Avatar

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Avatar

Post by TheHorde »

Πως σας φάνηκε η ταινία; 8-)

Image
My life for the Horde!
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Avatar

Post by ShadowMech »

Τη πρωτη φορα, κατι τα εφε, κατι το σασπενς του σεναριου... Βγηκα εντυπωσιασμενος.
Τη δευτερη φορα παιζει να κοιταξα και την ωρα σε μια φαση...

Ενω "αντιστοιχη" ταινια, τα transformers με κρατησαν πολυ καλυτερη τη δευτερη φορα
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Avatar

Post by Λakedaimonas »

χορταστικη ταινία με πολλά εφέ και επιστημονικές φανφάρες αλλά από ουσία τίποτα.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Avatar

Post by Mimo »

Για μενα ηταν φανταστικη ταινεια την ειδα ομως σε 3D, ειμαι βεβαια φαν των εφε και της επιστημονικης φαντασιας αλλα πιστευω το Avatar ειχε ενα μηνυμα να περασει..
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Avatar

Post by Λakedaimonas »

Mimo wrote:Για μενα ηταν φανταστικη ταινεια την ειδα ομως σε 3D, ειμαι βεβαια φαν των εφε και της επιστημονικης φαντασιας αλλα πιστευω το Avatar ειχε ενα μηνυμα να περασει..
έλα ρε συ σιγά το μνμ που είχε να περάσει. το κλασσικό περιβαλλοντικο μνμ του "μην καταστρεφεται τα πάντα για προσωπικα οφέλη", που βέβαια είναι και η μόδα της εποχής, χωρίς βέβαια να κάνει κάποιος κάτι επι της ουσίας. πραγματικά πιστεύω ότι το μνμ της ταινίας και το νόημα ήταν πέρα εως πέρα επιφανειακά απλά και μόνο γιατί ο αμερικάνος θεατής δεν μπορεί να σκεφτεί κάτι παραπάνω από μασημένη τροφή.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Avatar

Post by ShadowMech »

Λογικο ρε Λακ, δε γινεται να πεισεις χιλιαδες επιχειρηματιες να επενδυσουν σε προβολες 3D (γιατι ας πουμε εδω πολλοι βαλανε ειδικα για αυτη τη ταινια) για να παιξουν κατι ψαγμενο και βαθυστοχαστο...

Πρεπει να πλασαρεις μια κλασικη αμερικανια με πολλα εφε, ωστε να ειναι η επενδυση μικρου ρισκου για τους αλλους... θεμα μαρκετινγκ, as always 8-)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Avatar

Post by kopanosAE »

+1 στον Λακ. Ακριβώς όπως το είπες. Επιφανειακό μήνυμα. Ουσιαστικά δεν πιστεύεω ότι είχε κάτι να πει η ταινία. Και όταν θέλω να δώ εφέ, προτιμώ τα ελαφριά πολεμικά-διαστημικά, ΧΩΡΊΣ μήνυμα. (ναι, είναι κάποιες φορές, που θέλω οι σκέψεις μου να περιορίζονται σε "ΑΑΑΑΑΑ", "ΟΥΣΣΣ!!", "ΟΥΑΟΟ!!" και "πωω αυτός την πάτησε" :mrgreen:)
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Avatar

Post by TiGinetai »

Αρχικά ναι είναι της μόδας οι περιβαλλοντικές ευαισθησίες οπότε γιατί να μην πάει να "περάσει" και αυτή το δικό της?
Βέβαια αν χρειάζεται μια ταινία παραγωγής 300.000.000+ για να μας πιάσουν τα περιβαλλοντικά μας τότε ζήτω που καήκαμε.
(να υποθέσω ότι για τους αμερικανούς θα ήταν σαν να έγινε επανάσταση? :shock: )

Κατά τα άλλα στο 3D που την είδα είχε όμορφο περιβάλλον, ωραία χρώματα και γενικά ως ταινία βλεπόταν ευχάριστα. Πάντως εγώ δεν μετάνιωσα που την είδα σε 3D..(τα $$ εννοώ)
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Avatar

Post by Don Molina »

Καλά, στεγνό showcase του 3D ήταν η ταινία και κατά τ' άλλα είχε υπέροχα CGI.
Από εκεί και πέρα το κενό. Τίποτα, μηδέν, nichts, zits, NOTHING!

Αλλά σε όλη την ταινία, κι ειδικά στο πρώτο μισό, πάντα υπήρχε κάτι μπροστά από το θέμα της σκηνής σε soft-focus για να δείξει το βάθος πεδίου...

Αν είχαμε και IMAX στο Ellada θα ήταν ακόμα καλύτερα -όχι πως μας χάλασε και η MAX Screen στα Village.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Avatar

Post by Doublecore »

παιδια πηγα σημερα και το ειδα και αυτο που εχω να δηλωσω ειναι οτι η ταινια γ@μ@ει!!!!!!φοβερες σκηνες αλλα και ενα σεναριο που με κρατησε σε ολη την ταινια.οσο για το μηνυμα που θελει να περασει ειναι τοσο επιφανειακο που τελικα δεν το περναει γιατι ειναι πολυ μικρο μπροστα σε ολο αυτο το θεαμα και τελικα δειχνει οτι ο cameron απλως το εχωσε μεσα για να πηγαινει μαζι με το ρευμα.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”