Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by a_nikos »

Δικοπο μαχαιρι, πολλοι εχουν κοπει επειδη δεν εγραψαν κινηματικη :mrgreen:
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by arxaios »

Άσχετο, αλλά στην προσεχή ΓΣ της σχολής τη Δευτέρα 22/9, ο Σπιτάς θα γίνει Επίκουρος Καθηγητής και ο Βοσνιάκος Καθηγητής, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται σε μαθήματα που μπορεί να αναλάβουν (μηχανική --> Σπιτάς). :twisted: :twisted:
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Zoubulbasaur »

a_nikos wrote:Δικοπο μαχαιρι, πολλοι εχουν κοπει επειδη δεν εγραψαν κινηματικη :mrgreen:
Η και το αναποδο. Καποιοι με την κινηματικη φυγανε !

Παντως παιδια ριχνοντας μια ματια στο προγραμμα εχω να πω τα εξης. Ας μην κραζουμε μια αλλαγη τετοιου βεληνεκους πριν τη δουμε και στην πραξη πως ειναι. Η αν την κραζουμε εκ των προτερων ας εστιασουμε στα πραγματικα προβληματα.

Pvk το νεο προγραμμα σπουδων μου φαινεται ακομα πιο τουμπανι απ ο,τι ήταν.... Τα μαθηματικα δε μειωθηκαν, αναδιοργανωθηκαν. Και μαλιστα αν ισχυσουν λογια που ακουσα απο καθηγητες για την αναδιαρθρωση του τροπου διδασκαλιας που περιλαμβανεται στο νεο προγραμμα θα γινει πανικος. Ακουσα απο καθηγητη μαθηματικων οτι πλεον θα δινονται 8 σειρες ασκησεων με συντελεστη 40% και παραδοση καθε βδομαδα. Αυτο σου φαινεται πιο light;

Επισης βλεπω κι αλλες αλλαγες που εκ πρωτης οψης νομιζω πως ειναι προς το καλυτερο. Λειτουργικα και γλωσσες προγραμματισμου απλωνονταν χωρις λογο σε ολο το ετος, οι φυσικες καλες αλλα προσωπικα δε μου προσεφεραν πολλα ως μαθηματα. Θερμοδυναμικη στο 2ο εξαμηνο ηταν τολμηρη κινηση αλλα εγω οταν ημουν 4ο εξαμηνο και εκανα παράλληλα θερμοδυναμική ρευστα και μεταφορα και ακουγα ορολογιες στο ενα μαθημα που επρεπε να τις ειχα μαθει νωριτερα στο αλλο αλλα ο καθηγητης ειχε καθυστερησει χαλιομουν.

Το μεγαλο προβλημα κατ εμε θα ερθει με τους παλιους που χρωστανε μαθηματα που αλλαζουν . θα πρεπει να γινουν εξεταστικες μονο για παλιους, η να βγουν θεματα χωριστα... Αλλιως θα χρεωθουν μαθηματα που δεν ειχαν στην πλατη τους και εκει θα σηκωνει πολυ διαμαρτυρια
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Zoubulbasaur »

arxaios wrote:Άσχετο, αλλά στην προσεχή ΓΣ της σχολής τη Δευτέρα 22/9, ο Σπιτάς θα γίνει Επίκουρος Καθηγητής και ο Βοσνιάκος Καθηγητής, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται σε μαθήματα που μπορεί να αναλάβουν (μηχανική --> Σπιτάς). :twisted: :twisted:
Με ποπκορν στις αιθουσες αν γινει κατι τετοιο.... Αλλα χλωμο. Ειδικα ο Bill House εχει ηδη παραπανω μαθήματα απ οσα θα ηθελε
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
rapkeeper
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 36
Joined: Mon Dec 06, 2010 7:29 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by rapkeeper »

Zoubulbasaur wrote:
a_nikos wrote:Δικοπο μαχαιρι, πολλοι εχουν κοπει επειδη δεν εγραψαν κινηματικη :mrgreen:
Η και το αναποδο. Καποιοι με την κινηματικη φυγανε !

Παντως παιδια ριχνοντας μια ματια στο προγραμμα εχω να πω τα εξης. Ας μην κραζουμε μια αλλαγη τετοιου βεληνεκους πριν τη δουμε και στην πραξη πως ειναι. Η αν την κραζουμε εκ των προτερων ας εστιασουμε στα πραγματικα προβληματα.

Pvk το νεο προγραμμα σπουδων μου φαινεται ακομα πιο τουμπανι απ ο,τι ήταν.... Τα μαθηματικα δε μειωθηκαν, αναδιοργανωθηκαν. Και μαλιστα αν ισχυσουν λογια που ακουσα απο καθηγητες για την αναδιαρθρωση του τροπου διδασκαλιας που περιλαμβανεται στο νεο προγραμμα θα γινει πανικος. Ακουσα απο καθηγητη μαθηματικων οτι πλεον θα δινονται 8 σειρες ασκησεων με συντελεστη 40% και παραδοση καθε βδομαδα. Αυτο σου φαινεται πιο light;

Επισης βλεπω κι αλλες αλλαγες που εκ πρωτης οψης νομιζω πως ειναι προς το καλυτερο. Λειτουργικα και γλωσσες προγραμματισμου απλωνονταν χωρις λογο σε ολο το ετος, οι φυσικες καλες αλλα προσωπικα δε μου προσεφεραν πολλα ως μαθηματα. Θερμοδυναμικη στο 2ο εξαμηνο ηταν τολμηρη κινηση αλλα εγω οταν ημουν 4ο εξαμηνο και εκανα παράλληλα θερμοδυναμική ρευστα και μεταφορα και ακουγα ορολογιες στο ενα μαθημα που επρεπε να τις ειχα μαθει νωριτερα στο αλλο αλλα ο καθηγητης ειχε καθυστερησει χαλιομουν.

Το μεγαλο προβλημα κατ εμε θα ερθει με τους παλιους που χρωστανε μαθηματα που αλλαζουν . θα πρεπει να γινουν εξεταστικες μονο για παλιους, η να βγουν θεματα χωριστα... Αλλιως θα χρεωθουν μαθηματα που δεν ειχαν στην πλατη τους και εκει θα σηκωνει πολυ διαμαρτυρια
Δηλαδή ξαναγυρνάμε στο σχολείο,τότε που κάναμε τα μαθήματά μας για να πάρουμε βαθμό....? Οκ , ίσως και να είναι σωστή αυτή η προσέγγιση, τουλάχιστον όσοι ενδιαφέρονται για το μάθημα έχουν την ευκαιρεία να το περάσουν στην ώρα τους και να μην περιμένουν να γράψουνε σε τυχόντα ¨ανάπηρα¨ θέματα πάνω από 5 στο τέλος.... Εαν συνυπολογίσουμε τα ν + 2 έτη που προβλέπονται πλέον βλέπω να γίνεται σφαγή στα αμφιθέατρα για την κατανόηση της θεωρίας ή διευκρινίσεις του διδάσκοντα πάνω στις ασκήσεις....
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by a_nikos »

Ο Βοσνι παντως ηταν μεσα στα γελια στην μηχανουργικη προχθες. Αν και χλωμο το κοβω να ειναι ελαστικος. Μαλλον παλι για τσεκουρι παμε
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Zoubulbasaur »

rapkeeper wrote:Δηλαδή ξαναγυρνάμε στο σχολείο,τότε που κάναμε τα μαθήματά μας για να πάρουμε βαθμό....?
Μεταξύ αυτού του στυλ και μερικών χαοτικών καταστάσεων που έχω ζήσει σ αυτή τη σχολή ομολογώ πως προσωπικά το προτιμώ. Γενικώς δε μου αρέσει να κρίνεται μια εξαμηνιαία δουλειά σε 2 ώρες μέσα. Έχω περάσει μαθήματα αδιάβαστος γιατί μου έκατσαν θέματα, έχω πάρει τραγικούς βαθμούς σε άλλα που είχα πραγματικά λιώσει να τα διαβάσω και αυτά που έπεσαν ήταν τραγικά, ή μου κόψανε ολόκληρο θέμα γιατί έκανα λάθος σε μια πράξη.... Είμαι υποστηρικτής της καταμερισμένης δουλειάς μέσα στο εξάμηνο με εξεταστικές μικρής σχετικά βαρύτητας, αλλά ως εκεί, αναγνωρίζω πως δεν μπορούν όλοι να είναι απανταχού παρόντες στη σχολή και το σέβομαι, και γω δούλευα παράλληλα όλη την περασμένη χρονιά, όπως είπες δεν είμαστε πια λυκειόπαιδα όταν μπαίνουμε εδώ, .
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
User avatar
voulgarisk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 358
Joined: Sun Jun 13, 2010 4:36 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by voulgarisk »

εχει παει να ρωτησει κανενας στη γραμματεια για το συγκεκριμενο θεμα? Τι απαντηση εχει παρει? Λογικα φανταζομαι δε θα ξερουν ουτε αυτες ακομα.
Fuck this world,i'll make my own
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Kuchiki_Byakuya »

Zoubulbasaur wrote:Μεταξύ αυτού του στυλ και μερικών χαοτικών καταστάσεων που έχω ζήσει σ αυτή τη σχολή ομολογώ πως προσωπικά το προτιμώ.
και εγώ το προτιμώ. ειδικά στα μαθηματικά δεν γίνεται η πλειοψηφία να μπαίνει με όρεξη και να γαμιέται και να έρχεται η εξέταση και όλοι όσοι γαμιούνταν να βλέπουν 5, 6 και 7, υποθέτοντας ότι πέρασαν. πρέπει η προσπάθεια να ανταμείβεται και ο πιο σωστός τρόπος, ειδικά στα πρώτα εξάμηνα είναι οι πολλές ασκήσεις και η συνεχόμενη αξιολόγηση, όχι το τρίωρο στις εξετάσεις που όλοι οι καθηγητές, και ειδικά οι μαθηματικοί, το παίζουν επιστήμονες.

rapkeeper wrote:Εαν συνυπολογίσουμε τα ν + 2 έτη που προβλέπονται πλέον βλέπω να γίνεται σφαγή στα αμφιθέατρα για την κατανόηση της θεωρίας ή διευκρινίσεις του διδάσκοντα πάνω στις ασκήσεις....
αυτό γίνεται και τώρα ειδικά στις μηχανικές και τα μαθηματικά στο πρώτο έτος και σε άλλα μαθήματα πιο μετά και η αιτία είναι το γεγονός ότι μπαίνουν παραπάνω φοιτητές, κυρίως τους βάζει το υπουργείο μέσω μετεγγραφών. και αυτό που θα γίνει φέτος δεν θα έχει προηγούμενο με τα ωραία σοσιαλιστικά του λοβέρδου.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by a_nikos »

Σχετικα με τα Μαθηματικα και τις σειρες ασκησεων νομιζω η καλυτερη λυση ειναι καπου στη μεση. Οπως περιπου κανει ο Μανωλακος, δινει προαιρετικα που μετρανε πολυ αλλα δεν ειναι υποχρεωτικα. Ετσι και επιβραβευονται αυτοι που παρακολουθουν κι εχουν επαφη με το μαθημα αλλα και οσοι απλα δινουν στην εξεταστικη δεν ειναι καταδικασμενοι. Γιατι με συντελεστη βαρυτητας ας πουμε 60% το γραπτο, πρεπει να γραψεις πανω απο 8 κανονικα για να περασεις...
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”