Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by scooby »

Εγώ που έχω περάσει φυσική 1 αλλά όχι την δύο τι γίνεται ?

Περιμένουμε κάποια σχετική ανακοίνωση για όλα αυτά έτσι ??
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Απ: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by arxaios »

Kuchiki_Byakuya wrote:
arxaios wrote:Εεεε ρε γλέντιααα 8-) 8-)
γιατί; εξήγησε την σκέψη σου.

Για το τι θα γίνει με όσους χρωστάνε μαθήματα που θα καταργηθούν.
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by a_nikos »

Καλα σιγουρα θα υπαρχει ανακοινωση για το πως θα γινουν οι αλλαγες

Οι Φυσικες ηταν τα πλεον ηλιθια μαθηματα. Ελαχιστο ακροατηριο, εξεταση που αναθεμα αν θυμαται κανενας τιποτα οταν βγηκε απο το αμφιθεατρο και ασχημη συμπεριφορα των καθηγητων, φυσικη Ι φετος εβαλε αυτα που ειπε οτι ηταν εκτος υλης ενω ειχε ποσες ασκησεις να διαλεξει και θυμαμαι η παπαδημητριου στο πρωτο ετος οταν καποιος την ρωταγε μια απορια μαθηματικου τυπου τον εγραφε κανονικοτατα. Ε μετα απο λιγες μερες πηγαιναν μονο οι υπερ-λιωμενοι.
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
kara
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 199
Joined: Fri Nov 26, 2010 9:52 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by kara »

Μειώσανε τις ώρες 1ο έτος και γίνεται πάρτι στο 4ο εξάμηνο με 9!! υποχρεωτικά μαθήματα αφού τα Αγγλικά 4ου είναι τα μόνα υποχρεωτικά. Ισορροπημένα εξάμηνα.
turelio1 wrote:Με τα Λειτουργικά που φέτος δεν θα διδαχθούν καν ως "μεταβατικό έτος" γνωρίζει κανείς τι θα γίνει;
Αυτοί που μπαίνουν τώρα 3ο εξάμηνο τα διδάχτηκαν πέρσι, δεν υπάρχει λόγος να τα ξανακάνουν. Οι φετινοί πρωτοετείς δεν θα τα κάνουν στο 1ο αλλά στο 3ο.

Επίσης το μάθημα μέχρι τώρα ήταν ετήσιο σε 1+2 εξάμηνο, τώρα είναι μόνο στο 3ο
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Kuchiki_Byakuya »

arxaios wrote:Για το τι θα γίνει με όσους χρωστάνε μαθήματα που θα καταργηθούν.
αυτό είναι το μόνο βέβαιο. σήμερα καθόμασταν με κάτι παιδιά έξω από την γραμματεία γιατί έριχνε καρέκλες και μας ρωτούσαν παιδιά τι θα γίνει με τα μαθήματα που χρωστούσαν. πιθανώς να μας πέρασαν για παραταξιακούς αλλά δεν πειράζει.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by a_nikos »

Παντως αν τα Στροβιλα μεινουν στο 5ο, οι καινουριοι θα εχουν Κουλη 3ο 4ο και 5ο εξαμηνο σερι.
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by arxaios »

Άλλαξε και το λινκ "Συνοπτικό περιεχόμενο μαθημάτων" και οδηγεί πλέον σε αυτό το pdf το οποίο στο όνομά του περιέχει το "2015". Παρ' όλα αυτά εμένα μου φαίνεται ότι είναι απλά το αντίστοιχο κομμάτι του περσινού οδηγού σπουδών... :P
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by Kuchiki_Byakuya »

a_nikos wrote:Παντως αν τα Στροβιλα μεινουν στο 5ο, οι καινουριοι θα εχουν Κουλη 3ο 4ο και 5ο εξαμηνο σερι.
εμένα πάντως μου αρέσει ο κούλης.

arxaios wrote:Άλλαξε και το λινκ "Συνοπτικό περιεχόμενο μαθημάτων" και οδηγεί πλέον σε αυτό το pdf το οποίο στο όνομά του περιέχει το "2015". Παρ' όλα αυτά εμένα μου φαίνεται ότι είναι απλά το αντίστοιχο κομμάτι του περσινού οδηγού σπουδών... :P
και εμένα το ίδιο μου φαίνεται.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
pvk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 40
Joined: Tue May 18, 2010 1:41 pm

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by pvk »

Χωρίς μαθηματικά δεν πάει πουθενά αυτή η σχολή!Πουθενά όμως. Θα μας κάνουνε κέντρο σπουδών και κολλέγιο επειδή αυτό έγραψε η αξιολόγηση κάτι παπάρηδων σοφών. Ρωτήστε παλιούς καθηγητές να σας πούνε πόσες ώρες μαθηματικά έκαναν μέχρι το 90κάτι. ΚΙ επίσης το στρογγυλεύουν στα 60 μαθήματα=300 πιστωτικές μονάδες=180 π.μ. (μπάτσελορ-τζάμπα αλλάένα κομμάτι κωλόχαρτο) + 120 π.μ. (μάστερ-σημαντικό και πλέρωνε μαλάκα έχεις δεν έχεις).

Καλό που μπήκε χημεία αλλά ένα σοβαρό πολυτεχνείο ξεσκίζεται στα μαθηματικά δεν τα μειώνει. Βέβαια μπορεί και να μη χρειάζονται γιατί υπάρχει και το Μathematica. Γιατί να κουράζεσαι με το χέρι και το μυαλό ρε αδερφε.

Α...και μηχανικές προς συγχώνευση..Γαμώ..Θα βγαίνουμε καλαμπόρτζηδες δηλαδή..

Για να δούμε..Θα αντιδράσει κανείς τώρα αν καίγεται όντως για το πτυχείο του το επίπεδο σπουδών και τα ρέστα..
rapkeeper
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 36
Joined: Mon Dec 06, 2010 7:29 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Νέο πρόγραμμα σπουδών Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών

Post by rapkeeper »

pvk wrote:Χωρίς μαθηματικά δεν πάει πουθενά αυτή η σχολή!Πουθενά όμως. Θα μας κάνουνε κέντρο σπουδών και κολλέγιο επειδή αυτό έγραψε η αξιολόγηση κάτι παπάρηδων σοφών. Ρωτήστε παλιούς καθηγητές να σας πούνε πόσες ώρες μαθηματικά έκαναν μέχρι το 90κάτι. ΚΙ επίσης το στρογγυλεύουν στα 60 μαθήματα=300 πιστωτικές μονάδες=180 π.μ. (μπάτσελορ-τζάμπα αλλάένα κομμάτι κωλόχαρτο) + 120 π.μ. (μάστερ-σημαντικό και πλέρωνε μαλάκα έχεις δεν έχεις).

Καλό που μπήκε χημεία αλλά ένα σοβαρό πολυτεχνείο ξεσκίζεται στα μαθηματικά δεν τα μειώνει. Βέβαια μπορεί και να μη χρειάζονται γιατί υπάρχει και το Μathematica. Γιατί να κουράζεσαι με το χέρι και το μυαλό ρε αδερφε.

Α...και μηχανικές προς συγχώνευση..Γαμώ..Θα βγαίνουμε καλαμπόρτζηδες δηλαδή..

Για να δούμε..Θα αντιδράσει κανείς τώρα αν καίγεται όντως για το πτυχείο του το επίπεδο σπουδών και τα ρέστα..

Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όπως τα λες.... Απότι κατάλαβα εγώ τα πράγματα θα είναι τα ίδια στα πρώτα έτη,μη σου πω πιο απαιτητικά. Τα μαθηματικά 1Α και 1Β μένουν ουσιαστικά ως έχουν, τα 2Α το ίδιο. Αντί για 2Β το πρόγραμμα θα έχει Συνήθεις Διαφορικές μαζί με Μερικές,δηλαδή ένα κομμάτι των 3Α θα πάει μαζί με τα 2Α και τα υπόλοιπα 3Α μόνο μιγαδική ανάλυση.... Αμφιβάλλω για το αν τα μαθηματικα περνάνε σε δεύτερη μοίρα, απλα αλλάζει η σειρά της διδασκαλίας της ύλης.... Το ίδιο γίνεται και στην Μηχανική... Κάτσε να δεις τώρα που θα έχεις μόνο στατική στην μηχανική πρώτου εξαμήνου αμα θα περνας χωρίς να ξέρεις...με τη δυναμική πριν κάτι μπορεί να έκανες και να το πέρναγες πιο εύκολα το μάθημα...
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”