Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by somekindofgrinder »

Γιανναρε με αγγιξες ρε μπαγασα...
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by Robocop »

BiG wrote:@ Robocop

Με πειράζει ότι δεν βρέθηκε ένας αξιωματικός στον οποίο να πιστέψω και να γουστάρω να πάω μαζί του και στον Άδη. Να βγάλει πύρινο λόγο, να με εμψυχώσει, να δικαιολογήσει αυτό το ατελείωτο , αδικαιολόγητο καψόνι που τρώω στη μάπα. Πως να με πείσει όμως για κάτι που δεν πιστεύει ούτε ο ίδιος??


Όπως και να έχει, στην Ελλάδα η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει, ειδικά με την κρίση δεν πρόκειται να πάρουν ούτε πολιτικό προσωπικό ούτε άλλους ΕΠΟΠ. εδώ σκέφτονται για άρση της μονιμότητας, και φυλλάδια αξιολόγησης, ώστε να γίνονται και όλοι οι υφιστάμενοι γυμνοσάλιαγκες και ρουφιάνοι του κάθε προϊστάμενου. Εδώ σκέφτονται για αύξηση της θητείας, και η Ζήτω η δουλοπαροικία, Ζήτω οι Σκλάβοι!
Και Διακρίσεις θα γίνονται εις τον αιώνα τον άπαντα, όχι απλά γιατί είμαστε Ελλάδα, αλλά γιατί όλα αυτά είναι στην Ανθρώπινη Φύση.
Κάτσε ρε συ, με τι πύρινο λόγο θα σε πείσει κάποιος να μαζέψεις σκατά και να κάνεις γόπινγκ;

2ον πιστεύεις δηλαδή ότι αν αυξηθούν οι ΕΠΟΠ θα αυξηθεί το επίπεδο επαγγελματισμού; Κάτι πεινασμένους θα μαζέψουν που αν γίνει καμιά στραβή θα πετάξουν το όπλο και θα τρέχουν.

Θα συμφωνήσω γενικά μαζί σου ότι είναι ζήτημα νοοτροπίας. Κατ' εμέ το κυριότερο πρόβλημα είναι, ότι ενώ από μικρό σου χουν μάθει ότι η ζωή είναι 'ο καθένας για την πάρτη του' και 'άρπαξε να φας και κλέψε να χεις', ξαφνικά στα 23 σου, σου λένε κάνε ένα ευχάριστο διάλειμμα και μάθε τη συναδελφικότητα, την υπευθυνότητα, την αγγαρεία για το κοινό καλό (για να είναι βιώσιμη η καθημερινότητα δηλαδή). Οπότε τελικά στο στρατό γίνεται ότι και σε όλη την υπόλοιπη ζωή, σε δημόσιο - ιδιωτικό τομέα, σε Ελλάδα αλλά και έξω, ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και τη λούφα, με αρκετές διαβαθμίσεις και κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις.

Υ.Γ. πάντως θα πάω και θα σου πω.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by somekindofgrinder »

Εχει καποια χρησιμοτητα στο ατομο η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια?
Γιατι σε ολη την υπολοιπη Ευρωπη (πλην Φινλανδιας νομιζω) ειναι μισθοφορικος?

Μονο για να συντηρουμε τα στρατοπεδα και τις γυρω περιοχες με τα λεφτα μας υπαρχει.Α και για να χρεωνομαστε στους ημετερους αγοραζοντας οπλα.
Ολα τα υπολοιπα περι συναδελφικοτητας και αλληλεγγυης τα ακουω βερεσε.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by Robocop »

somekindofgrinder wrote:Εχει καποια χρησιμοτητα στο ατομο η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια?
Γιατι σε ολη την υπολοιπη Ευρωπη (πλην Φινλανδιας νομιζω) ειναι μισθοφορικος?

Μονο για να συντηρουμε τα στρατοπεδα και τις γυρω περιοχες με τα λεφτα μας υπαρχει.Α και για να χρεωνομαστε στους ημετερους αγοραζοντας οπλα.
Ολα τα υπολοιπα περι συναδελφικοτητας και αλληλεγγυης τα ακουω βερεσε.
Στο άτομο όχι, ποτέ δεν είχε όμως. Και άλλοι νόμοι δεν έχουν χρησιμότητα για το άτομο. Όπως παραδείγματος χάριν οι φορολογικοί νόμοι, παρ' όλα αυτά εκδίδονται. Το σύνολο των οργανωμένων κοινωνιών παρέχουν δικαιώματα και επιβάλλουν υποχρεώσεις. Τώρα γιατί η στράτευση είναι υποχρέωση εδώ και όχι ... ας πούμε στη Δανία: (πάντως όχι για λόγους σεβασμού της προσωπικότητας και άλλες τέτοιες βλακείες)

Δεν νομίζω ότι η Γερμανία έχει εδαφικές διεκδικήσεις έναντι της Δανίας, ούτε ότι η Δανία έχασε τα αντίστοιχα της Ίμια το '96, ούτε ότι το Λουξεμβούργο θέλει να ονομαστεί "Φρανκφούρτη". Το σίγουρο δε είναι ότι το '74 οι Γάλλοι δεν εισέβαλαν αιφνιδιαστικά και κατέλαβαν το μισό Βέλγιο.

Η Φινλανδία έχει ανοιχτές και άλυτες εδαφικές διαφορές με τη Ρωσία αιώνες τώρα.

Περισσότερο όμως κινδυνεύει η Ελλάδα μια χώρα 10 εκατομμυρίων (τίποτα δηλαδή) που βρίσκεται σε σταυροδρόμι Ηπείρων και οικονομικών συναλλαγών (αγωγοί αερίων, πετρελαίων κλπ) αλλά και η οποία έχει γείτονες, των οποίων οι επίσημες επιδιώξεις είναι "συνδιαχείριση στο Αιγαίο" (Τουρκία) και "συνύπαρξη" στη Μακεδονία (Φυρομ).

Εκτός αυτού όμως βρίσκεται και στην πιο ευμετάβλητη, από πλευράς συνόρων περιοχή του πλανήτη. Μικρή αναδρομη:

Βοσνία 1992
Μαυροβούνιο 1995
Κόσσοβο 1999

Να σου υπενθυμίσω και από το 1897 σε πόσους πολέμους έχει εμπλακεί η Ελλάδα και σε πόσους η Δανία;

1.1897 Ελλάδα-Τουρκία
2. 1912-1913 Α' Βαλκανικός Πόλεμος Βουλγαρία-Σερβία-Ελλάδα εναντίον Τουρκίας
3.1913 Β' Βαλκανικός Πόλεμος Σερβία-Ελλάδα εναντίον Βουλγαρίας
4.1917-1918 Α' Παγκόσμιος Πόλεμος
5. 1919-1922 Μικρασιατική Εκστρατεία
6. 1940-1941 Β' Παγκόσμιος
7. 1946-1949 Εμφύλιος
8. 1974 Κύπρος

Δανία 0 (ουσιαστικά 1 ο δεύτερος παγκόσμιος αλλά μάλλον η κατάληψη της σε μια μέρα δεν θεωρείται και πολύ πόλεμος, δεδομένου ότι η Ελλάδα αντιστάθηκε 40 μέρες, μην υπολογίσουμε την επί της ουσίας νίκη της με την Ιταλία και το μεγαλειώδες αντάρτικό της).

Όπως καταλαβαίνεις συντρέχουν πολύ (και πολλοί) σοβαροί λόγοι για τους οποίους εμείς οφείλουμε να έχουμε στρατό.

Τώρα επειδή σίγουρα θα θίξεις το ζήτημα του επαγγελματικού στρατού. Όταν με το καλό πας στρατό θα δεις το επίπεδο των ΕΠΟΠ, δημόσιοι υπαλληλοι της πλάκας είναι. Δεν συζητώ το οικονομικό σκέλος της απαίτησης του επαγγελματικού στρατού... Όμως να πούμε για το πολιτικό ζήτημα του να έχεις μισθοφορικό στρατό: Φαντάσου αν ο στρατός των κληρωτών κατεβάζει επειδή διατάχθηκε την πόρτα του πολυτεχνείου με τανκ το '73, τι θα κάνει ο μισθοφορικός αν διαταχθεί.

Ο ελληνικός στρατός οφείλει να διατηρήσει λαικά χαρακτηριστικά, αρκξεί να εξυγχρονιστεί.

Υ.Γ. Σαν ισχυρότατο παράδειγμα φέρνω τον στρατό της Ελβετίας, που αν και δεν έχει συμμετάσχει σε πολεμικές επιχειρήσεις για πάνω από ένα αιώνα και δεν ανήκει σε καμιά συμμαχία, για να το περιφρουρήσει αυτό έχει έναν στρατό υποχρεωτικό (ή ανταλλάξιμο με κοινωνική υπηρεσία, όπως εδώ) 6 μηνο και αποτελεσματικότατο και σε εξοπλισμό και σε μαχητικότητα. Εκεί τους καλούν ανα 1-2 χρόνια για μετεκπαίδευση εβδομάδας μέχρι τα 35 τους.
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by BiG »

Robocop wrote:Κάτσε ρε συ, με τι πύρινο λόγο θα σε πείσει κάποιος να μαζέψεις σκατά και να κάνεις γόπινγκ;
Ας μάζευε μία γόπα, για τα μάτια του κόσμου. Νομίζεις δεν θα σκιζόμασταν εμείς μετά να μαζέψουμε τις υπόλοιπες? Μ@λάκες θα μας άφηνε. Θα μας έριχνε στο φιλότιμο. Και για όσους δεν έχουν φιλότιμο, θα τους χώναμε εμείς οι υπόλοιποι που έχουμε.
Το στυλάκι όμως σε διατάζω και θα το κάνεις γιατί το λέω εγώ που κάθομαι ωραία με τη στολάρα μου στην καρεκλάρα μου, δεν φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Robocop wrote:2ον πιστεύεις δηλαδή ότι αν αυξηθούν οι ΕΠΟΠ θα αυξηθεί το επίπεδο επαγγελματισμού; Κάτι πεινασμένους θα μαζέψουν που αν γίνει καμιά στραβή θα πετάξουν το όπλο και θα τρέχουν.
Ενώ εμείς τι θα κάνουμε??? αχαχαχαχα... Θα πάω εγώ να πεθάνω στην πρώτη γραμμή? γιατί??? Για τον αξιωματικό που δεν χωνεύω μία? Και θα με εκτελέσει αν φέρω αντίρρηση? Και για ποια πατρίδα? Που μου κόβει τη σύνταξη και με αφήνει να πεθάνω στην ψάθα? Που είναι γεμάτη αλλοδαπή μαφία και φοβάσαι να κυκλοφορήσεις? Που βγαίνουμε με πτυχίο και η ανεργία βαράει κόκκινα? Και που αυτοί που θα σε στείλουν να πολεμήσεις έχουν καταχραστεί τη μισή Ελλάδα, και κάνουν ζωάρα στην Ελβετία? Και να είσαι σίγουρος, ότι όταν γίνει το μπαμ, θα ρθούνε εδώ να πολεμήσουν!!!

Ναι ναι... Θα πάω να πολεμήσω όπως και τότε στη Σμύρνη, για να λένε μετά ότι πήγα περίπατο, και δεν έγινε και τπτ μωρέ, μια λαοσύναξη έγινε και φύγανε ειρηνικά και αγαπημένα για την Ελλάδα.. Μίλησε κανείς για γενοκτονία και σφαγή? Τς τς .. Υπερβολές..
Robocop wrote:Θα συμφωνήσω γενικά μαζί σου ότι είναι ζήτημα νοοτροπίας. Κατ' εμέ το κυριότερο πρόβλημα είναι, ότι ενώ από μικρό σου χουν μάθει ότι η ζωή είναι 'ο καθένας για την πάρτη του' και 'άρπαξε να φας και κλέψε να χεις', ξαφνικά στα 23 σου, σου λένε κάνε ένα ευχάριστο διάλειμμα και μάθε τη συναδελφικότητα, την υπευθυνότητα, την αγγαρεία για το κοινό καλό (για να είναι βιώσιμη η καθημερινότητα δηλαδή). Οπότε τελικά στο στρατό γίνεται ότι και σε όλη την υπόλοιπη ζωή, σε δημόσιο - ιδιωτικό τομέα, σε Ελλάδα αλλά και έξω, ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και τη λούφα, με αρκετές διαβαθμίσεις και κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις.
Όχι φίλε μου, από μικρό σε μαθαίνουν να αγαπάς την Ελλάδα, και να έχεις Ιδανικά και να μην αδικήσεις για να μην αδικηθείς, σύμφωνα με την Κλειστή Πατριωτική Πυρηνική Κλασική Ελληνική Χριστιανική Οικογένεια.
Μετά είναι που κοιτάς πίσω και αναλογίζεσαι που μας έβγαλε αυτό? Και κοιτάς τον μεροκαματιάρη φουκαρά πατέρα σου που απολύεται στα 50κάτι του και δεν προλαβαίνει να συμπληρώσει καν κανονική σύνταξη, που δουλεύει ανασφάλιστος, και που όταν τυχαίνει θέμα υγείας, πας στο ΙΚΑ και κάθε Κρατικό νοσοκομείο και κάνεις το σταυρό σου..

Αν πατρίδα είναι η ηγεσία που θα με στείλει στον πόλεμο, Με τέτοια ηγεσία ας καούν τα πάντα.
Αν πατρίδα είναι το έθνος, Τέτοιο έθνος που ψήφισε και ψηφίζει τέτοια ηγεσία, 2κομματισμός τόσα χρόνια.. ας εξαφανιστεί, δεν του αξίζει.
Αν πατρίδα είναι η Ιστορία, τότε την έχουμε χάσει από καιρό, με τέτοια αλλοίωση και διαστρέβλωση, ο καθένας ότι θέλει βγαίνει και λέει.
Αν πατρίδα είναι τα Εδάφη, η Πολιτιστική κληρονομιά, και τα Αρχαία Μνημεία, θα επιζήσουν και με άλλη Σημαία, και καλύτερα ίσως γιατί εμείς δεν τα σεβόμαστε.

Πατρίδα είναι αυτό που αγαπάς, και έχεις στην καρδιά σου.
Robocop wrote:Υ.Γ. πάντως θα πάω και θα σου πω.
Κοίτα, μέχρι τότε, μπορεί να έχεις πάρει τρελόχαρτο, να την έχεις εξαγοράσει, να έχεις πάρει άλλη υπηκοότητα, να έχεις σκάσει με γυναικεία ρούχα.. πολλά παίζονται, πολλά είδα από φιλαράκια μου κιόλας. Ξανασκέψου το γιατί εκεί που είσαι ήμουνα, και εδώ που είμαι, αν είσαι έξυπνος δεν θα έρθεις...

Κ εγώ έτσι έλεγα, ότι θα πάω για να υπηρετήσω την πατρίδα και πήγαινα γυμναστήρια, καταδύσεις για να υπηρετήσω..
Και μετά μπήκα και ξενέρωσα τη Ζωή μου..

Γιατί άλλα σου λένε, άλλα περιμένεις να βρεις, και βρίσκεις τη σαπίλα που υπάρχει και στο Δημόσιο και χειρότερη. Δημόσιο είναι και ο Στρατός στη χειρότερη μορφή του. Ιδανικά, Παρελάσεις και Εμβατηριάκια είναι για το Εφέ!!! Για τη βιτρίνα μάγκα!

Εν τέλη, το μόνο που έχει μείνει είναι οι Ειδικές Δυνάμεις τύπου ΟΥΚ, ΜΥΚ, κτλ

Αλλά αν το σκεφτείς, ξέρεις ποιοι πάνε εκεί? Οι Χομπίστες, που δεν έχουν σπουδάσει τπτ, που δεν έχουν στον Ήλιο μοίρα, που δεν έχουν ΖΩΗ ούτε Οικογένεια οπότε δεν έχουν να χάσουν τπτ, και φοράνε την Πουλάδα, το σηματάκι γιατί είναι το μόνο που έχουν για να καυχιούνται. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Και ναι, μπράβο στα παιδιά γιατί τα χρειαζόμαστε. Είναι απαραίτητα. Αλλά εγώ δεν θα πήγαινα..
Γυμναστήριο και καταδύσεις ναι, ακόμα και τώρα, αλλά για την πάρτη μου. Όχι γιατί μου το λέει κάποιος.
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by BiG »

Robocop wrote:Όπως καταλαβαίνεις συντρέχουν πολύ (και πολλοί) σοβαροί λόγοι για τους οποίους εμείς οφείλουμε να έχουμε στρατό.
Και εμείς, αν έχουμε πολύ Στρατό, πολλά, πολλά, χιλιάδες άτομα θα κερδίσουμε.

Θα σκάσουν οι άλλοι με Υπερδιπλάσιες Φρεγάτες, Υποβρύχια που σίγουρα δε γέρνουν, Υπερσύγχρονα Αεροπλάνα block 60+ και μια Αμερική από πίσω, με Δορυφόρους, και τα δικά μας τα οπλικά συστήματα παράλυτα, γιατί μην ξεχνάτε, πάμε και αγοράζουμε από την Αμερική, και..
ναι.. αν έχουμε πολλούς μα πολλούς φαντάρους θα πολεμάνε με τις τσουγκράνες και θα νικήσουμε..

Χμ.. Ή ο γιαλός είναι στραβός ή εμείς στραβά αρμενίζουμε.. Θέλουμε Οικονομία για καλύτερο εξοπλισμό? Θέλουμε Πολεμική Βιομηχανία? Θέλουμε καλύτερη Διπλωματία και χειρισμό των θεμάτων εξωτερικής πολιτικής? Πάντως κάτι θέλουμε.. και αυτό δεν είναι παραπάνω φαντάρους να κρατάνε τσουγκράνες και τσάπες και να καθαρίζουν καλλιόπες.
Robocop wrote:Τώρα επειδή σίγουρα θα θίξεις το ζήτημα του επαγγελματικού στρατού. Όταν με το καλό πας στρατό θα δεις το επίπεδο των ΕΠΟΠ, δημόσιοι υπαλληλοι της πλάκας είναι.
Ενώ εγώ είμαι καλύτερος σαν στρατεύσιμος? Ίσα ίσα που εγώ λέω σε ένα χρόνο φεύγω από εδώ μέσα και δεν με ενδιαφέρει τπτ άλλο! Δεν πάνε να καούνε όλα!
Χαλαρά οι ΕΠΟΠ είναι καλύτεροι από τον στρατεύσιμο γιατί έχουν κάτι να φοβούνται.. μην απολυθούν! Έχουν μέσα τους το φόβο του μόνιμου. Ειδικά όταν μείνουν μέσα για κάποια χρόνια σπαταλώντας τα παραγωγικά τους χρόνια, και δεν έχουν σπουδάσει τπτ, γιατί μετά δεν έχουν γυρισμό στην κανονική Ζωή.
Robocop wrote:Δεν συζητώ το οικονομικό σκέλος της απαίτησης του επαγγελματικού στρατού...
Ας μου δώσει το δικαίωμα εξαγοράς της θητείας από τα 18 μου, και όχι από τα 30 που είναι τώρα. Και ας πληρώνω και 800 ευρό για κάθε μήνα θητείας. Όσο είναι και τώρα. Ας πληρώνω δηλαδή το μισθό ενός ΕΠΟΠ να κάνει τη θητεία μου. Σαν μηχανικός περισσότερα θα βγάζω, θα κολλάω ένσημα, και θα γράφω και επαγγελματική σταδιοδρομία συνεχίζοντας κανονικότατα τη ζωή μου!!!
Robocop wrote:Όμως να πούμε για το πολιτικό ζήτημα του να έχεις μισθοφορικό στρατό: Φαντάσου αν ο στρατός των κληρωτών κατεβάζει επειδή διατάχθηκε την πόρτα του πολυτεχνείου με τανκ το '73, τι θα κάνει ο μισθοφορικός αν διαταχθεί.
Μάλιστα, κυνηγάμε δηλαδή από τη βάση το πρόβλημα και όχι από την κεφαλή. Το ψάρι φίλε μου βρωμάει από το Κεφάλι, ακριβώς τα ίδια θα κάνουν είτε στρατεύσιμοι είτε μη, γιατί ο στρατός έχει τα μέσα να σε πείσει για τα πάντα. Σε σπάει. Αν δεν υπακούσεις παίρνεις φυλακή, και σε καιρό πολέμου και μια σφαίρα στο κεφάλι σαν προδότης.
Robocop wrote:Ο ελληνικός στρατός οφείλει να διατηρήσει λαικά χαρακτηριστικά, αρκξεί να εξυγχρονιστεί.
Τι τον πέρασες το Στρατό? Κανένα πολιτισμένο Οργανισμό? ΟΥΓΚ ΟΥΓΚ ρε.. Δεν γίνεται. Είναι η ανθρώπινη φύση να γίνεται ΖΩΟ όταν έχει υποτελείς. Όταν δίνεις σε κάποιον εξουσία, γαλονάκι να εξουσιάζει κάποιον γίνεται ΣΑΔΙΣΤΗΣ. Τέλος.
Είναι σα να λες, πρέπει να εκσυγχρονιστεί η Ανθρώπινη Φύση.
Robocop wrote:Υ.Γ. Σαν ισχυρότατο παράδειγμα φέρνω τον στρατό της Ελβετίας, που αν και δεν έχει συμμετάσχει σε πολεμικές επιχειρήσεις για πάνω από ένα αιώνα και δεν ανήκει σε καμιά συμμαχία, για να το περιφρουρήσει αυτό έχει έναν στρατό υποχρεωτικό (ή ανταλλάξιμο με κοινωνική υπηρεσία, όπως εδώ) 6 μηνο και αποτελεσματικότατο και σε εξοπλισμό και σε μαχητικότητα. Εκεί τους καλούν ανα 1-2 χρόνια για μετεκπαίδευση εβδομάδας μέχρι τα 35 τους.
"ανταλλάξιμο με κοινωνική υπηρεσία, όπως εδώ" ???? Από πότε γίνεται αυτό στην Ελλάδα??
Τώρα για το αν είναι αποτελεσματικός ή όχι.. μόνο η πράξη θα το δείξει. Και αυτό δεν το έχουμε δει. Ποιος θα πειράξει το Θησαυροφυλάκιο της Ευρώπης??
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by Robocop »

BiG wrote:
Και εμείς, αν έχουμε πολύ Στρατό, πολλά, πολλά, χιλιάδες άτομα θα κερδίσουμε.

Θα σκάσουν οι άλλοι με Υπερδιπλάσιες Φρεγάτες, Υποβρύχια που σίγουρα δε γέρνουν, Υπερσύγχρονα Αεροπλάνα block 60+ και μια Αμερική από πίσω, με Δορυφόρους, και τα δικά μας τα οπλικά συστήματα παράλυτα, γιατί μην ξεχνάτε, πάμε και αγοράζουμε από την Αμερική, και..
ναι.. αν έχουμε πολλούς μα πολλούς φαντάρους θα πολεμάνε με τις τσουγκράνες και θα νικήσουμε..
Και το '40 σκάσανε με όχι απλά υπερδιπλάσιο αλλά υπερ5λάσιο στράτευμα, υπερ20πλάσια αεροπορία και πολύ πολύ ναυτικό και πήραν μια πούτσα από εδώ μέχρι το Μιλάνο. Με τους δε Γερμανούς κρατήσαμε 40 μέρες (κανείς από όλους τους λουλέδες της Ευρώπης, τους σύγχρονους κλπ δεν άντεξε ούτε το μισό) σε μάχες ηρωικότατες (όχι οι επαγγελματίες, οι κληρωτοί) που αν δεν έχεις διαβάσει ή ακούσει γι αυτές, καλό θα ήταν να το κάνεις. Μας μνημόνευσε μέχρι και ο Χίτλερ στο Ράιχσταγκ για την πολεμική μας δράση. Παραθέτω κάτι σχετικό:

http://ioannismetaxasgr.blogspot.com/20 ... -post.html

http://www.roupel.gr/history.html

Γενικά τώρα, ο αμυνόμενος έχει κατα τον Klausewitz πολλαπλάσιο ψυχικό σθένος και κατά την στρατιωτική τακτική μπορεί να αντιμετωπίσει και 5λάσια μαχητική δύναμη, όταν είναι σωστά οργανωμένος και εξοπλισμένος.

2ον, δεν γέρνουν (έχουν πρόβλημα) όλα τα υποβρύχια του Στόλου και αν το θεωρείς αυτό, είσαι προκατειλημμένος και μηδενιστής. Συγκεκριμένα για το Ναυτικό που συγγενής μου ήταν πρόσφατα Αρχηγός Στόλου υπάρχει και τεχνογνωσία και ικανότητα.

BiG wrote: Ενώ εγώ είμαι καλύτερος σαν στρατεύσιμος? Ίσα ίσα που εγώ λέω σε ένα χρόνο φεύγω από εδώ μέσα και δεν με ενδιαφέρει τπτ άλλο! Δεν πάνε να καούνε όλα!
Χαλαρά οι ΕΠΟΠ είναι καλύτεροι από τον στρατεύσιμο γιατί έχουν κάτι να φοβούνται.. μην απολυθούν! Έχουν μέσα τους το φόβο του μόνιμου. Ειδικά όταν μείνουν μέσα για κάποια χρόνια σπαταλώντας τα παραγωγικά τους χρόνια, και δεν έχουν σπουδάσει τπτ, γιατί μετά δεν έχουν γυρισμό στην κανονική Ζωή.
Το "φοβούνται να μην απολυθούν" είναι εξαιρετικό ανέκδοτο. Οι ΕΠΟΠ είναι κάτι μονιμότερο και από δημόσιο υπάλληλο.

Δεύτερον εγώ γενικά θεωρώ ότι η υπηρεσία στην Πατρίδα, σαν έννοια, είναι και πρέπει να είναι κάτι τιμητικό. Δεν πρέπει να σε καταπιέζουν να το κάνεις, απλά συμβαίνει απο αρχαιοτάτων χρόνων σε όλες τις οιωνεί πολεμικές κοινωνίες να εξαναγκάζουν του άρρενες υπηκόους να στρατεύονται.
Μάλιστα κάποιοι κάτοικοι της ίδιας γης αυτής (που κάποιοι τους αποκαλούν και πρόγονους, εγώ δεν θέλω να γίνω γραφικός) είχαν εφαρμόσει και πιο ριζοσπαστικά μέτρα προκειμένου να διασφαλίσουν ότι αυτή η γη θα παραμείνει δική τους: Στράτευση 40 χρόνια και αν γίνει πόλεμος γυρνάς νικητής ή δεν γυρνάς ποτέ!
Τους υπαρκτούς κινδύνους τους αναλύσαμε, γιατί πρέπει να γίνει. Τώρα αν σε φοβίζει το γεγονός, καλύτερα να μεταναστεύσεις σε κανα Καναδά, Αυστραλία κλπ, που δεν έχουν τέτοιους φόβους.
BiG wrote:
Ας μου δώσει το δικαίωμα εξαγοράς της θητείας από τα 18 μου, και όχι από τα 30 που είναι τώρα. Και ας πληρώνω και 800 ευρό για κάθε μήνα θητείας. Όσο είναι και τώρα. Ας πληρώνω δηλαδή το μισθό ενός ΕΠΟΠ να κάνει τη θητεία μου. Σαν μηχανικός περισσότερα θα βγάζω, θα κολλάω ένσημα, και θα γράφω και επαγγελματική σταδιοδρομία συνεχίζοντας κανονικότατα τη ζωή μου!!!
Το ανέλυσα παραπάνω, μια ερώτηση όμως, είσαι σίγουρος πλέον ότι σαν μηχανικός θα βγάζεις παραπάνω; :D (πάμε σε άλλη συζήτηση)
BiG wrote:
Μάλιστα, κυνηγάμε δηλαδή από τη βάση το πρόβλημα και όχι από την κεφαλή. Το ψάρι φίλε μου βρωμάει από το Κεφάλι, ακριβώς τα ίδια θα κάνουν είτε στρατεύσιμοι είτε μη, γιατί ο στρατός έχει τα μέσα να σε πείσει για τα πάντα. Σε σπάει. Αν δεν υπακούσεις παίρνεις φυλακή, και σε καιρό πολέμου και μια σφαίρα στο κεφάλι σαν προδότης.
Εγώ έχω αρκετά παραδείγματα όπου στρατοί με κοινωνικά ερίσματα έκαναν προοδευτικές αλλαγές, Κονγκό, Ρωσία, Αφγανιστάν, επανάσταση των γαρυφάλλων στην Πορτογαλία, Κίνημα του Νατυικού κατά την Χούντα εδώ κλπ. Μισθοφορικό στρατό που να μην τσάκισε αμείλικτα όποιον διατάχθηκε δεν θυμάμαι ούτε ένα.
2ον Καλά ηρέμησε δεν σε εκτελούν επειδή δεν έστρωσες το κρεβάττι σου στην εκστρατεία (εκεί οι μαλακίες κόβονται), αν λιποτακτήσεις σε εκτελούν.
BiG wrote: Τι τον πέρασες το Στρατό? Κανένα πολιτισμένο Οργανισμό? ΟΥΓΚ ΟΥΓΚ ρε.. Δεν γίνεται. Είναι η ανθρώπινη φύση να γίνεται ΖΩΟ όταν έχει υποτελείς. Όταν δίνεις σε κάποιον εξουσία, γαλονάκι να εξουσιάζει κάποιον γίνεται ΣΑΔΙΣΤΗΣ. Τέλος.
Είναι σα να λες, πρέπει να εκσυγχρονιστεί η Ανθρώπινη Φύση.
Οι αξιωματικοί και υπαξιωματικοί που μπήκαν στις παραγωγικές σχολές του Στρατού τα τελευταία 15 χρόνια είχαν πολύ υψηλές επιδόσεις στις Πανελλήνιες, άρα ο όρος "ουγκ" είναι και πάλι μηδενιστικός νομίζω. Υπάρχουν φοβερά μυαλά στο στρατό και πολλοί normal άνθρωποι, είναι κρίμα να τους ισοπεδώνεις έτσι.

2ον: Η ανθρώπινη φύση κατ' εμέ είναι ο πιο χαζός όρος που εφήυρε ο άνθρωπος για να δικαιολογήσει την αδράνειά του επί σειρά ζητημάτων. (Και μεταξύ μας, παντελώς αντεπιστημονικός!)
BiG wrote: "ανταλλάξιμο με κοινωνική υπηρεσία, όπως εδώ" ???? Από πότε γίνεται αυτό στην Ελλάδα??
Τώρα για το αν είναι αποτελεσματικός ή όχι.. μόνο η πράξη θα το δείξει. Και αυτό δεν το έχουμε δει. Ποιος θα πειράξει το Θησαυροφυλάκιο της Ευρώπης??
Ναι και όμως είναι ανταλλάξιμο με κοινωνική υπηρεσία αν είσαι αντιρρησίας συνείδησης. Ιδού:

http://www.thiteia.org/index.php?option ... &Itemid=58

Αυτοί πάντως δεν επαναπαύτηκαν στο ότι είναι το θησαυροφυλάκιο της Ευρώπης και έχουν έναν φοβερό στρατό, τον οποίο πιθανόν ανακαλείς στη μνήμη σου κάθε φορά που κόβεις κάτι μ' αυτά τα υπέροχα κόκκινα σουγιαδάκια. Στον ελβετικό στρατό μόνο το 5% είναι επαγγελματίες, και οι υπόλοιποι, η λεγόμενη πολιτοφυλακή είναι αντίστοιχη σαν σύστημα στράτευσης με εμάς. Τσέκαρε αυτό εαν δεν με πιστεύεις.

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Switzerland
και δες και σε κανα youtube την ποιότητα του στρατού τους, σε καμια άσκηση κλπ.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by eΝy »

ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D

Για να καταλάβεις φίλε μου Robocop, ο big ήταν τρισχειρότερος από σένα. Κυκλοφορούσε στο site με avatar από μεραρχία των S-S.

Καλά κάνεις και τα πιστεύεις αυτά που γράφεις, αλλά έχε κατά νου ότι η ανθρώπινη φύση (πάρα πολύ επιστημονικός όρος), έχει πολλά περισσότερα επίπεδα από αυτά που μέχρι τώρα έχεις δει.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by somekindofgrinder »

Κοιταχτε,το πραμα συνοψιζεται στο εξης απλο:

Οποιος δεν εχει παει,δεν ξερει.
Εγω εχω ακουσει τα μυρια οσα,εχω 2 κολλητους φιλους στο στρατο-ο ενας αξιωματικος και ο αλλος ΕΠΟΠ-και ολοι οι υπολοιποι φιλοι μου εχουνε παει φανταροι.
Ακομα δεν εχω παει και ως εκ τουτου παω υποψιασμενος,αλλα δεν μιλαω.

Το να βλεπετε τον BIG να γραφει αυτα τα πραγματα (που σημαινει in short οτι ο ανθρωπος επαθε τραμπακουλο με αυτα που ειδε,αν και γενικως ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ την εννοια και την ιδεα του στρατου) οφειλει να σας προβληματισει.
Last edited by somekindofgrinder on Thu Sep 23, 2010 1:38 am, edited 1 time in total.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ψυχολογία - Σκέψεις - Συναισθήματα Στρατευμένου

Post by Robocop »

eΝy wrote:ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑ!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D

Για να καταλάβεις φίλε μου Robocop, ο big ήταν τρισχειρότερος από σένα. Κυκλοφορούσε στο site με avatar από μεραρχία των S-S.

Καλά κάνεις και τα πιστεύεις αυτά που γράφεις, αλλά έχε κατά νου ότι η ανθρώπινη φύση (πάρα πολύ επιστημονικός όρος), έχει πολλά περισσότερα επίπεδα από αυτά που μέχρι τώρα έχεις δει.
Κοίτα γενικά στρατό δεν έχω πάει ακόμη οπότε πράγματι καλό θα έιναι να κρατάω επιφυλάξεις επ' αυτού, όπως και έχω. Ακού με προσοχή τα όσα λέτε, αν και το θέμα το έχω ψάξει, όχι τόσο σαν στρατοκαυλίαση όσο σαν φιλοσοφική αναζήτηση (γιατί να υπάρχουν στρατοί, σύνορα κλπ κλπ αλλάμου αρέσει η στρατηγική και η ιστορία).

Τώρα γενικά, ανθρώπινη φύση δεν υπάρχει. Ένας μέτριος ανθρωπολόγος-κοινωνιολόγος του 19ου αιώνα μπορεί να το αποδείξει τσακ-μπαμ συγκρίνοντας διαφορετικές κοινωνικές συμπεριφορές σε απομονωμένα κοινωνικά συστήματα. Η ανθρώπινη συμπεριφορά γεννιέται στο σύστημα (αν και βεβαίως αλληλοεπηρεάζονται αμφιδρόμως). Σε αυτό γενικά είμαι κάθετος γιατί το έχω ψάξει αρκετά, είναι αντικειμενικότητα, όχι προσωπική άποψη.

Προτάσεις του στυλ: ο άνθρωπος είναι φύσει επιθετικός, φύσει εξουσιαστικός, φύσει αδόρθωτος είναι φύσει παπαριες.

Η ανθρώπινη συμπεριφορά υπαγορεύεται απ' το περιβάλλον στο οποίο λειτουργείς και εναρμονίζεται με αυτό. Αλλά αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα συζήτησης.
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”