Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by Spyrοs »

Τελικά έχουμε νέα Γ.Σ. αύριο 4/3 εφόσον δεν είχε απαρτία η προηγούμενη?? :?:

Σήμερα έψαξα στη Σχολή για καμιά αφίσα αλλά δεν είδα τίποτα :roll:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

Alex wrote:Αν στη συνέλευση οι παρατάξεις θέλανε να γίνει συζήτηση τότε:

α)Θα γινόταν μια σχετική ησυχία, τάξη, συζήτηση σε ήπιους σχετικά τόνους και θα υπήρχε ένα επίπεδο συζήτησης για διάφορα θέματα
β)Θα μιλάγανε και ανεξάρτητοι φοιτητές οι οποίοι με χαρά θα γίνονταν ευπρόσδεκτοι αφού θα μεγάλωνε το ενδιαφέρον και οι απόψεις θα ήταν πληρέστερες
γ)Θα βγάζαμε συμπεράσματα σε κάθε συνέλευση ανάλογα με τα θέματα και θα φευγαμε από αυτή πολιτισμένα
δ) Θα προσπαθούσαν να πείσουν τους συμφιτητες τους με πολύ καλά επιχειρήματα για να κερδίσουν τη ψήφο τους.
ε)Η πλειοψηφία των φοιτητών θα ενδιαφερόταν.
ζ)θα υπήρχε σεβασμός στη διαδικασία από όλους και κυρίως από τους ίδιους τους φοιτητές.
α) Αυτό θα μπορούσε να γίνει. Αλλά λίγο το μπούρου μπούρου, λίγο κάτι από τα υπόλοιπα..Εξάλλου μιλάμε για παρατάξεις που εκπροσωπούν(είτε το θέλουν είτε όχι) κόμματα. Είναι προφανές ότι θα υπερασπιστούν τον κομματικό τους φορέα ακόμα και αν είναι ενάντια στο συμφέρον του φοιτητή.
Οπότε συζήτηση που να είναι πάντα σε ήπιους τόνους, που να καταλήγει σε ομόφωνα αποδεκτό συμπέρασμα στην προκειμένη περίπτωση δεν γίνεται να υπάρχει.

β) Για τους ανεξάρτητους έχω τις ενστάσεις μου. Για να μην παρεξηγηθώ εννοώ ότι όσες φορές έχει πάρει το λόγο ανεξάρτητος ή έχει κατεβεί ανεξάρτητο πλαίσιο το μόνο που έκανε είναι να πει είτε για ένα πλαίσιο "ανοιχτή σχολή" είτε για αφίσες. Πιστεύω ότι άμα πραγματικά ήθελε κάποιος να πει την δική του γνώμη κτλ και να βάλει τη δική διάσταση/άποψη στο θέμα δεν θα του έλεγε κανείς όχι. Οπότε εγώ θεωρώ όλους ευπρόσδεκτους αρκεί να προσθέτουν κάτι...
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο. Ο τρόπος που γίνεται η συνέλευση είναι "ότι πρέπει" για τις παρατάξεις. Αλλά πιστεύω ατράνταχτα ότι γίνεται να αλλάξει ώστε να γίνεται ουσιαστική συζήτηση χωρίς να "καταργήσει" κανείς τις παρατάξεις.

Τα άλλα είναι απλά διαπιστώσεις και δεν υπάρχει κάτι να προσθέσω/σχολιάσω.

Alex wrote:Αν την καλούσαν για να αυτοπροβληθούν τότε:

α)Θα επικρατούσαν έντονοι τόνοι και ο καθένας θα υποστήριζε πόσο γαμάτη είναι η παραταξή του γενικότερα και πόσο για τον πούτσο είναι οι άλλες με διάφορα άσχετα περιστατικά κτλ κτλ.
β)Θα υποκρίνονταν ότι θέλουν ανεξάρτητους φοιτητές και όταν εμφανίζονταν είτε με τραμπουκισμό δε θα τους άφηναν να μιλήσουν καθόλου είτε θα κοίταγαν να μην ακουστούν (αφηνοντας τον χαμό να τους σκεπάσει και μη κάνοντας καμία ερώτηση στον ομιλιτη ωστε να φύγει το γρηγορότερο δυνατο)
γ)Θα επαναλαμβάνονταν ένα κάρο συνελεύσεις χωρίς πραγματικά νέα θέματα και οι νικητές θα έφευγαν φωνάζοντας συνθήματα και καλόντας τους οπαδούς τους να τους ακολουθήσουν πορομένοι
δ)Θα πιάνανε έναν έναν τους πρωτοετείς και θα τους πιπιλούσαν το μυαλό για το πόσο γαμάτοι είναι και έλα στην ομάδα μας να κάνουμε παρέα.
ε)Η πλειοψηφία θα αδιαφορούσε.
ζ)Όλοι θα μιλάγανε με περιφρόνηση για τη γ.σ.
α) Το να κοντράρει κάποιος την άποψη του άλλου δείχνοντας τελικά ότι είναι για τον λούτσο δεν συνεπάγεται μόνο αυτοπροβολή αλλά και ότι τα "επιχειρήματα" του άλλου απλά δεν υπάρχουν.
β) Όπως είπα και παραπάνω προβληματίζομαι στο συγκεκριμένο θέμα. Είμαι μαζί σου αλλά άμα μιλάμε για ανεξάρτητους που απλά κατεβάζουν ένα πλαίσιο "ανοιχτή σχολή" κτλ είναι ακόμα χειρότερο!
γ) Πιστεύω ότι το να γίνονται τακτικά συνελεύσεις είναι κάτι καλό. Πιστεύω πάρα πολύ στο σύστημα της αμεσοδημοκρατίας(έτσι όπως γίνεται η συνέλευση δεν είναι αμεσοδημοκρατική αλλά μπορεί να γίνει), στην δύναμη της συνέλευσης και τα σχετικά. Το αν γίνονται χωρίς πραγματικά νέα θέματα δεν ξέρω. Πιστεύω ότι κάθε συνέλευση έχει κάτι το ξεχωριστό και έχει ως σκοπό να πάρουμε μια απόφαση για κάποιο συγκεκριμένο "επείγον"-επίκαιρο θέμα. Όπως άλλοτε είναι οι κάβλες του/της κάθε υπουργού παιδείας που θέλει να γαμήσει πτυχία, σπουδές και σχολές. Άλλοτε είναι θέματα εργασιακά. Άλλοτε είναι θέματα οικονομικά. (κτλ) Άλλοτε είναι όλα μαζί. Κάθε συνέλευση έχει σχέση με κάτι επίκαιρο άρα δεν νομίζω ότι γίνονται συνελεύσεις χωρίς κάτι καινούργιο. Ακόμα και αυτές που κάνουμε συνεχόμενα έχουν ως σκοπό την λήψη μιας απόφασης για το τι θα κάνουμε μετά.
Φυσικά αυτό είναι προσωπική άποψη. Όπως είπα πιστεύω ιδιαίτερα στην αμεσοδημοκρατία, στις συνελεύσεις, στη δύναμη της συλλογικότητας, στο ότι ο καθένας μπορεί να "εκπροσωπεί" τον εαυτό του και να αναλαμβάνει την ευθύνη της γνώμης του(δηλαδή δεν πιστεύω στον ωχαδερφισμό ή στο ότι χρειαζόμαστε μεσσίες..) κτλ άρα αν κάποιος δεν πιστεύει τότε de facto βρίσκεται στην απέναντι μεριά του ποταμού..περίεργη κατάσταση! :P
δ) Δεν διαφωνώ!
ε) Δυστυχώς!
ζ) Δυστυχώς!

Κοίτα αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ενώ μπορεί να συμφωνούμε σε μια σειρά πραγμάτων(ίσως στα περισσότερα. Δεν σε ξέρω- Δεν με ξέρεις άλλωστε), σε άλλα απλά το βλέπουμε από λίγο διαφορετική οπτική γωνία. :roll:


Spyros

Αύριο ίσως παίξει Δ.Σ. απ' ότι έχω μάθει.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
rodrigo
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 94
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:10 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by rodrigo »

Φωτογραφίες από τις διαδηλώσεις τις προηγούμενης βδομάδας που τα κανάλια "έπνιξαν" στην κυριολεξία.
1505448.jpg
1505450.jpg
1505434.jpg
1505435.jpg
ardpfxn.jpg
H ΟΡΓΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ! ΕΡΧΕΤΑΙ ΘΥΕΛΛΑ!

ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΜΕ

συνάδελφε nas με είχες ρωτήσει ποια είναι η κρίσιμη καμπή του αγώνα και σου απαντω πως τωρα ειναι αυτηεκτος και αν το σκ ησουν σε άλλη χωρα ή διακοπες στην μυκονο

δεν γνωριζω κατι για γσ προς το παρων αλλα καποιες κινησεις θα γινουν σιγουρα αν μαθω κατι και μπορω θα ενημερωσω συναδελφοι
ΔΕ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ. ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΣΤΕ
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by nas »

αυτη
εξήγησε το λίγο αν μπορείς

θα ξαναρωτήσω ακριβώς την ίδια ερώτηση για 3η φορά και ελπίζω να πάρω μιά σαφή απάντηση και όχι μια φωτογραφία.
πες μου λίγο ποια είναι η κρίσιμη καμπή του αγώνα και τι θα ήθελες να πετύχεις μέσα από τις γενικές συνελεύσεις για τον αγώνα που λες
User avatar
kahlua
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 75
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:02 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by kahlua »

Καλά ρε nas προσπαθείς να βγάλεις άκρη με κομματόσκυλο ΕΑΑΚιτη?!
American Dream

1/4 oz Kahlua® coffee liqueur
1/4 oz amaretto almond liqueur
1/4 oz Frangelico® hazelnut liqueur
1/4 oz dark creme de cacao
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by giotis »

TiGinetai wrote: α) Αυτό θα μπορούσε να γίνει. Αλλά λίγο το μπούρου μπούρου, λίγο κάτι από τα υπόλοιπα..Εξάλλου μιλάμε για παρατάξεις που εκπροσωπούν(είτε το θέλουν είτε όχι) κόμματα. Είναι προφανές ότι θα υπερασπιστούν τον κομματικό τους φορέα ακόμα και αν είναι ενάντια στο συμφέρον του φοιτητή.
Οπότε συζήτηση που να είναι πάντα σε ήπιους τόνους, που να καταλήγει σε ομόφωνα αποδεκτό συμπέρασμα στην προκειμένη περίπτωση δεν γίνεται να υπάρχει.
όταν εγώ τους αποκάλεσα πολιτικούς εσύ τι μου είπες? τώρα μόνος σου λες ότι βάζουν τον κομματικό τους φορέα πιο πάνω κ από τον φοιτητή....δλδ ακόμα χειρότερα από ότι φανταζόμουν....
TiGinetai wrote: β) Για τους ανεξάρτητους έχω τις ενστάσεις μου. Για να μην παρεξηγηθώ εννοώ ότι όσες φορές έχει πάρει το λόγο ανεξάρτητος ή έχει κατεβεί ανεξάρτητο πλαίσιο το μόνο που έκανε είναι να πει είτε για ένα πλαίσιο "ανοιχτή σχολή" είτε για αφίσες. Πιστεύω ότι άμα πραγματικά ήθελε κάποιος να πει την δική του γνώμη κτλ και να βάλει τη δική διάσταση/άποψη στο θέμα δεν θα του έλεγε κανείς όχι. Οπότε εγώ θεωρώ όλους ευπρόσδεκτους αρκεί να προσθέτουν κάτι...
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο. Ο τρόπος που γίνεται η συνέλευση είναι "ότι πρέπει" για τις παρατάξεις. Αλλά πιστεύω ατράνταχτα ότι γίνεται να αλλάξει ώστε να γίνεται ουσιαστική συζήτηση χωρίς να "καταργήσει" κανείς τις παρατάξεις.
TiGinetai wrote: β) Όπως είπα και παραπάνω προβληματίζομαι στο συγκεκριμένο θέμα. Είμαι μαζί σου αλλά άμα μιλάμε για ανεξάρτητους που απλά κατεβάζουν ένα πλαίσιο "ανοιχτή σχολή" κτλ είναι ακόμα χειρότερο!
γτ δλδ οι αφίσες είναι μικρό θέμα?? εδώ δω δεις την πόρτα του εστιατορίου από τις αφίσες? ένας 3 έτος μου κάνει φέτος είδα ότι λέει εστιατόριο κάτω από τις αφίσες. ακόμα κ όταν μπαίνεις μέσα στην σχολή από το κτήριο ζ δν είναι καθόλου ωραίο να βλέπεις με γκραφίτι να λέει το οτιδήποτε. πόσο μάλλον πολιτικές ιδέες. κ σε όλη τη διαδρομή που οι πόρτες είναι γεμάτες με αφίσες όλον τον πολιτικών παρατάξεων ούτε αυτό είναι ωραίο. αυτό που είναι πράγματι ωραίο είναι αυτοί οι "πίνακες" που βάλανε με τις μηχανές στον 1όροφο λίγο μετά την γραμματεία.
Ακόμα ότι ο άλλος θέλει ανοικτή σχολή να κάνει μάθημα δν έχει το δικαίωμα να κατεβάσει πλαίσιο? εμένα δν με νοιάζει τπτ (για τον α -β λόγο δν αυτό δν έχει σημασία) κ θέλω ανοικτή σχολή. δημοκρατικό δικαίωμά μου δν είναι να κατεβάσω τέτοιο πλαίσιο? ή μήπως είναι ενάντια στην δημοκρατία? ή μήπως δν υπάρχει δημοκρατία?

TiGinetai wrote: α) Το να κοντράρει κάποιος την άποψη του άλλου δείχνοντας τελικά ότι είναι για τον λούτσο δεν συνεπάγεται μόνο αυτοπροβολή αλλά και ότι τα "επιχειρήματα" του άλλου απλά δεν υπάρχουν.
το να κοντράρονται γκαρίζοντας κ να μην καταλαβαίνει κανείς εκτός από αυτούς- δν νομίζω ότι καταφέρνουν κ τπτ
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

giotis wrote:
TiGinetai wrote: α) Αυτό θα μπορούσε να γίνει. Αλλά λίγο το μπούρου μπούρου, λίγο κάτι από τα υπόλοιπα..Εξάλλου μιλάμε για παρατάξεις που εκπροσωπούν(είτε το θέλουν είτε όχι) κόμματα. Είναι προφανές ότι θα υπερασπιστούν τον κομματικό τους φορέα ακόμα και αν είναι ενάντια στο συμφέρον του φοιτητή.
Οπότε συζήτηση που να είναι πάντα σε ήπιους τόνους, που να καταλήγει σε ομόφωνα αποδεκτό συμπέρασμα στην προκειμένη περίπτωση δεν γίνεται να υπάρχει.
όταν εγώ τους αποκάλεσα πολιτικούς εσύ τι μου είπες? τώρα μόνος σου λες ότι βάζουν τον κομματικό τους φορέα πιο πάνω κ από τον φοιτητή....δλδ ακόμα χειρότερα από ότι φανταζόμουν....
Αναφέρθηκες και σε εμένα. Παρόλαυτα και αυτοί είναι φοιτητές. Έχουν φοιτητική ιδιότητα.
Πες μου κιόλας ότι έπεσες από τα σύννεφα..Φυσικά και βάζουν πιο πάνω τον κομματικό τους φορέα με αντάλλαγμα να τους βολέψουν. Τακτικές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. 30 χρόνια τώρα...
giotis wrote:
TiGinetai wrote: β) Για τους ανεξάρτητους έχω τις ενστάσεις μου. Για να μην παρεξηγηθώ εννοώ ότι όσες φορές έχει πάρει το λόγο ανεξάρτητος ή έχει κατεβεί ανεξάρτητο πλαίσιο το μόνο που έκανε είναι να πει είτε για ένα πλαίσιο "ανοιχτή σχολή" είτε για αφίσες. Πιστεύω ότι άμα πραγματικά ήθελε κάποιος να πει την δική του γνώμη κτλ και να βάλει τη δική διάσταση/άποψη στο θέμα δεν θα του έλεγε κανείς όχι. Οπότε εγώ θεωρώ όλους ευπρόσδεκτους αρκεί να προσθέτουν κάτι...
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο. Ο τρόπος που γίνεται η συνέλευση είναι "ότι πρέπει" για τις παρατάξεις. Αλλά πιστεύω ατράνταχτα ότι γίνεται να αλλάξει ώστε να γίνεται ουσιαστική συζήτηση χωρίς να "καταργήσει" κανείς τις παρατάξεις.
TiGinetai wrote: β) Όπως είπα και παραπάνω προβληματίζομαι στο συγκεκριμένο θέμα. Είμαι μαζί σου αλλά άμα μιλάμε για ανεξάρτητους που απλά κατεβάζουν ένα πλαίσιο "ανοιχτή σχολή" κτλ είναι ακόμα χειρότερο!
γτ δλδ οι αφίσες είναι μικρό θέμα?? εδώ δω δεις την πόρτα του εστιατορίου από τις αφίσες? ένας 3 έτος μου κάνει φέτος είδα ότι λέει εστιατόριο κάτω από τις αφίσες. ακόμα κ όταν μπαίνεις μέσα στην σχολή από το κτήριο ζ δν είναι καθόλου ωραίο να βλέπεις με γκραφίτι να λέει το οτιδήποτε. πόσο μάλλον πολιτικές ιδέες. κ σε όλη τη διαδρομή που οι πόρτες είναι γεμάτες με αφίσες όλον τον πολιτικών παρατάξεων ούτε αυτό είναι ωραίο. αυτό που είναι πράγματι ωραίο είναι αυτοί οι "πίνακες" που βάλανε με τις μηχανές στον 1όροφο λίγο μετά την γραμματεία.
Ακόμα ότι ο άλλος θέλει ανοικτή σχολή να κάνει μάθημα δν έχει το δικαίωμα να κατεβάσει πλαίσιο? εμένα δν με νοιάζει τπτ (για τον α -β λόγο δν αυτό δν έχει σημασία) κ θέλω ανοικτή σχολή. δημοκρατικό δικαίωμά μου δν είναι να κατεβάσω τέτοιο πλαίσιο? ή μήπως είναι ενάντια στην δημοκρατία? ή μήπως δν υπάρχει δημοκρατία?
(Προσωπική άποψη)

ΝΑΙ είναι. Πραγματικά ούτε που με ενδιαφέρουν οι αφίσες. Ούτε που με ενδιαφέρουν τα συνθήματα.
Ιεραρχικά αν μου έλεγες σε τι θέση κατατάσσω αυτό το "πρόβλημα" θα σου έλεγα πως δεν το έχω καν στη λίστα..
Ναι είναι δημοκρατικό σου δικαίωμα. Δεν είπα κάτι σε αυτό. Διάβασε πάλι τι έγραψα και ποια είναι η συζήτηση. Μιλάμε για την ποιοτική αναβάθμιση της συνέλευσης και το γυρνάς πάλι στο κατάληψη-αντικατάληψη. Οπότε κάτι τέτοιο(δηλαδή ένα σκέτο ανοιχτή σχολή) όχι μόνο δεν θα το στήριζα αλλά θα μαχόμουν εναντίον του. Στην τελική αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει τίποτα απ' ότι γίνεται γύρω του τότε έχει αποτύχει και ως άνθρωπος.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by giotis »

TiGinetai wrote:Αναφέρθηκες και σε εμένα. Παρόλαυτα και αυτοί είναι φοιτητές. Έχουν φοιτητική ιδιότητα.
Πες μου κιόλας ότι έπεσες από τα σύννεφα..Φυσικά και βάζουν πιο πάνω τον κομματικό τους φορέα με αντάλλαγμα να τους βολέψουν. Τακτικές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. 30 χρόνια τώρα...
χίλια συγνώμη πραγματικά. νόμισα ότι ήσουν κ εσύ μέσα σε αυτούς. δν καταλαβαίνω αν είσαι ένας απλός φοιτητής μέσα στην συνέλευση γτ να μην θες κάμερες. στην συνέλευση η μόνη στιγμή που ασχολούνται μαζί σου είναι όταν ψηφίζεις. κ όταν ψηφίζεις την α παράταξη μπορείς να το κάνεις για χίλιους λόγους. πχ ψηφίζεις εαακ επειδή θες να πας κάποιο ταξιδάκι εκτός Αθήνας χωρίς να χάσεις ώρες παράδοσης ή δαπ επειδή δν θες να χάνεις μάθημα ή την τάδε παράταξη γιατί θες να εντυπωσιάσεις την τάδε.
μπορεί να είναι φοιτητές αλλά όταν όπως λες κ εσύ βάζουν τον κομματικό τους φορέα πάνω από τους φοιτητές αυτομάτως συμπεριφέρονται ως πολιτικοί εκπρόσωποι.
όταν είπες ότι βάζουν τον πολιτικό φορέα πάνω .... στην αρχή νόμισα (όπως σου εξήγησα κ πριν) ότι ήσουν κ εσύ μέσα σε αυτούς οπότε ήταν κάπως...
TiGinetai wrote: 1.(Προσωπική άποψη)

2.ΝΑΙ είναι. Πραγματικά ούτε που με ενδιαφέρουν οι αφίσες. Ούτε που με ενδιαφέρουν τα συνθήματα.
3.Ιεραρχικά αν μου έλεγες σε τι θέση κατατάσσω αυτό το "πρόβλημα" θα σου έλεγα πως δεν το έχω καν στη λίστα..
4.Ναι είναι δημοκρατικό σου δικαίωμα. Δεν είπα κάτι σε αυτό. Διάβασε πάλι τι έγραψα και ποια είναι η συζήτηση. Μιλάμε για την ποιοτική αναβάθμιση της συνέλευσης και το γυρνάς πάλι στο κατάληψη-αντικατάληψη. 5.Οπότε κάτι τέτοιο(δηλαδή ένα σκέτο ανοιχτή σχολή) όχι μόνο δεν θα το στήριζα αλλά θα μαχόμουν εναντίον του. 6.Στην τελική αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει τίποτα απ' ότι γίνεται γύρω του τότε έχει αποτύχει και ως άνθρωπος.
1. εννοείτε κ εγώ την δικιά μου άποψη λέω.
2. εμένα προσωπικά με ενοχλούνε. μου αρέσει να μένω(κάθε μέρα περνάω τουλάχιστον 6ώρες από την ζωή μου εκεί μέσα) σε ένα αισθητικά ωραίο περιβάλλον κ όχι σε ένα γυφταριό. καλώς ή κακώς έτσι έχω μάθει. στο σπίτι μου στην κεφαλονιά κάθε μήνα είχαμε κ διαφορετική διακόσμηση. εδώ κάθε μήνα απλώς βλέπω να αλλάζουν οι αφίσες κ τα συνθήματα κ εργάτες να τα σβήνουνε.
3. συμφωνώ ότι ιεραρχικά υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα που θα ήθελα να αλλάξουν. διαφορετικά από τα δικά σου αλλά πολύ πιο σημαντικά. όμως
α. για να αποφασιστεί στην συνέλευση να φύγουν οι αφίσες κ τα συνθήματα κ στην θέση τους να βαφεί ωραία το κτήριο ή να γίνει οτιδήποτε άλλο δν νομίζω ότι είναι πάνω από 15λεπτά υπόθεση. άμα υπάρχει θέληση. οπότε στις τόσες συνελεύσεις που γίνονται κ κρατάνε αρκετές ώρες δν πιστεύω ότι θα καθυστερήσουν άλλα σημαντικότερα θέματα. κ
β. σκέψου το ως μία αρχή. όταν δν μπορείς να περάσεις ένα τόσο απλό πλαίσιο τότε απογοητεύεσαι κ γτ να προσπαθήσεις καν για οτιδήποτε πιο σύνθετο? οπότε αυτομάτως υποβαθμίζετε κ η συνέλευση όσον αφορά κ θέματα της σχολής.
4. αφού είναι δημοκρατικό μου δικαίωμα γτ δν αφήνεις όποιον θέλει να κατεβάσει τέτοιο πλαίσιο? αυτό δν υποβαθμίζει την συνέλευση? κ λες ότι το γυρνάω σε κατάληψη αντικατάληψη. έτσι όπως έχει απαξιωθεί η συνέλευση ξέρεις πόσα άτομα την βλέπουν έτσι την συνέλευση? δλδ το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι αν τα εαακ θα κατεβάσουν πλαίσιο με κατάληψη-πότε -κ άμα η δαπ θα αποφασίσει ή όχι να πάρει την συνέλευση ώστε να μείνει ανοικτή η σχολή?
5. δεκτό αφού διαφωνείς να μαχηθείς εναντίων του αλλά με δικαία πολιτισμένα κ δημοκρατικά μέσα. αυτό δν είναι εξάλλου το νόημα της συνέλευσης? όμως από όσο έχω διαβάσει στο φόρουμ (δν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά)
Spyros wrote:Έγινε το εξής:
Είμασταν στη φάση της ψηφορορίας και συγκεκριμένα το Δίκτυο θα στήριζε τα ΕΑΑΚ και η ΔΑΠ το Ανεξάρτητο Πλαίσιο. Οπότε λέει ο καταμετρητής:
"ΕΑΑΚ, στηρίζει Δίκτυο" = ψηφίστε για το πλαίσιο των ΕΑΑΚ που το στηρίζει το Δίκτυο.

Και μετά λέει:
"Ανεξάρτητο, στηρίζει δολοφόνοι" = ψηφίστε για το ανεξάρτητο πλαίσιο που το στηρίζουν οι δολοφόνοι, εννοώντας τους ΔΑΠίτες :!: Ήταν λίγο άκυρο λογοπαίγνιο και γι' αυτό μες το χαμό της ΓΣ παρεξηγήθηκε από όσους δεν άκουσαν καθαρά όλη τη φάση.
όταν ο ομιλητής λέει κάτι τέτοιο ακόμα κ έτσι είναι , αποκαλεί δολοφόνους τους "πολιτικούς" του αντιπάλους κ λέει ότι στηρίζουν το ανεξάρτητο πλαίσιο. δλδ σου λέει ξεκάθαρα στήριξε το κ εσύ κ είσαι κ εσύ δολοφόνος. αυτή είναι σωστή αντιμετώπιση?

6. όταν είπα ότι δν με νοιάζει τπτ δν ξέρω πως το κατάλαβες αλλά εννοούσα σε σχέση με τα πολιτικά.
υπάρχουν χίλιοι λόγοι γτ μπορεί να μην σε ενδιαφέρουν τα πολιτικά. δν μπορούμε να τους ξέρουμε κ για αυτό δν πιστεύω ότι έχουμε κ το δικαίωμα να κρίνουμε.
ακόμα σκέψου ότι μπορεί να μην τον ενδιαφέρουν γτ οι εκπρόσωποι τους έχουν κάνει να μην ενδιαφέρονται κ να τα απαξιώνουν σκεπτόμενοι ότι όλοι είναι ίδιοι πάνω κάτω
ακόμα μπορεί να πιστεύεις ότι τα προβλήματα δν θα λυθούν με το να βγαίνεις στους δρόμους
ή ότι χρειαζόμαστε παιδεία για να καταφέρουμε να αποκτήσουμε δύναμη κ να εναντιωθούμε
αυτοί είναι κάποιοι από τους λόγους που έχω ακούσει κ πιστεύω ότι είναι απόλυτα αποδεκτοί.

αλλά κ για τπτ να μην ενδιαφέρετε δν ξέρει τι προβλήματα ακολουθούν τον κάθε άνθρωπο από την οικογένειά του. ένα πολύ απλό κ συνηθισμένο παράδειγμα είναι ότι τόσα παιδιά από την επαρχία πληρώνουν ενοίκιο εδώ. κ έχουν κ έναν αδελφό πχ στην πάτρα που πληρώνει κ εκεί ενοίκιο κ θέλουν να τελειώνουν όσο πιο γρήγορα γίνετε για να πιάσουν δουλειά για να μην επιβαρύνουν τους γονείς τους. με πιο δικαίωμα του καθυστερεί ο καθένας τις σπουδές του? κ αυτό είναι το πιο απλό κ συνηθισμένο παράδειγμα. πχ περίπτωση φίλης μου (από άλλη σχολή) η μάνα της έχει σκλήρυνση κατά πλάκας κ ο πατέρας της την φροντίζει αυτή κ τα 4 πεθερικά του που έχουν όλα πρόβλημα μόνος του. Η συγκεκριμένη πρέπει να τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνετε γτ με έναν μισθό δασκάλου δν πληρώνεις εύκολα την ζωή τόσον ατόμων + ενοίκια κτλ... οπότε τέτοια άτομα θα κατεβάσουν ανοικτή σχολή χωρίς σκέψη. κ δν θα σωθούνε άμα κατέβουν στην πορεία κ δν περάσουν τα νέα μέτρα. στο παραπάνω παράδειγμα η ιατρική περίθαλψη θέλει περισσότερα από 1.000-2.000 ευρώ. πολύ περισσότερα....
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by Trist4n »

Πριν απο λιγο εμαθα οτι οι διαδηλωτες εβαλαν φωτια στην Marfin Bank της Σταδιου. 3 ανθρωποι καηκαν ζωντανοι.
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=244

Rodrigo, κανενα σχολιο? Ηρωικοι πεσοντες υπερ αγωνος....?
I am going according to plan.
lalamai
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 11
Joined: Thu Feb 11, 2010 4:53 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by lalamai »

Την μαζικότερη πορεία των τελευταίων χρόνων καταφέραμε να την κάνουμε πάλι πεδίο νεκρών...Ας χαμηλώσουμε θα έλεγα εγώ τους τόνους , ας μην θεωρούμε τους εαυτούς μας νέους επαναστάτες του 21 και ας δούμε στον βαθμό που μας αναλογεί τι πήγε στραβά....Γιατί αν αρχίσουμε να σκοτωνόμαστε(κυριολεκτικά) μεταξύ μας και μέσα σε όλη αυτήν την κατάσταση να επανέλθει και το κλίμα αναρχίας και ακυβερνησίας που επικρατούσε τον περσινό Δεκέμβρη ,τότε έχει χαθεί κάθε ελπίδα.....
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”