Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
aineiaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Wed Apr 14, 2010 4:48 pm

Re: Απ: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by aineiaz »

nikolio wrote:Θα το μετονομασουν σε πλαισιο ανοιχτη σχολη κ τελος

Ταπατολκντ!
Αρα τελικα εαν καποιος θελει ανοιχτη σχολη δεν υπαρχει τροπος να ειναι παραλληλα και ανεξαρτητος γιατι η ΔΑΠ τον εχει καπελωσει,ε?
Επομενως οποιος ψηφιζει ανεξαρτητο πλαισιο , καταναγκαστικα υποστηριζει και τις θεσεις της ΔΑΠ .
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Απ: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by rg1989 »

aineiaz wrote:
nikolio wrote:Θα το μετονομασουν σε πλαισιο ανοιχτη σχολη κ τελος

Ταπατολκντ![/quo

Αρα τελικα εαν καποιος θελει ανοιχτη σχολη δεν υπαρχει τροπος να ειναι παραλληλα και ανεξαρτητος γιατι η ΔΑΠ τον εχει καπελωσει,ε?
Επομενως οποιος ψηφιζει ανεξαρτητο πλαισιο , καταναγκαστικα υποστηριζει και τις θεσεις της ΔΑΠ .
Γενικά γίνεται το ανάποδο. Η δαπ ψηφίζει το ανεξάρτητο. Δεν ξέρω τι έγινε τις προάλλες αλλά πέρυσι αυτό είχε συμβεί.
User avatar
master
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 601
Joined: Thu Oct 21, 2010 6:12 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by master »

Το Δ.Σ. για συνέλευση δεν πέρασε και άρχισε η συλλογή υπογραφών οπότε σχεδόν σίγουρα έχουμε την τρίτη συνέλευση.
Η ηλιθιότητα έχει όρια. Απλώς είναι πολλοί αυτοί που τα ξεπερνούν.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by sid »

adt wrote:κάθονται όλο το σκ τόσα παιδιά και διαβάζουν βρ ροπμπότ φυσική 2 κτλπ...και ένας υπεύθυνος εαακιτης να γράψει τι θα γίνει δεν θα βρεθεί μου φαίνεται ...
καλή φάση! 8-)

έλα σόρυ , άργησα να μπω γιατί μετείχα στο συμβούλιο της ηγετικής ομάδας

όχι , δεν θα εισηγηθούμε συνέλευση και αποφασίσαμε την αυτοδιάλυση και να ασχοληθούμε εντατικά με το ψάρεμα

ξέρεις τι δόλωμα βάζω για μπακαλιάρο ;
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by adt »

sid wrote:
adt wrote:κάθονται όλο το σκ τόσα παιδιά και διαβάζουν βρ ροπμπότ φυσική 2 κτλπ...και ένας υπεύθυνος εαακιτης να γράψει τι θα γίνει δεν θα βρεθεί μου φαίνεται ...
καλή φάση! 8-)

έλα σόρυ , άργησα να μπω γιατί μετείχα στο συμβούλιο της ηγετικής ομάδας

όχι , δεν θα εισηγηθούμε συνέλευση και αποφασίσαμε την αυτοδιάλυση και να ασχοληθούμε εντατικά με το ψάρεμα

ξέρεις τι δόλωμα βάζω για μπακαλιάρο ;
http://geo-fishing.blogspot.gr/2011/09/ ... st_14.html
aineiaz
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 89
Joined: Wed Apr 14, 2010 4:48 pm

Re: Απ: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by aineiaz »

rg1989 wrote:
aineiaz wrote:
nikolio wrote:Θα το μετονομασουν σε πλαισιο ανοιχτη σχολη κ τελος

Ταπατολκντ![/quo

Αρα τελικα εαν καποιος θελει ανοιχτη σχολη δεν υπαρχει τροπος να ειναι παραλληλα και ανεξαρτητος γιατι η ΔΑΠ τον εχει καπελωσει,ε?
Επομενως οποιος ψηφιζει ανεξαρτητο πλαισιο , καταναγκαστικα υποστηριζει και τις θεσεις της ΔΑΠ .
Γενικά γίνεται το ανάποδο. Η δαπ ψηφίζει το ανεξάρτητο. Δεν ξέρω τι έγινε τις προάλλες αλλά πέρυσι αυτό είχε συμβεί.

Ωραια , αρα στην ουσια αυτο που γινεται ειναι να υποστηριζεται το ανεξαρτητο πλαισιο απο τη ΔΑΠ η οποια καρπωνεται το οτι ανοιξε τη σχολη και να ψαρευει ψηφους μεσα στους ανεξαρτητους. Θα πρεπει με καποιο τροπο το πλαισιο αυτο (και οσοι το υποστηριξαν) να προστατευεται απο τετοιες στρατηγικες και καπελωματα . Το πως πρεπει να το αποφασισουν αυτοι που το καταθετουν γιατι σε λιγο καιρο δε θα υπαρχει τιποτα ανεξαρτητο παρα μονο κατι νεο ΔΑΠιτικο.
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Απ: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by rg1989 »

aineiaz wrote: Ωραια , αρα στην ουσια αυτο που γινεται ειναι να υποστηριζεται το ανεξαρτητο πλαισιο απο τη ΔΑΠ η οποια καρπωνεται το οτι ανοιξε τη σχολη και να ψαρευει ψηφους μεσα στους ανεξαρτητους. Θα πρεπει με καποιο τροπο το πλαισιο αυτο (και οσοι το υποστηριξαν) να προστατευεται απο τετοιες στρατηγικες και καπελωματα . Το πως πρεπει να το αποφασισουν αυτοι που το καταθετουν γιατι σε λιγο καιρο δε θα υπαρχει τιποτα ανεξαρτητο παρα μονο κατι νεο ΔΑΠιτικο.
Κολοκύθια τούμπανα. Μην περιμένεις τώρα να κάτσει κανείς να τα βάλει με τα μαστόρια στο καπέλωμα. Δεν υπάρχει λόγος βασικά. Σημασία έχει το αποτέλεσμα. Δεν ξέρω όπως είπα τι έπαιξε προχθές αλλά πέρυσι έγινε θέμα το αν θα γίνει κοινό πλαίσιο ανεξάρτητο με δαπ και φυσικά δεν έγινε ποτέ με αποτέλεσμα οι δαπίτες να ψηφίσουν το ανεξάρτητο. Το λόγο δεν τον ψάχνω και βασικά δεν με πειράζει αν αποφάσισαν συμφεροντολογικά ή σε μια έκλαμψη ανιδιοτέλειας.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απ: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Kyria_patatokeftou »

Γενικά γίνεται το ανάποδο. Η δαπ ψηφίζει το ανεξάρτητο. Δεν ξέρω τι έγινε τις προάλλες αλλά πέρυσι αυτό είχε συμβεί.
Ωραια , αρα στην ουσια αυτο που γινεται ειναι να υποστηριζεται το ανεξαρτητο πλαισιο απο τη ΔΑΠ η οποια καρπωνεται το οτι ανοιξε τη σχολη και να ψαρευει ψηφους μεσα στους ανεξαρτητους. Θα πρεπει με καποιο τροπο το πλαισιο αυτο (και οσοι το υποστηριξαν) να προστατευεται απο τετοιες στρατηγικες και καπελωματα . Το πως πρεπει να το αποφασισουν αυτοι που το καταθετουν γιατι σε λιγο καιρο δε θα υπαρχει τιποτα ανεξαρτητο παρα μονο κατι νεο ΔΑΠιτικο.
Σαν να έχουμε παλιώσει λίγο στη σχολή για να μπερδεύουμε τα νταβατζιλίκια της ΔΑΠ ως προς το "ανοιχτή σχολή" με καλές προθέσεις. Επειδή και εγώ απουσίαζα από την προηγούμενη συνέλευση και επειδή πέρισυ είχα κατεβάσει κ εγώ το ανεξάρτητο, μπορώ να σημειώσω κ να επιβεβαιώσω τα εξής:
1. κάθε φορά το ανεξάρτητο δεν το εισηγούνται οι ίδιοι άνθρωποι άρα είναι λογικό να υπάρχουν διαφοροποιήσεις ως προς το σκεπτικό, τα αιτήματα, τις προτάσεις κλπ. Σχεδόν πάντα δε, οι άνθρωποι που συνεργάζονται για αυτό το σκοπό, δεν πολυγνωρίζονται μεταξύ τους για να μπορούμε να μιλάμε για ένα ανεξάρτητο συγκεκριμένο. Οι τραγικότητες που ζούμε στη σχολή απλά επιβάλουν την κινητοποίησή μας με αυτόν τον τρόπο.
2. η ΔΑΠ ποτέ της δεν θέλησε και δεν θα θελήσει να είναι η σχολή όχι μόνο ανοιχτή αλλά και λειτουργική. Για τον απλούστατο λόγο ότι θέλει να κάνει νταβατζιλίκι στις πλάτες παιδιών που αναγκάζονται να την ψηφίσουν για να είμαστε ανοιχτά-χωρίς αποτέλεσμα δε. Είναι το γνωστό πες πες κάτι θα μείνει, και έτσι η ΔΑΠ έχει το μπραντ "ανοιχτές σχολές" και μόνο αυτή δεν μπορεί να τις ανοίξει.
3. κατά τα άλλα, πάντα γίνονται γαλάζιες προσπάθειες να προσεταιριστούν το ανεξάρτητο πλαίσιο την ώρα της συνέλευσης, δηλ να δεχτούν οι ανεξάρτητοι συνεργασία κ κοινό πλαίσιο με ΔΑΠ. Ευτυχώς, όλες τις φορές που έχω ζήσει εγώ συνελεύσεις με ανεξάρτητο δεν έχει συμβεί αυτό, αν κ παλιότερα (2011) μέσα στις φωνές των παιδιών που κατέβαζαν τότε το ανεξάρτητο, υπήρξαν κάποιοι που ζήτησαν συνεργασία-ευτυχώς δεν έγινε. όσο για την περσινή, απλά είχε ξεφτιλιστεί τόσο πολύ η ΔΑΠ που αναγκάστηκε από μόνη της να αποσύρει το πλαίσιό της.
4. υπήρξαν και τα καραγκιοζιλίκια ΔΑΠιτών στην τιβι τότε με το Νόμο Διαμαντοπούλου, που έβγαιναν στα κανάλια κ δήλωναν ανεξάρτητοι για να γκρινιάξουν με κύρος. Κ πρόσφατα σε κάτι τραγικά ρεπορτάζ του μεγκα κ όχι μόνο υπάρχουν τέτοια τυπάκια κλπ.Μηχανισμοί κ παρατάξεις του μεγέθους ΔΑΠ δεν θα κωλώσουν να καπηλευτούν το οτιδήποτε.
Εδώ καπηλεύονται και καπελώνουν οι εξ αριστερών, οι ΔΑΠίτες θα κωλώσουν;
Θέλω να πω ότι είναι όλα μέσα στο παιχνίδι(δυστυχώς). Το θέμα είναι να υπάρχει η σωστή πληροφόρηση στον κόσμο. Κατά τα άλλα οι συμπεριφορές των κομματικών παρατάξεων δεν διαφέρουν ιδιαίτερα στις τακτικές, στην προσέγγιση των ψηφοφόρων, στο λόγο κ τα επιχειρήματα που εκφέρουν. Απλά προσαρμόζονται στο κοινό που απευθύνονται.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
Μαντώ
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 126
Joined: Sun Jun 13, 2010 10:27 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Μαντώ »

Ρε παιδιά, είναι τόσο σημαντικό για σας να διαχωρίσετε από ποιον άνοιξε ή θα ανοίξει η σχολή? Είτε από ανεξάρτητο πλαίσιο είτε από τη ΔΑΠ είτε και από τα δύο μαζί εμένα προσωπικά δε με απασχολεί. Αυτό που με νοιάζει είναι να ανοίξει η σχολή.
Και επίσης πιστεύω ότι θα γίνει ό,τι και παλαιότερα, δλδ η ΔΑΠ θα ψηφίσει απλά ανεξάρτητο χωρίς να υπάρξει εξ' αρχής κάποιο κοινό πλαίσιο.
Giotsik
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 13
Joined: Wed Jun 23, 2010 12:55 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Giotsik »

Μαντώ wrote:Ρε παιδιά, είναι τόσο σημαντικό για σας να διαχωρίσετε από ποιον άνοιξε ή θα ανοίξει η σχολή? Είτε από ανεξάρτητο πλαίσιο είτε από τη ΔΑΠ είτε και από τα δύο μαζί εμένα προσωπικά δε με απασχολεί. Αυτό που με νοιάζει είναι να ανοίξει η σχολή.
Και επίσης πιστεύω ότι θα γίνει ό,τι και παλαιότερα, δλδ η ΔΑΠ θα ψηφίσει απλά ανεξάρτητο χωρίς να υπάρξει εξ' αρχής κάποιο κοινό πλαίσιο.


Πολυ σωστα οι κινησεις ειναι που εξυπηρετουν σκοπιμοτητες, οχι οι κομματικες παραταξεις αυτες καθ'αυτες, το ποιος φορεας θα φερει αυτη την κινηση δε παιζει κανενα ρολο μπροστα στα αποτελεσματα της ιδιας της κινησης ...

Υ.Γ. για αυτο και Η ΔΑΠ τα ψηφιζει ( εκτος απτο να ψαρεψει φοιτητες )
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”