
aggelos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 54
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:21 pm

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by aggelos »

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι θα αναγκαστουν οι γονεις των παιδιων απο την επαρχια να δινουν αλλο ενα νοικι για βιβλια ,που ως γνωστον δεν ειναι καθολου φθηνα,αν δεν κανουμε κατι . Επισης οι καταληψεις για εμενα δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα μεσο για να πετυχω καποια πραματα.Απο την αλλη για πολλους εδω μεσα ειναι οριακα παθολογικο αγχος το θεμα.Αμα εχεις να προτεινεις κατι αλλο καλυτερο ελα στη Γ.σ. και πες το.
Τωρα αυτο το παραμυθι οτι οποτε μιλαει << ανεξαρτητος >> πεφτουν να τον φανε, εχω δει σε πολλες συνελευσεις να καταχειροκροτειται φοιτητης που δεν ειναι σε καποια παραταξη.Και τελος παντων ο διαλογος εδω μεσα δεν ειναι και αυτο που λενε με το γαντι (κομματοσκυλα, φαντασιωσεις αναρριχησης,μπουρδελο, κλπ)

Μη σχιζεται το καλσον σας για την ατμοσφαιρα στη γ.σ. Ειναι αρκετα πιο φιλικη για ολους....
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ιστορικός mech-eng »

aggelos wrote:
Τωρα αυτο το παραμυθι οτι οποτε μιλαει << ανεξαρτητος >> πεφτουν να τον φανε, εχω δει σε πολλες συνελευσεις να καταχειροκροτειται φοιτητης που δεν ειναι σε καποια παραταξη.Και τελος παντων ο διαλογος εδω μεσα δεν ειναι και αυτο που λενε με το γαντι (κομματοσκυλα, φαντασιωσεις αναρριχησης,μπουρδελο, κλπ)

Μη σχιζεται το καλσον σας για την ατμοσφαιρα στη γ.σ. Ειναι αρκετα πιο φιλικη για ολους....

εχω τυχει σε συνελευση να μπουκαρουν ''ντουλαπες'' απο τις πορτες γιατι πηγε να παιχτει ξυλο.τωρα το ποιος μιλαει με το γαντι και ποιος φοραει καλσον βρες το μονος σου.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

aggelos wrote:1ον οταν καποιον το σαπιζουν στο ξυλο , αυτος ριχνει μερικες για να προστατευτει και εσυ του λες να σταματησει να αντιδρα βιαια και να βρει αλλους τροπους διαμαρτυριας (χωρις να λες βεβαια τι να κανει) προφανες με ποιανου το μερος εισαι. Αντιστοιχα λοιπον στη αντιδραση των φοιτητων απεναντι στο νομοσχεδιο και την πολιτικη που το συνοδευει που εχουν κοψει το 50% του προυπολογισμου και θα κοψουν και τα βιβλια απο το θερινο εξαμ.,που λεει οτι θα κανει κουμαντο στα παντα ενας διορισμενος τυπος και που δεν μας νοιζει και καθολου τι εχουν να που αυτοι που πραγματικα αποτελουν το πανεπιστημιο(φοιτητες, εργαζομενοι , καθηγητες), απεναντι σε αυτου που ρημαζουν τα παντα και σιγουρα και τη ζωη σου και τη ζωη των γονιων σου εσυ
λες οτι εγω δεν γουσταρω συνελευση, γουσταρω μονο να βριζω τα σχηματοσκυλα που λεει και ο Κuchiki, ειναι σαφες και περα απο καθε αμφιβολια με ποιον εισαι!
όταν σε σπάζουν στο ξύλο και εσύ στρέφεις ένα πιστόλι στον εαυτό σου είναι ξεκάθαρο με ποιον νομίζεις ότι είσαι.
aggelos wrote:που λεει οτι θα κανει κουμαντο στα παντα ενας διορισμενος τυπος και που δεν μας νοιζει και καθολου τι εχουν να που αυτοι που πραγματικα αποτελουν το πανεπιστημιο(φοιτητες, εργαζομενοι , καθηγητες)
χαίρομαι που το λες αυτό γιατί σε αυτήν ακριβώς αυτήν την μορφή διοίκησης προκρίνουν όλες οι αριστερές ιδεολογίες και γι' αυτό όπου εφαρμόζονται αποτυγχάνουν, γιατί δεν έχουν ψυχή, την ψυχή που δίνει ο άνθρωπος που προσπαθεί σε έναν στίβο ανταγωνισμού και όχι κρατικού μονοπωλίου.
aggelos wrote:επισεις ειναι σαφες οτι παρολο που οποιαδηποτε μορφη κοινονικης προνοιας εχει κατακτηθει με κοινωνικους αγωνες, οτι παρολο πθ οι ζαμπλουτοι τοκογλυφοι και λοιποι κεφαλαιοκρατες ζουν και βασιλευουν και κανουν χρυσες δουλειες στην κριση που αυτοι δημιουργησαν ,οταν ειμαστε στην ελλαδα των 400 ευρα και 1,5+ εκατομμυριο ανεργων οταν λοιπον ο λογος που επιλεγεις να αρθρωσεις ειναι
επίσης να σου θυμίσω ότι και το δικαίωμα των ανθρώπων να πηγαίνουν στη δουλειά τους (όπως αποδείχτηκε με την περίπτωση της Χαλυβουργικής) κατακτήθηκε με αγώνα ενάντια στο ΠΑΜΕ (που άνθρωποι με δύο χρόνια στη δουλειά αποκαλούσαν ανθρώπους με τριάντα χρόνια εργασία 'απεργοσπάστες') αλλά αγώνας είναι όποιος αγώνας αναγνωρίζει η αριστερά και όποιος μάχεται και διεκδικεί κάτι έχει αξιωματικά δίκιο.

και για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά το 'χομπίστες' είναι ατάκα στην ταινία που πόσταρε ο στάθης (το ξαναεξήγησα αλλά ποιος το κοίταξε;) και αυτό που κοουτάρεις από κάτω το είπα σαν αστείο σαν απάντηση σε ένα χαλαρό ποστ, και όταν απαντάω σοβαρά νομίζω φαίνεται. επίσης παρατήρησα ότι ενοχλήθηκαν μερικοί από το 'χομπίστες' και από την λιγοστή εμπειρία στη ζωή έχω παρατηρήσει ότι οι άνθρωποι ενοχλούνται όταν έχεις απόλυτο δίκιο ή όταν λες την απόλυτη μαλακία, τι από τα δύο συμβαίνει θα το κρίνει η ιστορία όπως έχει κρίνει ποιος κάνει καταλήψεις για χόμπυ (και το λέω σοβαρά τώρα).

και αγώνες (με νεκρούς) έχουν γίνει για τα πάντα (και η ακροδεξιά έχει κάνει 'αγώνες' με νεκρούς αλλά προφανώς έχουν άδικο) και ότι υπήρξαν νεκροί δεν είναι επιχείρημα, είναι θλιβερό γεγονός αλλά δεν λέει κάτι για το δίκιο του αγώνα.
aggelos wrote:να ξερεις οτι δεν ειναι πολιτικα ουδετερη η τοποθετηση σου και σορρυ αμα σου χαλαω το φετιχ της << ανεξαρτησιας>>
σημειωτεων οπως εδειξε και ο L1F <<χομπιστες>> μακρια απο εμας ειχαν νεκρους προσφατα
(βλεπε απεργια ν.Αφρικη )
δεν λέω ότι είμαι πολιτικά ουδέτερος, αλλά υποστηρίζω το σύστημα που δουλεύει και ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου (όσον αφορά τις πολιτικές και ατομικές ελευθερίες που επιτρέπει). όπως κάνει ο κάθε άνθρωπος. και ως μηχανολόγος θα έπρεπε να μάθεις να συγκρίνεις όμοια πράγματα. και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είμαι αντίθετος στην απεργία γενικότερα, αλλά ως τελευταίο μέσο, όπως είχαν οι άνθρωποι στην Αφρική που μιλούσαν με ένα αυταρχικότατο καθεστώς (και φάνηκε στην αντίδραση του).
aggelos wrote:Θα ηθελα λοιπον την αποψαρα σου να τη ζυγιζεις καλυτερα Kuchiki
το αν πιστεύω ότι η άποψή μου είναι 'αποψάρα' νομίζω φαίνεται από τον σεβασμό που δείχνω (όταν δεν αστειεύομαι) σε όλες τις απόψεις.
aggelos wrote:Τελος την Τεταρτη εχει απεργια για << χομπιστες>> και οχι μονο
το σωστότερο πράγμα που είπες, και για χομπίστες και όχι.
aggelos wrote:.Οσοι λοιπον εχουν παρει χαμπαρει απο το τι μελλει γενεσθαι με το νεο πακετο των 11,5 ΔΙΣ που θα μαζέψουν απο μισθους-συνταξεις και αλλα αχρηστα μπορουν την Δευτερα να κλεψουν λιγο χρονο απο το διαβασμα τους και να ερθουν στη γενικη συνελευση να δουμε πως θα δωσουμε το παρων στην απεργια και φυσικα να ερθουν, θυσιαζοντας λιγο ακομα χρονο, στην απεργια
αν πίστευα ότι η απεργία μπορούσε να κάνει κάτι θα ήμουν εκεί, να είσαι σίγουρος, όπως έχω αποδείξει έμπρακτα (μπορείς να δεις αρκετά ποστ παραπάνω τι εννοώ).
aggelos wrote:Ελπιζω να ξεπερασουν καποιοι τα διαφορα <<μακαρθικα>> ενστικτα τους και να μπορεσουν να δουνε τον εαυτο τους σαν μερος της κοινωνίας και οχι σαν ατομα-ιδιωτες-IDIOTS.
αν νομίζεις ότι είμαι μακαρθικός τότε δεν έπρεπε καν να μου απαντήσεις. και το ότι θέλουν μια κοινωνία διαφορετική από σένα δεν σημαίνει ότι δεν θέλουν κοινωνία, όπως και όταν έχουν διαφορετική άποψη από σένα δεν είναι 'αποψάρα'.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ShadowMech »

Ναι εχουν χειροκροτηθει παιδια εκτος παραταξεων. Οταν τα χωνουν στον κλασικο καρπαζοεισπρακτορα ΔΑΠ και οταν τα χωνουν στους μπατσους (εχω πραγματικες περιπτωσεις στο μυαλο μου, ισως ειναι και αλλες). Και οταν εχει μαζευτει αρκετος μη παραταξιακος κοσμος για να τολμησει να χειροκτροτησει ανεξαρτητο ομιλητη.

Ας μην κοροϊδευομαστε οτι μπορει να ακουστει οτιδηποτε μεσα σε μια συνελευση. Βγες και μιλα για φιλελευθερισμο και μετρα δευτερολεπτα. Προσωπικη οικονομικη ελευθερια, ανταμοιβη κοπων, αναδειξη των ικανοτερων.

Α το βρηκα,ιδανικο θεμα συζητησης στην επομενη ΓΣ: Πρωτοβουλιες για την προωθηση της επιχειρηματικοτητας και καινοτομιας στους νεους μηχανικους. Start-up clusters @ ntua Γαματο? Θα πεσει γελιο... (Αλλα δεν ανησυχω, ειπαμε στην ΓΣ ακουγονται ολες οι αποψεις ε) Μηπως δεν ειναι αρκετα δυνατο θεμα, και πρεπει να το συνδυασουμε με εξωστρεφεια σε ενα διεθνες περιβαλλον... χμ...

Η ΓΣ ειναι μια παραλληλη πραγματικοτητα αριστερου παραλογισμου και δεν μπορει να αλλαξει, μονο να παρακαμφθει, και να μεινουν οσοι ασχολουνται σε αυτο το παραλληλο συμπαν και να αφησουν τους υπολοιπους να κανουν κατι σοβαρο με τη ζωη τους και τη χωρα αυτη.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by brokor »

aggelos wrote:Εγω αυτο που λεω ειναι οτι θα αναγκαστουν οι γονεις των παιδιων απο την επαρχια να δινουν αλλο ενα νοικι για βιβλια ,που ως γνωστον δεν ειναι καθολου φθηνα,αν δεν κανουμε κατι . Επισης οι καταληψεις για εμενα δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα μεσο για να πετυχω καποια πραματα.Απο την αλλη για πολλους εδω μεσα ειναι οριακα παθολογικο αγχος το θεμα.Αμα εχεις να προτεινεις κατι αλλο καλυτερο ελα στη Γ.σ. και πες το.
Τωρα αυτο το παραμυθι οτι οποτε μιλαει << ανεξαρτητος >> πεφτουν να τον φανε, εχω δει σε πολλες συνελευσεις να καταχειροκροτειται φοιτητης που δεν ειναι σε καποια παραταξη.Και τελος παντων ο διαλογος εδω μεσα δεν ειναι και αυτο που λενε με το γαντι (κομματοσκυλα, φαντασιωσεις αναρριχησης,μπουρδελο, κλπ)

Μη σχιζεται το καλσον σας για την ατμοσφαιρα στη γ.σ. Ειναι αρκετα πιο φιλικη για ολους....
Όταν τα κομματοσκυλα καταλάβουνε ότι δεν είμαστε τριτοκοσμική χώρα και σταματήσουνε να καπνίζουνε σαν φουγάρα μέσα σε μια κλειστή αίθουσα ίσως κατέβω ποτέ σε συνέλευση.

Λένε-τε ότι θέλετε κόσμο στις συνελεύσεις, δεν τις κάνετε για εσάς μόνο αλλά για να μπορεί να έρθει όλη η σχολή να ψηφίζει.

Κι όμως επιμένετε σαν λούμπεν στοιχεία του υποκόσμου να προσπαθείτε να κάνετε συζητήσεις με την τσιγαράκλα σας και τα βρωμόκαπνα σας, ενώ σε όλο το πανεπιστήμιο απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους κλειστούς χώρους.

Καταλβαίνω ότι για αυτόν που μιλάει που είναι ούτως η άλλως ένα πρεζάκι με τον τρόπο του, και προσπαθεί να θυμηθεί όλον τον ξύλινο λόγο του και τις γραμμές που του ΄δωσανε πριν μισή ώρα, χρειάζεται την κάπνα του. Οι υπόλοιποι όμως δικαιολογία δεν έχουν. Πήγαινε έξω άναψε σαν κάθε πολιτισμένο άνθρωπο.Το μόνο που καταφέρνετε έιναι να δείχνετε πόσο γραμμένα έχετε στα παπάρια σας κάθε διαδικασία, κάθε νόμο και κάθε καταστατικό. Λέτε ότι παλεύετε για τα δικαιώματα των φοιτητών και η πρώτη εντύπωση που λαμβάνει κάποιος είναι η ακριβώς αντίθετη (καλα και οι επόμενες εντυπώσεις το ίδιο είναι απλά για τη συνέλευση λέμε τώρα).

Στερείς από τους φοιτητές πολύτιμο χρόνο τόσο με τις καταλήψεις όσο και με τις συνελεύσεις που σταματάνε το μάθημα και τρώνε όλο το απόγευμα μόνο και μόνο να κάνεις το παιχνίδι σου και να το παίξεις επαναστάτης να την πεις στον πατέρα σου.
Και εμένα μου αρέσει να καπνίζω και να την λέω σε κόσμο αλλά δεν είμαι τόσο ανασφαλής να χρείαζομαι κοινό για να αποδείξω κάτι. Μάθε να είσαι καλά με τον εαυτό σου πρώτα και θα καταλάβεις πόσο μαλακίες είναι αυτά που κάνεις.

Καλά να περάσεις στην συνέλευση σου φιλε, φέρε και κανα καλό skunk τουλάχιστον να επισκιάζει την βρώμα του μαλλιού σου στην αίθουσα.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by ιστορικός mech-eng »

μαγκες δεν χρειαζεται να την λετε προσωπικα ο ενας στον αλλο χωρις να υπαρχει λογος.
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Stathis »

Kwstas Zouraris wrote:1ον οταν καποιον το σαπιζουν στο ξυλο , αυτος ριχνει μερικες για να προστατευτει και εσυ του λες να σταματησει να αντιδρα βιαια και να βρει αλλους τροπους διαμαρτυριας (χωρις να λες βεβαια τι να κανει) προφανες με ποιανου το μερος εισαι
Alexandros Triantafilidis wrote:όταν σε σπάζουν στο ξύλο και εσύ στρέφεις ένα πιστόλι στον εαυτό σου είναι ξεκάθαρο με ποιον νομίζεις ότι είσαι

ΤΕΛΙΚΑ με ποιόν είμαι ; πολύ βίαιος φαινεται πάντως
brokor wrote:όταν καπνίζεις ακόμα χωρίς ένα αποσμητικό στόματος ή μέντες μετά είναι πεντακάθαρο ότι βρωμάνε τα μαλλιά και η αναπνοή σου
δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές , μόνο αντιπαθητικοί ανεξάρτητοι
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”