Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Ανακοινώσεις και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ψάχνουν κατευθύνσεις για Μεταπτυχιακές Σπουδές.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θα πηγαίνατε να ζήσετε στο εξωτερικό (για 5+ χρόνια) ?

Ναι
61
87%
Όχι
9
13%
 
Total votes: 70

User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Λakedaimonas »

Ρε Trist4n δηλαδή που είσαι αυτή την στιγμή και που δουλεύεις??
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Minus »

τριστανε +1 για τα μπουκαλια..

+100000000000^ν για τις μαλακιες στα ελληνικα..

οντως που εισαι??

πανω κατω τα ιδια λεμε!! απλα εγω αφηνω και ενα παραθυρακι μπας και την βρεις σε 5 μερη (με καλη διαθεση και καλη παρεα).
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Trist4n »

Χαχαχχαχαχαχα.....
Ρε με παρεξηγησατε.... Γαματα περναω. Λωζανη ειμαι, το μερος ειναι οτι πρεπει για μενα, ειναι κοσμοπολιτικο, εχει απο ολα, αψογο lifestyle, μπολικες δραστηριοτητες, εχει αξιοπρεπεστατη νυχτερινη-φοιτητικη ζωη (ουτως η αλλως δεν ημουν ποτε παρτυ ανιμαλ η μπουζουκοβιος), γαματο, ποικιλο κοσμο. Δε λεω καθιστε Ελλαδιτσα. Απλα προειδοποιω για καποιες παραπλευρες απωλειες, επειδη βλεπω πολυ κοσμο κι εχει τη δικη μου προ μηνων αγνοια. ;)
I am going according to plan.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Minus »

ενταξι μαγκα! λωζανη γαμει τι μου λες τωρα.. και γω για τα παραπλευρα μιλαω και να μην ειναι απολυτοι στις αποψεις για δεν ειναι ασπρο μαυρο..

φαε κανα φοντυ και για μενα εκει μερα, αγναντεψε τη λιμνη, απολαυσε τα ωραια ηλιοβασιλεματα και εδω που τα λεμε εχεις και αρωμα Ελλαδας. Γιατι ως γνωστο τι Λωζανη τι Κοζανη!

(Εγω ο μαλακας που ηθελα λοου μπατζετ μεταπτυχιακο και ηρθα στην κολοαγγλια σε μια μικρη πολη τι να πω....??? Αλλα τωρα το μαθα, κανω αιτησεις μονο Λονδινο..και ζωνη 1 ουτε μετρο παραπερα!)
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Trist4n »

Και για να απαντησουμε και στο θεμα, ΦΥΣΙΚΑ και θα κανω μαστερ στο εξωτερικο, μαλλον USA για να παρουμε τη γευση, αν κι εκει δε μενω με την καμια. Διδακτορικο δεν ξερω αν θελω να κανω, γιατι εχω βαρεθει λιγο το ακαδημαιλικι, αλλα αν γινει θα γινει κι αυτο στο εξωτερικο, βεβαιως. Για να ειμαι ακριβης, μολις γυρισω, θα παρω τσακ τσακα το διπλωμα και μετα παλι γεια σας, και μαλιστα δεν θα κανω καν στρατο, ετσι για μαυρη πετρα..... :lol:
I am going according to plan.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Λakedaimonas »

Trist4n wrote: και μαλιστα δεν θα κανω καν στρατο, ετσι για μαυρη πετρα..... :lol:
Αν μπορείς να το αποφύγεις χωρίς να κινδυνεύεις να έρθεις διακοπές ελλάδα και να σε μαντρώσουν σε κανα κέντρο νεοσυλλέκτων κάνε το ασυζητητί. Χάσιμο χρόνου.

Λόγω στρατού έχω χάσει δύο φορές πρόταση για δουλειά και δουλειά βαρβάτη καθαρά μηχανολογική σε βαριές κατασκευές. Γάμησε τα.

Απλά επειδή είμαι από αυτούς που ακόμα δεν ξέρω αν θα κάτσω ελλαδίσταν ή θα την κάνω σε άλλη γη άλλα μέρη είπα να είμαι καλημένος.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Trist4n »

Νομιζω οτι διατηρεις το δικαιωμα να εισαι εντος της χωρας για 2 μηνες μαξιμουμ το χρονο. Χωρια που οπου να ΄ναι θα ειναι εξαγορασιμη. Επισης αν κλεισεις 7 χρονια στο εξωτερικο γινεται ντε φακτο εξαγορασιμη. Επισης επισης δεν αργει η μερα που θα καταργηθει κι εντελως.

Το πολυ πολυ να παιρνω αναβολη στην αναβολη για καιρο. Σιγουρα για οσο σπουδαζω και μετα βλεπουμε...
I am going according to plan.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Spyrοs »

Trist4n wrote: Επισης επισης δεν αργει η μερα που θα καταργηθει κι εντελως.
Καλά αυτό παίζεται ... Ήδη ξανάγινε 12μηνο από 9μηνο ... :evil:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
hector88
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 70
Joined: Tue Feb 02, 2010 12:31 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Athens

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by hector88 »

Φιλε Tristan στην εκδρομη της Αμερικης προφανως και ειδαμε τα πραγματα απο την τουριστικη σκοπια και οχι οπως ειναι στην πραγματικοτητα. Εγω αναφερθηκα στις δυνατοτητες που υπαρχουν και οχι στη ψυχολογια του ατομου. Συνομιλωντας ομως με παιδια που σπουδαζουν εκει (μεταπτυχιακους και διδακτορικους) μας ειπαν απο την εμπειρια τους οτι τον πρωτο χρονο ειναι τα δυσκολα (μην πω εξαμηνο) και οτι απο εκει και περα αρχισε να τους αρεσει πολυ η ζωη εκει και ελεγαν πως θα συνεχισουν Αμερικη για καποια χρονια ακομα.

Ειναι τι αρεσει στον καθενα και πως αισθανεται οκ. Αν μπορεις να φτιαξεις μια ζωη παραομοια με αυτην που ειχες στην Ελλαδα στο εξωτερικο τοτε δεν θα εχεις προβλημα.
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ελλάδα VS. Εξωτερικό

Post by Trist4n »

Λες και λεμε διαφορετικα πραγματα. Το ιδιο λεμε. Οσο κατσεις περισσοτερο σε ενα μερος, τοσο το καλυτερο. Αν μπορεις να συνδιαζεις αρμονικα και το να ζεις καλα σε καθε μερος που εισαι, και να αλλαζεις και συχνα, ακομα καλυτερα. Απλα ΔΕΝ ειναι ευκολο. Και απο πολλες εμπειριες που εχω σχετικα, πολλοι ειναι αυτοι που εξω περνανε φοβερα μοναχικα και δυσκολα, αλλα δεν το παραδεχονται για να μην βγουν μαλακες στις επιλογες τους.

Επισης προσεξτε οι ανθρωποι με τους οποιους συζητατε για να σχηματισετε αποψη να ειναι ανθρωποι αναλογων προτεραιοτητων με εσας. Π.χ., χωρις να θελω να γενικευσω, ενας μεσος διδακτορικος του ΜΙΤ δεν εχει ζωη, αλλα δεν ειχε ζωη και ΠΡΙΝ το ΜΙΤ, οποτε τι διαφορα να καταλαβει αμα δε μπορει να κανει φιλιες η σχεση η να διασκεδασει η, η, η.... Του φτανει και του περισσευει που στη δουλεια του δινουνε τσαμπα τετραπυρηνο λαπτοπ (ενταξει, το εχεσα, αλλα u get the picture...).

Επειδη μεχρι τωρα στο θεμα εχω επιμεινει πολυ στην αρνητικη πλευρα και τεινω να παρεξηγηθω, ΞΑΝΑΛΕΩ οτι και κατα τη δικη μου γνωμη ειναι γαματα εξω. Απλα το ΅γαματα΅ μπορειτε να το φανταστειτε, το αντιθετο οχι, οποτε προσπαθω να σας συμπληρωσω την εικονα. Αλλωστε, φανταζομαι, γι αυτο το λογο ανοιχτηκε το θρεντ.
I am going according to plan.
Post Reply

Return to “Οδηγός Μεταπτυχιακών Σπουδών & Οδηγός Επαγγέλματος”