Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Θα ψηφίζατε στις Πρυτανικές Εκλογές?

Ναι
24
83%
Όχι
5
17%
 
Total votes: 29

User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by crouch »

Ίσα ίσα η εκλογή πρύτανη με εκπροσώπηση της ψήφου των φοιτητών από "φοιτητοπατέρες" είναι πολύ πιο ύποπτη για ρουσφετολογικές πρακτικές είτε από τη μια είτε από την άλλη..Όλοι έχουμε ακούσει πώς έβγαζαν βαθμούς κάποιοι συνδικαλίζοντες σε διάφορες σχολές
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by eΝy »

Να συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με τη μαύρη θύελλα, και έρχομαι να προσθέσω:

Μήπως τελικά αυτοί που θέλουν να εμποδίσουν την αμεσοδημοκρατική διαδικασία εκλογής πανεπιστημιακών οργάνων, είναι αυτοί που υπερασπίζονται πλεκτάνες και συμφέροντα "κάτω από το τραπέζι";
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Λakedaimonas »

eNy wrote:Να συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με τη μαύρη θύελλα, και έρχομαι να προσθέσω:

Μήπως τελικά αυτοί που θέλουν να εμποδίσουν την αμεσοδημοκρατική διαδικασία εκλογής πανεπιστημιακών οργάνων, είναι αυτοί που υπερασπίζονται πλεκτάνες και συμφέροντα "κάτω από το τραπέζι";
Μήπως? Ρε λες?

Μπααα...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by ShadowMech »

Βασικα ειναι αγνος-παρθενος παραλογισμος να λες οτι με την εκκλογη απο τους φοιτητες αρα την εμμεση εμπλοκη των παραταξεων θα εχεις μεγαλυτερη διαπλοκη απο την αμεση εκλογη! Απλα δε στεκει!
Μιλαμε για πολλους ανενταχτους φοιτητες και για ακομα περισσοτερους που δυσκολα θα ακολουθουσαν κομματικη πειθαρχια (ποσο επικαιρο :P ) στην επιλογη τους! Αν αυτο δεν ειναι ασπιδα στη διαπλοκη τοτε τι?
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by TheHorde »

Εγώ πάντως θα κατέβω να ψηφίσω. Επιτέλους να κάποιες σωστές δημοκρατικές διαδικασίες. Δεν μπορώ να σας καταλάβω rodrigo & ΤiGinetai, ποιο είναι το πρόβλημά σας? Πλέον θα ψηφίζουν οι φοιτητές χωρίς μεσάζοντες.
My life for the Horde!
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by TiGinetai »

maurh_8uella wrote:Και εν τέλει, αν ρίξει κανείς μια ματιά στα site των υποψηφίων θα δει ότι οι άνθρωποι το λένε ξεκάθαρα. Δεν υποστηρίζουν κάποια παράταξη-ιδεολογία.
Αν δεν το λένε στο site οκ.
crouch wrote:Ίσα ίσα η εκλογή πρύτανη με εκπροσώπηση της ψήφου των φοιτητών από "φοιτητοπατέρες" είναι πολύ πιο ύποπτη για ρουσφετολογικές πρακτικές είτε από τη μια είτε από την άλλη..Όλοι έχουμε ακούσει πώς έβγαζαν βαθμούς κάποιοι συνδικαλίζοντες σε διάφορες σχολές
Ακριβώς.

ShadowMech wrote: Μιλαμε για πολλους ανενταχτους φοιτητες και για ακομα περισσοτερους που δυσκολα θα ακολουθουσαν κομματικη πειθαρχια (ποσο επικαιρο :P ) στην επιλογη τους! Αν αυτο δεν ειναι ασπιδα στη διαπλοκη τοτε τι?
Κοίτα πιστεύω ότι οι ανένταχτοι και γενικότερα όσοι δεν πολυ ασχολούνται δεν θα πάνε να ψηφίσουν..αυτό που πιστεύω είναι ότι οι παρατάξεις θα κάνουν τα παν, να φέρουν την σάρα και τη μάρα για να βγάλουν κάποιον δικό τους.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6265
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by eΝy »

TiGinetai wrote: Κοίτα πιστεύω ότι οι ανένταχτοι και γενικότερα όσοι δεν πολυ ασχολούνται δεν θα πάνε να ψηφίσουν..αυτό που πιστεύω είναι ότι οι παρατάξεις θα κάνουν τα παν, να φέρουν την σάρα και τη μάρα για να βγάλουν κάποιον δικό τους.
Αντί να υποστηρίζετε τότε την κατάργηση της διαδικασίας, στηρίξτε την εξαρχής εξυγίανσή της.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by TiGinetai »

eNy wrote:
TiGinetai wrote: Κοίτα πιστεύω ότι οι ανένταχτοι και γενικότερα όσοι δεν πολυ ασχολούνται δεν θα πάνε να ψηφίσουν..αυτό που πιστεύω είναι ότι οι παρατάξεις θα κάνουν τα παν, να φέρουν την σάρα και τη μάρα για να βγάλουν κάποιον δικό τους.
Αντί να υποστηρίζετε τότε την κατάργηση της διαδικασίας, στηρίξτε την εξαρχής εξυγίανσή της.
Κοίτα στο συγκεκριμένο θέμα δεν ξέρω τι ακριβώς λένε τα εαακ και το σχήμα.

Οπότε το παραπάνω ήταν προσωπική άποψη. Θεωρώ ότι σε αυτή την κοινωνία αυτή τη στιγμή θα λειτουργήσει με αυτό τον τρόπο. Αν δεν γίνει αμέσως τότε θα γίνει μέσα σε πολύ μικρό. Εξάλλου είναι μανούλες σε αυτά οι εν λόγω κύριοι. Το έχουν κάνει επάγγελμα. Θα γίνει κάτι σαν τις εκλογές(εθνικές, φοιτητικές κτλ). Παρωδία..
Άρα θα μου επιτρέψεις να πω ότι διαφωνώ με αυτό. Εξάλλου προτιμώ άλλους τρόπους διοίκησης των ιδρυμάτων που μάλλον ξεφεύγουν από τα αριστερίστικα πλαίσια.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Λakedaimonas »

Όποιος θέλει να ενημερωθεί σχετικά με τους συνδυασμούς των υποψηφίων έχω ανοίξει αντίστοιχο τόπικ Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ οι Φοιτητές Ψηφίζουν που έχει συγκεντρωμένες πληροφορίες.

Κατά τ' άλλα συνεχίστε εδώ κανονικά την συζήτηση.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Alex
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Thu Apr 15, 2010 7:30 pm

Re: Πρυτανικές Εκλογές ΕΜΠ 2010

Post by Alex »

rodrigo wrote:πρυτανικες εκλογές δεν μπορούν να διεξαχθούν με το υπάρχον σύστημα μόνο μέσα από τις γσ και το αγωνιστικό κίνημα των φοιτητών και του ερευνητικου προσωπικού μπορεί να διασφαλιστεί η δημοκρατικότητα των εκλογων

πως? είναι απλά οι φιοτητες σε κάθε σχολή σε φανερή ψηφοφορία θα ψηφίζουν ποιον πρύτανη θέλουν όπως ακριβώς στις γσ τωρα.

ο σημερινό τρόπος εκλογής δίνει απλά την δύναμη στα κομματόσκλυα της ΔΑΠ ΠΚΣ και ΠΑΣΠ να διεξάγουν πολιτικά παιχνίδια κάτω από το τραπέζι και να κατευθύνουν τους φοιτητές προς την ψήφο που αυτοί θέλουν.

συνάδελφοι νομίζω πως σε αυτό συμφωνούμε όλοι.
Ρε συ εγώ στήριζα και συμφωνω γενικα με την ιδεολογία σας.
Όμως νομίζω ότι πρέπει να σοβαρευτείτε και να φτιάξετε τους τρόπους σας. Πρέπει να σέβεστε τον εαυτό σας.

Δηλαδή τώρα κανει καλό σε κάποιον να έρχεσαι και να βγάζεις λόγο όπως σε μία συμέλευση. Καλά και στη συνέλευση πρέπει να είστε πιο σοβαροι και να λέε κάποια σωστά πράμματα. Εδώ όμως πρέπει να προσέχεις πιο πολύ γιατί αυτά που λες μένουν και ο άλλος κάθεται και τα επεξεργάζεται.

Σε παρακαλω ξανασκευτείτε λίγο τη στάση σας.
Αυτά που υποστηρίζετε είναι αξιόλογα και δεν είναι ανάγκη να αυτοξευτιλίζεστε με το χείριστο τρόπο και να ξευτιλίζετε μαζί και οτιδήποτε έρχεστε σε επαφη.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”