Εργατική Πρωτομαγιά

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Λakedaimonas »

Robocop wrote: ...αλλά η επιχείρηση Μπαρμπαρόσα ξεκίνησε 22 Ιουνίου του '41 και τα προβλήματα με το χειμώνα ήρθαν στα μέσα Νοεμβρίου, που σημαίνει ότι το χρονοδιάγραμμα του Χίτλερ, για κατάληψη της ΕΣΣΔ σε 2 μήνες είχε προ πολλού διαλυθεί, λόγω της αντίστασης των σοβιετικών...

Β. Στην Ελλάδα απασχολήθηκε λιγότερο από μια στρατιά Γερμανών (για προφανείς λόγους)...
Συμφωνώ και στα δύο. Το αν στην ιστορία είναι πολύ περίεργο πράγμα και να μην τους είχαμε καθυστερήσει καθόλου τα πράγματα πάλι μπορεί λόγω της x παραμέτρου να είχαν εξελιχθεί διαφορετικά. Απλά είπα να το παραθέσω σαν γεγονός να αναπτερώσω το εθνικό φρόνημα! LoL?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Elias »

Σε αυτή τη γνώμη δεν συνηγορούν όλοι οι επιστήμονες προφανώς.Ο άνθρωπος είναι πάρα πολύ καλά προσαρμόσιμο ζώο που εφόσον του έμαθαν να κατέχει, κατέχει.Σε περίπτωση που του μάθουν να σκοτώνει, θα σκοτώνει.Ο καπιταλισμός οδηγεί τους άντρες να αποκτούν πράγματα και να τα θεωρούν προέκταση του πέους τους.Είναι πιο πρωτόγονος και για αυτό ίσως έχει επικρατήσει προς το παρόν.Απλώς πιστεύω πως θα ξεπεράσουμε το επίπεδο του σκύλου που κατουράει...Για εμένα και για άλλους λοιπόν, η έννοια της ιδιοκτησίας δεν είναι έμφυτη ορμή αλλά κοινωνική συμπεριφορά που απορρέει από τις συνθήκες ανάπτυξης του ανθρώπινου χαρακτήρα.
Αλλά από 'κει και πέρα νομίζεις πως στα πλαίσια του Σοσιαλισμού δεν υπάρχουν υποκατάστατα ικανοποιήσης αυτής της ορμής?
Αν ναι, κάνεις λάθος.Όλα ανήκουν σε όλους(που τώρα αν το σκεφτείς σου φαίνεται γελοίο αλλά αν αναλογιστείς την περιουσία ορισμένων ανθρώπων, ακόμα και το μικρό μερίδιο που θα μοιράζεσαι από αυτή θα σε κάνει ευτυχισμένο για πολύ καιρό) κι αν αυτό είναι λιγότερο από ότι κατέχεις εσύ σήμερα, σαφώς δεν σε συμφέρει ο Σοσιαλισμός.


Δυνατό επιχείρημα αλλά δεν μπορώ να δεχθώ την ακαταμάχητη ισχύ του.
Δεν νομίζω πως είχαν δημιουργηθεί ποτέ οι κατάλληλες συνθήκες ώστε να ελεγχθεί η συγκεκριμένη θεωρία.Και στο κάτω κάτω μπαίνουν ένα σωρό άλλοι παράγοντες στην πραγματικότητα που δεν μας επιτρέπουν να αναλογιστούμε την κατάσταση με τόσο απλουστευτικές προσεγγίσεις νομίζω.


Μέσα απο την ιδιοκτησία αποκτάται η δύναμη...ναι, στον Καπιταλισμό σίγουρα, για αυτό και η πλειόψηφία μας, ως μεμονωμένα άτομα, έχει τιποτένια ισχύ.
Προφανώς όταν μιλάς για μια Κομμουνιστική κοινωνία, οι αρχές και οι αξίες τις είναι δεδομένο πως θα διαφέρουν από τις σημερινές.Αυτά τα οποία εσύ έχεις ως στόχους ζωής σήμερα δεν σημαίνει πως αποτελούν στόχους όλων των ανθρώπων, σε όλες τις κοινωνίες και όλες τις εποχές.Αυτό είναι σίγουρο.
Τώρα όσον αφορά τους πολιτικούς αρχηγούς που αναφέρεις, είναι σαφές πως όλοι διαφέρουν μεταξύ τους και η θέση που παίρνεις απέναντι τους είναι πολύ ισοπεδωτική.Δεν ήρθαν όλοι στην εξουσία με τον ίδιο τρόπο και δεν εφάρμοσαν τις ίδιες τακτικές.Το γεγονός ότι βρίσκονταν στην κορυφή της ηγεσίας του κράτους με την ψήφο του κόμματος που ήταν απόροια της ψήφου του λαού σαφώς τους έδινε αναγνώριση αλλά σε καμία περίπτωση δεν παρασητούσαν εις βάρος των εργατών.Δεν τους άνηκε ούτε ο λαός, ούτε τα προϊόντα που παρήγαγαν οι εργάτες.Απλώς έπαιρναν κι αυτοί το μερίδιο τους από την παραγωγή κι αντί να σκάβουν ή να δουλεύουν στη βιομηχανία, εργάζονταν στην διοίκηση του κράτους.
Από 'κει και πέρα, αν θες να τονίσεις την μεγάλη διάρκεια της θητείας τους, σε ορισμένες περιπτώσεις οφειλόταν σε ξεκάθαρη παρέκκλιση από τις αρχές του Κομμουνισμού και σε άλλες όπως για παράδειγμα στην περίπτωση του Κάστρο στην πραγματικά μεγαλιώδη κλάση του σε σχέση με τους άλλους συνυποψήφιους αρχηγούς του Κομμουνιστικού Κόμματος της Κούβας.Έτσι λέει η ιστορία, με όση υποκειμενικότητα τη χαρακτηρίζει.

όλοι τελικά προσπαθούμε να ζήσουμε το μικρό χρονικό διάστημα της ζωής μας όσο το δυνατόν καλύτερα.Κι εγώ νομίζω πως μέσα σε μία Σοσιαλιστική κοινωνία θα μπορούσα να ζήσω καλύτερα από ότι ζώ τώρα.
Γιατί, για να ζήσεις πραγματικά καλά στην Καπιταλιστική κοινωνία πρέπει να ανήκεις τουλάχιστον στην εργατική αριστοκρατία ή στην αστική τάξη.Δυστυχώς, οι θέσεις για τους αστούς είναι περιορισμένες και στην πλειοψηφία τους ήδη πιασμένες.Αν νομίζετε πως πολλοί από σας θα μπορέσετε να μεταπηδήσετε απο την εργατική τάξη στην αστική τάξη είστε γελασμένοι, ενώ αν πάλι ανήκετε στην αστική τάξη δεν είναι σίγουρο πως θα παραμείνετε εκεί.
Πάντως, ακόμα και αν απορρίπτετε τον Σοσιαλισμό, ελπίζω να δέχεστε πως οι προοπτικές της πλειοψηφίας μας είναι μαύρες στον καπιταλισμό.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Λakedaimonas »

Το ψήνω να στηθεί ψυχο-κοινωνικό πείραμα στο ΕΜΠ για να δούμε τι θα βγει!

Βέβαια μην περιμένετε να σας πω που και πότε αφού θα είστε αντικείμενα του πειράματος και πρέπει να είστε σε πλήρη άγνοια ώστε να είναι αντικειμενικά τα αποτελέσματα!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by eΝy »

Έχει ήδη γίνει στο Stanford:

http://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_prison_experiment
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Elias »

Enositis21 wrote:Ηλια ρε συ ουσιαστικα χωρια καταλαβαινομαστε και μαζι μιλαμε.Αν δεις πουθενα δεν κατηγορησα τον κομμουνισμο σαν ιδεολογια.Ειπα απλα οτι ειναι ανεφαρμοστος.
Συνάδελφε μη μου λές ότι δεν συνεννοούμαστε γιατί απογοητεύομαι...:Ρ
Ότι γράφω δεν το γράφω αποκλειστικά για εσένα.Απλώς αποτελεί την καλύτερη δυνατή απάντηση κατά τη γνώμη μου στα επιχειρήματα και στους ισχυρισμούς σου...
Αλλά εφόσον πιστεύεις ότι ο Κομμουνισμός είναι ανεφάρμοστος ουσιαστικά τον καταρακώνεις και σαν οικονομικό-πολιτική ιδεολογία, αφού δεν δημιουργήθηκε για να τον διαβάζουμε απλώς στα βιβλία και να λέμε τη γνώμη μας, αλλά δημιουργήθηκε ως ένα μέσο για να κερδίσει η πλειοψηφική εργατική τάξη την εξουσία.
Αυτό το επισημαίνω κυρίως, γιατί πρέπει να ξεκαθαρίσεις λίγο στο μυαλό σου ότι ο Σοσιαλισμός είναι κάτι παραπάνω από ιδεολογία και εφόσον τον θεωρείς ανεφάρμοστο, κατηγορείς και την ιδεολογία. :Ρ
(Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω εγώ)
Enositis21 wrote:Ειτε γιατι καποιοι τον χρησιμοποιουν σαν προσχημα για εγκαθυδριση χουντας ειτε γιατι η ανθρωπινη φυση διψώντας για ολο και περισσοτερα αγαθα κινειται προς τον καπιταλισμο.
Και οι λόγοι για τους οποιόυς τον θεωρείς ανεφάρμοστο θέλουν λίγη επανεξέταση, γιατί αποτελεί αυταπάτη, για παράδειγμα, το ότι θα έχεις λιγότερα αγαθά απότι στον καπιταλισμό διότι δεν θα υπάρχει αυτή η τεράστια συσσώρευση κεφαλαίου σε ορισμένα χέρια όπως συμβαίνει σήμερα, οπότε ο καταμερισμός αυτού του κεφαλαίου θα προσανατολίζεται στην κάλυψη των δικών σου αναγκών και επιθυμιών.
Enositis21 wrote:Οσο για τα συγρονα Κομμουνιστικα κομματα πιστευω οτι οι προτασεις τους...ή τουλαχιστον ορισμενες θυμιζουν λιγο ενα ποστ που ελεγε στο φορουμ να γκρεμισουμε με βαριοπουλες τη Βουλή...
Εντάξει, αυτό το ποστ σίγουρα ήταν υπερβολικά τραγικό.Όσον αφορά το ΚΚΕ για το οποίο μπορώ-μπορούμε να έχουμε γνώμη, δεν νομίζω πως έχει προβεί σε τόσο τραγικές δηλώσεις.:Ρ
Είναι συνεπές στο καθήκον του, που είναι η προάσπιση των δικαιωμάτων των εργατών, αλλά σαφώς πολλές θέσεις του μπορεί να ακούγονται γραφικές γιατί είναι εντελώς εξωσυστημικές.
Enositis21 wrote:
Ελιας wrote:Ξέρουμε στα αλήθεια τι θα χάσουμε και τι θα κερδίσουμε?
Θα χασουμε το δευτερο αμαξι μας τις μεγαλες καταθεσεις μας στην τραπεζα κ.ο.κ....πιστευω!
Χμμμ, δεν ξέρω πόσοι τελικά τα έχουν αυτά που λες για να τα χάσουν...προφανώς εσύ τυχερούλη κάτι θα έχεις...;)
Το τι θα κερδίσουμε θα στο πω από κοντά στην πρώτη ευκαιρία...
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Enositis »

Οσο για το αμαξι πικρα καταραμενη!ενα εχουμε και πριζω τον πατερα να μου παρει ενα...αλλαααααααααααααα...
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Elias »

eΝy wrote:Έχει ήδη γίνει στο Stanford:

http://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_prison_experiment
Στο δίκο μας πείραμα θα πρέπει να εντάξουμε και στοιχεία που να μας δώσουν και υποτυπώδη συμπεράσματα για τα πολιτικά συστήματα που συγκρίνουμε...πρέπει να είναι πολύ εύκολο...:Ρ
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by ChildInTime »

Σε προηγούμενη σελίδα στο πόστερ communism: doesnt work because people like to own stuff η εικόνα πάντως μου φέρνει στο μυαλό παρόμοιες εικόνες απο συνοικίες στην αθήνα ...
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Enositis »

childintime wrote:Σε προηγούμενη σελίδα στο πόστερ communism: doesnt work because people like to own stuff η εικόνα πάντως μου φέρνει στο μυαλό παρόμοιες εικόνες απο συνοικίες στην αθήνα ...
και αθηνα...και ΝΥ...και παντου αδερφε...;)
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by somekindofgrinder »

Βασικα εμενα μου θυμιζει την πιστα του Pripyat στο Chernobyl (Call of Duty 4).
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”