Solidworks από την σχολή

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
katsikogiannis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 11
Joined: Mon Dec 10, 2012 11:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Solidworks από την σχολή

Post by katsikogiannis »

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως ακριβώς κατεβάζω το SW μέσω IP ΕΜΠ? Το παλεύω μερικές μέρες τώρα αλλά μου παρουσιάζονται προβλήματα με το OpenVPN!
piggy13
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Fri Jan 03, 2014 9:22 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks από την σχολή

Post by piggy13 »

κατεβαζεις απο το site του κεντρου υπολογιστων του εμπ το openvpn, κανεις την εγκατασταση (δεν πειραζεις τα προεπιλεγμενα κλπ, ειναι ετοιμα ολα) . Μετα την εγκατασταση ανοιγεις το openVPN GUI, και με το username και το password σου συνδέεσαι στο δίκτυο του εμπ. Από εκεί και πέρα μπαίνεις κανονικά στον ftp server για να κατεβασεις solidworks. Υπάρχει και άλλο παρόμοιο thread εδώ στο forum, που τα εξηγουν καλύτερα.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Solidworks από την σχολή

Post by ιστορικός mech-eng »

katsikogiannis wrote:Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως ακριβώς κατεβάζω το SW μέσω IP ΕΜΠ? Το παλεύω μερικές μέρες τώρα αλλά μου παρουσιάζονται προβλήματα με το OpenVPN!

ειναι student edition ομως ,που σημαινει οτι δεν μπορεις να το εκμεταλευτεις πληρως
katsikogiannis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 11
Joined: Mon Dec 10, 2012 11:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks από την σχολή

Post by katsikogiannis »

Αυτο ειναι το θεμα, ξερω τι πρεπει να κανω αλλα η μαλακια το OpenVPN δεν εγκαθισταται σωστα! Λεει δεν μπορει να ανοιξει ενα αρχειο και δεν ολοκληρωνεται η εγκατασταση! Λογισμικο εχω τα Windows 8.1 δεν μπορει να φταει αυτο!
Last edited by a_nikos on Thu Sep 10, 2015 10:15 am, edited 2 times in total.
Reason: Properly edited
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Solidworks από την σχολή

Post by sid »

katsikogiannis wrote:Αυτο ειναι το θεμα, ξερω τι πρεπει να κανω αλλα η μ@***** το OpenVPN δεν εγκαθιστατε σωστα! Λεει δεν μπορει να ανοιξει ενα αρχειο και δεν ολοκληρωνεται η εγκατασταση! Λογισμικο εχω τα Windows 8.1 δεν μπορει να φταει αυτο!

είναι σπασμένα τα windows ?
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
nikosama
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 670
Joined: Wed Oct 20, 2010 10:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Χίος

Re: Solidworks από την σχολή

Post by nikosama »

katsikogiannis wrote:Αυτο ειναι το θεμα, ξερω τι πρεπει να κανω αλλα η μ@***** το OpenVPN δεν εγκαθιστατε σωστα! Λεει δεν μπορει να ανοιξει ενα αρχειο και δεν ολοκληρωνεται η εγκατασταση! Λογισμικο εχω τα Windows 8.1 δεν μπορει να φταει αυτο!
Αν θυμάμαι καλά, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις την έκδοση για Windows 7 του OpenVPN και όχι για Windows 8.1, παρόλο που έχεις Windows 8.1.
katsikogiannis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 11
Joined: Mon Dec 10, 2012 11:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks από την σχολή

Post by katsikogiannis »

Οχι τα Windows δεν ειναι σπασμενα. Η εκδοση για 7/8/8.1 ειναι η ιδια... το θεμα ειναι οτι υπαρχουν διαφορα προγραμματα VPN αλλα το συγκεκριμενο εχει ηδη ρυθμισεις παροχου ΕΜΠ. Ξερεις κανεις πως ακριβως συνδεομαι σε IP ΕΜΠ με VPN εμποριου? Γιατι το ψαχνω και δεν...
User avatar
nikosama
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 670
Joined: Wed Oct 20, 2010 10:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Χίος

Re: Solidworks από την σχολή

Post by nikosama »

katsikogiannis wrote:Οχι τα Windows δεν ειναι σπασμενα. Η εκδοση για 7/8/8.1 ειναι η ιδια... το θεμα ειναι οτι υπαρχουν διαφορα προγραμματα VPN αλλα το συγκεκριμενο εχει ηδη ρυθμισεις παροχου ΕΜΠ. Ξερεις κανεις πως ακριβως συνδεομαι σε IP ΕΜΠ με VPN εμποριου? Γιατι το ψαχνω και δεν...
Επειδή ήταν βράδυ χτες δεν το έψαξα πολύ όταν σου απαντούσα.
Από ότι κατάλαβα εγκαθιστάς την τρέχουσα έκδοση για Microsoft Windows 7/8.
Για δοκίμασε να εγκαταστήσεις την Tελευταία έκδοση του OpenVPN-NTUA client για Windows XP, Vista, 7 και Server 2003 (both 32 & 64 bits versions) (έχω την εντύπωση των εγκατέστησα έκδοση που δεν έλεγε ότι κάνει για τα 8)
katsikogiannis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 11
Joined: Mon Dec 10, 2012 11:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks από την σχολή

Post by katsikogiannis »

Αυτο ειναι το περιεργο... την κοιταξα την προηγουμενη εκδοση (εκει που λεει κατι για Windows 2000 και μετα) και μου βγαζει το ιδιο παραθυρο σφαλματος!
katsikogiannis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 11
Joined: Mon Dec 10, 2012 11:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks από την σχολή

Post by katsikogiannis »

Μου βγαζει συνεχως αυτο το error!
Attachments
Καταγραφή.PNG
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”