Γενικη συνελευση 24/9

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

ιστορικός mech-eng wrote:κουτσικιε ελπιζω να αστειευεσαι.
γτ εγω αυτο εκανα
ναι ρε, εννοείται.
ιστορικός mech-eng wrote:γενικη συνελευση δεν μπορει να γινει αν δεν υπαρχει ενας ελαχιστον αριθμος φοιτητων.δεν γνωριζω πως αποφασιζεται ομως η γενικη συνελευση απο τοσο μικρο αριθμο ατομων.
ιστορικός mech-eng wrote:για οσους δεν το καταλαβαν η αντιδραση μου ειναι στο οτι πιθανοτατα η αποφαση για γενικη συνελευση παρθηκε χωρις ενημερωση των φοιτητων ,ποσο δημοκρατικο ειναι αυτο?
εκτός από το ότι αυτή η φασίζουσα μειοψηφία αποφασίζει για ό,τι γίνεται, με καταστατικά από την εποχή του Αντρέα, και πάλι δεν θεωρώ δημοκρατικό να κλείνει η σχολή για οποιοδήποτε λόγο όσοι και αν το αποφασίσουν και όποιοι και να είναι αυτοί. επίσης μπορούμε να ψηφίσουμε όλοι για να καταργηθούν τα στροβιλά και τα στοιχεία 2 (μαθήματα που δεν υπάρχουν στο βασικό πρόγραμμα σπουδών ξένων πανεπιστημίων) αλλά και πάλι δεν είναι δημοκρατικό. δημοκρατικό είναι να πάμε έξω από τα γραφεία τους και να τους φωνάζουμε μέχρι να μην έχουμε φωνητικές χορδές.

το νόημα της δημοκρατίας είναι να κρατιούνται ανοιχτά τα πάντα για να έχει το άτομο επιλογές. και να ξέρει να διαχειριστεί την ελευθερία του.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by brokor »

Δημοκρατία=/=Ελευθερία (βλέπε ισλαμικά καθεστώτα όπου καλούνται δημοκρατία για να ψηφίσουν απαγορεύσεις σε εκτρώσεις/αλκοολ/προγαμιαίο sex στο όνομα της πλειοψηφίας)

το να κλείνει η σχολή είναι βεβαίως και ανελεύθερο και αντιδημοκρατικό γιατί πέρα από το κλείσιμο του πανεπιστημίου και τη στέρηση του δικαιωμάτος στην εκπαίδευση, η απόφαση λαμβάνεται με αντιδημοκρατικές διαδικασίες, χωρίς ταυτοποίηση προσώπων που ψηφίζουνε ενώ ο "συλλογος" συγκαλείται απο άτομα εκλεγμένα η όχι μέσα απο διεφθαρμένες διαδικασίες χωρίς έλεγχο. Επίσης όπως ανέφερε κάποιος προηγουμένως οι διαδικασίες βασίζονται σε παρωχημένα καταστατικά και θεσμούς που εξυπηρετούν στοχευμένα συμφέροντα.
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Irishman »

Ώπα παιδιά, νομίζω το χάνουμε λίγο το θέμα. Έγιναν εκλογές τον Απρίλη; Έγιναν; Βγήκε ΔΣ; Βγήκε. Αποφασίζει το ΔΣ συνέλευση δημοκρατικά (με πλειοψηφία) απ' ό,τι κατάλαβα. Πού είναι το μεμπτό; Πρώτο αυτό.

Δεύτερον,
Kuchiki_Byakuya wrote:δημοκρατικό είναι να πάμε έξω από τα γραφεία τους και να τους φωνάζουμε μέχρι να μην έχουμε φωνητικές χορδές.
τι σε κάνει να πιστεύεις Κουτσίκι, ότι ο Γιαννάκογλου αυτό το θεωρεί δημοκρατικό; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δε θεωρεί διατάραξη της τάξης τις φωνές σου που δεν τον αφήνουν να κάνει τη δουλειά του;

Θέλω να πω λοιπόν, ότι να μην προσπαθούμε να περάσουμε υποκειμενικές απόψεις περί αόριστων εννοιών ως αντικειμενικές. Είναι λάθος, χανόμαστε στη ροή της κουβέντας με αυτόν που διαφωνεί και συμπέρασμα δε βγαίνει.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Irishman wrote:Ώπα παιδιά, νομίζω το χάνουμε λίγο το θέμα. Έγιναν εκλογές τον Απρίλη; Έγιναν; Βγήκε ΔΣ; Βγήκε. Αποφασίζει το ΔΣ συνέλευση δημοκρατικά (με πλειοψηφία) απ' ό,τι κατάλαβα. Πού είναι το μεμπτό; Πρώτο αυτό.
μεπτή είναι όλη διαδικασία η οποία είναι ηλίθια και πλέον διεφθαρμένη. γιατί βγάζουμε στις εκλογές δέκα άσχετους με τη σχολή για να τη βελτιώσουν. αν αυτό δεν είναι αντιδημοκρατικό τότε δεν ξέρω πιο είναι. και εν πάση περιπτώσει πιστεύω ότι πραγματική δημοκρατία εφαρμόστηκε στην πηγή της και πουθενά αλλού, ποτέ.
Irishman wrote:τι σε κάνει να πιστεύεις Κουτσίκι, ότι ο Γιαννάκογλου αυτό το θεωρεί δημοκρατικό; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δε θεωρεί διατάραξη της τάξης τις φωνές σου που δεν τον αφήνουν να κάνει τη δουλειά του;
γιατί αν βγει από το γραφείο του να μας πει να σκάσουμε και να φύγουμε και δει ολόκληρη τη σχολή θα αναγκαστεί να συζητήσει και να ακούσει σοβαρά τις απόψεις και τις προτάσεις. τώρα βλέπει τα πέντε ίδια άτομα που τα απαξιώνει το σύνολο της σχολής και κάνει πως συζητάει μαζί τους, αν συζητάει.

δεν εκφράστηκα καλά, οι φωνές είναι μόνο για να τραβήξουν την προσοχή και μετά να υπάρξει σοβαρή συζήτηση με προτάσεις και επιχειρήματα. δεν πιστεύω έτσι και αλλιώς στην δύναμη του όχλου. οι φωνές μπορεί να αντικατασταθούν από υπογραφές (που είχε γίνει αλλά και καθηγητές και παρατάξεις μας έγραψαν κανονικά) ή από ό,τι άλλα τραβάει η ψυχή σου.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Stathis »

Irishman wrote:Ώπα παιδιά, νομίζω το χάνουμε λίγο το θέμα. Έγιναν εκλογές τον Απρίλη; Έγιναν; Βγήκε ΔΣ; Βγήκε. Αποφασίζει το ΔΣ συνέλευση δημοκρατικά (με πλειοψηφία) απ' ό,τι κατάλαβα. Πού είναι το μεμπτό; Πρώτο αυτό.

Ώπα παιδιά, νομίζω το χάνουμε λίγο το θέμα. Έγιναν βουλευτικές εκλογές τον Ιούνιο; Έγιναν; Βγήκε κυβέρνηση; Βγήκε. Αποφασίζει η Βουλή συνέλευση δημοκρατικά (με πλειοψηφία) απ' ό,τι κατάλαβα. Πού είναι το μεμπτό; Πρώτο αυτό.


Δεύτερο δεν υπάρχει , γιατί βρέχει
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Stathis wrote:Ώπα παιδιά, νομίζω το χάνουμε λίγο το θέμα. Έγιναν βουλευτικές εκλογές τον Ιούνιο; Έγιναν; Βγήκε κυβέρνηση; Βγήκε. Αποφασίζει η Βουλή συνέλευση δημοκρατικά (με πλειοψηφία) απ' ό,τι κατάλαβα. Πού είναι το μεμπτό; Πρώτο αυτό.
για να προσπαθήσω να απαντήσω σοβαρά, νομίζω ότι οι θεωρίες περί δημοκρατίας και διοίκησης μπορούν να εφαρμοστούν καλύτερα σε μια σχολή λίγων ατόμων παρά σε μια χώρα μερικών εκατομμυρίων. στους μεγάλους αριθμούς γενικά το πράγμα χαλάει.
Stathis wrote:Δεύτερο δεν υπάρχει , γιατί βρέχει
εδώ που είμαι εγώ δεν βρέχει, απαιτώ δεύτερο.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
Stathis
Major General
Major General
Posts: 401
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:44 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Stathis »

δεν έχουν σημασία οι αριθμοί , σημασία έχει ότι το καλό και το δίκαιο είναι εξ ορισμού μειοψηφία σαν τον μπατμαν στο άβαταρ μου και το ρούμι (!!!) στην σοκολάτα του πετίτ φλερ

2.

User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Irishman »

Stathis wrote:
Irishman wrote:Ώπα παιδιά, νομίζω το χάνουμε λίγο το θέμα. Έγιναν εκλογές τον Απρίλη; Έγιναν; Βγήκε ΔΣ; Βγήκε. Αποφασίζει το ΔΣ συνέλευση δημοκρατικά (με πλειοψηφία) απ' ό,τι κατάλαβα. Πού είναι το μεμπτό; Πρώτο αυτό.

Ώπα παιδιά, νομίζω το χάνουμε λίγο το θέμα. Έγιναν βουλευτικές εκλογές τον Ιούνιο; Έγιναν; Βγήκε κυβέρνηση; Βγήκε. Αποφασίζει η Βουλή συνέλευση δημοκρατικά (με πλειοψηφία) απ' ό,τι κατάλαβα. Πού είναι το μεμπτό; Πρώτο αυτό.


Δεύτερο δεν υπάρχει , γιατί βρέχει
καλά, ας μην αναλύσουμε αυτό το θέμα γιατί η πραγματικότητα είναι αυτή, όσο κι αν δεν θέλουμε να το δούμε. μπορούσες να τα αλλάξεις και δεν τα άλλαξες; δημοκρατικά παίρνεις τα αρχίδια των πολλών. προσπάθησε να πείσεις κι άλλους -είναι άνιση η μάχη, το ξέρω- και θα ξαναγίνουν εκλογές. τους φιλελεύθερους που είναι λίγοι τους λέμε "δείτε το, δε σας ακολουθεί κανείς", τους συντηρητικούς που δε θέλουν αλλαγές τους κράζουμε γιατί τους ακολουθούν πολλοί κι εμείς είμαστε οι σωστοί; και ποιοί είμαστε εμείς;

δεύτερον στη βουλή δεν αποφασίζουν πάντα κατά βούληση, δηλαδή δημοκρατικά, αλλά κι αυτό είναι άλλο θέμα.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Kuchiki_Byakuya »

Irishman wrote:δεύτερον στη βουλή δεν αποφασίζουν πάντα κατά βούληση, δηλαδή δημοκρατικά, αλλά κι αυτό είναι άλλο θέμα.
σε αντίθεση με το σύλλογο που τα μέλη ψηφίζουν με άσπιλο ενδιαφέρον για τον φοιτητή που μάχεται.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γενικη συνελευση 24/9

Post by Irishman »

Kuchiki_Byakuya wrote:
Irishman wrote:δεύτερον στη βουλή δεν αποφασίζουν πάντα κατά βούληση, δηλαδή δημοκρατικά, αλλά κι αυτό είναι άλλο θέμα.
σε αντίθεση με το σύλλογο που τα μέλη ψηφίζουν με άσπιλο ενδιαφέρον για τον φοιτητή που μάχεται.
δεν εννοώ τα κίνητρα. εννοώ ότι αν δεν ψηφίσεις πχ διαγράφεσαι αν και αιρετός κι όχι φυτευτός. τέλος το οφφ από μένα.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”