Εργατική Πρωτομαγιά

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Robocop
Major
Major
Posts: 198
Joined: Mon Sep 20, 2010 3:05 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Robocop »

ShadowMech wrote: Το οτι σε μια πιθανη επανασταση θα εχουμε αποχωρηση επιχειρησεων, κατακορυφη πτωση τουρισμου, ακομα μεγαλυτερη δυσκολια δανεισμου(ουσιαστικα απολυτη αδυναμια), καταρευση οικονομιας, ανεργια σε τρελα ποσοστα, πεινα, και τελικα πτωχευση και ζητιανεμα για αλλη μια φορα απο τους "μεγαλους" που θα τους δωσουμε οτι να ναι για να διακανονισομυε το χρεος και να δανειστουμε ακομα περισσοτερα αφου δε θα εχουμε μια μαλλον απαιτει πολλα εγκεφαλικα κυτταρα για να το καταλαβουν μερικα ευκολοπιστα προβατα που νομιζουν οτι ειναι και λυκοι τρομαρα τους.
Ντάξει, άργησα να το διαβάσω λόγω του ότι είμαι νέος στο φόρουμ, αλλά ομολογουμένως καλό...
Το πρόβλημα αυτής της χώρας αυτό είναι, ότι σε ενδεχόμενη επανάσταση θα υπάρξει πτώση του τουρισμού! :lol: :lol:

Ανεργία σε τρελά ποσοστά; Πιο τρελά από το επίσημο 13.5% που δίνει ο ΟΑΕΔ;

Και το καλύτερο: ρε Shadowmech, ειλικρινά νομίζεις ότι αν γίνει επανάσταση (που δεν καθορίζεις τι εννοείς με τον όρο), η νέα επαναστατική κυβέρνηση θα διαπραγματευτεί το χρέος με το ΔΝΤ και την Ευρωπαική Επιτροπή;; σιγά μην συμμετάσχει και στο ΕΚΟΦΙΝ... Τι είδους επανάσταση θα είναι αυτή που δεν θα αμφισβητεί τα πεπραγμένα και θα ακολουθεί στην ίδια κατευθυντήρια γραμμή με τις προηγούμενες κυβερνήσεις;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by ShadowMech »

Robocop wrote: Το πρόβλημα αυτής της χώρας αυτό είναι, ότι σε ενδεχόμενη επανάσταση θα υπάρξει πτώση του τουρισμού! :lol: :lol:
Θα θελα να δω ποσο θα γελουσες αν οι γονεις σου δουλευαν στον τουρισμο ακι σου λεγαν ενα ωραιο ηλιολουστο επαναστατικο πρωινο "Αγορακι μου, δεν εχουμε πια δουλεια και λεφτα να ζησουμε"...
ΟΑΕΔ? Ποιος ο ΟΑΕΔ? Μιλαμε για επανασταση, καταλυση τους κρατους, το θυμιζω.

Γιατι πολυ ευκολα χαλαρα παιρνεις το να μεινουν στην ανεργια και τη πεινα κυριε αριστερε, υποστηρικτη της εργατιας στα λογια...
Ανεργία σε τρελά ποσοστά; Πιο τρελά από το επίσημο 13.5% που δίνει ο ΟΑΕΔ;
Ερμ... ΝΑΙ??? Μιλαμε για ανεργια χωρας σε εμπολεμη πρακτικα κατασταση. Αν σου λεει κατι αυτο και σε νοιαζει καθολου...

Οκ θα ειναι μια πολυ γαμιστερη επανασταση, που θα γραψει ολη την κακια καπιταλιστικη διεθνη κοινοτητα στα @@ της. Ναι ακουγεται πολυ λογικο και γαματο.
Α ναι μονο μια λεπτομερια, λεφτα ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ? Για να πληρωσει μισθους, συνταξεις, να ξαναστησει, εστω και σε διαφορετικη λογικη οτι θα εχει γκρεμισει? Και μιλαμε για μικρη χωρα, που ουτε κατα διανοια ειναι αυταρκης. Επανασταση ξεεπανασταση θα χρειαζεσαι να εισαγεις αρκετα πραγματα για να επιβιωσεις (Φαρμακα, φαγητα, καυσιμα κλπ)

Αλλα ξερω, λεπτομεριες... Κατσε πρωτα να γαμησουμε τη πλουτοκρατια που την εχουμε αχτι και μετα βλεπουμε, εχει ο θεος, αραξε δικε μου... Χαλαρα... Κατσε να πιασουμε τη κουταλα στα ωριμα χερια μας και ολα θα φτιαξουν... Ξερετε τωρα... ;)

Κοινη λογικη ειναι αυτα που λεω, τιποτα περισσοτερο. Και ειναι εντυπωσιακο το ποσο κραυγαλεα απουσιαζει... Σε σημειο που σε κανει να υποψιαζεσαι δολο και σκοπιμοτητα... Δολος? Στην ανιδιοτελη, αδιαφθορη, ιδεολογο αριστερα??? Οχι ποτε, δε μπορει...
Τι είδους επανάσταση θα είναι αυτή
Ωραια λεω βλακειες... Για πες μας εσυ τι ειδους επανασταση θα ειναι λοιπον? Και πως θα αντιμετωπισει αυτα τα προφανη προβληματα?
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Enositis »

Καλησπερα...διαβασα το αρχικο κειμενο...
Να ρωτησω κατι ρε παιδια...
Τοσα χρονια που ηταν ΟΛΟΙ αυτοι οι συνδικαλιστες;
Μηπως...ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ...τα επαιρναν ολοι μαζι και ηταν ολοι ευχαριστημενοι;
Θα ειμαι συντομοτατος...επειδη προφανως ο γραφοντας ευελπιστει στην εγκαθιδρυση κομμουνιστικου πολιτευματος στην Ελλαδα.
Δειξε μου σε παρακαλω ΕΝΑ!ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ Ο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΠΕΤΥΧΕ!
Ρωσσια:Τι να πρωτοπω...που οι ιδιοι οι ρωσσοι βομβαρδισαν τους στρατιωτες τους για να βρουν αιτια πολεμου;Σταλιν που εκτελουσε οσους οπισθοχωρουσαν(ελεος η οπισθοχωρηση και ανασυνταξη ειναι ΤΑΚΤΙΚΗ ΠΟΛΕΜΟΥ).Που με τη διαλυση του σοβιετικου καθεστωτος οι μεγαλο αμπραμοβιτσ αρπαξαν τα λευτα και την εκαναν;
ΚΙΝΑ:Αληθεια υπαρχει ανθρωπινο δικαιωμα ακαταπατητο εκει;
Κουβα:Μια χωρα η οποια γνωρισε Η/Υ το 2008...οπου αν δεν υπηρχαν τα πουρα με τις εξαγωγες θα ετρωγαν τις σαρκες τους;οπου τα ναρκωτικα κανουν παρτυ;οπου οι κουβανες ειναι οι πιο διαλεχτες πορνες στις ΗΠΑ;
ΒΟΡΕΙΟΣ ΚΟΡΕΑ;ΠΟΥ ΑΠΕΙΛΕΙ ΜΕ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ;
Ανατολικη Γερμανια;Γιατι ρε παιδια οι ανατολικογερμανοι προσπαθουσαν να περασουν απεναντι;

Καλος ο κομμουνισμος...και πριν αρχισετε οτι δεν ξερω εχω διαβασει και μαρξ και ενγκελς...(ας οψεται μια κνιτησα που γουσταρα)...αλλα Α-Ν-Ε-Φ-Α-Ρ-Μ-Ο-Σ-Τ-Ο-Σ!
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Elias »

Enositis21 wrote:Καλησπερα...διαβασα το αρχικο κειμενο...
Να ρωτησω κατι ρε παιδια...
Τοσα χρονια που ηταν ΟΛΟΙ αυτοι οι συνδικαλιστες;
Μηπως...ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ...τα επαιρναν ολοι μαζι και ηταν ολοι ευχαριστημενοι;
Θα ειμαι συντομοτατος...επειδη προφανως ο γραφοντας ευελπιστει στην εγκαθιδρυση κομμουνιστικου πολιτευματος στην Ελλαδα.
Δειξε μου σε παρακαλω ΕΝΑ!ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ Ο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΠΕΤΥΧΕ!
Ρωσσια:Τι να πρωτοπω...που οι ιδιοι οι ρωσσοι βομβαρδισαν τους στρατιωτες τους για να βρουν αιτια πολεμου;Σταλιν που εκτελουσε οσους οπισθοχωρουσαν(ελεος η οπισθοχωρηση και ανασυνταξη ειναι ΤΑΚΤΙΚΗ ΠΟΛΕΜΟΥ).Που με τη διαλυση του σοβιετικου καθεστωτος οι μεγαλο αμπραμοβιτσ αρπαξαν τα λευτα και την εκαναν;
ΚΙΝΑ:Αληθεια υπαρχει ανθρωπινο δικαιωμα ακαταπατητο εκει;
Κουβα:Μια χωρα η οποια γνωρισε Η/Υ το 2008...οπου αν δεν υπηρχαν τα πουρα με τις εξαγωγες θα ετρωγαν τις σαρκες τους;οπου τα ναρκωτικα κανουν παρτυ;οπου οι κουβανες ειναι οι πιο διαλεχτες πορνες στις ΗΠΑ;
ΒΟΡΕΙΟΣ ΚΟΡΕΑ;ΠΟΥ ΑΠΕΙΛΕΙ ΜΕ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ;
Ανατολικη Γερμανια;Γιατι ρε παιδια οι ανατολικογερμανοι προσπαθουσαν να περασουν απεναντι;

Καλος ο κομμουνισμος...και πριν αρχισετε οτι δεν ξερω εχω διαβασει και μαρξ και ενγκελς...(ας οψεται μια κνιτησα που γουσταρα)...αλλα Α-Ν-Ε-Φ-Α-Ρ-Μ-Ο-Σ-Τ-Ο-Σ!

Αν συμφωνούσαμε όλοι, προφανώς θα είχαμε ήδη Λαϊκή Εξουσία και Λαϊκή Οικονομία.
Διάβασα τα σχόλια σου και προβληματίζομαι πάρα πολύ από τα επιχειρήματα σου περί πλήρους αποτυχίας του Κομμουνισμού, διότι ορισμένα είναι αναληθή και άλλα είναι μέχρι και σήμερα ιστορικά ατεκμηρίωτα.
Γενικά, μέσα στα γενικότερα πλαίσια της αμφισβήτησης που λίγο πολύ διέπουν την σκέψη μας, πρέπει να εντάξεις και την αντίληψη που λέει ότι η ιστορία γράφεται από κάποιους ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι εντελώς ανεπηρέαστοι από το περιβάλλον τους και από την εποχή τους.Για παράδειγμα, η ιστορία που διδάσκονταν οι γονείς μου στο σχολείο δεν είχε καμία σχέση με την ιστορία που διδασκόμασταν εμείς και η ιστορία που διδάσκονται οι σημερινοί μαθητές του δημοτικού είναι αρκετά διαφορετική απο την ιστορία που διδασκόμασταν εμείς στπ δημοτικό.Αυτό συμβαίνει διότι όπως έχει αναφερθεί κι από άλλο συνάδελφο πρωτήτερα, με άλλο σκεπτικό βέβαια, η παιδεία πρέπει να διαμορφώνει τους μελλοντικούς ανθρώπους σύμφωνα με τις ανάγκες της κοινωνίας ή του υπάρχοντος συστήματος(κατά τη δική μου γνώμη).Για αυτό και μέσα στα σχολικά βιβλία δεν γίνεται καμία αναφορά στο Σοσιαλισμό μέχρι την Τρίτη Λυκείου που υπάρχουν δυο σελίδες για τον Μαρξ κι άλλες δύο για τον Έγκελς.Για αυτό τα τωρινά βιβλία της ιστοριάς είναι πολύ πιο φιλο-τουρκικά σε σχέση με τα δικά μας και κάποιος θα μπορούσε να τα χαρακτηρίσει ακόμα και ανθελληνικά σε σχέση με τα βιβλία των γονιών μας.Έτσι λοιπόν οτιδήποτε διαβάζεις, ακόμα κι από πηγές που θεωρείς έγκυρες, καλό είναι να το συνδέεις και με τις συνθήκες που γράφτηκε κι αν είναι εφικτό να το διασταυρώνεις.
Ας πάμε όμως στην ουσία.
Για παράδειγμα λες για αυτοβομβαρδισμό των Σοβιετικών, για εγκλήματα πολέμου του Στάλιν εις βάρος των ίδιων του των συμπολιτών, για τους Ρώσους μεγιστάνες που προέκυψαν μετά την διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης.Όλα αυτά πέρα από το ότι δεν αποτελούν αίτια, ούτε καν δείγματα για την αποτυχία του Κομμουνισμού, ξέρεις πόσο εύκολα κατατροπώνονται;
Πρώτα και κύρια, όσον αφορά τον αυτοβομβαρδισμό ωστέ να αποτελέσει την αφορμή για την έναρξη πολέμου.Δεν το έχω διαβάσει πουθενά και θα ήθελα να μου δόσεις την πηγή σου.
Δεύτερον, ο Στάλιν ήταν σαφώς σκληρός ηγέτης αλλά θεωρώ πως τον ανάγκασαν οι συνθήκες.Πιθανόν κι εγώ να προτιμούσα ο "διάδοχος" του Λένιν να ήταν ο Τρότσκι και όχι ο Στάλιν αλλά η ιστορία δεν αλλάζει.Παρόλα αυτά, από ποια έγκυρη πηγή διάβασες ότι έσφαζαν έτσι για πλάκα τους Ρώσους στρατιώτες που οπισθοχωρούσαν, αγνοώντας τις τακτικές του πολέμου.Εκ των πραγμάτων αποτελεί αμφιλεγόμενη γνώμη που κατά τη γνώμη μου μπορεί να αποτελεί και πυροτέχνημα των αντιπάλων της σοβιετικής ένωσης και να μην έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.
Τώρα όσον αφορά τη διάλυση της Σοβιετικής ένωσης.Αποτελεί τεράστια συζήτηση(χωρίς βέβαια συμπεράσματα ακόμα, και που δεν έχω το κουράγιο να ανοίξω εδώ και τώρα και καλύτερα να την κάνουμε απο κοντά αν θες) αλλά θα επικεντρωθώ σε αυτό που είπες για τους Ρώσους νεόπλουτους.Αυτοί δεν αποτελούν δημιουργήματα του κομμουνισμού και δεν πρέπει να υπάρχει καμία αμφιβολία για αυτό.Αυτοί οι άνθρωποι στην πλειοψηφία τους αποτελούσαν μέλη της αντεπανάστασης που επιζητούσε την διάλυση της Σοβιετικής Ένωσης προς ίδιον όφελος.Για αυτό και τελικά η διάλυση προήλθε από την κορυφή και όχι από τη βάση(δηλαδή το λαό) και για αυτό επωφελήθηκαν οι λίγοι και έχασαν οι πολλοί όπως συμβαίνει συνήθως στον Καπιταλισμό.
(Σε αυτό το σημείο μπορώ να σου αναφέρω άπειρα αντίστοιχα παραδείγματα της σκληρότητας του καπιταλισμού και ας πούμε της Αμερικής(που αποτελούσε το αντίπαλο δέος) εις βάρος των πολιτών της: από το μαστούρωμα των Αμερικάνων στρατιωτών στο Βιετνάμ για να μην καταλαβαίνουν τι κάνουν μέχρι τα εκατομύρια άστεγων και ανέργων πολιτών ενώ υπήρχαν συμπολίτες τους αντίστοιχοι του Αμπραάμοβιτς και πλουσιότεροι(τους οποίους δεν γνωρίζουμε και δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε γιατί απλώς ελέγχουν το σύστημα))
Από την άλλη αν κατηγορείς την Σοβιετική Ένωση για τα παραπάνω εγώ μπορώ να δώσω έμφαση και να την θαυμάσω γιατί έστειλε τον πρώτο άνθρωπο στο διάστημα(χωρίς καμία αμφιβολία), για το μεγαλύτερο και καλύτερο σύστημα σιδηροδρόμων και δημόσιων μεταφορών σε όλο τον κόσμο, καθόλη τη διάρκεια της ύπαρξης της, για τη αμεσοδημοκρατική διακυβέρνηση της, για την άριστη δημόσια υγεία και παιδεία, για τα Πανεπιστήμια της που ανταγωνίζονταν χαλαρά τα καλύτερα Πανεπιστήμια του δυτικού κόσμου, γιατί κατάφερε να αντισταθεί στην επίθεση του Ναζισμού και γιατί δέχτηκε το μεγαλύτερο πλήγμα από άποψη ανθρώπινων απωλειών αλλά κατάφερε να ανακάμψει γρηγορότερα από όλα τα υπόλοιπα κράτη(εξαιρουμένης της Αμερικής η οποία όμως μην ξεχνάτε πως δεν δέχτηκε ούτε μια επίθεση στην Αμερικάνικη ενδοχώρα και είχε αμελητέες απώλειες σε σχέση με τα άλλα κράτη οπότε υπέστει αναλογικά υπερβολικά μικρότερες φθορές), για τους ανθρώπινους ρυθμούς ζωής, για τη μηδενική ανεργεία και για ένα σωρό άλλα πράγματα για τα οποία μπορείτε να αμφιβάλλεται αλλά πλέον δεν αμφιβάλει ούτε η Ιστορία.Βεβαίως σχεδόν κανείς σας δεν τα γνωρίζει γιατί δεν "συμφέρει" τον καπιταλισμό να τα γνωρίζετε.Με λίγα λόγια, σαφώς ο Κομμουνισμός είχε και αρνητικές πτυχές στην εφαρμογή του στην Σοβιετική Ένωση αλλά έχει και πολλά θετικά στοιχεία να επιδείξει.
Κίνα, εντάξει μην υπερβάλεις, σίγουρα υπάρχουν ακαταπάτητα ανθρώπινα δικαιώματα και εκεί αλλά μην ξεχνάς πως η Κίνα δεν λειτουργεί υπό Κουμμουνιστικό Καθεστώς αλλά υπό Καπιταλιστικό Kαθεστώς εδώ και πολλά χρόνια και μάλιστα αναπτύσσει οικονομικές δομές οι οποίες τείνουν προς το σύγχρονο φιλελευθερισμό.
Βόρεια Κορέα, σύμφωνοι, σκληροπυρηνικό εθνικιστικό κράτος το οποίο όμως έχει ελάχιστα στοιχεία Σοσιαλιστικής Διακυβέρνησης αφού η κληρονομικότητα στη διαδοχή του ανώτατου άρχοντα είναι επίσημα θεσμοθετημένη και σύμφωνα με το νέο σύνταγμα του 2009 απαλείφονται όλες οι αναφορές στον κομμουνισμό(wikipedia).Είναι περισσότερο μια δικτατορία παρά μια Σοσιαλιστική-Κομμουνιστική Δημοκρατία.Και τώρα σοβαρά είναι δυνατόν, να φοβάσαι περισσότερο τη Βόρεια Κορέα από τις ΗΠΑ ή τη Ρωσία για την πυρηνική απειλή που αποτελεί για την υφήλιο.Μια πυρηνική δοκιμή έχουν κάνει όλη κι όλη οι Βορειό-Κορεάτες και δεν γνωρίζουμε καν αν έχουν ούτε ένα έτοιμο πυρηνικό όπλο, ενώ αντίθετα οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι γνωρίζουμε πως διαθέτουν το μεγαλύτερο οπλοστάσιο, ικανό όντως να μας κάνει σκόνη με το πάτημα ενός κουμπιού...Η ουσία και πάλι είναι πως δεν είναι υπεύθυνος ο Κομμουνισμός για το πυρηνικό πρόγραμμα της Βόρειας Κορεάς.
Κούβα, κατά τη γνώμη μου, το μόνο Κομμουνιστικό κράτος που υπάρχει ακόμα.Σίγουρα τα βγάζουν πέρα δύσκολα οι Κουβανοί από τότε που διαλύθηκε η Σοβιετική Ένωση μέχρι και σήμερα γιατί έχουν πλέον πολύ λίγους εμπορικούς εταίρους στον υπόλοιπο Καπιταλιστικό κόσμο(σαφώς η Αμερική δεν έχει καμία οικονομική επαφή με την Κούβα και μποϊκοτάρει όσο μπορεί τα προϊόντα της).Σαφώς επιβιώνουν επειδή παράγουν και εξάγουν ζάχαρη, νικέλιο, καπνό, ρούμι και άλλα και προς το παρόν καλά τα καταφέρνουν.Αυτό μάλλον αποτελεί επιτυχία του Κομμουνισμού θα έλεγα.Δεν καταναλώνουν μόνο όπως η δική μας Ελλαδίτσα.Τον υπολογιστή δεν τον γνώρισαν το 2008, παρεμπιπτόντως.Τότε επετράπει η οικιακή του Χρήση.Τα πανεπιστήμια τους είχαν υπολογιστές από πολύ νωρίτερα.Επίσης απ'όσο έχω διαβάσει τα ναρκωτικά στην Κούβα δεν αποτελούν πρόβλημα όπως γράφεις.Μάλιστα στα περισσότερα κομμουνιστικά κράτη δεν υπήρχαν καν ναρκωτικά και το ίδιο νομίζω πως ισχύει και με την Κούβα.(Μάλλον την μπέρδεψες με την Jamaica:D).Όσον αφορά τις κουβανές, ε λογικά καλές θα είναι αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως το συνδέεις άμεσα με τον Κομμουνισμό και την Κούβα.Όσοι έφευγαν από την Κούβα, έφευγαν οικειοθελώς αναζητώντας μια καλύτερη τύχη και έχαναν όσα τους παρείχε το κράτος(είτε ήταν πολλά είτε ήταν λίγα), οπότε αν ατύχησαν στην Αμερική και αναγκάστηκαν για να επιβιώσουν να γίνουν πόρνες δεν είμαι σίγουρος αν και για αυτό φταίει ο Σοσιαλισμός.
Τέλος, εγώ είμαι προφανώς αντίθετος στη γνώμη πως ο Κομμουνισμός-Σοσιαλισμός είναι ανεφάρμοστος.Πιθανόν η θεωρία του να δεχτεί εξελικτικές θεωρητικές τροποποιήσεις είτε πριν είτε μετά την επαν-εφαρμογή του, αλλά η ουσία του για Λαϊκή Εξουσία-Λαϊκή Οικονομία θα παραμείνει.Σε τόπικο-Ελλαδικό επίπεδο τα πράγματα είναι δύσκολα και ριψοκίνδυνα όπως έχει επισημάνει και ο συνάδελφος, γιατί σε καμία περίπτωση οι αστοί-κεφάλαιο δεν θα άφησουν να χαθούν τα προνόμια τους έτσι εύκολα.Στην περίπτωση όμως που μπορέσει και εφαρμοστεί σε παγκόσμιο επίπεδο τα πράγματα θα είναι καλύτερα για όλους τους κατοίκους αυτού του πλανήτη.Ίσως να μην ζήσουμε για να το δούμε αλλά είμαι σίγουρος πως κάποια στιγμή θα γίνει η ανατροπή.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by somekindofgrinder »

Οσο υπαρχει ανταγωνισμος στην ψυχοσυνθεση του ανθρωπου,καθε συστημα μονοταξικο θα αποτυγχανει.

ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥ.

ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ.

Οπως και στην μπαλα..αν οι παικτες μου ειναι αχρηστοι,δε πα να παιζω 4-1-5,ΓΚΟΛ ΔΕ ΒΑΖΩ.

Ετσι και στην Ελλαδα,οπου η ρεμουλα ειναι ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗ και οι πολιτικοι ατομα με επιπεδο της πλακας,υποδομες ειναι πανδυσκολο να δημιουργηθουν.

Ο μονος τροπος να δουλεψουμε σαν κρατος,κομμουνιστικο,σοσιαλιστικο,φιλελευθερο,δικτατορικο ή ΜΠΟΥΡΔΕΛΟΚΡΑΤΙΑ ειναι:

α)Να εφαρμοζονται οι νομοι για ολους.
β)Να υπαρχει ανταποδοση των φορων στο λαο,με καλυτερες παροχες στον πολιτη
γ)ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ειτε εισαγωγη ξενων ειτε αναπτυξη των δικων μας).

Τα παραπανω ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Enositis »

Ελιας θα σου απαντησω μολις γυρισω γιατι βιαζομαι!μ αρεσει πολυ αυτη η συζητηση:).
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Doublecore »

Elias, απλα respect το ποστ-εκθεση!! :lol: :lol:
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Λakedaimonas »

Elias wrote:Αν συμφωνούσαμε όλοι, προφανώς θα είχαμε ήδη Λαϊκή Εξουσία και Λαϊκή Οικονομία.
Ή πλήρη καπιταλισμό, μοναρχία κλπ. Αφού θα συμφωνούσαμε :mrgreen: !
Elias wrote:Για αυτό και μέσα στα σχολικά βιβλία δεν γίνεται καμία αναφορά στο Σοσιαλισμό μέχρι την Τρίτη Λυκείου που υπάρχουν δυο σελίδες για τον Μαρξ κι άλλες δύο για τον Έγκελς.
Φίλε μου νομίζω πως κάνεις λάθος. Στα βιβλία της ιστορίας τα οποία είχε η δικιά μου γενιά(1997-2003, γυμνάσιο-λύκειο), όταν το αντικείμενο του βιβλίου αφορούσε την σύγχρονη ιστορία, υπήρχε ξεκάθαρη αναφορά τόσο στον κομμουνισμό όσο και στον σοσιαλισμό. Το θέμα ήταν ότι ή δεν τα είχαμε μέσα στην διδαχθείσα ύλη ή είχαμε μόνο ένα μικρό κομμάτι. Εκτός τον βιβλίων της ιστορίας πρέπει να αναφέρω ότι όλα σχεδόν τα βιβλία λογοτεχνίας που είχαμε ήταν γεμάτα με ποιήματα αριστερών ή κομμουνιστών καλλιτεχνών. Στα μαθήματα της οικιακής οικονομίας αλλά και σε ένα άλλο (κάτι με την κοινωνία αν θυμάμαι καλά) υπήρχαν ξεχωριστά κεφάλαια για το σοσιαλιστικό-κοινωνικό κράτος. Εκτός αυτού δεν πρέπει να ξεχάσω να αναφέρω και την γιορτή της 17 Νοέμβρη την γιορτή του Πολυτεχνείου που η πληροφόρηση γύρω από την αριστερά τον σοσιαλισμό και τους "αγώνες" έφτανε στα επίπεδα πλύσης εγκεφάλου. Οπότε κατά την γνώμη μου θεωρώ ότι το επιχείρημα σου πως δεν γίνεται αναφορά στα σχολεία για τον Σοσιαλισμό-Κομμουνισμό δεν ευσταθεί καθόλου, εκτός και αν σε μια 5ετία άλλαξαν άρδην τα βιβλία αν και δεν το νομίζω.

Elias wrote:Πρώτα και κύρια, όσον αφορά τον αυτοβομβαρδισμό ωστέ να αποτελέσει την αφορμή για την έναρξη πολέμου.Δεν το έχω διαβάσει πουθενά και θα ήθελα να μου δόσεις την πηγή σου.
Ούτε εγώ έχω διαβάσει κάτι τέτοιο. Από την άλλη δεν θα ήταν καθόλου περίεργο να έχει συμβεί γιατί είναι μια τακτική που χρησιμοποιείτε από τα αρχαία χρόνια. Δεν έχεις αφορμή για πόλεμο και δημιουργείς μια τεχνητή αφορμή. Πιο πρόσφατα οι Αμερικάνοι δεν έκαναν ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους δίδυμους πύργους, ώστε να μπορέσουν να διεξάγουν πόλεμο σε Αφγανιστάν και Ιρακ? Δηλαδή οι Αμερικάνοι Καπιταλιστές είναι διεφθαρμένοι και κακοί και σίγουρα χρησιμοποίησαν μια τέτοια τεχνική ενώ οι Ρώσοι Κομμουνιστές είναι αγνοί και ηθικοί και αποκλείεται να είχαν κάνει κάτι τέτοια? Απλά LOL!
Elias wrote:Δεύτερον, ο Στάλιν ήταν σαφώς σκληρός ηγέτης αλλά θεωρώ πως τον ανάγκασαν οι συνθήκες.
Το ίδιο και ο Χίτλερ. Καλός ηγέτης που οι συνθήκες τον οδήγησαν να κάνει ότι έκανε για να προστατέψει το κράτος-έθνος του. LoL^2! Δικαιολογίες.
Elias wrote:Παρόλα αυτά, από ποια έγκυρη πηγή διάβασες ότι έσφαζαν έτσι για πλάκα τους Ρώσους στρατιώτες που οπισθοχωρούσαν, αγνοώντας τις τακτικές του πολέμου.
Εδώ κάνετε λάθος και οι δύο! Όσο και βάρβαρο-υπερβολικό-ηλίθιο και αν ακούγεται το να απειλείς τους ίδιους σου τους στρατιώτες με θάνατο ώστε να μην υποχωρήσουν χρησιμοποιείται σαν τακτική εδώ και αιώνες! Οι Ρώσοι την εποχή των Τσάρων το έκαναν σε κάποιους πολέμους με την Πρωσία. Οι Γερμανοί στον΄Β Παγκόσμιο Πόλεμο χρησιμοποίησαν επίσης την ίδια τακτική. Το ίδιο πράγμα έκαναν και οι Πέρσες στα αρχαία χρόνια. Το έχω διαβάσει τόσο σε Βιβλία όσο και σε περιοδικά Στρατιωτικής Ιστορίας. ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΟΛΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ!
Elias wrote:Τώρα όσον αφορά τη διάλυση της Σοβιετικής ένωσης.Αποτελεί τεράστια συζήτηση
Communism failed because people like to OWN things!

Elias wrote:Με λίγα λόγια, σαφώς ο Κομμουνισμός είχε και αρνητικές πτυχές στην εφαρμογή του στην Σοβιετική Ένωση αλλά έχει και πολλά θετικά στοιχεία να επιδείξει.[/color]

Ε ναι ρε συ. Σε όλες τις καταστάσεις κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις. Το θέμα είναι τι είσαι διατεθειμένος να χάσεις.


Σε όλα τα υπόλοιπα πιστεύω ότι και ο somekindofgrinder.

Πάντως τα συγχαρητήρια μου για το juicy ποστ σου. Ειλικρινά μέτραγε έστω και αν σε κάποια σημεία διαφωνούμε.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by eΝy »

=.=
Attachments
COMUNISM.jpg
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Εργατική Πρωτομαγιά

Post by Elias »

eΝy wrote:=.=
Image
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”