Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by SlasherG »

Ο τίτλος δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο.

Στο ψητό λοιπόν.

for the record, τελειώνω 2ο έτος, με το καλό.

Πέρσι, 3ο εξάμηνο, δήλωσα 3 μαθήματα μεγαλύτερου έτους και πήρα τα βιβλία τους, μαζί με όλα τα βιβλία του 3ου εξαμήνου.
Spoiler: show
κάθε εξάμηνο επιτρέπεται 8 βιβλία (1 για κάθε μάθημα, με μαξ 8 μαθήματα) από τον εύδοξο, ή τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι τώρα. Πήρα βιβλία και για τα δέκα γιατί 3 ήταν εκδόσεις ΕΜΠ
Φέτος, έχω 4 μαθήματα για το 5ο εξάμηνο, και (αν θεωρήσουμε ότι τηρείται η ίδια αντιμετώπιση για τα βιβλία όπως πέρσι) μου δημιουργείται ένα κενό 4 βιβλίων. Κρίμα να πάει χαμένο.

Οπότε, έχω τα εξής ερωτήματα, καθώς στο επόμενο έτος δηλώνω κατεύθυνση (παραγωγής/ΕΕΜΜ/κατασκευαστής/ενέργεια):

1. πιστεύετε θα καταργηθούν όλα τα βιβλία? λίγο δυσκολάκι. ίσως μειωθεί ο αριθμός των δωρεάν, και μία έκπτωση στα άλλα? ..περαιτέρω συζήτηση --> εδώ

2. προκειμένου να δηλώσω βιβλία κατεύθυνσης θα πρέπει να έχω δηλώσει κατεύθυνση πρώτα. Σωστά? .. Πώς? και τι άλλο πρέπει να ξέρω? μπορώ να αλλάξω? πόσες φορές? -λέμε τώρα.

3. σχετικά με τo τι κατεύθυνση να επιλέξω, επειδή δεν το έχω ψάξει καθόλου (καθόλου όμως), μπορείτε μήπως τεταρτοετείς και πάνω, από εμπειρία ο καθένας, να πει τι ξέρει για την κατεύθυνση του (μαθήματα, ενδιαφέροντα, δύσκολα, καθηγητές καλοί σε γενικές γραμμές, μελλοντικές προοπτικές -απ' όσο ξέρετε). Γνωρίζω υπάρχουν άλλα τόπικς αλλά εκεί λίγο πολύ ο καθένας έλεγε πόσο γαμάτη είναι η δικιά του. Θα ήθελα κάτι ίσως λίγο πιο αντικειμενικό.

4. λέτε να με αφήσουν, αν συνεχίστει το ίδιο quota με τα βιβλία?
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by ιστορικός mech-eng »

με τον ευδοξο δεν εχει νοημα να παιρνεις βιβλια απο αλλα ετη ,το μονο που προλαβαινεις ειναι αμα καταργηθει καποιο να το παρεις (πχ ξερω οτι ο μανωλακος στα μαθηματα των κατασκευαστων δινει καλα βιβλια) αλλα ποσο χειροτερο μπορει να γινει απο το συγγραμμα και βιβλιο?

αυτο συμφερει οσους προλαβαμε τις λιστες,οπου δεν εχουν καταγραφει ποσα και ποια βιβλια εχει παρει ο καθενας πριν το συστημα ευδοξος ,οποτε τα κενα που δημιουργουνται ,μπορουμε να το καληψουμε με καποια βιβλια απο παλιοτερα ετη ,και αλλων εκδοσεων απο αυτα που εχουμε ηδη.

σχετικα με τις κατευθυνσεις υπαρχουν και τα επιλογης ;) οπου δεν χρειαζεται κατευθυνση εκει.και νομιζω επιλογης μπορεις να παρεις οποιο θελεις και να το αλλαξεις οσες φορες θελεις,κατευθυνση νομιζω μπορεις να αλλξεις απο 4ο σε 5ο ετος.
παντςω οσα βιβλια παιρνεις τωρα καταγραφονται και με τον ρυθμο που πας ,στο τεταρτο ετος δεν θα παιρνεις αλλα βιβλια.δεν κερδιζεις κατι μ αυτο ομως,εκτος κ αν ξερεις κατι που δεν ξερουμε για τα συγγραμματα και για το ποσο ακομα θα ειναι δωρεαν
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by Dantε »

SlasherG wrote: 3. σχετικά με τo τι κατεύθυνση να επιλέξω, επειδή δεν το έχω ψάξει καθόλου (καθόλου όμως), μπορείτε μήπως τεταρτοετείς και πάνω, από εμπειρία ο καθένας, να πει τι ξέρει για την κατεύθυνση του (μαθήματα, ενδιαφέροντα, δύσκολα, καθηγητές καλοί σε γενικές γραμμές, μελλοντικές προοπτικές -απ' όσο ξέρετε). Γνωρίζω υπάρχουν άλλα τόπικς αλλά εκεί λίγο πολύ ο καθένας έλεγε πόσο γαμάτη είναι η δικιά του. Θα ήθελα κάτι ίσως λίγο πιο αντικειμενικό.
Αυτο με ενδιαφερει και μενα καθως μπαινω 4ο ετος τωρα και πρεπει να επιλεξω κατευθυνση και δεν εχω ακομα αποφασισει...
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by ιστορικός mech-eng »

οτι σας ενδιαφερει πιο πολυ ;)

δηλαδη με τι θα θελατε να ασχοληθειτε (ιδανικα μιλωντας ) σε πεντε χρονια απο τωρα?με ενεργεια ?με αεροπλανα και αυτοκινητα?με κατασκευαστικα θεματα?
μην μπειτε στο τρυπακι ,τι θα εχει ζητηση στο μελλον ,γτ πρωτον παιρνουμε ενιαιο πτυχιο και δευτερον αμα κατι δεν σας κινει το ενδιαφερον οση ζητηση και να εχει δεν θα το αγαπησετε ποτε.
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by Dantε »

ιστορικός mech-eng wrote:ενιαιο πτυχιο
αρα ουσιαστικα δεν φαινεται η κατευθυνση?
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by master »

Dantε wrote:
ιστορικός mech-eng wrote:ενιαιο πτυχιο
αρα ουσιαστικα δεν φαινεται η κατευθυνση?
Πουθενά δεν φαίνεται και ειδικά πάνω στο χαρτί.
Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by boutsi »

master wrote:
Dantε wrote:
ιστορικός mech-eng wrote:ενιαιο πτυχιο
αρα ουσιαστικα δεν φαινεται η κατευθυνση?
Πουθενά δεν φαίνεται και ειδικά πάνω στο χαρτί.
Ε οχι και πουθενά.

Θα φανεί όταν σου ζητήσει κάποιος μία αναλυτική για να δει τι μαθηματα εχεις πάρει.
Δε φαίνεται στο πτυχίο ως χαρτί, σωστά, αν και το πτυχίο ως χαρτί λίγη σημασία έχει.
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by Διάτανος »

SlasherG wrote:
2. προκειμένου να δηλώσω βιβλία κατεύθυνσης θα πρέπει να έχω δηλώσει κατεύθυνση πρώτα. Σωστά? .. Πώς? και τι άλλο πρέπει να ξέρω? μπορώ να αλλάξω? πόσες φορές? -λέμε τώρα.

3. σχετικά με τo τι κατεύθυνση να επιλέξω, επειδή δεν το έχω ψάξει καθόλου (καθόλου όμως), μπορείτε μήπως τεταρτοετείς και πάνω, από εμπειρία ο καθένας, να πει τι ξέρει για την κατεύθυνση του (μαθήματα, ενδιαφέροντα, δύσκολα, καθηγητές καλοί σε γενικές γραμμές, μελλοντικές προοπτικές -απ' όσο ξέρετε). Γνωρίζω υπάρχουν άλλα τόπικς αλλά εκεί λίγο πολύ ο καθένας έλεγε πόσο γαμάτη είναι η δικιά του. Θα ήθελα κάτι ίσως λίγο πιο αντικειμενικό.

κατεύθυνση δηλώνεις μέχρι τέλος Οκτώβρη. Και μετά δηλώνεις συγγράμματα . Τώρα στο τι κατεύθυνση θα δηλώσεις , εγώ σου λέω να πας βάσει του ποια μαθήματα γουστάρεις περισσότερο μέχρι στιγμής. Εγώ που είμαι παραγωγής δεν απογοητεύτηκα από τον τομέα. Από εκεί και πέρα ο παραγωγής έχει άπειρες εργασίες με πολλές φορές στενό deadline τις οποίες αν θες βαθμό πρέπει να τις κάνεις
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
chester
Corporal
Corporal
Posts: 11
Joined: Sun Sep 30, 2012 3:42 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος
Gender: Male

Re: Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by chester »

'σπέραα.

Είμαι πρωτοετής και μάλλον έχω χάσει λίγο τη μπάλα όσον αφορά τα συγγράμματα. Για πείτε, πρέπει να μπω και να τα δηλώσω στον Εύδοξο ΤΩΡΑ, ας πούμε;
Bitches is all we are, BITCH!
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Βιβλία Επόμενου Έτους κ.α.

Post by Adamaklas »

Οχι :) θα ενημερωθείς για το πότε θα ξεκινήσει η επιλογή των συγγραμμάτων :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”